Рішення від 26.08.2025 по справі 160/16234/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2025 року Справа № 160/16234/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/16234/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

03.06.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення в Довідках №ФД 1B7469 від 10.08.2024 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 основних та додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, які не відповідають закону та пocaдi ОСОБА_3 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області на ОСОБА_3 нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, в яких, вказати розмір:

посадового окладу визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, що відповідає 41 тарифному розряду згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 - у розмірах 8 910,00 (вісім тисяч дев'ятсот гривень п'ятдесят копійок), 9 620,00 (дев'ять тисяч шістсот двадцять гривень) та 10 520,00 (десять тисяч п'ятсот двадцять гривень) відповідно;

окладу за військове звання, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 - у розмірах 1 680,00 (одна тисяча шістсот вісімдесят гривень), 1 820,00 (одна тисяча вісімсот двадцять гривень) та 1980,00 (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят гривень) відповідно;

надбавки за вислугу років в розмірі 45% посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 - у розмірах 4 765,00 (чотири тисячі сімсот шістдесят п'ять гривень), 5 148,00 (п'ять тисяч сто сорок вісім гривень) та 5 625,00 (п'ять тисяч шістсот двадцять п'ять гривень) відповідно; надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, розрахованих виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на (11.01.2021 та на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 - у розмірах 9 981,00 (дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят одна гривня), 10 782,20 (десять тисяч сімсот вісімдесят дві гривні двадцять копійок) та 11 781,25 (одинадцять тисяч сімсот вісімдесят одна гривня двадцять п'ять копійок) відповідно;

надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 - у розмірах 890,00 (вісімсот дев'яносто гривень), 962,00 (дев'ятсот шістдесят дві гривні) та 1 052,00 (одна тисяча п'ятдесят дві гривні), відповідно;

премії в розмірі 35% посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на 01.01.2021 та на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 у розмірах 3 118,50 (три тисячі сто вісімнадцять гривень п'ятдесят копійок), 3 367,00 (три тисячі триста шістдесят сім гривень) та 3 681,80 (три тисячі шістсот вісімдесят одна гривень, вісімдесят копійок) відповідно.

Ухвалою суду від 09.06.2025 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 09.06.2025 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:

- звернення позивача про видану належних довідок;

- оновлені довідки;

- відомості/інформацію про складові, які визначені в оновлених довідках виданих станом на 01.01.2020,01.01.2021,01.01.2022 р.р.;

- всі наявні докази щодо суті спору.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 26.08.2025 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

Посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та йому призначено пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зазначив, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду відповідач виготовив довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2020-01.01.2022 р.р.

Проте розміри окремих складових забезпечення, що зазначені у цих довідках, не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року №260.

Позивач вважає, що при обрахунку надбавки за особливості проходження служби та премії, відповідач визначив їх розмір з посадового окладу і надбавки за вислугу років, обчислених із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, а не на 01.01.2020-01.01.2022 року, відповідно.

Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Просить позов задовольнити повністю.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Ухвалою суду від 09.06.2025 року відкрито провадження в цій адміністративній справі, та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, відповідно до ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ухвалою суду від 09.06.2025 року, відповідачу було запропоновано надати відзив на позовну заяву позивача по справі №160/16234/25.

Відповідачем отримано вказану вище ухвалу суду, що також підтверджується матеріалами справи.

Згідно із ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно положень ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомленим про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (22 роки вислуги), призначену з 31.12.2005 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 56% сум грошового забезпечення.

Згідно з відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.07.2020 у справі №160/741/20, яке набрало законної сили 18.03.2021, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 провести перерахунок окладів за посадою та військовим званням і підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до розрахунків пенсії позивача у пенсійній справі № ФД107469 від 01.04.2019, 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.03.2022 р.р. його пенсію обчислено з грошового забезпечення 20598,98 грн, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданій ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення суду від 31.07.2020 у справі № 160/741/20.

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 28.09.2022, у якій просив скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 відповідно до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2011 зазначити розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2011, з включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022.

Листом № 7/15990/11 від 02.11.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з питання направлення списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У листі відповідач зазначив, що у зв'язку з визнанням постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 протиправними на нечинним пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 до ІНФОРМАЦІЯ_1 надходять звернення щодо перерахунку розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням з урахуванням вказаного судового рішення та пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017. Цим же листом повідомлено ОСОБА_1 про те, що на підставі списків буде підготовлено довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, що враховується для перерахунку пенсій, за формою згідно з додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та подано довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2023 року, яке набрало законної сили, у справі № 160/19845/22 позовну заяву задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у нездійсненні підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року та 01.01.2022 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 відповідно.

Окрім цього, встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2023 у справі № 160/19828/23 позовну заяву - задоволено частково.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДПРОУ: НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки від 04.12.2020 року ФД №107469 про розмір грошового забезпечення (станом на 05.03.2019 року), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: (ІНН) НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) з 01.04.2019 року, з урахуванням посадового окладу в розмірі 6060,00 грн.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДПРОУ: НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення (станом на 05.03.2019 року), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: (ІНН) НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) з 01.04.2019 року, з урахуванням посадового окладу в розмірі 7470 грн.

В іншій частині позову - відмовлено.

Судове рішення не оскаржувалось та набрало законної сили 15.12.2023.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.01.2024 у справі № 160/27428/23 позовну заяву - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) щодо не виготовлення та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 ) станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 р.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 ), що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 р.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Судове рішення не оскаржувалось та набрало законної сили 20.02.2024 року.

Згідно з ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.01.2024 у справі № 160/27428/23, ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023.

Не погоджуючись зі змістом довідки, а саме:

- з обчисленням основних видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років) із застосуванням посадового окладу у розмірі 6060 грн., що відповідає тарифному розряду "31" (тарифний коефіцієнт "3,44") і прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом станом на 01.01.2023 року та

- обчисленням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень) та премії із застосуванням посадового окладу у розмірі 6060 грн., що відповідає тарифному розряду "31" (тарифний коефіцієнт "3,44") і розрахункової величини сталого розміру 1762 грн., яка зазначена в пункті 4 Постанови КМУ №704 (в редакції змін внесених Постановою КМУ №481) і за розміром дорівнює прожитковому мінімуму для працездатних осіб, встановленому законом станом на 01.01.2018 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 року, яке набрало законної сили, по справі № 160/11283/24 позов задоволено частково та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку основного розміру пенсії підполковнику ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) з 01 лютого 2023 року, згідно з формою, передбаченою Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " та у відповідності до правових норм статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", статті 6 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", абзацу другого пункту 3 розділу II Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії, обчислених (на час виникнення спірних правовідносин) із використанням посадового окладу за відповідною посадою, що відповідає тарифному розряду "41", тарифний коефіцієнт "4,24" (з урахуванням висновків Дніпропетровського окружного адміністративного суду, викладених у рішенні від 14.11.2023 року у справі №160/19828/23) та розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2023 року в сумі 2684 грн. (з урахуванням висновків Дніпропетровського окружного адміністративного суду, викладених у рішенні від 18.01.2024 року у справі №160/24728/23) у розмірах: надбавка за вислугу років (45% посадового окладу і окладу за військовим званням); надбавка за особливості проходження служби (65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (10% посадового окладу); премія (140% посадового окладу).

Згідно матеріалів справи, на виконання вищевказаного рішення суду, ІНФОРМАЦІЯ_4 виготовлено Довідки №ФД107469 від 31.03.2023 року станом на 01.01.2020 року, станом на 01.01.2021 року та станом на 01.01.2022 року, в яких вказано розміри грошового забезпечення позивача, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року та на 01.01.2022 року, відповідно.

У подальшому, що при підготовці відповідних Довідок №ФД107469 від 31.03.2023 року відповідач вказав занижені відсоткові розміри надбавки за особливості проходження служби позивача - 0%, замість 65%, та премія - 10%, замість 35%.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.08.2024 у справі №160/21294/23 задоволено апеляційну скаргу Позивача, та ухвалено:- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо зменшення ОСОБА_4 в Довідках №ФД 107469 від 31.03.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0% та премії з 35% до 10%.- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 , на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2023 у справі №160/19845/22, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на ОСОБА_3 нові довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та етапом на 01.01.2022, в яких на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового i начальницького складу та деяких інших осіб та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 вказати розміри:- надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;- премії - 35% посадового окладу. На виконання постанови суду від 13.08.2024 у справі N.160/21294/23, ІНФОРМАЦІЯ_4 виготовлено оновлені Довідки № ФД107469 від 10.08.2024 станом на 01.02.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022. 10.10.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 на Позивача виготовлено оновлені Довідки №ФД107469 про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 для перерахунку пенсії. Проте у вказаних довідках розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення розраховані невірно:

Розмір посадового окладу вказаний за тарифним розрядом, в той час як посаді Позивача відповідає 41 тарифний розряд. У довідках не зазначено розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень, яку Позивач отримував під час проходження військової служби та яка підлягає включенню в розрахунок пенсії останнього під час ii перерахунку.

Розміри ycix складових грошового забезпечення визначені виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2018 (1762,00 гривень), замість застосування прожиткового мінімуму замість застосування прожиткового мінімуму станом 2 102,00 грн. (станом на 01.01.2020), 2270,00 грн. (станом на 01.01.2021), 2 481,00 грн. (станом на 01.01.2022):

У Довідці № ФД107469 від 10.08.2024 станом на 01.01.2020, Відповідачем назначено наступні розміри складових грошового забезпечення:- посадовий оклад - 6 060,00 грн.;- оклад за військове звання - 1 410,00 грн.;- відсоткова надбавка за вислугу років - 3 361,50 грн.;- надбавка за особливості проходження служби {63%) - 7 040,48 грн.;- премія (35%) - 2 121,00 грн.

У Довідці № ФД107469 від 10.08.2024 станом на 01.01.2021, Відповідачем назначено такі розміри складових грошового забезпечення:- посадовий оклад - 6 060,00 грн.; оклад за військове звання - 1 410,00 грн.;- відсоткова надбавка за вислугу років - 3 361,50 грн.;- надбавка за особливості проходження служби (65%) - 7 040,48 грн.;- премія (35%) - 2 121,00 грн.

У Довідці № ФД107469 від 10.08.2024 станом на 01.01.2022, Відповідачем зазначено наступні розміри складових грошового забезпечення:- посадовий оклад - 6 060,00 грн.;- оклад за військове звання - I 410,00 грн.;- відсоткова надбавка за вислугу років - 3 361,50 грн.;- надбавка за особливості проходження служби (65%) - 7 040,48 грн.;- премія (35%) - 2 121,00 грн.

Такі дії відповідача, позивач вважає протиправними, та такими, що суперечать нормам матеріального права, що призводять до порушення його прав тому позивач звернувся до суду із цим позовом, за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262.

За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються:

- посадовий оклад;

- підвищення посадового окладу;

- оклад за військовим (спеціальним) званням;

- надбавка за вислугу років;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень;

- надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови;

- надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання;

- надбавка за спортивні звання;

- премія.

Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію.

Велика Палата Верховного Суду у постанові по справі №380/19324/23 зазначає таке.

Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону № 1774-VIII частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.

При цьому Велика Палата Верховного Суду враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно із частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Як указано вище, Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14 січня 2020 р. № 248/291, від 27 січня 2021 р. № 248/612, від 19 січня 2022 р. № 248/269, від 18.01.22 р. №248/269 доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту в 2020 р., 2021 р., 2022 р., 2023 р. з 01.01.20 р., 01.01.21 р., 01.01.22 р., 01.01.23 р. відповідно, встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми. Згідно додатку № 1 до телеграми від 14 січня 2020 р. № 248/291, від 27 січня 2021 року № 248/612, від 19 січня 2022р. № 248/269 розмір премії складає 35%. Інших рішень, якими встановлено в 2020 р., 2021 р., 2022 р., 2023 р. надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію Міністром оборони України, не приймалося.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Отже, Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Також необхідно зазначити, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду від 05.03.24 р. у справі № 380/19324/23 та підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 23.05.24 р.

За результатом розгляду справи № 380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2020 р., 1 січня 2021 р., 1 січня 2022 р., які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідно до частини десятої статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає: 1) ознаки типових справ; 2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм; 3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Це рішення суду є зразковим для справ, у яких:

а) позивачі - пенсіонери, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

б) відповідачем є суб'єкт владних повноважень, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме обласний територіальний центр комплектації та соціальної підтримки;

в) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з видачею довідок на виконання рішень судів, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, у яких, на думку позивача, усупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 7 червня 2018 р. № 260, неправильно визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії);

г) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті): визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення в довідках станом на 1 січня 2020 р., станом на 1 січня 2021 р. та станом на 1 січня 2022 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення суду відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 35% до 10%, та, як наслідок, зобов'язати на виконання рішення суду скласти та подати до ГУПФУ довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2020 р., станом на 1 січня 2021 р. та станом на 1 січня 2022 р., в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 7 червня 2018 р. № 260, указати правильні відсоткові значення згаданих величин.

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з позовами до територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки з вимогами щодо надання довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються на виконання рішень судів у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, із зазначенням відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії, які було визначено Міністром оборони України на відповідний рік.

Частиною 3 ст. 291 КАС України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Данна справа є типовою справою, і суд враховує правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №380/19324/23.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. Належний спосіб захисту прав позивача визначено рішенням у зразковій справі № 380/19324/23.

Отже, враховуючи наведене, суд вбачає підстави для часткового задоволення позовних вимог, шляхом: визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо застосування розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року (1762,00 грн.), при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме врахування цих величин при розрахунку надбавки за особливості проходження служби та премії, що зазначені у довідках від 10.08.2024 року за №ФД107469, №ФД107469 та за №ФД107469 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2020 року, 01.01.2021 року та станом на 01.01.2022 року, виготовлених на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.08.2024 року у справі №160/21294/23 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р.в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 7 червня 2018 р. № 260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 35% посадового окладу, обчислених (на час виникнення спірних правовідносин) із використанням посадового окладу за відповідною посадою, що відповідає тарифному розряду "41", тарифний коефіцієнт "4,24" (з урахуванням висновків Дніпропетровського окружного адміністративного суду, викладених у рішенні від 14.11.2023 року у справі №160/19828/23 та у рішенні від 07.08.2024 року по справі № 160/11283/24), а також вказати розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, премії), розрахований з розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020р. - 2 102 грн., 01.01.2021р. - 2270 грн., 01.01.2022р. - 2 481 грн., для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022 року.

При цьому, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача зазначити у довідці про грошове забезпечення конкретні суми основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача за спірний період є передчасними та у їх задоволенні необхідно відмовити.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, зокрема у вказаній вище частині.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.

Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.

Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.

Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовані та доведені позовні вимоги у вказаній вище частині.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, за подання позову судовий збір не сплачувався, тому відсутні підстави здійснювати розподіл судового збору.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо застосування розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року (1762,00 грн.), при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме врахування цих величин при розрахунку надбавки за особливості проходження служби та премії, що зазначені у довідках від 10.08.2024 року за №ФД107469, №ФД107469 та за №ФД107469 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2020 року, 01.01.2021 року та станом на 01.01.2022 року, виготовлених на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.08.2024 року у справі №160/21294/23.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022р., в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 7 червня 2018 р. № 260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 35% посадового окладу, обчислених (на час виникнення спірних правовідносин) із використанням посадового окладу за відповідною посадою, що відповідає тарифному розряду "41", тарифний коефіцієнт "4,24" (з урахуванням висновків Дніпропетровського окружного адміністративного суду, викладених у рішенні від 14.11.2023 року у справі №160/19828/23 та у рішенні від 07.08.2024 року по справі № 160/11283/24), а також вказати розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, премії), розрахований з розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020р. - 2 102 грн., 01.01.2021р. - 2270 грн., 01.01.2022р. - 2 481 грн., для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2020р., 01.02.2021р., 01.02.2022 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_6 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 26.08.2025 року.

Суддя В.В. Ільков