Рішення від 26.08.2025 по справі 240/4159/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/4159/25

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Житомирської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян від 29 січня 2025 року про відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б, оформленого протоколом № 85;

- зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію в особі Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б на підставі експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, від 16 вересня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 , видане облдержадміністрацією 08.05.2009; 10.09.2024 отримав експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. На підставі довідки до акта МСЕК серія 12 ААГ № 646932 від 23.12.2024 встановлено 2 групу інвалідності, де захворювання визнано пов'язаним із впливом аварії на ЧАЕС. У зв'язку з цим позивач звернувся до відповідача для встановлення статусу та видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б, однак отримав відмову, оформлену витягом з протоколу № 85 від 29.01.2025 комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян. Таку відмову вважає протиправною, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 20.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача 24.02.2025 надійшов відзив на позовну заяву, у якому, заперечуючи проти задоволення позову, зазначає, що на момент звернення позивача до Комісії, останній не був віднесений до жодної з категорій потерпілих від Чорнобильської катастрофи, оскільки наявне у позивача дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії 210660 Н, було дійсне до повноліття позивача, тобто до 29.03.2024. Позивачу до повноліття не було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, а тому позивач після 29.03.2024 не відноситься до потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

У період із 07.07.2025 по 03.08.2025 включно головуюча суддя перебувала у відпустці.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

ОСОБА_1 має посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 , видане облдержадміністрацією 08.05.2009 та яке дійсне до повноліття дитини.

Відповідно до копії експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства надзвичайних ситуацій України від 16.09.2024 №1048 захворювання позивача, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно копії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №646932 від 23.12.2024 позивачу при повторному огляді встановлено другу групу інвалідності на строк до 01.01.2030. Причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС з дитинства.

Відповідно до копії витягу з протоколу засідання Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян від 29.01.2025 "Розгляд справи ОСОБА_1 щодо визначення статусу потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1 серії Б та видачі посвідчення. ВИРІШИЛИ: документи не відповідають вимогам п.3, п.6 ст.11, ч.3 ст.12, п.1 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та абз.3 п.8, п.11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 11.07.2018 №551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відмовити ОСОБА_1 щодо визначення статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення категорії 1 серії Б".

Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача і вважаючи їх протиправними, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі по тексту - Закон №796-XII) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, зокрема, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно зі статтею 11 Закону №796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини 5 статті 17 цього Закону (пункт 6 частини 1); крім осіб, зазначених у частині 1 цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною 1 цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини 1 цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 цього Закону (частина 2).

Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону №796-XII встановлено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10-11 і частина 3 статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Відповідно до статті 12 Закону №796-XII причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Неповнолітнім дітям, зазначеним у статті 27 Закону №796-XII, в разі захворювання причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи встановлюється відповідно до частини 1 цієї статті.

Відповідно до пункту 8 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу у передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням, відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) особам, зазначеним у статті 27 Закону №796, категорії встановлюються відповідно до статті 14 зазначеного Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.

Підставою для відмови позивачу в наданні статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 відповідачем зазначено, що посвідчення серії НОМЕР_1 , яке видано позивачу, діяло до досягнення ним повноліття, а після досягнення повноліття статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи провадиться за правилами статті 11 Закону №796-XII.

Надаючи тлумачення наведеним нормам, Верховний Суд висловив правову позицію, за якою до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Однією з підстав для отримання посвідчення категорії 1 є встановлення уповноваженою медичною комісією причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою, зокрема: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою; інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою; хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу (постанови Верховного Суду від 30.10.2018 справа №826/13094/16, від 21.02.2018 справа №826/3650/17).

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до копії експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства надзвичайних ситуацій України від 16.09.2024 №1048 захворювання позивача, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Порядок видачі посвідчень затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) (надалі - Порядок №551).

Абзацом 3 пункту 3 Порядку №551 встановлено, що особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 1) серії Б синього кольору.

Згідно з абзацом 1 пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.

Відповідно до абзаців 5-6 пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів: особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою; хворим на променеву хворобу внаслідок Чорнобильської катастрофи - на підставі висновку уповноваженої медичної комісії не нижче обласного рівня або спеціалізованої медичної установи Міноборони, МВС, СБУ, які мають відповідну ліцензію МОЗ, та акта за формою Н-1.

Отже, підставою для видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 1 категорії, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, є довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Суд зауважує, що позивачем було надано довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №646932 від 23.12.2024, згідно якої позивачу при повторному огляді встановлено з 23.12.2024 2 групу інвалідності. Причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС з дитинства.

Проте така довідка була відповідачем відхилена як така, що не дає права на отримання відповідного статусу.

У зв'язку з тим, що позивачу встановлено зв'язок інвалідності за наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, наявність якого чинним законодавством не пов'язується з віком особи та не може бути перешкодою для визнання такої особи потерпілою від Чорнобильської катастрофи з видачею відповідного посвідчення, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян від 29.01.2025 у частині відмови ОСОБА_2 у встановленні статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача прийняти рішення про встановлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати відповідне посвідчення, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 65 Закону №796 видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 передбачено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечує своєчасну видачу посвідчень і вкладок до них.

Житомирською обласною державною адміністрацією не заперечується та Положенням, затвердженим розпорядженням в. о. голови Житомирської ОДА №326 від 14.08.2018 підтверджується, що саме до повноважень комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян відноситься визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Разом з тим, згідно Положення, затвердженого розпорядженням Житомирської обласної державної адміністрації №326 від 14.08.2018, комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є колегіальним органом створеним при Житомирській обласній державній адміністрації.

З огляду на це ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Житомирської обласної державної адміністрації в особі Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян прийняти рішення про встановлення позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати відповідне посвідчення, а тому позовна вимога в цій частині є обгрунтованою і підлягає задоволенню.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору, а матеріали справи не містять в собі доказів понесення сторонами судових витрат, з огляду на що відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Житомирської військової державної адміністрації (пл. Корольова, 1, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10014, РНОКПП/ЄДРПОУ: 00022489) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категорія громадян від 29 січня 2025 року про відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б, оформленого протоколом № 85.

Зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію в особі Комісії при Житомирській обласній державній адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видати ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б на підставі експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, від 16 вересня 2024 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова

26.08.25