Справа № 308/5437/24
14.08.2025 м. Ужгород
Суддя Закарпатського апеляційного суду Бисага Т.Ю., за участі представника Закарпатської митниці - Селеша О.Я., захисника - Кузьма - Чепурнова К.І., свідків - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу адвоката Бризгалової А.І., в інтересах ОСОБА_3 на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 19 липня 2024 року,
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 19 липня 2024 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 80 відсотків вартості цих товарів, що складає 217 391,95 грн. (двісті сімнадцять тисяч триста дев'яносто одна гривня 95 коп.) з конфіскацією зазначених товарів, а саме: легкового автомобілю марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 р.н.з. Німеччини НОМЕР_2 , 2009 року виготовлення, об'єм двигуна 2500 см3, дизель. Код згідно з УКТЗЕД - 8703.
Стягнуто з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 605, 60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 коп.) гривень судового збору.
Відповідно до постанови та протоколу про порушення митних правил, встановлено, що 03.11.2023 Закарпатською митницею отримано лист від 03.11.2023 №20/20-02-01/7/1201 Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил, яким направлено лист з матеріалами військової частини НОМЕР_3 щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини в якості гуманітарної допомоги.
У протоколі про правопорушення митних правил вказано на те, що зазначеним листом військової частини повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу (транспортного засобу марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 . р.н.з. НОМЕР_2 ).
Так, проведеною перевіркою з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 12.02.2023 року на митний пост "Ужгород-автомобільний" Закарпатської митниці по вантажному напрямку «в'їзд в Україну» прибув легковий транспортний засіб марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 р.н.з. Німеччини НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 .
Згідно протоколу про порушення митних правив, до митного контролю легкового автомобіля марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 р.н.з. Німеччини НОМЕР_2 , було подано свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, лист військової частини НОМЕР_3 від 12.01.2023 №219 «Щодо надання дозволу на перетин кордону», яке адресоване керівнику Запорізької обласної військової адміністрації та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, яка була заповнена громадянином України ОСОБА_4 , в якій вищевказаний транспортний засіб ним заявлений як гуманітарна допомога.
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відправником вантажу виступає - ОСОБА_1, а отримувачем вказано Міністерство оборони України, в/ч НОМЕР_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 . Фактичне місце розвантаження гуманітарного вантажу зазначено: м. Авдіївка, 0675620833.
Для отримання копій документів, які було подані громадянином України ОСОБА_5 посадовим особам митного поста «Ужгород-автомобільний», управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено лист від 14.11.2023 №7.7-20-03/18/8471.
Листом від 18.11.2023 №7.7-28-12/45/2188-ЕП митним постом «Ужгород-автомобільний» надано копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, яка була заповнена та підписана громадянином України ОСОБА_5 , а також листа військової частини НОМЕР_3 від 12.01.2023 №219, яке адресоване Запорізькій обласній військовій адміністрації «Щодо надання дозволу на перетин кордону».
З метою перевірки отримання вищевказаного транспортного засобу Закарпатською митницею 22.12.2023 на адресу військової частини НОМЕР_3 направлений лист від 22.12.2023 №7.7-4/7.7-20-03/14/9331 з переліком транспортних засобів.
Для з'ясування обставин переміщення на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортного засобу марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 р.н.з. Німеччини НОМЕР_2 , Закарпатською митницею громадянину України ОСОБА_5 направлено листи від 28.11.2023 №7.7-20-03/17/8865 та від 02.02.2024 №7.7-20/7.7-20-01/568 щодо необхідності прибуття до Закарпатської митниці.
У протоколі про порушення митних правил вказано на те, що 16.01.2024 військова частина НОМЕР_3 листом від 06.01.2024 №235 повідомила Закарпатську митницю про те, що вона отримала лише транспортний засіб марки «NISSAN» моделі «NAVARA» номер кузова НОМЕР_6 присвоєно військовий номер НОМЕР_7 та поставлено на облік 29.11.2023. Решта автомобілів із наведеного списку не очікувалась та на обліку у військовій частині НОМЕР_3 не перебуває. Також, зазначеним вище листом військова частина НОМЕР_3 повідомила, що підпис під зверненням №219 від 12.01.2023 не є оригінальним підписом командира військової частини НОМЕР_3 .
У протоколі про порушення митних правил вказано на те, що згідно інформації, наявній в мережі Інтернет - сайт (www.mobile.de) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «FORD» моделі «RANGER», 2009 року випуску, становить 6900 євро, що станом на 12.02.2023 року за курсом НБУ складало 271739.94 грн.
Таким чином, ОСОБА_3 перемістив через митний кордон України гуманітарний вантаж-транспортний засіб марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 , р.н.з. Німеччини НОМЕР_2 , 2009 року виготовлення, з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів підроблених документів та таких, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.
Зазначені дії ОСОБА_3 , кваліфіковано як такі, що мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статтею 483 Митного кодексу України.
Не погоджуючись з даною постановою адвокат Бризгалової А.І., в інтересах ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду та закрити провадження в справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Щодо пропуску строку на апеляційне оскарження зазначає, що ОСОБА_3 участі у справі не приймав, про відповідне рішення стало відомо наприкінці грудня 2024 року у зв'язку з накладенням арешту на його рахунки в рамках виконавчого провадження з примусового виконання.
Заслухавши пояснення захисника - адвоката Кузьма- Чепурнова К.І., яка підтримала доводи апеляційної скарги, пояснення свідків, представника митниці - Селеша О.Я., який заперечив щодо доводів апеляційної скарги та просив залишити її без задоволення, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши зібрані в справі докази, апеляційний суд дійшов до наступного висновку.
Розглянувши клопотання про поновлення строку, з метою забезпечення вільного доступу до правосуддя, реалізації положень Європейської Конвенції з прав людини та основоположних свобод, суд вважає за необхідне поновити апелянту строк на апеляційне оскарження, як такий, що пропущений з поважних причин.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За приписами до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно положень ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків (ст. 10 КУпАП), а вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити (ст. 11 КУпАП).
За змістом ст. 458, 487 МК України, ст. 9 - 11 КУпАП, підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення.
Частиною першою статті 483 МК України передбачено відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Наявність об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкту та суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення є обов'язковим для кваліфікації конкретного діяння, як адміністративного проступку. Якщо хоча б один з них відсутній або не відповідає вимогам, що передбачені відповідною статтею глави 68 МК України, вказане діяння не є порушенням митних правил.
Відповідно до п. 4 ст. 318 МК України митний контроль товарів, транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється відповідно до типових технологічних схем митного контролю, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п. 7 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 451 від 21.05.2012, митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів у пунктах пропуску здійснюється шляхом застосування таких форм митного контролю, як: перевірка документів та відомостей, які відповідно до законодавства надаються митним органам під час переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України; подання запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, наданих митним органам.
Відповідно до п. 8, 9 постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 за № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» в'їзд/вхід на територію пункту пропуску громадян, які перетинають державний кордон, перебування у пункті пропуску та виїзд/вихід громадян з нього здійснюється за паспортними документами. Громадяни, які перетинають державний кордон, зобов'язані пройти прикордонний, митний та інші види контролю відповідно до законодавства.
За приписами до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 03.06.2005 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Підробленими треба уважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
За приписами до п. 57 ч. 1 ст. 4 МК України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі. Відповідно до п. 33 цієї статті нерезиденти - фізичні особи: іноземці та особи без громадянства, громадяни України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 12.02.2023 року на митний пост "Ужгород-автомобільний" Закарпатської митниці по вантажному напрямку «в'їзд в Україну» прибув легковий транспортний засіб марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 р.н.з. Німеччини НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 .
До митного контролю легкового автомобіля марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 р.н.з. Німеччини НОМЕР_2 , було подано свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, лист військової частини НОМЕР_3 від 12.01.2023 №219 «Щодо надання дозволу на перетин кордону», яке адресоване керівнику Запорізької обласної військової адміністрації та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, яка була заповнена громадянином України ОСОБА_4 , в якій вищевказаний транспортний засіб ним заявлений як гуманітарна допомога. Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відправником вантажу виступає - ОСОБА_1, а отримувачем вказано Міністерство оборони України, в/ч НОМЕР_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 . Фактичне місце розвантаження гуманітарного вантажу зазначено: м. Авдіївка, 0675620833.
За актом прийому -передачі легкового автомобіля від 07 квітня 2023 року, громадянин ОСОБА_1 через перевізника ОСОБА_6 передав, а військова частина НОМЕР_3 в особі командира полковника ОСОБА_7 , здійснила перевірку прийому передачі (прийняття) легкового автомобіля марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 р.н.з. НОМЕР_2 .
Факт приймання-передачі автомобіля марки «FORD» модель «RANGER», номер шасі (кузова) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 як гуманітарної допомоги підтверджується також скірншотами звітуванням ОСОБА_1 через соціальні мережі про передачу цього автомобіля захисникам НОМЕР_8 окремої бригади ЗСУ.
Як звернення командира військової частини НОМЕР_3 командира ОСОБА_8 від 12.01.2023 №219 «Щодо надання дозволу на перетин кордону», так і Акт приймання-передачі автомобіля військовій частині НОМЕР_3 не є підробленим, містять оригінальні підписи та печатки, одержані та складені законним шляхом, містять правдиві відомості.
Крім того, апеляційним судом досліджено оригінал акту прийому -передачі легкового автомобіля від 07 квітня 2023 року, громадянином ОСОБА_1 через перевізника ОСОБА_6 передав, а військова частина НОМЕР_3 в особі командира полковника ОСОБА_7 , здійснила перевірку прийому передачі (прийняття) легкового автомобіля марки «FORD» моделі «RANGER» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 р.н.з. НОМЕР_2 .
Даний факт підтвердили і в судовому засіданні свідки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі досліджених та перевірених доказів та їх оцінки в сукупності, апеляційний суд приймає та враховує доводи апеляційної скарги про те, що в діяннях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, а тому постанова судді підлягає скасуванню, а провадження закриттю.
Керуючись ст. 527-530 МК України, ст. 294 КУпАП, апеляційний суд
Поновити адвокату Бризгаловsq А.І. в інтересах ОСОБА_3 строк на апеляційне оскарження судового рішення.
Апеляційну скаргу адвоката Бризгалової А.І. в інтересах ОСОБА_3 - задовольнити.
Постанову судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 19 липня 2024 року про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, скасувати, а провадження в цій справі закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Ю. Бисага