Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
25 серпня 2025 р. № 520/14315/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Світлана Чудних, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення,зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.05.2025р. №122950002790 про відмову позивачу у призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області розглянути повторно заяву позивача про призначення пенсії від 28.04.2025 року з зарахуванням до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею період роботи з 02.10.2007 року по 09.11.2007 року, з 23.12.2008 року по 31.12.2008 року, з 22.12.2009 року по 31.12.2009 року, з 28.01.2010 року по 31.01.2010 року, з 28.02.2010 року по 28.02.2010 року, з 29.09.2010 року по 30.09.2010 року - гірником підземним з повним робочим днем під землею та до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею на провідних підземних професіях період роботи з 30.09.2014 року по 30.09.2014 року, з 30.04.2015 року по 30.04.2015 року- учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 28.11.2017 року по 30.11.2017 року, з 30.04.2018 року по 30.04.2018 року, з 28.09.2018 року по 30.09.2018 року, з 29.06.2019 року по 30.06.2019 року, з 28.07.2019 року по 31.07.2019 року, з 28.11.2019 року по 30.11.2019 року, з 26.02.2020 року по 29.02.2020 року, з 24.05.2021 року по 31.05.2021 року, з 30.09.2021 року по 30.09.2021 року, з 01.01.2022 року по 27.05.2022 року - гірником очисного забою підземним з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта Гірська» ДП «Первомайськвугілля», а також до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею на провідних підземних професіях з розрахунку один місяць служби за три місяці періоди військової служби з 24.09.2016 року по 24.11.2016 року, з 09.12.2016 року по 10.02.2017 року, з 15.02.2017 року по 23.04.2017 року, з 13.05.2017 року по 04.08.2017 року, з 19.08.2017 року по 28.09.2017 року, з 29.06.2022 року по 20.08.2022 року, з 29.08.2022 року по 09.01.2023 року, з 20.01.2023 року по 02.08.2023 року, з 15.08.2023 року по 01.04.2024 року, з 17.04.2024 року по 08.12.2024 року, з 26.12.2024 року по 28.02.2025 року та до загального страхового стажу період навчання в Золотівському професійному ліцеї з 01.09.2004 року по 29.06.2007р. з врахуванням при здійсненні розрахунку стажу позивача роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішення відповідача про відмову позивачу у призначенні пенсії є протиправним необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню у зв'язку з тим, що відповідачем неправомірно не зараховано до стажу позивача відповідні підтверджені періоди стажу.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження по справі без виклику сторін.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах наданих повноважень.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Справу розглянуто з урахуванням перебування судді Світлани Чудних з 27.06.2025 по 30.07.2025 у відпустці та з 11.08.2025 по 19.08.2025 - на лікарняному.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що 28.04.2025 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах незалежно від віку так як на момент звернення набув необхідний пільговий підземний стаж понад 25 років (з урахуванням кратності), що передбачено ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням відповідача, Головного управління ПФУ в Харківській області, від 05.05.2025р. № 122950002790 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що врахував до пільгового стажу наступне: роботи підземні за постановою №202 (25) - з урахуванням періодів роботи на підземних провідних професіях та періоду військової служби в особливий період 16 років 08 місяців 24 дні; - роботи підземні провідні професії (20) - з урахуванням періоду військової служби в особливий період - 10 років 01 місяць 14 днів; - період військової служби в особливий період - 03 роки 09 місяців 02 дні.
Проте, на думку позивача, відповідачем при розгляді заяви позивача про призначення пенсії відповідачем протиправно не було враховано з 02.10.2007 по 09.11.2007, з 23.12.2008 по 31.12.2008, з 22.12.2009 по 31.12.2009, з 28.01.2010 по 31.01.2010, з 28.02.2010 по 28.02.2010, з 29.09.2010 по 30.09.2010 - гірником підземним з повним робочим днем під землею; з 30.09.2014 по 30.09.2014, з 30.04.2015 по 30.04.2015 - учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 28.11.2017 по 30.11.2017, з 30.04.2018 по 30.04.2018, з 28.09.2018 по 30.09.2018, з 29.06.2019 по 30.06.2019, з 28.07.2019 по 31.07.2019, з 28.11.2019 по 30.11.2019, з 26.02.2020 по 29.02.2020, з 24.05.2021 по 31.05.2021, з 30.09.2021 по 30.09.2021, з 01.01.2022 по 27.05.2022 - гірником очисного забою підземним з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта Гірська» ДП «Первомайськвугілля».
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що позивач приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, а також у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України у періоди з 24.09.2016 по 24.11.2016, з 09.12.2016 по 10.02.2017, з 15.02.2017 по 23.04.2017, з 13.05.2017 по 04.08.2017, з 19.08.2017 по 28.09.2017, з 29.06.2022 по 20.08.2022, з 29.08.2022 по 09.01.2023, з 20.01.2023 по 02.08.2023, з 15.08.2023 по 01.04.2024, з 17.04.2024 по 08.12.2024, з 26.12.2024 по 28.02.2025, а тому ці періоди, на думку позивача мали бути враховані до пільгового підземного стажу з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Крім того, за твердженням викладеним у позовній заяві, до пільгового підземного стажу на провідних професіях не зараховано період військової служби у воєнний час з 01.03.2025 до дати звернення з заявою про призначення пенсії, тобто по 28.04.2025р.
Таким чином, вважаючи рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії протиправним, позивачч звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою , прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Згідно ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що посвідчує стаж роботи, є трудова книжка. Коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи. 20. Таким чином, так як трудова книжка має всі належні записи про трудову діяльність позивач не був зобов'язаний надавати відповідачу будь-які інші додаткові документи для підтвердження свого стажу, а відповідач, відповідно, не мав права вимагати такі додаткові документи і всі спірні періоди мали бути враховані до пільгового підземного саме на підставі трудової книжки, так як в ній зазначено про роботу повний робочий день під землею за всі спірні періоди.
Також, згідно з листом Міністерства соціальної політики України №12281/0/2-18/21 від 26.06.2018 року зазначено, що пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року №1931-XII «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення», Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.
Відповідно до п. 5 вказаної постанови, Міністерством соціальної політики України і було видане роз'яснення від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з розділом II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 17.11.2005 року № 3108-ІV, пункт 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-XII визнано таким, що втратив чинність.
З урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII (далі- Закон № 2148) право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 25. Листом від 02.10.2018 року № 19997/0/2-18 Міністерство соціальної політики України відкликало свій лист від 26.06.2018 року № 12281/0/2-18-21 та зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На час трудової діяльності позивача і на теперішній час Роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є діючим.
Зокрема, відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до стажу: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату за 1 рік 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Нормативне визначення поняття «провідних професій» на підземних роботах міститься в ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зокрема зазначено наступне: «Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.»
Тобто за увесь період роботи позивача на провідній професії, а саме за кожен повний рік такої роботи додатково слід зарахувати по 3 місяці до пільгового підземного стажу.
Щодо зарахування до пільгового підземного стажу періоду військової служби, слід зазначити наступне.
Згідно із абзацом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Аналогічні положення викладені в частині 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ, згідно якої військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Таким чином період проходження позивачем військової служби під час мобілізації підлягає зарахуванню саме до пільгового підземного стажу на провідних підземних професіях, так як саме з посади гірника очисного забою позивач був мобілізований.
Крім того статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення «Про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 передбачено, що окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах зокрема один місяць служби за три місяці за період участі у бойових діях у воєнний час.
Таким чином періоди з 24.09.2016 по 24.11.2016, з 09.12.2016 по 10.02.2017, з 15.02.2017 по 23.04.2017, з 13.05.2017 по 04.08.2017, з 19.08.2017 по 28.09.2017, з 29.06.2022 по 20.08.2022, з 29.08.2022 по 09.01.2023, з 20.01.2023 по 02.08.2023, з 15.08.2023 по 01.04.2024, з 17.04.2024 по 08.12.2024, з 26.12.2024 по 28.02.2025 мали бути враховані відповідачем до пільгового підземного стажу на провідних професіях з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Щодо незарахування до пільгового підземного стажу періоду, за який страховик не сплатив страхові внески та не здав звітність, слід зазначити наступне.
Відповідно до Закону №1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно із статтею 20 Закону №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 106 Закону №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом вищезазначених норм, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для позбавлення позивача права на захист шляхом не зарахування спірного періоду до страхового стажу.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до стажу періодів роботи.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 04 вересня 2018 року у справі № 482/434/17 .
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, право на соціальні виплати є майновим правом, передбаченим статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (рішення у справі «Хонякіна проти Грузії» (Khoniakina v. Georgia), №17767/08, пункт 72, від 19 червня 2012 року).
Європейський Суд наголошував на тому, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (рішення у справі «Формер Кінг Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-ХІІ).
Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
З урахуванням тієї обставини, що дії відповідача у даній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку позовні вимоги зобов'язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
З огляду на наведені вище висновки та враховуючи фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.05.2025р. №122950002790 про відмову позивачу у призначенні пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області розглянути повторно заяву позивача про призначення пенсії від 28.04.2025 року з зарахуванням до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею період роботи з 02.10.2007 року по 09.11.2007 року, з 23.12.2008 року по 31.12.2008 року, з 22.12.2009 року по 31.12.2009 року, з 28.01.2010 року по 31.01.2010 року, з 28.02.2010 року по 28.02.2010 року, з 29.09.2010 року по 30.09.2010 року - гірником підземним з повним робочим днем під землею та до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею на провідних підземних професіях період роботи з 30.09.2014 року по 30.09.2014 року, з 30.04.2015 року по 30.04.2015 року- учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 28.11.2017 року по 30.11.2017 року, з 30.04.2018 року по 30.04.2018 року, з 28.09.2018 року по 30.09.2018 року, з 29.06.2019 року по 30.06.2019 року, з 28.07.2019 року по 31.07.2019 року, з 28.11.2019 року по 30.11.2019 року, з 26.02.2020 року по 29.02.2020 року, з 24.05.2021 року по 31.05.2021 року, з 30.09.2021 року по 30.09.2021 року, з 01.01.2022 року по 27.05.2022 року - гірником очисного забою підземним з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта Гірська» ДП «Первомайськвугілля», а також до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею на провідних підземних професіях з розрахунку один місяць служби за три місяці періоди військової служби з 24.09.2016 року по 24.11.2016 року, з 09.12.2016 року по 10.02.2017 року, з 15.02.2017 року по 23.04.2017 року, з 13.05.2017 року по 04.08.2017 року, з 19.08.2017 року по 28.09.2017 року, з 29.06.2022 року по 20.08.2022 року, з 29.08.2022 року по 09.01.2023 року, з 20.01.2023 року по 02.08.2023 року, з 15.08.2023 року по 01.04.2024 року, з 17.04.2024 року по 08.12.2024 року, з 26.12.2024 року по 28.02.2025 року та до загального страхового стажу період навчання в Золотівському професійному ліцеї з 01.09.2004 року по 29.06.2007р. з врахуванням при здійсненні розрахунку стажу позивача роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Витрати зі сплати судового збору не підлягають розподілу, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.05.2025р. №122950002790 про відмову позивачу у призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області розглянути повторно заяву позивача про призначення пенсії від 28.04.2025 року з зарахуванням до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею період роботи з 02.10.2007 року по 09.11.2007 року, з 23.12.2008 року по 31.12.2008 року, з 22.12.2009 року по 31.12.2009 року, з 28.01.2010 року по 31.01.2010 року, з 28.02.2010 року по 28.02.2010 року, з 29.09.2010 року по 30.09.2010 року - гірником підземним з повним робочим днем під землею та до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею на провідних підземних професіях період роботи з 30.09.2014 року по 30.09.2014 року, з 30.04.2015 року по 30.04.2015 року- учнем гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 28.11.2017 року по 30.11.2017 року, з 30.04.2018 року по 30.04.2018 року, з 28.09.2018 року по 30.09.2018 року, з 29.06.2019 року по 30.06.2019 року, з 28.07.2019 року по 31.07.2019 року, з 28.11.2019 року по 30.11.2019 року, з 26.02.2020 року по 29.02.2020 року, з 24.05.2021 року по 31.05.2021 року, з 30.09.2021 року по 30.09.2021 року, з 01.01.2022 року по 27.05.2022 року - гірником очисного забою підземним з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта Гірська» ДП «Первомайськвугілля», а також до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею на провідних підземних професіях з розрахунку один місяць служби за три місяці періоди військової служби з 24.09.2016 року по 24.11.2016 року, з 09.12.2016 року по 10.02.2017 року, з 15.02.2017 року по 23.04.2017 року, з 13.05.2017 року по 04.08.2017 року, з 19.08.2017 року по 28.09.2017 року, з 29.06.2022 року по 20.08.2022 року, з 29.08.2022 року по 09.01.2023 року, з 20.01.2023 року по 02.08.2023 року, з 15.08.2023 року по 01.04.2024 року, з 17.04.2024 року по 08.12.2024 року, з 26.12.2024 року по 28.02.2025 року та до загального страхового стажу період навчання в Золотівському професійному ліцеї з 01.09.2004 року по 29.06.2007р. з врахуванням при здійсненні розрахунку стажу позивача роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Світлана ЧУДНИХ