про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
25 серпня 2025 р. Справа № 320/15667/23
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Яремчук Костянтин Олександрович, розглянувши матеріали за позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова Ігоря Миколайовича про визнання протиправною та скасування постанови,
18 серпня 2025 року до Вінницького окружного адміністративного суду з Київського окружного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України, надійшла позовна заява акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова Ігоря Миколайовича про визнання протиправною та скасування постанови.
Пунктом 3 частини статті 171 Кодексу адміністративного судочинства (надалі - КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 5 КАС України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Так, частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Вказана норма кореспондується із частиною 1 статті 123 КАС України, у якій йдеться про те, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Водночас особливості строків звернення до адміністративного суду врегульовані статтею 122 КАС України, частиною 1 якої передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 КАС України).
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 3 статті 122 КАС України).
Відтак, за загальним правилом, строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Водночас передбачено, що цим Кодексом та іншими законами для захисту прав, свобод та інтересів особи можуть встановлюватися й інші строки для звернення до адміністративного суду.
Саме про такі інші строки звернення до адміністративного суду йдеться у статті 287 КАС України, якою врегульовано особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Так, частиною 1 цієї статті передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
При цьому у частині 2 статті 287 КАС України визначено, що таку позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, до спірних правовідносин застосовним є десятиденний строк звернення до адміністративного суду, обраховувати який слід з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відтак ключовим у питанні визначення строку звернення до адміністративного суду є встановлення моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Як слідує з позовної заяви, предметом оскарження у ній визначено постанову приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова І.М. від 17 березня 2023 року про стягнення з акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" основної винагороди в сумі 31 229 715,27 гривень.
Водночас 08 травня 2023 року представником відповідача подано до суду заяву про залишення позову без розгляду, у якій йдеться про те, що оскаржувану постанову позивач отримав 23 березня 2023 року, а, тому, на переконання представника відповідача, кінцевим строком звернення до суду в даному випадку є 01 квітня 2023 року.
В підтвердження наведених вище обставин представником відповідача долучено до заяви копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, зі змісту якого слідує, що позивачем дійсно отримано оскаржувану постанову 23 березня 2023 року.
При цьому позовна заява надійшла до Київського окружного адміністративного суду 03 травня 2025 року, тобто із пропуском десятиденного строку звернення до суду, встановленого статтею 287 КАС України.
Відтак позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду, не подавши при цьому заяву про поновлення такого строку.
Такий недолік позовної заяви унеможливлює вирішення питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі, а тому позивачу слід подати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.
Окрім того, відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України № 1 від 06 квітня 2023 року підтверджується те, що позивачем за подання до суду позову сплачено судовий збір в розмірі 2684 гривень.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовано Законом України "Про судовий збір".
Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (частина 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір").
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою, встановлено ставку судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01 січня 2023 року встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 2684 гривні.
Зміст позову свідчить про те, що позивач оскаржує постанову приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова І.М. про стягнення з нього основної винагороди в сумі 31 229 715,27 гривень, що свідчить про майновий характер такої вимоги.
Відтак позивачеві за подання позову майнового характеру (оскарження постанови про стягнення з боржника основної винагороди) слід було надати доказ оплати судового збору в розмірі, що становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 26840 гривень.
Натомість, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України № 1 від 06 квітня 2023 року підтверджується сплата судового збору в розмірі 2684 гривень, що свідчить про сплату судового збору не в повному розмірі.
Частиною 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданої позовної заяви вимогам статті 161 КАС України, дійшов висновку позовну заяву залишити без руху, надавши позивачеві строк для усунення недоліків, що містить такий позов, шляхом подання доказу про доплату судового збору в розмірі 24156 гривень, а також шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України,
Позовну заяву акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Вінницягаз" до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Щербакова Ігоря Миколайовича про визнання протиправною та скасування постанови залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович