26 серпня 2025 року о/об 09 год. 50 хв.Справа № 280/5655/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (оформлене відповідним протоколом) про відмову у наданні громадянину ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; 2) зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 , надати громадянину ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як здобувачу вищої освіти, який навчається за денною формою здобуття освіти.
У позовній заяві зазначено наступне: «… Я є військовозобов'язаним та перебуваю на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_3 . З 03.10.2023 року по теперішній час я навчаюсь в аспірантурі Класичного приватного університету м. Запоріжжя (далі - КПУ) на денній формі навчання по спеціальності «281 Публічне управління та адміністрування», що підтверджується відповідними довідками та наказами вказаного ВНЗ. Строк закінчення навчання в аспірантурі КПУ - 22 березня 2027 року. Таким чином, я є здобувачем вищої освіти ступеня доктора філософії денної форми навчання класичного приватного університету спеціальності « 281 Публічне управління та адміністрування ». 30.05.2025 року, для визначення питання щодо оформлення та надання (продовження) відстрочки від призову на військову службу по мобілізації на особливий період, мною засобами поштового зв'язку було подано на розгляд Комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідні документи, які підтверджують моє навчання та дають мені право на отримання відстрочки, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме: … У зв'язку з відсутністю будь-якої інформації щодо результатів розгляду моєї заяви про надання відстрочки від призову від 09.03.2025 року, я звернувся за правовою допомогою до адвоката, якій направив до ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідний адвокатський запит. Як вбачається з відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 (вих № 6034 від 17.06.2025 року): «... комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_2 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 1 частини З статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Причина відмови відсутні документи, що підтверджують право на відстрочку визначені в додатку 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період», а саме відсутня довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» ( додаток 9 ). Згідно даних отриманих з єдиного державного реєстру «Оберіг» наявна інформація про заклад та форму навчання ( Єдина державна електронна база з питань освіти ) що ОСОБА_3 припинив навчання на денній формі навчання ». При цьому, у відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 на адвокатський запит не було зазначено ні дату ні номер відповідного протоколу, яким було оформлено вищевказане рішення Комісії про відмову у надані мені відстрочки. Я також досі не отримав ніякої відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_5 про результати розгляду моєї заяви від 30.05.2025 року., у зв'язку з чим мені досі не відомо ні дату відповідного рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 ні номер та дату відповідного протоколу, яким було оформлена відмова у наданні мені відстрочки. Рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 про відмову у наданні мені - ОСОБА_2 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, яке оформлене відповідним протоколом, вважаю протиправним та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку з огляду на наступне: … Згідно витягу з наказу ректора КПУ від 03.10.2023 № 76, ОСОБА_3 зарахований до складу аспірантів першого року денної форми навчання КПУ терміном на чотири роки з 03.10.2023 року по 22.03.2027 року спеціальністю « 281 Публічне управління та адміністрування ». Довідками КПУ від 30.05.2025 року за №№ 3629, 3630 підтверджується навчання ОСОБА_4 в аспірантурі КПУ, станом 30.05.2025 року. Тобто вказаними обставинами підтверджується наявність у мене права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 1 частини З статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Як вбачається з довідки КПУ № 3631 від 30.05.2025 року: « У зв'язку із запровадженням Міністерством освіти і науки України перевірки дотримання закладами вищої освіти та здобувачами вищої освіти на третьому (освітньо-науковому) рівні чинного законодавства та нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України, Класичний приватний університет наразі позбавлений технічної можливості формувати довідки про здобувачів вищої освіти за даними ЄДЕБО відповідно до форми, визначеної додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ». Таким чином, не є моєю виною те, що зараз КПУ не має технічної можливості сформувати мені відповідну довідку про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» ( додаток 9 ). Однак вимоги п. 1 ч. 3 ст .23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» пов'язують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не з наявністю відповідної довідки ( згідно додатку 9 ), на який вказав КМУ, а з фактом наявності статусу здобувача вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту». Оскільки мій попередній рівень освіти - повна вища освіта отримана у 2018 році в Класичному приватному університеті, здобуття освітнього рівня доктор філософії є третім рівнем вищої освіти в розумінні ч. 1 ст. 10 Закону України «Про освіту». За таких умов я маю право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Та обставина, що освітній заклад зараз не має технічної можливості надати мені документ потрібної форми від мене не залежить, та на факт наявності у мене такого права на відстрочку - не впливає. В той же час відмова відповідача у наданні мені відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період мотивована лише відсутністю довідки про здобувача освіти, сформованою в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови КМУ від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (додаток 9). При цьому комісія, відповідно до вищезазначених законодавчих норм, не була позбавлена можливості самостійно перевірити законність підстав для надання відстрочки, зокрема, підготувати запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використати інформацію з публічних електронних реєстрів, отже відмова у наданні мені відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є безпідставною та необгрунтованою. Раніше, за результатами розгляду моїх відповідних заяв, комісія ІНФОРМАЦІЯ_5 , вже надавала та продовжувала мені відстрочку від призову на військову службу по мобілізації на особливий період , у зв'язку з моїм навчанням у КПУ що надає мені право на отримання відстрочки, відповідно до п. 1 ч. З статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підтверджується військово-обліковим документом «Резерв+» ОСОБА_4 , сформованого 05.02.2025 року. Вже після отримання відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_5 на адвокатській запит, я отримав довідку КПУ № 3903 від 18.06.2025 року та Виписку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи ( ЄДЕБО ) - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які повністю підтверджують факт мого навчання в аспірантурі КПУ на денної форми навчання за спеціальністю « 281 Публічне управління та адміністрування ». Таким чином, відомості про те що: « ... Згідно даних отриманих з єдиного державного реєстру «Оберіг» наявна інформація про заклад та форму навчання ( Єдина дероюавна електронна база з питань освіти ) що ОСОБА_3 припинив навчання на денній формі навчання », які містяться у відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 на адвокатській запит - не відповідають дійсності. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… 02.06.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 було отримано заяву ОСОБА_1 стосовно надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в порядку пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». ІНФОРМАЦІЯ_7 зроблено електронний запит до Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо надання інформації про заклад та форму навчання ОСОБА_1 шляхом електронної інформаційної взаємодії єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Згідно даних отриманих з єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» наявна інформація про заклад та форму навчання (Єдина державна електронна база з питань освіти) що ОСОБА_1 припинив навчання на денній формі навчання. 04.06.2025 року комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянуто заяву та підтвердні документи ОСОБА_1 щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Протоколом № 23 від 04.06.2025 року комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та повідомлено, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації на загальних підставах. Причина відмови відсутні документи, що підтверджують право на відстрочку визначені в додатку 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період», а саме відсутня довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» ( додаток 9). 05.06.2025 року на адресу ОСОБА_1 а саме АДРЕСА_3 направлено повідомлення від 05.06.2025 року № 5647 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. … З аналізу чинного законодавства для оформлення відстрочки передбачена особиста подача заяви за формою, визначеного у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку з додатком 5. Отже, за результатами розгляду комісії заяви та підтвердних документів, та відповіді з Єдина державна електронна база з питань освіти, сформованої в єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» військовозобов'язаному ОСОБА_1 відмовлено у надані відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Причина відмови відсутня довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою згідно з додатком 9 та згідно даних отриманих з єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про заклад та форму навчання (Єдина державна електронна база з питань освіти) що ОСОБА_1 припинив навчання на денній формі навчання. Так, зважаючи на подання ОСОБА_1 до комісії заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» без усіх необхідних документів, а саме без відповідної довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, зі змісту якої встановлюється послідовність здобуття освіти відповідно до ч.2 ст.10 Закону України « Про освіту», відмова в наданні відстрочки на військову службу за мобілізацією ОСОБА_1 є правомірною та обґрунтованою, у відповідності до вимог п. 62 Порядку № 560. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_4 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У Довідці від 30.05.2025 за №3629, виданій Класичним приватним університетом, зазначено: «… ДОВІДКА Видана громадянину ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що він з 03.10.2023 року згідно з наказом № 76 від 03 жовтня 2023 року (додатковий набір) зарахований до аспірантури Класичного приватного університету і дійсно навчається на другому курсі (денна форма навчання) за спеціальністю 281 Публічне управління та адміністрування. Строки закінчення аспірантури - 22 березня 2027 року. Довідка видана для подання за місцем вимоги. …».
У Довідці від 30.05.2025 за №3631, виданій Класичним приватним університетом, зазначено: «… ДОВІДКА Видана ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є здобувачем вищої освіти ступеня доктора філософії денної форми навчання Класичного приватного університету зі спеціальності 281 Публічне управління та адміністрування. Відомості щодо зазначеного здобувача вищої освіти на третьому (освітньо- науковому) рівні внесені Класичним приватним університетом до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) та містяться в ній. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затверджено форму довідки про здобувача вищої освіти за даними Єдиної електронної бази з питань освіти, що є Додаток 9 до Порядку. Вказана довідка формується закладами вищої освіти в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, розпорядником якої є Міністерство освіти і науки України. У зв'язку із запровадженням Міністерством освіти і науки України перевірки дотримання закладами вищої освіти та здобувачами вищої освіти на третьому (освітньо-науковому) рівні чинного законодавства та нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України, Класичний приватний університет наразі позбавлений технічної можливості формувати довідки про здобувачів вищої освіти за даними ЄДЕБО відповідно до форми, визначеної додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації. Після зняття Міністерством освіти і науки України технічних обмежень щодо можливості формування довідок за формою, визначеною додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації за даними ЄДЕБО, вказана довідка буде сформована та видана здобувачу вищої освіти на третьому освітньо-науковому рівні освіти. Довідка видана для пред'явлення за місцем вимоги. …».
У Військово-обліковому документі «Резерв+» міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «19.05.2025, 08:34»; «На обліку»; « ОСОБА_5 »; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «Дійсний до:» - «19.05.2026»; «Підстава зняття/виключення:» - «-»; «Відстрочка до» - «-»; «Тип відстрочки» - «-»; «ТЦК та СП» - « ІНФОРМАЦІЯ_8 »; «Постанова ВЛК» - «Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Дата ВЛК» - «09.10.1997»; «Звання» - «Солдат»; «ВОС» - «790037»; «Номер в реєстрі Оберіг» - «280920201429272700019»; «Дата уточнення даних» - «09.11.2024».
У листі ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.06.2025 за №5647 на адресу ОСОБА_1 зазначено: «… ПОВІДОМЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЯ_9 розглянуто Вашу заяву та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». За результатами розгляду повідомляємо, що протоколом від 04.06.2025 року № 23 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні Вам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що Ви підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причина відмови відсутні документи, що підтверджують право на відстрочку визначені в додатку 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період», а саме відсутня довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» ( додаток 9). Згідно даних отриманих з єдиного державного реєстру «Оберіг» наявна інформація про заклад та форму навчання (Єдина державна електронна база з питань освіти) що ОСОБА_3 припинив навчання на денній формі навчання. Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку. …».
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
Згідно з ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до п.2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як зазначено у п.15-1 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», до запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовники, військовозобов'язані та резервісти (за наявності у них дійсних військово-облікових документів) можуть надавати інформацію про зміну своїх облікових даних шляхом подання заяв та відповідних підтвердних документів через центри надання адміністративних послуг, на підставі яких районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів вносять зміни до відповідних облікових документів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п.81 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений. Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).
У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».
У ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено: «3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: 1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури; …».
Рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти (ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту").
Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч.7 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Згідно з п.56 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560 (надалі - «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до п.57 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації). (…).
Як зазначено у п.58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання. (…).
У п.59 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» зазначено, що за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». У разі виявлення шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних відсутності у військовозобов'язаного законних підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оформлену автоматично, така відстрочка підлягає автоматичному скасуванню.
За п.60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання. Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних. Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. (…).
Як зазначено у п.62 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9. Особи, зараховані на навчання до інтернатури, для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки документи (копії документів, засвідчених в установленому законодавством порядку), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5. (…).
Згідно з п.1 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №559 (надалі - «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Відповідно до п.2 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Як зазначено у п.14 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках: взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста; якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного; зміни категорії щодо військового обов'язку; відсутності місця для внесення змін; невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку; втрати (зіпсування); виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. №559. Призовникам військово-обліковий документ на бланку оформляється та видається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом.
Згідно з ч.1 ст.74 Закону України «Про освіту» у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Відповідно до ч.5 ст.74 Закону України «Про освіту» держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом. Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних", "Про авторське право і суміжні права" та "Про публічні електронні реєстри".
За ч.6 ст.74 Закону України «Про освіту» суб'єктами ведення Електронної бази є: держатель та адміністратор Електронної бази; органи управління у сфері освіти; суб'єкти освітньої діяльності; підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління держателя Електронної бази. Анулювання доступу суб'єкта ведення до Електронної бази здійснюється у разі припинення виконання суб'єктом ведення своїх функцій, припинення суб'єкта ведення та в інших випадках, визначених законом. Тимчасове блокування держателем Електронної бази доступу суб'єкта ведення до Електронної бази здійснюється у випадках несанкціонованого втручання в роботу Електронної бази, виявлення кіберзагроз, кіберінцидентів і кібератак, а також ризиків настання таких подій.
Як зазначено у п.1 розділу І «Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти», затвердженого 08.06.2018 Наказом Міністерства освіти і науки України №620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (надалі - «Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти»), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України «Про освіту» (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Згідно з п.1 розділу ІІ «Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти» головним призначенням ЄДЕБО є забезпечення фізичних та юридичних осіб інформацією в галузі освіти.
Відповідно до п.12 розділу ІІІ «Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти» уповноважений суб'єкт має доступ до інформації, внесеної або сформованої ним в ЄДЕБО, а також до інформації, доступ до якої передбачений відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Через те, що Комісія ІНФОРМАЦІЯ_2 функціонує у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 , то відповідачем у справі, на думку суду, має бути ІНФОРМАЦІЯ_6 і розглядатись, відповідно, мають дії цього суб'єкта владних повноважень.
За матеріалами справи, позивачем не надано відповідачу Довідку про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти за формою, визначеною у Додатку 9 до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».
З матеріалів справи не вбачається відповідачем вчинення протиправних дій та прийняття протиправного рішення.
Судом прийнято до уваги, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі №280/7211/24 позовні вимоги Класичного приватного університету до Міністерства освіти та науки України задоволено у повному обсязі: визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства освіти і науки України від 17.06.2024 №430-Л «Про результати позапланової перевірки «Класичний приватний університет»; визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства освіти і науки України від 22.07.2024 №495-л «Про результати позапланової перевірки «Класичний приватний університет»; визнано дії Міністерства освіти і науки України щодо обмеження можливості формування в Єдиній державній електронній базі з питань освіти довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти за формою, визначеною додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 - протиправними; зобов'язано Міністерство освіти і науки України вчинити дії щодо відновлення надання Класичному приватному університету можливості формування в Єдиній державній електронній базі з питань освіти довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти за формою, визначеною додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560.
У рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі №280/7211/24, зокрема, зазначено: "... Наказом МОН України від 22.07.2024 №495-л «Про результати позапланової перевірки «Класичний приватний університет»» анульовано ліцензії «Класичний приватний університет» на провадження освітньої діяльності: - на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти з ліцензованим обсягом 165 осіб (наказ МОН від 01.07.2021 №81-л); - за освітньо-науковою програмою Право спеціальності 081 Право на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти з ліцензованим обсягом 25 осіб (наказ МОН від 19.04.202 №49-л); - за освітньо-науковою програмою Правоохоронна діяльність спеціальності 262 Правоохоронна діяльність на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти з ліцензованим обсягом 20 осіб (наказ МОН від 19.04.2021 №49-л). ...".
Однак, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 у справі №280/7211/24 апеляційну скаргу Міністерства освіти і науки України задоволкно. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2024 в адміністративній справі №280/7211/24 скасовано та прийнято нову постанову. В задоволенні позову Класичному приватному університету - відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05.08.2025 у справі №280/7211/24 (адміністративне провадження №К/990/2981/25) касаційну скаргу Класичного приватного університету залишено без задоволення, а постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 у справі №280/7211/24 залишено без змін.
Позивачем не надано до суду належних доказів на підтвердження звільнення його від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 26.08.2025.
Суддя О.О. Прасов