м. Вінниця
25 серпня 2025 р. Справа № 120/11678/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дончик Віталій Володимирович, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
20.08.2025 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Згідно з пунктом третім частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Пунктами 4, 5 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, 11.04.2025 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з заявою про перерахунок пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області №905080146820 від 31.07.2025 року їй відмовлено в перерахунку пенсії.
Відповідно до частини першої ст. 44 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з п.1.1 розділу І постанови Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2002 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», серед інших заяв, заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до п. 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Згідно з п. 4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Положенням п.4.10. Порядку №22-1 визначено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Таким чином, заява про призначення пенсії подається особою до територіального органу Пенсійного фонду України (органу, що призначає пенсію), після сканування якої та сканування копій доданих до неї документів (формування електронної пенсійної справи), за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію.
Отже, заява про призначення пенсії може бути розглянута як територіальним органом Пенсійного фонду, до якого заява була подана, так і іншим територіальним органом Пенсійного фонду, за принципом екстериторіальності, а вже після прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні пенсії, електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Згідно з матеріалами позовної заяви, ОСОБА_1 , яка зареєстрована за місцем проживання: АДРЕСА_1 ), 11.04.2025 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про перерахунок пенсії. Заява позивача про перерахунок пенсії опрацьована по принципу єдина черга та автоматизованим шляхом потрапила на відпрацювання до спеціалістів Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №905080146820 від 31.07.2025 року їй відмовлено в перерахунку пенсії за віком.
Таким чином, після прийняття рішення про відмову у перерахунку пенсії, електронна пенсійна справа ОСОБА_1 , відповідно до Порядку №22-1, передана до органу, що призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи тобто до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Разом з тим, як вбачається із прохальної частини позовної заяви, позивач, окрім іншого, просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області врахувати довідки про складові заробітної палати від 14.03.2025 року №3949/15.6-25 під час нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії державного службовця за віком, починаючи з 11.04.2025 року.
Суд звертає увагу, що електронна пенсійна справа з усіма документами, необхідними для перерахунку пенсії, після прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області передана до органу, що призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, тобто до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Таким чином, у разі прийняття судом рішення про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії, останнє буде позбавлене можливості виконати рішення суду в цій частині, оскільки всі матеріали, які необхідні для призначення пенсії знаходяться у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яке і наділене повноваженнями, відповідно до Порядку №22-1, на призначення пенсії, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про необхідність позивачу уточнити суб'єктний склад учасників справи та/або зміст позовних вимог.
За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. 169 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, шляхом надання до суду нової редакції позовної заяви з уточнюючим суб'єктним складом учасників справи та/або змістом позовних вимог.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Дончик Віталій Володимирович