Рішення від 25.08.2025 по справі 640/21344/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2025 року м. Київ справа №640/21344/21

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Білоноженко М.А.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 )

доДержавної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» (04050, м. Київ, вул. Платона Майбороди, буд. 19, код ЄДРПОУ 37027405) Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, вулиця Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601)

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом:

- визнати противоправною діяльність відповідача щодо зменшення розмірів доплат за науковий ступінь кандидат юридичних наук із 15% до 5%, за вчене звання доцент із 25% до 5% та премії з 78,60% до 40,74% грошового забезпечення позивачу для перерахунку пенсії за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділу НПУ у довідках №2603024684 від 06.12.2017 року, №880 від 16.06.2021 ДУ ТМО по м. Києву з 01.01.2016 року;

- зобов'язати відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку та виплати пенсії позивачу за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділу НПУ з урахуванням раніше виплачених сум, а саме: посадовий оклад - 4000,00 грн. з 01.01.2016 року; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00 грн. з 01.01.2016 року; надбавка за стаж служби (50%) - 3200,00 грн. з 01.01.2016 року; надбавка за специфічні умови проходження служби - 90,14% - 8653,44 грн. з 01.12.2019 року; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 15% - 600,00 грн. з 01.01.2016 року; доплата за науковий ступінь кандидат наук 15% - 600,00 грн. з 01.01.2016 року; доплата за вчене звання доцент 25% -1000,00 грн. з 01.01.2016 року; премія (78,60% - 16076,40 грн.) з 01.01.2016 року. Усього 36529,84 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач при перерахунку пенсії на виконання рішення суду протиправно зменшив розмір премії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2021 відкрито провадження у справі, постановлено здійснити розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

Від відповідача - Міністерства внутрішніх справ України надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечив, просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі зазначивши, що законодавством не передбачено, щоб в довідках про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії зазначались конкретні суми відсоткового значення званням та надбавки за вислугу років, види грошового забезпечення та премії, а також що таке визначення належіть до дискреційних повноважень відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2021 залучено в якості співвідповідача по справі - Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву".

Відповідач - Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, виходячи з аналогічних підстав, що наведені у відзиві Міністерства внутрішніх справ України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2022 прийнято справу № 640/21344/21 до провадження, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-IX справу №640/21344/21 скеровано за належністю до Київського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №640/21344/21 передано для розгляду судді Донцю В.А., відрядженого до Київського окружного адміністративного суду на підставі рішення Вищої ради правосуддя від 28.09.2023 №938/0/15-23.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду прийнято справу №640/21344/21 до свого провадження суддею Донцем В.А.

У зв'язку з звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа №640/21344/21, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Білоноженко М.А.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду справу №640/21344/21 прийнято до свого провадження суддею Білоноженко М.А. та вирішено проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в територіальному органі Пенсійного фонду України та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що відповідачем не заперечується.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив підготувати та надати до територіального управління Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум, а саме: посадовий оклад - 4000,00 грн. з 01.01.2016 року; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00 грн. з 01.01.2016 року; надбавка за стаж служби (50%) - 3200,00 грн. з 01.01.2016 року; надбавка за специфічні умови проходження служби - 90,14% - 8653,44 грн. з 01.12.2019 року; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 15% - 600,00 грн. з 01.01.2016 року; доплата за науковий ступінь кандидат наук 15% - 600,00 грн. з 01.01.2016 року; доплата за вчене звання доцент 25% -1000,00 грн. з 01.01.2016 року; премія (78,60% - 16076,40 грн.) з 01.01.2016 року. Усього 36529,84 грн.

Листом відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для оформлення та надання довідки про грошове забезпечення.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, пунктом 1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Порядком і умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, які затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, установлені такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

Таким чином, оскільки саме з 19.11.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення і премій, то з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №988 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є довідка про розмір грошового забезпечення, видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області» Міністерства внутрішніх справ України.

У матеріалах справи є довідка, на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019. Складові довідки наступні: надбавка за стаж служби в поліції 50%, надбавка за специфічні умови проходження служби 90,14%, доплата за науковий ступінь кандидат наук 5%, доплата за вчене звання доцент 5%, премія 40,74%. На підставі цієї довідки головним управлінням було проведено перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення.

В той же час, згідно з інформацією вказаною у довідці від 06.12.2017 №2603024684, виданою Головним управлінням МВС в м. Києві станом на 01.01.2016, на ім'я ОСОБА_1 розмір премії визначено у відсотковому розмірі 78,60%.

З огляду на це, відповідач протиправно зменшим розмір відсоткового значення премії позивача з 78,60% до 40,74%.

Щодо вимог позивача щодо невнесенні відомостей щодо відсоткового розміру доплати за науковий ступінь - 15% від посадового окладу та доплати за вчене звання - 25% від посадового окладу в довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 та зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, а саме: відсоткового розміру доплати за науковий ступінь - 15% від посадового окладу та доплати за вчене звання - 25% від посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 1556-VII законодавство України про вищу освіту базується на Конституції України і складається із законів України «Про освіту», «;Про наукову і науково-технічну діяльність», цього Закону та інших нормативно-правових актів, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

У відповідності до пункту 6-1 частини першої статті 1 Закону №1556-VII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) заклад вищої освіти із специфічними умовами навчання - заклад вищої освіти державної форми власності, який здійснює на певних рівнях вищої освіти підготовку курсантів (слухачів, студентів), ад'юнктів для подальшої служби на посадах середнього та вищого складу Національної поліції України, начальницького складу з метою задоволення потреб Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань.

Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону № 1556-VII Державні органи, до сфери управління яких належать вищі військові навчальні заклади, заклади вищої освіти із специфічними умовами навчання, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, мають право своїми нормативно-правовими актами встановлювати особливі вимоги щодо:

1) управління відповідними вищими військовими навчальними закладами, закладами вищої освіти із специфічними умовами навчання, військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти та організації освітнього процесу в них;

2) діяльності та повноважень органів управління і громадського самоврядування у відповідних вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) кандидатів на посади керівників (заступників керівників) відповідних вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, їх структурних підрозділів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти;

4) призначення та звільнення з посад керівників (заступників керівників) відповідних вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, їх структурних підрозділів;

5) додаткових до визначених стандартами вищої освіти компетентностей та програмних результатів навчання за відповідними освітніми програмами, порядку розроблення та затвердження освітніх програм у відповідних вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

6) формування переліку спеціалізацій підготовки здобувачів спеціалізованої освіти у вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

7) кандидатів на посади педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників та конкурсного відбору на посади педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників у відповідних вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

8) реалізації прав і обов'язків педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників та осіб, які навчаються у вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

9) відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів, слухачів, ад'юнктів (аспірантів), докторантів, які навчаються у вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

10) підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів в ад'юнктурі (аспірантурі) та докторантурі у вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

11) нормативів чисельності курсантів, слухачів, ад'юнктів (аспірантів), які навчаються у вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, на одну посаду науково-педагогічного працівника;

12) порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії у вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

13) формування індивідуальних навчальних планів та індивідуальних освітніх траєкторій здобувачів вищої освіти;

14) практичної підготовки осіб, які здобувають вищу освіту у відповідних вищих військових навчальних закладах, закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти.

Таким чином, з аналізу наведених норм слідує, що законодавством передбачено створення вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання.

Особливістю їх правового статусу є те, що державні органи, до сфери управління яких належать вищі військові навчальні заклади та заклади вищої освіти зі специфічними умовами навчання, можуть встановлювати своїми актами особливі вимоги до окремих сфер діяльності таких закладів, до яких не відноситься визначення матеріального забезпечення науково-педагогічних працівників. Водночас основним нормативно-правовим актом, який регулює діяльність таких закладів та яким передбачено гарантії науково-педагогічним, науковим, педагогічним та іншим працівникам закладів вищої освіти, в тому числі щодо матеріально-фінансового забезпечення, є Закон України «Про вищу освіту».

Згідно з частиною другою статті 59 Закону № 1556-VII науково-педагогічним, науковим і педагогічним працівникам закладів вищої освіти встановлюються доплати за науковий ступінь доктора філософії та доктора наук у розмірах відповідно 15 та 25 відсотків посадового окладу, а також за вчене звання доцент і старшого дослідника - 25 відсотків посадового окладу, професор - 33 відсотки від посадового окладу. Заклад вищої освіти може встановити більший розмір за рахунок власних надходжень.

Підпунктом 8 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1556-VII визначено, що після набрання чинності цим Законом науковий ступінь кандидата наук прирівнюється до наукового ступеня доктора філософії, а вчене звання старшого наукового співробітника - до вченого звання старшого дослідника.

Вказаними нормами чітко передбачено встановлення доплат за науковий ступінь та за вчене звання незалежно від того, чи є такий заклад вищим військовим навчальним закладом зі специфічними умовами навчання чи звичайним закладом вищої освіти.

Обґрунтовуючи правомірність встановлення позивачу доплати за науковий ступінь та доплати за вчене звання доцента у розмірі 5% кожна, відповідач посилається на норми постанови Кабінету Міністрів України №988.

Так, відповідно до підпунктів 5, 6 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 установлено виплачувати доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу та доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу.

Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №33/28-483 від 01.06.2021 розміри доплат за науковий ступінь та вчене звання позивачу встановлено відповідно до підпунктів 5 та 6 пункту 5 постанови №988 - в розмірі 5% посадового окладу кожна.

У той же час, як зазначено вище, до спірних правовідносин за участю позивача, як до науково-педагогічного працівника вищого навчального закладу зі специфічними умовами навчання, мають застосовуватися приписи Закону України «Про вищу освіту», якими, зокрема частиною другою статті 59, установлено доплати за науковий ступінь (кандидат наук) - не менше 15 відсотків посадового окладу та за вчене звання (доцент) - не менше 25 відсотків посадового окладу.

Отже, по відношенню до науково-педагогічних працівників, які проходять службу в вищих навчальних закладах зі специфічними умовами навчання саме Закон України «Про вищу освіту» є спеціальним та має застосовуватися при конкуренції правових норм.

Правила визначення доплати за науковий ступінь, установлені постановою №988, поширюються на всіх поліцейських, які мають такі наукові ступені та вчені звання, у той же час для тих поліцейських, які проходять службу у навчальних закладах, така доплата має встановлюватися з урахуванням мінімальних гарантій, що передбачені статтею 59 Закону №1556-VII.

Також, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру доплат за науковий ступінь та вчене звання у спірних правовідносинах слід застосовувати норму частини другої статті 59 Закону №1556-VII, а не положення підзаконного акта - постанови №988.

Отже, при визначенні доплати за науковий ступінь та вчене звання позивачу необхідно застосовувати доплату за науковий ступінь у розмірі 15 % посадового окладу та за вчене звання - 25 % посадового окладу, відповідно до частини другої статті 59 Закону №1556-VII.

Під час ухвалення рішення суду в зазначеній частині, суд враховує правові висновки Верховного Суду, які викладені у постанові від 21.06.2023 по справі №380/24050/21.

В той же час, спору щодо решти основних показників, зазначених у довідці, на момент розгляду справи у суді відсутні, а тому суд відмовляє в задоволенні визначення конкретних відсоткових значень у цій частині.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до норм Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» (04050, м. Київ, вул. Платона Майбороди, 19, код ЄДРПОУ 37027405) та Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, вулиця Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Визнати противоправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» щодо зменшення розмірів доплат за науковий ступінь кандидат юридичних наук із 15% до 5%, за вчене звання доцент із 25% до 5% та премії з 78,60% до 40,74% грошового забезпечення позивачу для перерахунку пенсії за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділу НПУ у довідках №2603024684 від 06.12.2017 року, №880 від 16.06.2021 ДУ ТМО по м. Києву з 01.12.2019 року.

Зобов'язати відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.12.2019 за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділу НПУ з урахуванням раніше виплачених сум, а саме доплати за науковий ступінь кандидат наук 15%, доплати за вчене звання доцент 25%, премії 78,60%.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Білоноженко М.А.