Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 серпня 2025 року Справа№200/5238/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
У липні 2025 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач), про:
- визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії від 11 липня 2025 року № 046350020161;
- зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 04.07.2025 на підставі ч.3 ст. 114 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по професії за Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних із видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» періоди його роботи з 17.09.2007 по 26.09.2007, з 22.11.2007 по 24.06.2008, до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по провідних професіях періоди роботи позивача з 25.06.2008 по 09.12.2020, з 11.12.2020 по день звернення - 04.07.2025, а також з розрахунку один місяць за три до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по провідних професіях - періоди безпосередньої участі у бойових діях з 07.03.2022 по 16.11.2022, з 07.12.2022 по 19.01.2023, з 09.04.2023 по 21.05.2023, з 04.07.2023 по 08.08.2023, з 29.11.2023 по 17.12.2023, з 12.01.2024 по 24.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 05.02.2024 по 27.04.2024, з 07.05.2024 по 21.08.2024, з 31.08.2024 по 30.03.2025, з 31.03.2025 по 13.06.2025.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 04.07.2025 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду з заявою про призначення пільгової пенсії відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, рішенням відповідача №046350020161 від 11.07.2025 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки на момент звернення з заявою про призначення пенсії позивач мав необхідний пільговий стаж. Крім того, відповідачем незаконно не зараховано проходження позивачем військової служби до спеціального пільгового стажу роботи по Списку №1 в розрахунку один місяць служби за три.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2025 року відкрито провадження у справі № 200/5238/25, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
20 серпня 2025 року до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив, що пільгове обчислення періодів безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації один місяць за три передбачено для призначення пенсії згідно Закону України №2262. Для призначення пенсії згідно Закону України №1058 пільгове обчислення стажу один місяць за три не передбачено. Так, пільговий стаж роботи позивача за частиною 3 статті 114 Закону №1058 склав 21 рік 0 місяців 5 дні, з них:
- 17.09.2007-26.09.2007 зараховано до пільгового підземного стажу за Постановою №202, оскільки працював учнем гірника підземного, що не є провідною професією. До провідних відносяться робітники очисного забою, прохідники, машиністи гірничихвиймальних машин;
- 22.11.2007 по 24.06.2008, 25.06.2008 по 09.12.2020, з 11.12.2020 по 04.07.2025 зараховано до пільгового стажу відповідно до довідки про безпосередню участь у заходах оборони України та довідки про пільговий характер роботи №205 від 07.03.2024, виданої ДТЕК Павлоградвугілля, оскільки трудова книжка не містить всієї необхідної інформації для визначення права на пенсії.
До пільгового стажу спірні періоди враховані наступним чином:
а) 22.11.2007- 14.04.2008, 15.04.2008- 24.06.2008 гірник, учень прохідника, враховано до Постанови №202, оскільки гірники та учні прохідників не передбачені переліком провідних професій, що міститься у частині 3 статті 114 Закону №1058,
б) 25.06.2008-02.05.2012, 03.05.2012-24.07.2012, 27.07.2012-10.12.2012, 11.12.2012- 09.12.2020, 01.02.2021-21.12.2021, 07.03.2022-16.11.2022, зараховано до провідних підземних професій з кратністю згідно Роз'яснення №8 від 20.01.1992; з 17.11.2022 по 04.07.2025 зараховано до пільгового стажу в календарному обчисленні, це час військової служби в особливий період.
Законодавством не передбачено зарахування одного і того ж періоду стажу декілька разів. Тобто, період з 17.11.2022 по 04.07.2025 зарахований до пільгового в одинарному розмірі. Заявник в цей період не працював на провідних підземних професіях, тому кратність, передбачену для провідних професій Роз'ясненням №8 від 20.01.1992 Міністерства соціального забезпечення, застосувати неможливо. У разі зобов'язань суду зарахувати період служби в особливий період із розрахунку один місяць за три та до пільгового стажу за провідними професіями, то один і той самий період буде зарахований декілька разів. Заявнику зараховано період участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації до пільгового стажу, але в календарному обчисленні. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач підтримав обґрунтування заявлених вимог, викладених в позовній заяві.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є учасником бойових дій, 04.07.2025 року звернувся через веб портал Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області №046350020161 від 11.07.2025 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Пільговий стаж особи становить - 17 років 6 місяців 21 день, в тому числі: роботи підземні, провідні професії (20) - 14 років 2 місяць 20 днів; роботи підземні, професії за постановою КМУ №202 від 31.03.994 (25) - 8 місяців 13 днів; військова служба в особливий період - 2 роки 7 місяців 18 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу враховано всі періоди; до пільгового стажу не враховано період навчання з 27.09.2007 по 20.11.2007 в УКК СП ВАТ «Павлоградвугілля», згідно свідоцтву №1212 від 21.11.2007 яке видав УП шахти «Самарська», оскільки відсутні спуски в шахту.
Однак, як вбачається з розрахунку стажу за формою РС-право, до пільгового стажу позивача не зараховані періоди роботи з 25.07.2012 по 26.07.2012, з 11.12.2020 по 28.01.2021, з 22.12.2021 по 31.01.2022.
У відзиві на позов відповідач зазначає, що спірні періоди роботи, зокрема, з 25.06.2008 по 09.12.2020, з 11.12.2020 по 04.07.2025 зараховано до пільгового стажу відповідно до довідки про безпосередню участь у заходах оборони України та довідки про пільговий характер роботи №205 від 07.03.2024, виданої ДТЕК Павлоградвугілля, оскільки трудова книжка не містить всієї необхідної інформації для визначення права на пенсії.
З трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 17.09.2007 року вбачається, що позивач працював:
- з 23.06.2009 по 10.12.2012 прохідником підземним з повним робочим днем в шахті;
- з 11.12.2020 по 28.01.2021 механіком в автогаражі;
- з 01.02.2021 по теперішній час прохідником з повним робочим днем під землею (в шахті).
Як вбачається з довідки ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 07.03.2024 №205 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутніх записів в ній, 25.07.2012 позивач перебував на консультації у зв'язку з навчанням в СПТУ 41 для набуття професії машиніста гірничих виїмкових машин, 26.07.2012 - екзамен.
Відповідно до довідки ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 19.03.2024 №1-4/741 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутніх записів в ній, за період з 01.02.2021 по 31.12.2021 позивач виконував в гірничому виробництві ведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля з повним робочим днем в шахті (під землею) на посаді прохідник на дільниці підготовчих робіт № 1, яка дає право виходу на пенсію на пільгових умовах, передбачених ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно довідки ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 04.07.2025 №996 про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутніх записів в ній, з 01.01.2022 по теперішній час позивач працює на посаді прохідник на дільниці підготовчих робіт №6 з повним робочим днем в шахті, що передбачена Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1 постанови КМУ № 461 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В додаткових відомостях зазначено: загальна мобілізація з 26.02.2022 до фактичного виходу на роботу з підстави демобілізації та/або/закінчення воєнного стану в Україні.
27.02.2022 року на підставі Указу Президента України від 24.02.22 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69/2022 "Про загальну мобілізацію" позивач призваний у Збройні Сили України по мобілізації, що підтверджується відомостями з військового квитка серії НОМЕР_2 .
За довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 13.06.2025 року про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, позивач дійсно у період з 07.03.2022 по 16.11.2022, з 07.12.2022 по 19.01.2023, з 09.04.2023 по 21.05.2023, з 04.07.2023 по 08.08.2023, з 29.11.2023 по 17.12.2023, з 12.01.2024 по 24.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 05.02.2024 по 27.04.2024, з 07.05.2024 по 21.08.2024, з 31.08.2024 по 30.03.2025, з 31.03.2025 по 13.06.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення ті інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним є питання призначення пенсії відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по професії за Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних із видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» періоди його роботи з 17.09.2007 по 26.09.2007, з 22.11.2007 по 24.06.2008, до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по провідних професіях періоди роботи позивача з 25.06.2008 по 09.12.2020, з 11.12.2020 по день звернення - 04.07.2025, а також з розрахунку один місяць за три до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по провідних професіях - періоди безпосередньої участі у бойових діях з 07.03.2022 по 16.11.2022, з 07.12.2022 по 19.01.2023, з 09.04.2023 по 21.05.2023, з 04.07.2023 по 08.08.2023, з 29.11.2023 по 17.12.2023, з 12.01.2024 по 24.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 05.02.2024 по 27.04.2024, з 07.05.2024 по 21.08.2024, з 31.08.2024 по 30.03.2025, з 31.03.2025 по 13.06.2025.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
За ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.
На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058), страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Частиною 2 ст. 24 Закону 1058 передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно ст. 40 Закону 1058, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно п.2 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (далі за текстом - Закон 1788).
Закон 1788 відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Даний Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
У відповідності до статті 14 Закону 1788 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Вищевказана норма закону кореспондується із частиною 3 статтею 114 Закону № 1058- IV (чинна редакція) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Позивач претендує на призначення пенсії за нормами ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років.
Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».
Розділом І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» цього Списку передбачено, що правом на пенсію за статтею 14 Закону № 1788-ХІІ (не менш 25 років), користуються усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 вказаної постанови, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
Згідно трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 17.09.2007 року, пільгових довідок від 19.03.2024 №1-4/741, від 04.07.2025 №996, позивач працював зокрема: з 01.02.2021 по теперішній час прохідником з повним робочим днем під землею (в шахті).
Відповідно до розрахунку за формою РС-право, до пільгового стажу позивача не зараховані періоди роботи з 25.07.2012 по 26.07.2012, з 11.12.2020 по 28.01.2021, з 22.12.2021 по 31.01.2022.
У відзиві на позов відповідач зазначає, що спірні періоди роботи, зокрема, з 25.06.2008 по 09.12.2020, з 11.12.2020 по 04.07.2025 зараховано до пільгового стажу відповідно до довідки про безпосередню участь у заходах оборони України та довідки про пільговий характер роботи №205 від 07.03.2024, виданої ДТЕК Павлоградвугілля, оскільки трудова книжка не містить всієї необхідної інформації для визначення права на пенсії.
Проте, трудова книжка позивача, зокрема, в частині записів про його роботу: з 22.12.2021 по 31.01.2022 прохідником з повним робочим днем в шахті (під землею), є належним доказом роботи позивача на вказаній посаді і у наведений період часу, а отже юридичний факт роботи позивача протягом вказаного періоду часу є підтвердженим належними та допустимими доказами, оскільки спірні періоди роботи підтверджуються трудовою книжкою позивача, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
Крім того, період роботи з 22.12.2021 по 31.01.2022 підтверджується пільговими довідками від 19.03.2024 №1-4/741, від 04.07.2025 №996, а отже вказаний період підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за Списком №1 провідні професії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом з цим, позивач просить суд зарахувати до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по професії за Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних із видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» періоди його роботи з 17.09.2007 по 26.09.2007, з 22.11.2007 по 24.06.2008, до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по провідних професіях періоди роботи позивача з 25.06.2008 по 09.12.2020, з 11.12.2020 по день звернення - 04.07.2025.
Проте, розрахунком стажу підтверджується, що періоди роботи з 17.09.2007 по 26.09.2007, з 22.11.2007 по 24.06.2008 зараховані до пільгового стажу позивача за Списком № 1 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в, а з 25.06.2008 по 02.05.2012, з 03.05.2012 по 24.07.2012, з 27.07.2012 по 10.12.2012, з 11.12.2012 по 09.12.2020, з 01.02.2021 по 21.12.2021, з 01.02.2022 по 06.03.2022 та з 07.03.2022 по 16.11.2022 зараховані до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по провідних професіях - ст.14, П/П, підземні, інші.
Щодо періоду з 25.07.2012 по 26.07.2012, то як вбачається з довідки ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 07.03.2024 №205 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутніх записів в ній, 25.07.2012 позивач перебував на консультації у зв'язку з навчанням в СПТУ 41 для набуття професії машиніста гірничих виїмкових машин, 26.07.2012 - екзамен, отже позивач не був зайнятий протягом повного робочого дня на підземних роботах.
Період роботи з 11.12.2020 по 28.01.2021 на посаді механіка в автогаражі зарахований до страхового стажу позивача на вказаній посаді як така, що не передбачена Списком №1, а отже не підлягає зарахуванню до пільгового стажу.
Таким чином, позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового підземного стажу позивача за Списком № 1 провідні професії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 22.12.2021 по 31.01.2022.
Відносно позовних вимог про зарахування до пільгового стажу періоду проходження позивачем військової служби в особливий період з 17.11.2022 до 04.07.2025.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 ст. 2 Закону №2232-XII передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за контрактом осіб рядового складу.
Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі Закон №2011-XII), зокрема передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Аналізуючи норми Закону №2232-XII та Закону №2011-XII суд дійшов висновку, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, якщо на момент призову на військову службу в особливий період особа працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Як вже встановлено судом, позивач з 27.02.2022 по 04.07.2025 перебував на військовій службі за призовом у зв'язку із мобілізацією.
Відповідно до довідки ПАТ ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» від 04.07.2025 №996, позивач з 26.02.2022 по теперішній час на виконання Указу Президента України від 24.02.22р. №64/2022 «Про введення воєнного стану и Україні» та № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», увільнений від роботи на час мобілізації до фактичного виходу на роботу з підстави демобілізації та/або/закінчення воєнного стану в Україні.
27.02.2022 року на підставі Указу Президента України від 24.02.22 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69/2022 "Про загальну мобілізацію" позивач призваний у Збройні Сили України по мобілізації, що підтверджується відомостями з військового квитка серії НОМЕР_2 .
Оскільки позивач на момент призову на військову службу працював в ПАТ ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» на посаді, що передбачена Списком №1 розділ 1 підрозділ 1 постанови КМУ № 461 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, період проходження військової служби з 26.02.2022 до 04.11.2024 має бути зарахований до пільгового стажу.
Згідно з наявного в матеріалах справи розрахунків стажу позивача вбачається, що період з 17.11.2022 по 04.07.2025 - військова служба в особливий період (з 01.02.2022 позивачу зарахований період за ст.14, П/П, підземні, інші) зараховано відповідачем стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме:
-військова служба в особливий період за Списком №1/Роботи підземні, провідні професії (20)/Роботи підземні, професії за пост.202 (25) складає 02 роки 07 місяців 18 днів.
Отже, відповідачем вже зараховано спірний період до пільгового стажу позивача, з огляду на що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо зарахування з розрахунку один місяць за три до пільгового підземного стажу за Списком № 1 по провідних професіях - періоди безпосередньої участі у бойових діях з 07.03.2022 по 16.11.2022, з 07.12.2022 по 19.01.2023, з 09.04.2023 по 21.05.2023, з 04.07.2023 по 08.08.2023, з 29.11.2023 по 17.12.2023, з 12.01.2024 по 24.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 05.02.2024 по 27.04.2024, з 07.05.2024 по 21.08.2024, з 31.08.2024 по 30.03.2025, з 31.03.2025 по 13.06.2025, суд зазначає наступне.
Як вже встановлено судом, позивач у період з 07.03.2022 по 16.11.2022, з 07.12.2022 по 19.01.2023, з 09.04.2023 по 21.05.2023, з 04.07.2023 по 08.08.2023, з 29.11.2023 по 17.12.2023, з 12.01.2024 по 24.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 05.02.2024 по 27.04.2024, з 07.05.2024 по 21.08.2024, з 31.08.2024 по 30.03.2025, з 31.03.2025 по 13.06.2025 дійсно у період з 07.03.2022 по 16.11.2022, з 07.12.2022 по 19.01.2023, з 09.04.2023 по 21.05.2023, з 04.07.2023 по 08.08.2023, з 29.11.2023 по 17.12.2023, з 12.01.2024 по 24.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 05.02.2024 по 27.04.2024, з 07.05.2024 по 21.08.2024, з 31.08.2024 по 30.03.2025, з 31.03.2025 по 13.06.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення ті інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що підтверджується довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 13.06.2025 року.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII (надалі Закон №2011-XII) передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 8 Закону №2011-XII, саме Кабінет Міністрів України визначає умови та порядок зарахування часу проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, тому положення наказу Міноборони України від 14.08.2014 №530, на яке посилається позивач, не підлягає застосуванню.
17.07.1992 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова №393).
Відповідно до абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку №393 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Згідно абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022, станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Враховуючи те, що станом на дату звернення позивача зі заявою про призначення пенсії (04.07.2025 року) діяла нова редакція Порядку №393, суд вважає, що відсутні підстави для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України із розрахунку один місяць служби за три місяці, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії за вислугу років.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 31.08.2023 у справі №200/4951/22, від 11.09.2023 у справі №480/4827/22, від 07.09.2023 у справі №560/9478/22, від 15.09.2023 у справі №380/10714/22, від 31.01.2024 у справі №480/4941/22, від 10.06.2024 у справі №260/4588/23 та від 04.07.2024 у справі №620/4538/23.
Аналогічного висновку дійшов також і Перший апеляційний адміністративний суд в постановах від 06.06.2024 №200/479/24 та від 18.07.2024 №200/1227/24.
При цьому суд не застосовує положення Наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 "Про затвердження положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей", на які посилається позивач, з огляду на приписи ч. 3 ст. 7 КАС України: "3. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
В даному випадку відповідні положення наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 суперечать іншому правовому акту, який має вищу юридичну силу, - Порядку №393.
Крім того, Міністерство оборони України не є тим органом, якого Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає повноважним щодо визначення механізмів обчислення вислуги років на пільгових умовах. Відтак, на даний момент єдиним підзаконним актом, ухваленим Кабінетом Міністрів України, який може слугувати нормативною базою для проведення пільгового обчислення стажу військової служби, є постанова Кабінету Міністрів України №393.
З огляду на викладене, вимога щодо зарахування військової служби під час дії воєнного стану у складі діючої армії Збройних Сил України (безпосередню участь у бойових діях у воєнний час) для визначення розміру пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці періодів з 07.03.2022 по 16.11.2022, з 07.12.2022 по 19.01.2023, з 09.04.2023 по 21.05.2023, з 04.07.2023 по 08.08.2023, з 29.11.2023 по 17.12.2023, з 12.01.2024 по 24.01.2024, з 25.01.2024 по 26.01.2024, з 05.02.2024 по 27.04.2024, з 07.05.2024 по 21.08.2024, з 31.08.2024 по 30.03.2025, з 31.03.2025 по 13.06.2025 не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до Порядку №393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022) періоди служби на посадах, що визначені в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, підлягають пільговому обчисленню саме для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії.
Щодо позовних вимог повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 04.07.2025 на підставі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
На час розгляду даної справи відповідач заперечує право позивача на призначення пенсії, однак, питання щодо конкретних розмірів у межах даної справи відповідачем не досліджувалось, а тому вимоги позивача в цій частині є передчасними та необґрунтованими. Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, відтак, суд дійшов висновку про відмову у позові у частині вказаних позовних вимог.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи викладене, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11 липня 2025 року № 046350020161 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) про призначення пенсії від 04.07.2025 року, зарахувавши до підземного стажу за Списком № 1 провідні професії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 22.12.2021 по 31.01.2022, з урахуванням висновків суду.
4. В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Судове рішення складено та підписано 25 серпня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.М. Чучко