Рішення від 26.08.2025 по справі 260/4273/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2025 року м. Ужгород№ 260/4273/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,

при секретарі судового засідання - Фозекош В.В.,

за участі сторін та осіб, які беруть участь у розгляді справи;

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Мокрянина М.М.,

представника відповідача - Мітягіної П.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, Київська область, 01601, код ЄДРПОУ 40116086) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (далі - відповідач), в якому просить:

1) визнати протиправними дії Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України викладені в наказі Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 265 від 29.04.2025 та розрахунку вислуги років для призначення пенсії полковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо неправильного нарахування ОСОБА_1 : вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 16 років 00 місяців 24 дні; трудового стажу - 14 років 06 місяців 04 дні; часу служби в календарному обчисленні - 16 років 00 місяців 24 дні; загального страхового стажу - 14 років 06 місяців 04 дні;

2) зобов'язати Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 02 серпня 1999 року по 13 березня 2006 року та з 21 вересня 2009 року по 08 червня 2012 року та період денної форми навчання в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого з 01.09.1994 по 30.06.1999, із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби, та внести зміни до наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 265 від 29.04.2025 та розрахунку вислуги років для призначення пенсії полковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України;

3) зобов'язати Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років період роботи: в органах прокуратури України з 02.08.1999 по 30.04.2020; службу в Національній поліції України з 09.09.2020 по 01.05.2025 та період денної форми навчання в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого з 01.09.1994 по 30.06.1999 із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби, тобто 2 роки 5 місяців та внести зміни до наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 265 від 29.04.2025 та розрахунку вислуги років для призначення пенсії полковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України;

4) справу розглянути за участі позивача.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У подальшому до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого відповідач вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги у повному обсязі з мотивів наведених у позові та просили суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог повністю з мотивів наведених у письмовому відзиві та просила суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.08.2022 по 01.05.2025 проходив службу в Закарпатському управлінні Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.

Зокрема, наказом директора Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» від 01.08.2022 № 283 о/с призначено полковника поліції ОСОБА_1 (0116749), який прибув з Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах відділу моніторингу та зонального контролю Закарпатського управління з посадовим окладом 2700 гривень, у порядку переведення, установивши відповідно до статті 78 розділу VII Закону України «Про національну поліцію» стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, станом на 01 серпня 2022 року - 13 років 03 місяці 23 дні, із 01 серпня 2022 року.

Підстави: рапорт ОСОБА_1 від 26.05.2022 та наказ Головного управління Національної поліції в Закарпатській області від 29.02022 № 133о/с.

Однак, при призначенні позивача на посаду старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу моніторингу та зонального контролю Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідачем останньому не зараховано стаж роботи в органах прокуратури на посадах помічника та старшого помічника прокурора, мотивуючи тим, що відповідно до п.2 ч.5 ст.78 Закону України «Про національну поліцію», до стажу служби в поліції зараховуються: час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, а також служба у Службі судової охорони.

Не погоджуючись із таким рішенням, 11 червня 2024 року позивачем подано рапорт начальникові Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України з проханням про внесення змін до наказу № 283о/с від 01.08.2022 про призначення на посаду старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу моніторингу та зонального контролю Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України в порядку переведення з ГУНП в Закарпатській області та оголосити для виплати надбавки за вислугу років в поліції, весь стаж проходження служби в органах прокуратури Закарпатської області, тобто в період з 02.08.1999 по 30.04.2020.

За результатами розгляду рапорту позивача Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України 02.07.2024 за № СЕД 96142024 скерував начальникові Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України лист про результати розгляду рапорту та відповідь на його рапорт від 02.07.2024 за № СЕД 96142024, для вручення ОСОБА_1 ..

Так, згідно листа - відповіді Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 02.07.2024 за № СЕД 96142024 «Про результати розгляду рапорту», зазначено наступне:

«Відповідно до статті 78 Закону України «Про національну поліцію» до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Відповідно до записів Вашої трудової книжки серії НОМЕР_2 з 13.03.2006 до 21.09.2009, з 08.06.2012 до 23.01.2015, та з 26.01.2015 до 30.04.2020 Ви обіймали посади прокурорів в органах прокуратури України та відповідно цей стаж роботи зараховано до Вашого стажу служби в поліції у загальній кількості 11 років 05 місяців 00 днів.

Водночас з 02.08.1999 по 13.03.2006, з 21.09.2009 по 08.06.2012 Ви обіймали посади помічника прокурора та старшого помічника прокурора в органах прокуратури України та зазначений вище час роботи до Вашого стажу служби в поліції зараховано не було, оскільки статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено вичерпний перелік видів та категорій служб, які включаються до стажу служби в поліції, і час роботи в органах прокуратури на посадах помічників (старших помічників) прокурора в цьому переліку відсутній».

Тобто, як вбачається з вищенаведеного листа, відповідач - Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України до спірних правовідносин, а саме: період роботи позивача в органах прокуратури України з 02.08.1999 по 13.03.2006, з 21.09.2009 по 08.06.2012 на посадах помічника та старшого помічника прокурора, з питань визначення поняття «прокурор» застосував норми Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014, який набрав чинності 15.07.2015, а необхідно застосовувати норми Закону №1789-ХІІ в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, та є правовою підставою того, що в зазначений період роботи в органах прокуратури України, ОСОБА_1 обіймав посади прокурора, і згідно п.5 частини другої статті 78 Закону № 580-VIII зазначений період роботи в органах прокуратури підлягає зарахуванню до стажу служби в Національній поліції України.

Вважаючи рішення відповідача - Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України викладене в листі від 02.07.2024 за №СЕД.9614.2024 щодо відмови зарахування до стажу служби в Національній поліції період роботи в органах прокуратури на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора в органах прокуратури України з 02.08.1999 по 13.03.2006, з 21.09.2009 по 08.06.2012 протиправним та таким, що грубо порушує конституційні права позивача на працю та соціальний захист, останнє було оскаржено до Закарпатського окружного адміністративного суду.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року у справі № 260/4835/24 задоволено повністю адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправними дії Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України викладені в листі від 02 липня 2024 року за №СЕД.9614.2024 про відмову зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в Національній поліції України час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 02 серпня 1999 року по 13 березня 2006 року та з 21 вересня 2009 року по 08 червня 2012 року. Зобов'язано Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в Національній поліції України час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 02 серпня 1999 року по 13 березня 2006 року та з 21 вересня 2009 року по 08 червня 2012 року. Зобов'язано Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення (в частині надбавки за вислугу років та компенсації за невикористану додаткову відпустку) з 01 серпня 2022 року з урахуванням часу роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 02 серпня 1999 року по 13 березня 2006 року та з 21 вересня 2009 року по 08 червня 2012 року.

Відповідачем - Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України розглянуло рапорт позивача від 10.04.2025 (вх. ДВБ від 10.04.2025 № 13894-2025) щодо виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.11.2024, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2025 у справі № 260/4835/24 та надано відповідь про результати його розгляду за № 3338-2025 від 07.05.2025 (2333586).

Згідно відповіді відповідача №3338-2025 від 07.05.2025 (2333586), на виконання зазначених рішень судів наказом Департаменту від 18.04.2025 № 256 о/с позивачеві зараховано до стажу служби в поліції час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 02.08.1999 до 13.03.2006 та з 21.09.2009 до 08.06.2021 та відповідно до ст. 78 Закону України «Про національну поліцію» установлено стаж служби в поліції станом на 01 серпня 2022 року - 22 роки 07 місяців 21 день, що також підтверджується послужним списком ОСОБА_1 , спеціальний жетон № 0116749 (Додаток №2 до Порядку формування та ведення особових справ поліцейських (підпункт 1 пункту 1 розділу ІІ).

Відтак, відповідачем - Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України, зараховано позивачу - ОСОБА_1 до стажу служби в поліції час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 02.08.1999 до 13.03.2006 та з 21.09.2009 до 08.06.2021, що становить 9 років 4 місяці та відповідно до ст. 78 Закону України «Про національну поліцію установлено стаж служби в поліції станом на 01 серпня 2022 року - 22 роки 07 місяців 21 день.

Тобто, станом на 01.08.2022 - день призначення позивача старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах відділу моніторингу та зонального контролю Закарпатського управління, його вислуга років (стаж служби) в поліції складала 22 роки 07 місяців 21 день.

Позивачем ОСОБА_1 - старшим оперуповноваженим відділу протидії корупції Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України полковником поліції 05.04.2025, подано рапорт начальникові Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про звільнення зі служби в Національній поліції у зв'язку з наявністю вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Наказом начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 265 від 29.04.2025, відповідно до пункту 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції полковника поліції ОСОБА_1 (01116749) старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління, із 01 травня 2025 року, установивши розмір премії за травень 2025 року в розмірі 193,023%.

Станом на день звільнення становить: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років ( з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року, винесених у справі № 260/4835/24) - 25 років 04 місяці 21 день; вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 16 років 00 місяців 24 дні;

З виплатою компенсації: за 07 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2020 році та за 06 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2020 рік; за 9 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2021 рік та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2021 рік; за 18 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2022 рік та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2022 рік; за 11 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2023 рік та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2023 рік; за 30 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2024 рік та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2024 рік; за 10 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2025 році та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2025 рік.

Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 05.04.2025, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року, винесені у справі № 260/4835/24.

З копією наказу начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 265 від 29.04.2025 позивача ознайомлено 01.05.2025.

Однак, у наказі, на думку позивача неправильно встановлено йому вислугу років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби та не зазначено стаж служби у поліції, який дає мені право для виходу на пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Зокрема, до вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, в порушення вимог чинного законодавства, безпідставно не включено час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 02 серпня 1999 року по 13 березня 2006 року та з 21 вересня 2009 року по 08 червня 2012 року та період денної форми навчання в Харківській юридичній академії ім. Ярослава Мудрого з 01.09.1994 по 30.06.1999.

Крім того, у вищезазначеному наказі не вирішено питання пенсійного забезпечення позивача, та не підготовлено відповідні документи для оформлення мною пенсії за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Після ознайомлення з наказом начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 265 від 29.04.2025, позивачем в той же день було подано рапорт начальникові Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції, з проханням внести зміни до наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» від 29.04.2025 за № 265 в частині:

- визначення стажу служби в Національній поліції який дає позивачеві право на пенсію за вислугу року відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»:

- сформувати та скерувати до Закарпатського управління ДВБ НП України справу (в тому числі грошовий атестат) для призначення позивачеві пенсії за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;

- вислуги років для виплати позивачеві одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, до якої включити: період навчання на денній формі навчання в Харківській юридичні академії імені Ярослава Мудрого; та стаж служби в поліції відповідно до рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.11.2024 у справі № 260/4835/24.

У подальшому, наказом начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 279 від 07.05.2025, внесено зміни до наказу Департаменту від 29.04.2025 № 265 о/с в частині звільнення зі служби в поліції ОСОБА_1 та викласти його в новій редакції:

Відповідно до пункту 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнити зі служби в поліції полковника поліції ОСОБА_1 (01116749) старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління, із 01 травня 2025 року, установивши розмір премії за травень 2025 року в розмірі 193,023%.

Станом на день звільнення становить: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років (з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року, винесених у справі № 260/4835/24) - 25 років 04 місяці 21 день; вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 16 років 00 місяців 24 дні; трудовий стаж - 14 років 06 місяців 04 дні; страховий стаж для призначення пенсії - 30 років 06 місяців 28 днів.

З виплатою компенсації: за 07 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2020 році та за 06 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2020 рік; за 9 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2021 рік та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2021 рік; за 18 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2022 рік та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2022 рік; за 11 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2023 рік та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2023 рік; за 30 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за 2024 рік та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2024 рік; за 10 діб невикористаних щорічної основної оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2025 році та за 15 діб додаткової оплачуваної відпустки за 2025 рік.

Підстава: рапорти ОСОБА_1 від 05.04.2025 та від 01.05.2025, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року, винесені у справі № 260/4835/24, архівна довідка Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 05.05.2025 № 2-303/250 та довідка Пенсійного фонду України ОК-5.

З наказом начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 279 від 07.05.2025 позивач ознайомився 21 травня 2025 року в приміщенні Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, а з грошовим атестатом № 40 та розрахунком вислуги років для призначення пенсії полковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України ОСОБА_1 ознайомлений 27.05.2025 в приміщенні ГУНП в Закарпатській області.

Так, згідно розрахунку вислуги років для призначення пенсії полковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України вислуга років згідно з розрахунком на 01.05.2025 року становить: час служби в календарному обчисленні - 16 років 00 місяців 24 дні; загальний страховий стаж - 14 років 06 місяців 04 дні. Вислуга років для призначення пенсії на 01 травня 2025 року становить 30 років 06 місяців 28 днів.

Відповідачем незважаючи на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року у справі № 260/4835/24, залишене в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року, протиправно та всупереч чинному законодавству позивачу: у наказі «По особовому складу» № 279 від 07.05.2025, неправильно визначено вислугу років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 16 років 00 місяців 24 дні та трудовий стаж - 14 років 06 місяців 04 дні; розрахунку вислуги років для призначення пенсії - час служби в календарному обчисленні та загальний страховий стаж.

Так, відповідачем до вислуги років позивачеві для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не включено:

- період роботи позивача час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 02 серпня 1999 року по 13 березня 2006 року, та з 21 вересня 2009 року по 08 червня 2012 року, а саме 9 років 4 місяці всупереч рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2024 року у справі № 260/4835/24, залишене в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року; період денної форми навчання в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого з 01.09.1994 по 30.06.1999, із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби, тобто 2 роки 5 місяців.

З врахуванням викладеного, вислуга років позивача: для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби; призначення пенсії за вислугу років на день звільнення становить 27 років 9 місяців 24 дні.

Неправильне визначення відповідачем вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби позивачу, трудового стажу, часу служби в календарному обчисленні призводить до порушення його конституційних прав на оплату праці та пенсійне забезпечення, а саме: до суттєвого зменшення розміру виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, яка виплачується в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Тобто, неправомірними діями Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції, незважаючи на рішення судів, які набрали законної сили і є обов'язковими для виконання, в тому числі відповідача, умисно зменшено мені вислугу років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні на 11 календарних років служби, з яких 9 років 4 місяців підтвердженні рішенням судів; позбавляє позивача права на пенсію за вислугу років.

Так, для пенсії за вислугу років (працівників органів внутрішніх справ/Національної поліції та інших, які мають право на таку пенсію) потрібна вислуга (термін служби) саме в цих органах, а не загальний страховий стаж. Загальний страховий стаж враховується лише для загальної пенсії, а не для пенсії за вислугою.

Час служби в календарному обчисленні поліцейського - це час, який відпрацьовано в поліції, виражений у повних роках, місяцях та днях. Він використовується для розрахунку пенсій, відпусток та інших виплат і такий становить 27 років 9 місяців 24 дні.

Для розрахунку вислуги років та призначення пенсії поліцейському загальний страховий стаж має значення лише у контексті пенсії за віком, а не за вислугою років. Пенсія за вислугою років для поліцейських нараховується, якщо служба в органах внутрішніх справ (Національній поліції) становить понад 25 календарних років.

Так, поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Трудовий стаж у пенсійному розрахунку поліції - це сукупність років служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, який впливає на розмір пенсії. Він визначає, наскільки великий відсоток грошового забезпечення буде виплачуватися як пенсія.

Вислуга років в Національній поліції України має значення як для визначення розміру щомісячної надбавки за вислугу, так і для призначення пенсії за вислугу років.

Загалом, стаж служби в поліції є важливим показником, що визначає права та соціальні гарантії поліцейських, зокрема на отримання пенсії за вислугу років, надбавки за вислугу років та додаткової оплачуваної відпустки.

Відповідач у наказі № 279 від 07.05.2025, підтвердив, що стаж служби в для виплати надбавки за вислугу років становить 25 років 04 місяці та 21 день, а тому апріорі: трудовий стаж позивача не може становити - 14 років 06 місяців 04 дні; вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 16 років 00 місяців 24 дні; вислуга служби в календарному обчисленні - 16 років 00 місяців 24 дні; такі повинні становити мінімум 25 років 04 місяці та 21 день, а враховуючи навчання - 27 років 9 місяців 24 дні.

В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

Вважаю, що рішення та дії Відповідача - Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, як суб'єкта владних повноважень щодо неправильного нарахування мені: вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 16 років 00 місяців 24 дні; трудового стажу - 14 років 06 місяців 04 дні; -часу служби в календарному обчисленні - 16 років 00 місяців 24 дні; загального страхового стажу - 14 років 06 місяців 04 дні є протиправними та такими, що грубо порушують мої конституційні права на працю та соціальний захист, і підлягають скасуванню, з наступних обставин.

Вищевказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Надаючи оцінки спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється відповідно до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій або невчинення їх у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій (бездіяльності) та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

За приписами статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно пунктів 1, 6, 14 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; судоустрій, судочинство, статус суддів; засади судової експертизи; організація і діяльність прокуратури, нотаріату, органів досудового розслідування, органів і установ виконання покарань; порядок виконання судових рішень; засади організації та діяльності адвокатури.

Згідно преамбули Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі по тексту - Закон № 580-VIII) цей Закон визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

За приписами частини першої статті 1 Закону № 580-VIII) національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

У своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами (частини перша статті 3 Закону № 580-VIII).

Відповідно до статті 6 Закону № 580-VIII поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (частина перша статті 8 Закону № 580-VIII).

Згідно ст. 17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Поліцейський має службове посвідчення та спеціальний жетон. Зразки та порядок видання службових посвідчень та спеціальних жетонів затверджуються Міністерством внутрішніх справ України.

За приписами частини першої статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина друга статті 59 Закону № 580-VIII).

Згідно частин третьої - четвертої ст. 59 Закону № 580-VIII рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.

Відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції (ст.60 Закону № 580-VIII).

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 77 Закону № 580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється за власним бажанням.

Обчислення стажу служби в поліції врегульовано, частина друга якої містить перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції.

За приписами частини першої статті 78 Закону № 580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII.

Так, згідно п.5 частини другої статті 78 Закону № 580-VII до стажу служби в поліції зараховуються час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони.

Частиною третьою статті 78 Закону № 580-VIII встановлено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (частина четверта статті 78 Закону № 580-VIII).

Згідно із частиною третьою статті 93 Закону № 580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.

Грошове забезпечення та виплата одноразової грошової допомоги при звільненні із служби.

Згідно частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 р. № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 (далі - постанова КМУ № 988) установити, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 7 постанови КМУ № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі - Порядок № 260) відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.

Згідно пункту 3 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади (зарахованих у розпорядження) в Національній поліції, та здобувачам ЗВО (пункт 4 Розділу І Порядку 260).

За приписами пункту 11 Розділу І Порядку 260 грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років з дня виникнення права на їх отримання.

Звернення поліцейського щодо неправильної виплати грошового забезпечення розглядаються в установленому законодавством України порядку (пункт 12 Розділу І Порядку 260).

Згідно пункту 15 Розділу І Порядку 260 при прийнятті на службу до Національної поліції грошове забезпечення поліцейським нараховується з дня призначення на посаду. У разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.

У випадках, коли будуть підтверджені раніше не відомі та не враховані в особових справах періоди служби, грошове забезпечення, яке буде встановлено в нових розмірах, виплачується з дня видання наказу органу поліції про підтвердження раніше не врахованого стажу служби (пункт 19 Розділу І Порядку 260).

Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні із служби.

Згідно пункту 2 Розділу VIІІ Порядку 260 поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» та зазначається кадровим підрозділом у наказі про звільнення поліцейського, якому передбачена виплата цієї допомоги (пункт 5 Розділу VIII Порядку 260).

За приписами пункту 6 Розділу VIII Порядку 260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.

У наказі про звільнення підрозділом кадрового забезпечення в разі необхідності виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зазначається стаж служби для її виплати. Крім того, у разі необхідності в наказі про звільнення додатково вказується підстави для проведення відрахувань з грошового забезпечення та інших виплат (пункт 7 Розділу VIII Порядку 260).

Згідно пункту 8 Розділу VIII Порядку 260 одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення із служби, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання центрального органу управління поліцією, органів поліції, державних органів, установ та організацій, до яких відряджені (прикомандировані) поліцейські.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 17.07.1992 № 393 прийнято постанову «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - постанова КМУ № 393).

Отже, Постанова КМУ № 393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».

Згідно абзацу восьмого пункту 1 постанови КМУ № 393 установити, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах внутрішніх справ, Службі безпеки, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу; служба в Національній поліції.

Вислуга років для призначення пенсії обчислюється за даними послужного списку особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», інших документів (витягів з наказів, бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до відповідних заходів, довідок військових частин, архівних установ, відомостей про виконання розвідувальних заходів) (пункту 1-1 постанови КМУ № 393).

За приписами пункту 2 постанови КМУ № 393) до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки, особам рядового складу, молодшого, середнього, старшого та вищого начальницького складу Державного бюро розслідувань, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час призначення пенсії згідно з пунктом «а» частини першої статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми здобуття освіти) у закладах освіти (крім навчання у закладах спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю, військових навчальних закладах та навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ і державної пожежної охорони), після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Державного бюро розслідувань, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, Бюро економічної безпеки або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови (пункт 2-1 постанови КМУ № 393).

Згідно преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262- ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

За приписами пункту «б» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (частина перша стаття 2 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2262-ХІІ особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

За приписами абзацу пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільненим зі служби у Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення (пункт а частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ).

Згідно абзаців в, ж частини першої статті 17 Закону № 2262-ХІІ особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються:

час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у закладах вищої освіти із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро України на посадах начальницького складу;

До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, особам рядового складу, молодшого, середнього, старшого та вищого начальницького складу Державного бюро розслідувань, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми здобуття освіти) у закладах освіти (крім навчання у закладах спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю, військових навчальних закладах та навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони), після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби (частина друга статті 17 Закону № 2262-ХІІ).

Аналізуючи зміст статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» можна дійти висновку про виключне застосування положень даної норми лише при розрахунку вислуги років поліцейським під час призначення пенсій за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».

За приписами стаття 17-2 Закону № 2262-ХІІ обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Щодо дотримання строку звернення з позовом до суду про стягнення належного позивачу грошового забезпечення.

Згідно із частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд).

Згідно пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Зміст положень вимог чинного законодавства надбавка за вислугу років є складовою грошового забезпечення (заробітної плати).

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За приписами частин першої та другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд звертає увагу, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип поділу влади.

Відповідно до частини першої, п. 4 частини другої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (абз. 1 частини четвертої статті 245 КАС України).

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту чи окремих його положень; визнання протиправними та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги також підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, Київська область, 01601, код ЄДРПОУ 40116086) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України викладені в наказі Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 265 від 29.04.2025 та розрахунку вислуги років для призначення пенсії полковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо неправильного нарахування ОСОБА_1 : вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 16 років 00 місяців 24 дні; трудового стажу - 14 років 06 місяців 04 дні; часу служби в календарному обчисленні - 16 років 00 місяців 24 дні; загального страхового стажу - 14 років 06 місяців 04 дні.

3. Зобов'язати Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби час роботи в органах прокуратури України на посадах помічника прокурора та старшого помічника прокурора з 02 серпня 1999 року по 13 березня 2006 року та з 21 вересня 2009 року по 08 червня 2012 року та період денної форми навчання в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого з 01.09.1994 по 30.06.1999, із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби, та внести зміни до наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 265 від 29.04.2025 та розрахунку вислуги років для призначення пенсії полковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.

4. Зобов'язати Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років період роботи: в органах прокуратури України з 02.08.1999 по 30.04.2020; службу в Національній поліції України з 09.09.2020 по 01.05.2025 та період денної форми навчання в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого з 01.09.1994 по 30.06.1999 із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби, тобто 2 роки 5 місяців та внести зміни до наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України «По особовому складу» № 265 від 29.04.2025 та розрахунку вислуги років для призначення пенсії полковника поліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу протидії корупції Закарпатського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець