Рішення від 25.08.2025 по справі 420/13392/25

Справа № 420/13392/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАМА ЛЮКС», про стягнення податкового боргу,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАМА ЛЮКС», у якому просить суд Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «АГАМА ЛЮКС» (Код ЄДРПОУ: 41164764) суму заборгованості у розмірі 1 152 600 грн. 00 коп., а саме по адміністративним штрафам та іншим санкціям на бюджетний рахунок UA88899998031140405542000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕБР) ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м. Одеса/21081100.

Обґрунтовуючи свої вимоги ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що станом на момент подачі позову, відповідно до розрахунку заборгованості та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість ТОВ «АГАМА ЛЮКС» перед бюджетом становить 1 152 600 грн. 00 коп., а саме за адміністративними штрафами та іншими санкціями.

Позивач зазначає, що заборгованість виникла на підставі: податкового повідомлення-рішення №20993/15-32-23-01-17 від 17.05.2024 на суму 576300 грн. 00 коп. (штрафна санкція); податкового повідомлення-рішення №52916/15-32-23-01-17 від 17.05.2024 на суму 576300 грн. 00 коп. (штрафна санкція).

Ухвалою суду від 12.05.2025 року відкрито позовне провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Призначено судове засідання у справі з викликом учасників справи на 11 год. 00 хв. 05 червня 2025 року. Встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву.

На судове засідання, призначене на 11 год. 00 хв. 05 червня 2025 року представник відповідача не з'явився, заяв та клопотань не подав. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся шляхом надіслання ухвали про відкриття провадження у справі та повістки за адресою місцезнаходження, визначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Поштове відправлення повернулося до суду без вручення із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Ухвалою суду від 05.06.2025, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи на 11.00 год. 03.07.2025. Вирішено повторно повідомити відповідача про дату, час та місце судового засідання шляхом надіслання повістки за адресою його місцезнаходження.

На судове засідання, призначене на 11 год. 00 хв. 03.07.2025 року представник відповідача не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, шляхом надіслання повістки за адресою місцезнаходження, визначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Поштове відправлення повернулося до суду без вручення із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання, суд вирішив продовжити розгляд справи в письмовому провадженні.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «АГАМА ЛЮКС», зареєстроване як юридична особа з 21.02.2017, здійснює діяльність за основним КВЕДом - 10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання.

За даними Головного управління ДПС в Одеській області ТОВ «АГАМА ЛЮКС», перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області.

Згідно розрахунку податкового боргу ТОВ «АГАМА ЛЮКС» станом на 22.04.2025 має заборгованість перед бюджетом за адміністративними штрафами та іншими санкціями всього 1152600 грн, а саме: за податковим повідомленням-рішенням №20993/15-32-23-01-17 від 17.05.2024 на суму 576300 грн та за податковим повідомлення-рішення №52916/15-32-23-01-17 від 02.12.2024 на суму 576300 грн.

Також, згідно даних інтегрованої картки платника податків заборгованість ТОВ «АГАМА ЛЮКС» по адміністративним штрафам та іншим санкціям станом на 31.01.2025 складає 1152600 грн.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС в Одеській області були проведені перевірки діяльності ТОВ «АГАМА ЛЮКС», за результатами яких були виявлені порушення Податкового кодексу України в частині неподання до ДПС України звіту про контрольовані операції за 2019 рік про що складені Акт №14652/15-32-23-01/41164764 від 12.04.2024 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АГАМА ЛЮКС» з питань неподання Звіту про контрольовані операції за 2019 рік та Акт №47522/15-32-23-01/41164764 від 25.10.2024 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «АГАМА ЛЮКС».

Заявлений до стягнення з відповідача податковий борг виник на підставі складених за Актами перевірок податкових повідомлень-рішень, а саме:

- по податковому повідомленню-рішенню №20993/15-32-23-01-17 від 17.05.2024, відповідно до якого на підставі акта перевірки №14652/15-32-23-01/41164764 від 12.04.2024 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на 576300 грн;

- по податковому повідомленню-рішенню №52916/15-32-23-01-17 від 02.12.2024, відповідно до якого на підставі акта перевірки №47522/15-32-23-01/41164764 від 25.10.2024 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на 576300 грн;

22.07.2024 ГУ ДПС в Одеській області виставило відповідачу податкову вимогу форми «Ю» №0051030-1305-1532 про сплату податкового боргу за адміністративними штрафами та іншими санкціями, наявного у нього станом на 22.07.2024, у сумі усього - 576300 грн.

Указана податкова вимога та зазначені вище податкові повідомлення-рішення були направлені органом ДПС на адресу відповідача рекомендованими листами з повідомленням про вручення.

Відповідачем не надано до суду та у матеріалах справи відсутні докази оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень чи податкової вимоги в адміністративному та/або судовому порядку.

За вказаного, оскільки вищезазначена сума боргу перед бюджетом відповідачем самостійно не сплачена, позивач вважає, що виникли правові підстави для звернення до суду щодо стягнення податкового боргу у загальній сумі 1152600 грн, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

За приписами ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України.

Згідно підпунктами 14.1.175, 14.1.265 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Штрафною санкцією (фінансова санкція, штраф) плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Як визначає стаття 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

У відповідності до п.16.1.2., 16.1.3 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;

Як визначено п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов'язком визначається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (п.36.5 ст.36 Податкового кодексу України).

Як визначено пп. 39.4.2. п. 39.2 ст.39 ПК України платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції.

Відповідно до п.109.1 та п.109.2 ст.109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 110.1 ст.110 ПК України визначено, що платники податків, податкові агенти, а також інші суб'єкти у випадках, прямо передбачених цим Кодексом, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень.

Згідно пунктів 111.1 та 111.2 ст.111 ПК України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова; адміністративна; кримінальна.

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

Відповідно до п.112.5 ПК ст.112 України підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення та стягнення штрафу є податкове повідомлення-рішення, що відповідає вимогам, визначеним пунктом 58.1 статті 58 цього Кодексу.

У силу вимог пункту 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

При цьому, положеннями п.56.18 ст.56 Податкового кодексу України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

З положень зазначених норм закону випливає, що платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів звітність у порядку, встановленому податковим законодавством. Невиконання даного обов'язку є податковим правопорушенням та тягне за собою притягнення особи до фінансової відповідальності у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі податкового повідомлення-рішення.

Суд зауважує, що через 10 робочих днів після отримання податкового повідомлення-рішення, визначена ним сума стає узгодженою якщо платник податків не оскаржив це рішення.

Несплачені узгоджені грошові зобов'язання є податковим боргом платника податків, з виникненням якого контролюючий орган має вжити заходів для його погашення, зокрема надіслати платникові податкову вимогу щодо погашення суми податкового боргу.

Також, суд зазначає, що відповідно до п. 59.1, п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Матеріалами справи підтверджується, що контролюючим органом прийнято та направлено відповідачу податкові повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій (№20993/15-32-23-01-17 від 17.05.2024 та №52916/15-32-23-01-17 від 02.12.2024).

В силу вимог п.58.2 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з вимогами пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Пунктом 42.2 ст.42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги.

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (абз.2 п.42.5 ст.42 ПК України).

Аналогічні положення містяться і в Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, який визначає форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвержений Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 року № 1204.

Із, наявних у матеріалах справи, копій конвертів вбачається, що поштові відправлення, якими податкові повідомлення-рішення надсилалися відповідачеві, повернулися відправнику із відмітками «за закінченням терміну зберігання». Відтак, в силу наведених вище положень, документи вважаються врученими платнику податків.

Також, податкова вимога надсилалася відповідачу податковим органом на адресу його місцезнаходження, та була повернута відправнику без вручення адресату із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні докази оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги відповідачем в судовому порядку.

Враховуючи викладене, сума штрафних санкцій у розмірі 1152600 грн, - є узгодженою, оскільки не сплачена платником податків у встановлений ПК України строк, і набула статусу податкового боргу, а її розмір підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до припису норми п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).

В свою чергу, відповідно до пп. 41.1.1. п.41.1. ст.41 ПК України, контролюючими органами є: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 ПК України.

Відповідно до п. 95.1, 95.2 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Отже, за наслідком несплати узгодженого грошового зобов'язання формується податковий борг, який у разі несплати платником, погашається шляхом стягнення коштів зокрема з рахунків платника податків.

Відповідно до вимог абз.1 п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.95.4 ст.95 ПК України).

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Станом на час вирішення справи, у суду відсутні відомості про повну чи часткову сплату відповідачем наявного у нього податкового боргу по фінансовим (штрафним) санкціям у розмірі 1152600, що є узгодженим та у встановлені законом строки не сплаченим.

Підсумовуючи усе викладене вище, дослідивши встановлені обставини справи, наявні у справі письмові докази у їх сукупності, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

Судовий збір у відповідності до ч.2 ст. 139 КАС України не розподіляється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «АГАМА ЛЮКС» (Код ЄДРПОУ: 41164764) суму заборгованості у розмірі 1 152 600 грн. 00 коп., а саме по адміністративним штрафам та іншим санкціям на бюджетний рахунок UA88899998031140405542000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕБР) ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м. Одеса/21081100.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місця проживання: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044.

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «АГАМА ЛЮКС», код ЄРПОУ 41164764, адреса: вул. Велика Арнаутська, 15, м. Одеса, 65048.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА