Справа № 420/19067/25
25 серпня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд: - визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІКС «Оберіг») про непридатність його - ОСОБА_1 , до військової служби з виключенням його з військового обліку; - зобов'язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІКС «Оберіг») відомості про непридатність його - ОСОБА_1 , до військової служби з виключенням його з військового обліку.
Позивач зазначив, що 05.11.2019 року його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Однак в квітні 2025 року в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІКС «Оберіг») він виявив неповну інформацію про себе, сформовану за допомогою застосунку «Резерв+», а саме, що він перебуває «не на обліку».
Зазначив, що 24.04.2025 року він звернувся до відповідача із заявою про уточнення даних, однак жодної відповіді від відповідача про результати розгляду вищевказаної заяви не отримав.
У зв'язку з викладеним 29.05.2025 його представник направив до відповідача адвокатські запити з метою отримання інформації про причини розбіжностей. У відповідь отримано листи від 04.06.2025 №10/1183 та від 02.06.2025 №10/2/163, якими повідомлено, що його документи військового обліку знищені, його автоматично взято на облік, запропоновано особисто прибути до ТЦК та СП для вирішення питання щодо коригування відповідної інформації.
Позивач вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо відмови в актуалізації даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІКС «Оберіг»), оскільки на момент повномасштабного вторгнення та окупації міста вже функціонував АІКС «Оберіг», і відповідальність за те, що відомості про нього не внесені лежить виключно на відповідачу, а вимоги відповідача щодо його особистого прибуття в ТЦК та СП є неправомірними та не передбачені законодавством України.
Позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 23.06.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвала суду від 23.06.2025 року доставлена в підсистемі «Електронний суд» до електронного кабінету відповідача 23.06.2025 року. Відповідач у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позов, інших заяв та клопотань від відповідача не надходило (згідно автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду вхідної кореспонденції по справі станом на 25.08.2025 року не зареєстровано).
Справа розглянута в письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт серії НОМЕР_1 ), згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 12.02.2020 року визнано 05.11.2019 року непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.78-а графи І Розкладу хвороб.
У розділі 3 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного позивача 05.11.2019 року виключено з військового обліку військовозобов'язаних згідно з п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно з витягом з електронного військово-облікового документа «Резерв+», сформованого 28.05.2025 року, відомості про виключення позивача з військового обліку - відсутні.
07.02.2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із письмовою заявою, у якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані щодо виключення його з військового обліку.
У зв'язку з не внесенням відповідачем до реєстру актуальних даних 24.04.2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 зі заявою, в якій просив уточнити дані про його перебування в ІНФОРМАЦІЯ_4 як невійськовозобов'язаного з виключенням з військового обліку шляхом внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Вказана заява надіслана засобами поштового зв'язку та отримана відповідачем 28.04.2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням поштового відправлення №2730000015690.
Позивач зазначив, що відповіді на заяву від 24.04.2025 року він не отримував.
У зв'язку з неотриманням відповіді на подану заяву представник позивача подав до Херсонського районного та Херсонського обласного ТЦКСП адвокатські запити, за результатом розгляду яких ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 02.06.2025 №10/2/163 повідомив, що згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у Херсонському районному ТЦКСП, Картотека вільних залишків, підкартотека: взяти автоматично на облік відповідно до Постанови КМУ від 16.08.2024 №932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації перевірки відомостей призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Також повідомлено, що під час тимчасової окупації міста Херсона та Херсонської області, документи військового обліку були знищені встановленим порядком. В Херсонському районному ТЦКСП відсутні будь-які відомості, що підтверджують виключення ОСОБА_1 з військового обліку. Для вирішення питання виключення з військового обліку запропоновано особисто прибути до районного ТЦКСП за місцем свого проживання (перебування) або до ІНФОРМАЦІЯ_4 , за місцем взяття на військовий облік.
В свою чергу Херсонський районний ТЦКСП листом від 04.06.2025 №10/1183 на адвокатських запит повідомив, що постановлення на військовий облік відбулось автоматично в порядку інформаційно взаємодії із іншими державними органами та інформаційними реєстрами, зокрема через відсутність інформації про встановлення ступеня придатності до військової служби в інформаційних реєстрах (даних ВЛК) і для вирішення питання щодо коригування відповідної інформації у застосунку Резерв+ (як форми реалізації електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного та резервіста) необхідна особиста присутність військовозобов'язаного у Херсонському РТЦКСП.
Позивач, вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо відмови у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІКС «Оберіг») про його непридатність до військової служби з виключенням його з військового обліку, звернувся до суду з цим позовом.
Предметом спору по цій справі позивач визначив бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка виразилась в автоматичному не перенесенні відомостей про виключення з військового обліку з паперових документів до електронного реєстру.
Спірні правовідносини регламентуються Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ), Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (далі Закон №1951-VIII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі Порядок №1487), Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою КМУ від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154), Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 №559 (далі Порядок №559).
Закон №2232-ХІІ здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ).
Пунктом 79 Порядку №1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: - організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; - здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; - проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; - виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони (п.11 Положення №154).
Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8 ст.5 Закону №1951-VIII).
Таким чином, Херсонський РТЦКСП є уповноваженим суб'єктом на ведення військового обліку військовозобов'язаних та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних.
Відомості, які зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п.3 Порядку №559).
Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема, відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (п.п.12 п.8 Порядку №559).
Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Таким чином, у разі виявлення невідповідностей в документах (в електронному чи паперовому вигляді) військовозобов'язаний повинен звернутись до РТЦКСП із заявою про усунення таких невідповідностей.
При цьому, в залежності від виду документа (у паперовій чи електронній формі), у якому виявлено розбіжності, передбачено диференційований підхід до способу такого звернення. У разі наявності некоректних відомостей в паперових документах призовник, військовозобов'язаний чи резервіст повинен звернутися у паперовій формі до відповідного ТЦКСП. У випадку виявлення таких невідповідностей в електронній формі, звернення має подаватися через електронний кабінет такої особи.
Отже передбачений Порядком №559 вибір форми та способу звернення військовозобов'язаного є обов'язковою умовою для внесення РТЦКСП відповідних змін, а недотримання цього порядку виключає можливість покладення на орган військового обліку обов'язку щодо внесення відповідних змін.
Оскільки некоректні відомості, на які посилається позивач, містяться саме в електронному реєстрі, їх виправлення відповідно до п.4 Порядку №559 можливе лише шляхом подання заяви через електронний кабінет. Тому подання позивачем до РТЦКСП письмової заяви без звернення через електронний кабінет не матиме наслідком внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Оскільки позивачем відповідну заяву через електронний кабінет подано не було, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень не допущено протиправної бездіяльності щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку.
Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених фактів суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.