Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 серпня 2025 року № 520/5495/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо зменшення в довідці станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/3651/23, розміру премії;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року в яку, окрім зазначених у довідці № 303 від 09.06.2023 року показників грошового забезпечення: посадового окладу - 7700 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 2150 грн., надбавки за вислугу років - 4925 грн., надбавки за особливості проходження служби - 7387,50 грн., які є належними, включити: премію у розмірі 289% від посадового окладу 7700 грн., що становить 22 253 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо зменшення в довідці станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/3651/23, розміру премії.
Відповідач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.05.2023 року по справі № 520/3651/23 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .
На виконання зазначеного рішення суду відповідач виготовив оновлену довідку № 303 від 09.06.2023 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.
Зазначена довідка містить відомості: про розмір посадового окладу - 7700,00 грн., підвищення посадового окладу - 0,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 2150,00 грн., надбавки за вислугу років - відсоток від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням - 4925,00 грн., надбавки за особливості проходження служби - 50 відсотків посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років - 7387,50 грн., надбавки за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації - 0,00 грн., надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови - 0,00 грн., надбавки за почесне звання "заслужений" чи "народний" - 0,00 грн., доплати за науковий ступень - 0,00 грн., надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя-відсоток посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання 50% в межах кошторисних призначень (виплата провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50% установленого згідно постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 п. 7) - 0,00 грн., надбавка за класність водіям - 0,00 грн., розміру щомісячної премії - відсоток посадового окладу - 91% - 7007,00 грн.
Не погоджуючись з діями відповідача, щодо зменшення в довідці станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/3651/23, розміру премії, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ визначений Порядком № 45, згідно із п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція п. 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
Згідно із п. 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений» чи “народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до пп. 2 п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Згідно Постанови № 704 надано право керівнику встановлювати розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідної силової структури. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.
З наведеного вбачається, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення.
Отже, для цілей визнання розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення) враховуються у розмірах, встановлених за відповідними посадами (категоріями) на момент виникнення права на перерахунок, а щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аналогічна правова позиція сформована Верховним Судом у рішенні від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.
Крім того, аналогічні висновки щодо застосування приписів п. 5 Порядку №45 викладені у постановах Верховного Суду від 02.04.2021 у справі №2340/2997/18, від 09.11.2022 у справі №826/14637/18.
Так, позивач посилався на те, що відповідач протиправно не заначив відомості щодо відсоткового розміру щомісячної премії - 289% посадового окладу.
Згідно довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області №621/640 від 28.06.2023, яку додано до позову, на підставі наказу Головного управління ДСНС України у Харківській області від 13.02.2023 року № 74 (по особовому складу) встановлено щомісячну премію посадового окладу, за січень 2023 року начальнику відділу попередження надзвичайних ситуацій у метрополітені центру забезпечення діяльності Головного управління, у розмірі - 289 %.
При цьому, наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області №339 від 24.07.2023 скасовано зокрема довідку управління персоналу, зареєстрованих у книзі обліку видачі довідок (архівних) про місце служби та роботи №621/640 від 28.06.2023.
Також, позивач посилався на те, що додатком до наказу ДСНС від 13.01.2023 № 35 в редакції Наказу ДСНС 03.02.2023 № 102 визначені відсоткові обсяги преміювання, у залежності від посади та тарифного розряду від найнижчих порогів до 290% до найвищих - до 520%, а конкретно у випадку позивача, такий відсоток премії у січні 2023 року становив 289%.
Відповідно до наказу ДСНС України № 102 від 03.02.2023 було внесено зміни до наказу № 35, та викладено його в новій редакції, а саме: «Здійснювати, починаючи з лютого 2023 року (премія за січень 2023 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС)».
Відповідно до наказу ДСНС України від 13.01.2023 № 35 в редакції наказу № 102 від 03.02.2023 призначено здійснювати, починаючи з лютого 2023 року (премія за січень 2023 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
Так, вказаний наказ застосовується з 01 лютого 2023 року.
Таким чином, премія 289% почала нараховуватись, як можлива величина з 01.02.2023 р.
Отже, підстав для врахування премії у розмірі 289%, як на цьому наголошує позивач, немає, оскільки такий розмір премії (289%) фактично виплачено в лютому 2023 році. При цьому, Порядок №45 містить імперативну вказівку про врахування премії, що фактично виплачені в місяці, в якому виникло право на перерахунок (тобто січень 2023 року) .
Враховуючи викладене, суд вважає, що відсутні підстави для зазначення в оновленій довідці додаткових видів грошового забезпечення у відсотках, що фактично виплачені на відповідній посаді у січні 2023 року, зокрема щомісячної премії у розмірі 289% для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2023.
При цьому, Верховний Суд у постанові від 14.03.2023 по справі № 380/15276/21 що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у вищевказаній частині.
Щодо посилань позивача на висновки викладені Верховним Судом у зразковій справі №380/19324/23, суд зазначає наступне.
Верховним Судом в рішенні від 05 березня 2024 року по справі № 380/19324/23 зазначено ознаки типової справи, а саме:
- позивач - пенсіонери, яким призначено пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- відповідач - орган державної влади, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії;
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з видачею довідок на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду, у яких, на думку позивача, усупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, неправильно визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії);
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії щодо зменшення в довідках станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби із 65% до 1% та премії з 35% до 10%, та, як наслідок, зобов'язати на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, указати правильні відсоткові значення згаданих величин.
Проте, у даній справі позивач просить суд зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року в яку, окрім зазначених у довідці № 303 від 09.06.2023 року показників грошового забезпечення: посадового окладу - 7700 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 2150 грн., надбавки за вислугу років - 4925 грн., надбавки за особливості проходження служби - 7387,50 грн., які є належними, включити: премію у розмірі 289% від посадового окладу 7700 грн., що становить 22 253 грн.
Тобто, позивач просить суд зобов'язати відповідача підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, тоді як у зразковій справі зазначено ознаки типової справи, а саме вимоги щодо зобов'язання відповідача виготовити довідки станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року.
За таких обставин, дана справа не підпадає під всі ознаки типової справи визначені Верховним Судом у справі № 380/19324/23.
Таким чином, вищевказані посилання позивача є необґрунтованим.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, 8 м.Харків, 61013) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.