Справа № 686/29016/20
Провадження № 1-кс/686/8141/25
21 серпня 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчої ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника - адвоката ОСОБА_6 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання старшого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУ Національної поліції у Хмельницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 погодженого з прокурором, про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Аріндж, Абовянського району, Республіки Вірменія, вірменина, громадянина України, з вищою освітою, директора ТОВ «Інженерно-будівельна компанія «Гайвей», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
у кримінальному провадженні №12020240000000403 від 17.08.2020, за підозрою у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 4 ст. 190 КК України,
встановив:
21.08.2025 року старший слідчий відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУ Національної поліції у Хмельницькій області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду з клопотанням, погодженим з процесуальним прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 4 ст. 190 КК України, з покладенням визначених ст. 194 КПК України обов'язків, посилаючись на те, що існують передбачені ст.177 КПК України ризики, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, шляхом умовлянь, чиненням тиску та/або будь-яким іншим способом вплинути на осіб, котрим відомо про обставини вчинення ним кримінального правопорушення, з метою зміни їхніх показань, як на стадії досудового розслідування, так і під час судового розгляду.
Заслухавши думку слідчого і прокурора, які підтримують клопотання, підозрюваного та його захисника, які заперечили щодо задоволення клопотання, дослідивши надані матеріали кримінального провадження слідчий суддя приходить до такого висновку.
Досудовим розслідування встановлено, що 24.03.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про створення Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «Гайвей» (далі ТОВ «ІБК «Гайвей»), код ЄДРПОУ 41233649, юридична адреса: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісоводи, вул. Ткачука 4.
У відповідності до пункту 3.1. статуту ТОВ «ІБК «Гайвей»
(далі - Статут), предметом діяльності товариства є, зокрема, загальне будівництво будівель, будівництво автострад, доріг, вулиць, залізниць, злітно-посадкових смуг на аеродромах, будівництво мостів, шляхових естакад, тунелів і метрополітенів, будівельно-монтажні роботи, проектні роботи, архітектурне проектування, будівельне проектування та конструювання, проектування інженерних мереж і систем, монтаж і встановлення збірних конструкцій, бетонні роботи, роботи з благоустрою території, здійснення будівельно-монтажних, ремонтно-будівельних та підрядних робіт, виконання будівельних, проектних, ремонтних, оздоблювальних, монтажних та сантехнічних робіт.
Пунктом 10.6. Статуту встановлено, що виконавчим органом товариства, що здійснює управління його поточною діяльністю, є директор.
Згідно пункту 10.6.4. Статуту директор товариства має право: без довіреності здійснювати дії від імені товариства; укладати договори (контракти) та чинити юридичні дії від імені товариства, видавати довіреності; видавати Правила внутрішнього трудового розпорядку; організовувати виконання рішень Загальних зборів учасників товариства; розробляти та затверджувати оперативні плани діяльності товариства; затверджувати акти, які визначають відносини між підрозділами та філіями товариства; приймати та звільняти працівників, застосувати до них заходи заохочення та стягнення; відкривати та використовувати рахунки в установах банків та інших фінансово-кредитних установах; забезпечувати виконання рішень Загальних зборів учасників товариства; розпоряджатись майном, що визначається Загальними зборами учасників товариства.
Протоколом № 1 загальних зборів учасників ТОВ «ІБК «Гайвей», ОСОБА_5 призначено на посаду директора ТОВ «ІБК «Гайвей».
При цьому, ОСОБА_5 , будучи, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, вчинив умисні корисливі злочини за наступних обставин.
Так, у травні 2019 року, Управлінням житлово-комунального господарства (далі УЖКГ) Хмельницької міської ради на офіційному загальнодержавному веб-порталі державних закупівель https://prozorro.gov.ua/ опубліковано оголошення про проведення процедури закупівлі за бюджетні кошти UA-2019-05-08-001744-a-a2, предметом якої були роботи (код ДК 021:2015 (CPV): 45233000-9 - Будівництво, влаштовування фундаменту та покриття шосе, доріг), а саме: «Капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницькому».
За наслідками проведеної закупівлі, 05.08.2019 між УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 (далі - Замовник), та ТОВ «ІБК «Гайвей», в особі директора ОСОБА_5 (далі - Підрядник), укладено договір № 586 на виконання робіт з «Капітального ремонту дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький» (далі - Договір).
Пунктом 1.1. Договору встановлено, що підрядник зобов'язується у 2019-2020 році виконати роботи, зазначені в технічних вимогах тендерної документації, а Замовник прийняти і оплатити такі роботи.
У відповідності до пункту 1.2. Договору найменування робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницькому (ДК021:2015-код 45233000-9 Будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг)». Обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Згідно пункту 3.6. Договору підрядник визначає обсяги та вартість виконання робіт, що підлягають оплаті, та готує акти виконаних робіт (форма КБ-2в) і подає їх на підписання технічному нагляду до 25-го числа звітного місяця.
Пунктом 4.1. Договору визначено, що якість робіт та матеріалів, які використовуються підрядником при наданні робіт, повинні відповідати державним стандартам та/або технічним умовам, що підтверджується сертифікатами відповідності, декларацією виробника, протоколами досліджень продукції, тощо. Належним чином засвідчені копії документів про якість робіт та матеріалів, які використовуються підрядником при наданні робіт, надаються підрядником технічному нагляду в момент здійснення приймання-передачі результатів робіт.
У відповідності до пункту 6.4. договору підрядник зобов'язаний:
- здійснювати виконання робіт відповідно до документації, що визначає обсяги, зміст та вартість робіт у встановлені замовником терміни, включаючи можливі роботи, які чітко не вказані в технічній характеристиці об'єкту, але необхідні для повного виконання робіт;
- складати та передавати уповноваженому представнику замовника акти приймання виконаних підрядних робіт (форма КБ-2В), копії документів на придбання матеріалів та обладнання та довідки про вартість виконаних підрядних робіт (КБ-3) попередньо погоджені та підписані особою, що здійснює технічний нагляд за ходом виконання робіт на об'єкті;
- забезпечити під час виконання робіт на об'єкті дотримання правил техніки безпеки, охорони навколишнього середовища;
- забезпечити до введення об'єкту в експлуатацію охорону майна та виконаних робіт;
- виконувати усі додаткові роботи, які не входять до кошторисної документації, тільки за погодженням з замовником;
- самостійно нести відповідальність перед своїми працівниками за виконання чинних нормативних документів та взятих зобов'язань щодо питань оплати праці та заробітної плати, створення належних умов праці і відпочинку на об'єкті;
- нести відповідальність за поведінку своїх працівників та вживати відповідні заходи щодо попередження порушень працівниками технологічної і виробничої дисципліни, громадського порядку, недопущення протизаконної поведінки на об'єкті;
- нести відповідальність за цільове використання коштів, одержаних від замовника;
- забезпечити виконання робіт у строки та на умовах, встановлених цим договором;
- забезпечити при виконанні робіт використання якісних матеріалів, якість яких відповідає умовам, установленим умовами цього договору та законодавства України, діючого на момент поставки робіт;
- виконувати інші обов'язки передбачені даним договором або чинним законодавством України;
- виконавець зобов'язаний вчасно та якісно виконувати роботи, що є предметом цього договору, використовуючи для цього матеріали, які відповідають вимогам діючих державних норм та стандартів;
- на вимогу замовника виконавець зобов'язаний надавати будь які документи, що стосуються предмету договору.
Також, 05.08.2019 між УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 та комунальним підприємством «Технагляд», в особі директора ОСОБА_9 (далі - Виконавець), укладено договір № 568/1, за умовами якого Виконавець зобов'язаний проводити перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час виконання підрядних робіт;
- технічного паспорту, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань, тощо;
- відповідності виконаних підрядних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектно-кошторисній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного (чи іншого) контролю та державного нагляду;
- проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі окремо вказувати про роботи, виконані з недоліками;
- вести облік обсягів прийнятих і оплачених підрядних робіт, в тому числі окремо вказувати про роботи, виконані з недоліками;
- оформляти відповідні акти на роботи, виконані з недоліками;
- письмово повідомляти УЖКГ Хмельницької міської ради та ТОВ «ІБК «Гайвей» про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
- проводити технагляд протягом всього часу виконання робіт за договором, при відсутності недоліків виконання підрядних робіт підписувати акти виконаних робіт.
Надалі, 04.05.2020, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні товариства, за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісоводи, вул. Ткачука 4, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, направлених на вчинення службового підроблення, з корисливих мотивів, умисно, протиправно, за допомогою комп'ютерної техніки, склав офіційний документ, а саме: акт №5 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 586 від 05.08.2019 на виконання робіт з капітального ремонту дорожнього покриття вул. Гавришка у м. Хмельницький, на суму 856 252, 76 грн, який за формою складання відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293, до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо фактично виконаних робіт та їх вартості, завищивши їх на загальну суму 196 700,18 грн, а саме:
- п.13-14, РН18-42-5. РН18-42-6. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-42-5. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -0,5-1 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 17 420,77 грн;
- п.15, С1421-9843. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, піщані, тип Г, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 179 279,41 грн.
У подальшому, вказаний акт №5 04.05.2020 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2020 року (примірна форма КБ-2в) від 04.05.2020 на суму 856 252, 76 грн., який містив завідомо неправдиві відомості було підписано замовником - УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 та технічним наглядом - директором КП «Технагляд» ОСОБА_9 .
Після цього, 04.05.2020 УЖКГ Хмельницької міської ради, на підставі акту №5 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2020 року (примірна форма КБ-2в) від 04.05.2020 на суму 856 252, 76 грн, який містив завідомо неправдиві відомості та доручення № 22 від 04.05.2020 на рахунок ТОВ «ІБК «Гайвей» перераховано грошові кошти на загальну суму 856 252,76 грн за проведений капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький, частина з яких, в сумі 196 700,18 грн завищена та не відповідала обсягам та якості виконаних робіт.
Окрім того, 08.09.2020, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні вказаного товариства, за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісоводи, вул. Ткачука 4, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, направлених на вчинення службового підроблення, з корисливих мотивів, умисно, протиправно, за допомогою комп'ютерної техніки, склав офіційний документ, а саме: акт №7 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 586 від 05.08.2019 на виконання робіт з капітального ремонту дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький на суму 1 929 593, 90 грн, який за формою складання відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293, до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо фактично виконаних робіт та їх вартості, завищивши їх на загальну суму 827 792, 7 грн, а саме:
- п.5-6, РН18-42-5. РН18-42-6. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-42-5. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -0,5-1 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 39 995, 86 грн;
- п.7, С1421-9843. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, піщані, тип Г, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги», тобто завищено вартість прямих витрат на суму 391 008, 32 грн;
- п.18-19, РН18-42-5. РН18-42-6. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-42-5. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -0,5-1 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 36 819, 96 грн;
- п.20, С1421-9835, Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, піщані, тип Г, марка 1, за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги», тобто завищено вартість прямих витрат на суму 359 968, 56 грн.
У подальшому, вказаний акт №7 від 08.09.2020 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 586 від 05.08.2019 на виконання робіт з капітального ремонту дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький на суму 1 929 593, 90 грн, який містив завідомо неправдиві відомості було підписано замовником - УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 та технічним наглядом - директором КП «Технагляд» ОСОБА_9 .
Після цього, 10.09.2020 УЖКГ Хмельницької міської, на підставі акту №7 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020 року (примірна форма КБ-2в) від 08.09.2020 на суму 1 929 593, 90 грн, який містив завідомо неправдиві відомості та платіжного доручення № 80 від 10.09.2020, на рахунок ТОВ «Інженерно-будівельна компанія «Гайвей» перераховано грошові кошти на загальну суму 1 929 593, 90 грн за проведений капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький, частина з яких, в сумі 827 792, 7 грн була завищеною та не відповідала обсягам та якості виконаних робіт.
Отже, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, підозрюється у вчиненні службового підроблення, тобто склав завідомо неправдиві офіційні документи, до яких вніс завідомо неправдиві відомості щодо фактично виконаних робіт та їх вартості за договором № 586 від 05.08.2019 на виконання робіт з капітального ремонту дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький, що спричинило тяжкі наслідки Хмельницькій територіальній громаді в особі представницького органу - Хмельницької міської ради, у вигляді матеріальної шкоди на загальну суму 1 024 492,88 гривень, що в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на день вчинення кримінального правопорушення.
Крім того, у березні 2019 року, УЖКГ Хмельницької міської ради на офіційному загальнодержавному веб-порталі державних закупівель https://prozorro.gov.ua/ опубліковано оголошення про проведення процедури закупівлі за бюджетні кошти UA-2019-03-07-000513-c, предметом якої були товари (код ДК 021:2015 (CPV) : 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а саме: «Роботи з капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницькому».
За наслідками проведеної закупівлі, 15.04.2019 між УЖКГ господарства Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 (далі - Замовник), та ТОВ «ІБК «Гайвей», в особі директора ОСОБА_5 , укладено договір № 269 на виконання робіт з «капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницький» (далі - Договір).
Пунктом 1.1. Договору встановлено, що підрядник зобов'язується у 2019-2020 році виконати роботи, зазначені в технічних вимогах тендерної документації, а Замовник прийняти і оплатити такі роботи.
У відповідності до пункту 1.2. Договору найменування робіт «Роботи з капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницькому (ДК021:2015-код 45233000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь)». Згідно до умов Договору обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Окрім того, згідно пункту 1.3. Договору замовник доручив на умовах окремого Договору здійснення технічного нагляду за наданням послуг (виконанням робіт).
Згідно пункту 3.6. Договору підрядник визначає обсяги та вартість виконання робіт, що підлягають оплаті, та готує акти виконаних робіт (форма КБ-2в) і подає їх на підписання технічному нагляду до 25-го числа звітного місяця.
Пунктом 4.1. Договору встановлено, що якість робіт та матеріалів, які використовуються підрядником при наданні робіт, повинні відповідати державним стандартам та/або технічним умовам, що підтверджується сертифікатами відповідності, декларацією виробника, протоколами дослідження продукції, тощо.
Відповідно до пункту 5.4. Договору технічний нагляд, за окремим договором з Замовником, зобов'язався при здійсненні підрядником робіт проводити перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час виконання підрядних робіт;
- технічного паспорту, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань, тощо;
- відповідності виконаних підрядних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектно-кошторисній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного (чи іншого) контролю та державного нагляду;
- забезпечити контроль якості і об'ємів робіт на об'єкті, перевіряти акти приймання виконаних робіт за формою КБ-2В, накладні на вартість матеріалів, а також розрахунки загальновиробничих та інших витрат та після їх опрацювання підписувати акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В.
Також, 15.04.2019 між УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 та КП «Технагляд» в особі директора ОСОБА_9 (далі - Виконавець), укладено договір № 259/1, за умовами пункту 3.1. якого Виконавець зобов'язаний проводити перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час виконання підрядних робіт;
- технічного паспорту, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань, тощо;
- відповідності виконаних підрядних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектно-кошторисній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного (чи іншого) контролю та державного нагляду;
- проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі окремо вказувати про роботи, виконані з недоліками;
- вести облік обсягів прийнятих і оплачених підрядних робіт, в тому числі окремо вказувати про роботи, виконані з недоліками;
- оформляти відповідні акти на роботи, виконані з недоліками;
- письмово повідомляти УЖКГ Хмельницької міської ради та товариство з обмеженою відповідальністю «ІБК «Гайвей» про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
- проводити технагляд протягом всього часу виконання робіт за договором, при відсутності недоліків виконання підрядних робіт підписувати акти виконаних робіт.
Надалі, 30.07.2020, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні товариства, за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісоводи, вул. Ткачука 4, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, направлених на вчинення службового підроблення, з корисливих мотивів, умисно, протиправно, за допомогою комп'ютерної техніки, склав офіційний документ, а саме: акт №7 від 30.07.2020 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 269 від 15.04.2019 на виконання робіт з капітального ремонту покриття вул. Попова у м. Хмельницький на суму 1 984 916, 40 грн, який за формою складання відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293, до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо фактично виконаних робіт та їх вартості, завищивши їх на загальну суму 952 411, 17 грн, а саме:
- п. 12, РН18-21-1. Улаштування вирівнювального шару з асфальтобетонної суміші без застосування укладальників асфальтобетонну за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 50 076, 58 грн;
- п. 13, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 379 343, 68 грн;
- п. 16-17, РН18-43-1. РН18-43-2. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-43-1. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -1,3-0,8 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 46 078, 69 грн;
- п. 18, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 435 063, 88 грн;
- п. 57, РН18-21-2. Улаштування вирівнювального шару з асфальтобетонної суміші без застосування укладальників асфальтобетонну за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 465, 47 грн;
- п. 58, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 4 190, 42 грн;
- п. 59-60, РН18-42-3. РН18-42-4. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-43-1. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -1,3-0,8 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 1 100, 5 грн;
- п. 61, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 17 215, 90 грн;
- п. 64-65, РН18-43-1. РН18-43-2. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-43-1. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає - 1,3-0,8 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 1 808, 66 грн;
- п. 66, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 17 067, 41 грн.
У подальшому, вказаний акт № 7 від 30.07.2020 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 269 від 15.04.2019 на виконання робіт з капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницький на суму 1 984 916, 40 грн, який містив завідомо неправдиві відомості було підписано замовником - УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 та технічним наглядом - головним інженером КП «Технагляд» ОСОБА_10 .
Після цього, 06.08.2020 УЖКГ Хмельницької міської, на підставі акту №7 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року (примірна форма КБ-2в) від 30.07.2020 на суму 1 984 916, 40 грн, який містив завідомо неправдиві відомості та платіжного доручення № 75 від 06.08.2020, на рахунок ТОВ «Інженерно-будівельна компанія «Гайвей» перераховано грошові кошти на загальну суму 1 984 916, 40 грн за проведення капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницький, частина з яких, в сумі 952 411,17 грн завищена та не відповідала обсягам та якості виконаних робіт.
Отже, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, підозрюється у вчиненні службового підроблення, тобто складені завідомо неправдивих офіційних документів, до яких вніс завідомо неправдиві відомості щодо фактично виконаних робіт та їх вартості за договором № 269 від 15.04.2019 на виконання робіт з капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницький, що спричинило тяжкі наслідки Хмельницькій територіальній громаді в особі представницького органу - Хмельницької міської ради, у вигляді матеріальної шкоди на загальну суму 952 411,17 гривень, що в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на день вчинення кримінального правопорушення.
Також, директор ТОВ «ІБК «Гайвей», ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, не маючи на меті виконувати цивільно-правову угоду, зловживаючи довірою начальника УЖКГ Хмельницької міської ради ОСОБА_8 , шахрайським шляхом заволодів бюджетними коштами за наступних обставин.
Так, у травні 2019 року, УЖКГ Хмельницької міської ради на офіційному загальнодержавному веб-порталі державних закупівель https://prozorro.gov.ua/ опубліковано оголошення про проведення процедури закупівлі за бюджетні кошти UA-2019-05-08-001744-a-a2, предметом якої були роботи (код ДК 021:2015 (CPV): 45233000-9 - Будівництво, влаштовування фундаменту та покриття шосе, доріг), а саме: «Капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницькому».
За наслідками проведеної закупівлі, 05.08.2019 між УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 (далі - Замовник), та ТОВ «ІБК «Гайвей», в особі директора ОСОБА_5 (далі - Підрядник), укладено договір № 586 на виконання робіт з «капітального ремонту дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький» (далі - Договір).
Пунктом 1.1. Договору встановлено, що підрядник зобов'язується у 2019-2020 році виконати роботи, зазначені в технічних вимогах тендерної документації, а Замовник прийняти і оплатити такі роботи.
У відповідності до пункту 1.2. Договору найменування робіт «Капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницькому (ДК021:2015-код 45233000-9 Будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг)». Обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Згідно пункту 3.6. Договору, підрядник визначає обсяги та вартість виконання робіт, що підлягають оплаті, та готує акти виконаних робіт (форма КБ-2в) і подає їх на підписання технічному нагляду до 25-го числа звітного місяця.
Пунктом 4.1. Договору, визначено, що якість робіт та матеріалів, які використовуються підрядником при наданні робіт, повинні відповідати державним стандартам та/або технічним умовам, що підтверджується сертифікатами відповідності, декларацією виробника, протоколами досліджень продукції, тощо. Належним чином засвідчені копії документів про якість робіт та матеріалів, які використовуються підрядником при наданні робіт, надаються підрядником технічному нагляду в момент здійснення приймання-передачі результатів робіт.
У відповідності до пункту 6.4. договору, підрядник зобов'язаний:
- здійснювати виконання робіт відповідно до документації, що визначає обсяги, зміст та вартість робіт у встановлені замовником терміни, включаючи можливі роботи, які чітко не вказані в технічній характеристиці об'єкту, але необхідні для повного виконання робіт;
- складати та передавати уповноваженому представнику замовника акти приймання виконаних підрядних робіт (форма КБ-2В), копії документів на придбання матеріалів та обладнання та довідки про вартість виконаних підрядних робіт (КБ-3) попередньо погоджені та підписані особою, що здійснює технічний нагляд за ходом виконання робіт на об'єкті;
- забезпечити під час виконання робіт на об'єкті дотримання правил техніки безпеки, охорони навколишнього середовища;
- забезпечити до введення об'єкту в експлуатацію охорону майна та виконаних робіт;
- виконувати усі додаткові роботи, які не входять до кошторисної документації, тільки за погодженням з замовником;
- самостійно нести відповідальність перед своїми працівниками за виконання чинних нормативних документів та взятих зобов'язань щодо питань оплати праці та заробітної плати, створення належних умов праці і відпочинку на об'єкті;
- нести відповідальність за поведінку своїх працівників та вживати відповідні заходи щодо попередження порушень працівниками технологічної і виробничої дисципліни, громадського порядку, недопущення протизаконної поведінки на об'єкті;
- нести відповідальність за цільове використання коштів, одержаних від замовника;
- забезпечити виконання робіт у строки та на умовах, встановлених цим договором;
- забезпечити при виконанні робіт використання якісних матеріалів, якість яких відповідає умовам, установленим умовами цього договору та законодавства України, діючого на момент поставки робіт;
- виконувати інші обов'язки передбачені даним договором або чинним законодавством України;
- виконавець зобов'язаний вчасно та якісно виконувати роботи, що є предметом цього договору, використовуючи для цього матеріали, які відповідають вимогам діючих державних норм та стандартів;
- на вимогу замовника виконавець зобов'язаний надавати будь які документи, що стосуються предмету договору.
Також, 05.08.2019 між УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 та комунальним підприємством «Технагляд», в особі директора ОСОБА_9 (далі - Виконавець), укладено договір № 568/1, за умовами якого Виконавець зобов'язаний проводити перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час виконання підрядних робіт;
- технічного паспорту, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань, тощо;
- відповідності виконаних підрядних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектно-кошторисній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного (чи іншого) контролю та державного нагляду;
- проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі окремо вказувати про роботи, виконані з недоліками;
- вести облік обсягів прийнятих і оплачених підрядних робіт, в тому числі окремо вказувати про роботи, виконані з недоліками;
- оформляти відповідні акти на роботи, виконані з недоліками;
- письмово повідомляти УЖКГ Хмельницької міської ради та товариство з обмеженою відповідальністю «ІБК «Гайвей» про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
- проводити технагляд протягом всього часу виконання робіт за договором, при відсутності недоліків виконання підрядних робіт підписувати акти виконаних робіт.
Надалі, 04.05.2020, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні товариства, за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісоводи, вул. Ткачука 4, діючи умисно, з корисливих мотивів усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, направлених на заволодіння чужим майном, а саме коштами Хмельницької міської ради, зловживаючи довірою начальника УЖКГ зазначеної міської ради ОСОБА_8 , за допомогою комп'ютерної техніки, склав офіційний документ, а саме: акт №5 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 586 від 05.08.2019 на виконання робіт з капітального ремонту дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький на суму 856 252, 76 грн, який за формою складання відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293, до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо фактично виконаних робіт та їх вартості, завищивши їх на загальну суму 196 700,18 грн, а саме:
- п.13-14, РН18-42-5. РН18-42-6. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-42-5. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -0,5-1 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 17 420,77 грн;
- п.15, С1421-9843. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, піщані, тип Г, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 179 279,41 грн.
У подальшому, вказаний підроблений акт №5 04.05.2020 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2020 року (примірна форма КБ-2в) від 04.05.2020 на суму 856 252, 76 грн, який містив завідомо неправдиві відомості було підписано замовником - УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 , який не був обізнаний про злочинний намір директора ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 та технічним наглядом - директором КП «Технагляд» ОСОБА_9 .
Після цього, 04.05.2020 УЖКГ Хмельницької міської ради, на підставі акту №5 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2020 року (примірна форма КБ-2в) від 04.05.2020 на суму 856 252, 76 грн., який містив завідомо неправдиві відомості та платіжного доручення № 22 від 04.05.2020 на рахунок ТОВ «ІБК «Гайвей» перераховано грошові кошти в сумі 856 252,76 грн за проведений капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький, частина з яких, в сумі 196 700,18 грн завищена та не відповідала обсягам та якості виконаних робіт, якими директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 заволодів шахрайським шляхом зловживаючи довірою начальника УЖКГ зазначеної міської ради ОСОБА_8 та розпорядився ними на власний розсуд.
Окрім того, 08.09.2020, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні вказаного товариства, за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісоводи, вул. Ткачука 4, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на заволодіння чужим майном, а саме коштами Хмельницької міської ради, зловживаючи довірою начальника УЖКГ зазначеної міської ради ОСОБА_8 , за допомогою комп'ютерної техніки, склав офіційний документ, а саме: акт № 7 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 586 від 05.08.2019 на виконання робіт з капітального ремонту дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький на суму 1 929 593, 90 грн, який за формою складання відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293, до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо фактично виконаних робіт та їх вартості, завищивши їх на загальну суму 827 792, 7 грн, а саме:
- п.5-6, РН18-42-5. РН18-42-6. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-42-5. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -0,5-1 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 39 995, 86 грн;
- п.7, С1421-9843. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, піщані, тип Г, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги», тобто завищено вартість прямих витрат на суму 391 008, 32 грн;
- п.18-19, РН18-42-5. РН18-42-6. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-42-5. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -0,5-1 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 36 819, 96 грн;
- п. 20, С1421-9835, Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, піщані, тип Г, марка 1, за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги», тобто завищено вартість прямих витрат на суму 359 968, 56 грн.
У подальшому, вказаний акт №7 від 08.09.2020 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 586 від 05.08.2019 на виконання робіт з капітального ремонту дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький на суму 1 929 593, 90 грн, який містив завідомо неправдиві відомості було підписано замовником - УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 який не був обізнаний про злочинний намір директора ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 та технічним наглядом - директором КП «Технагляд» ОСОБА_9 .
Після цього, 10.09.2020 УЖКГ Хмельницької міської, на підставі акту №7 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2020 року (примірна форма КБ-2в) від 08.09.2020 на суму 1 929 593, 90 грн, який містив завідомо неправдиві відомості та платіжного доручення № 80 від 10.09.2020, на рахунок ТОВ «ІБК «Гайвей» перераховано грошові кошти на загальну суму 1 929 593,90 грн. за проведений капітальний ремонт дорожнього покриття вул. Гавришка в м. Хмельницький, частина з яких, в сумі 827 792,7 грн завищена та не відповідала обсягам та якості виконаних робіт, якими директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 заволодів шахрайським шляхом зловживаючи довірою начальника УЖКГ зазначеної міської ради ОСОБА_8 та розпорядився ними на власний розсуд.
Отже, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, шляхом службового підроблення, зловживаючи довірою начальника УЖКГ Хмельницької міської ради ОСОБА_8 підозрюється у заволодінні коштами Хмельницької міської ради, в особливо великих розмірах, в загальній сумі 1 024 492,88 гривень, що в 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на день вчинення кримінального правопорушення, чим заподіяв матеріальну шкоду Хмельницькій територіальній громаді в особі представницького органу - Хмельницької міської ради.
Крім того, у березні 2019 року, УЖКГ Хмельницької міської ради на офіційному загальнодержавному веб-порталі державних закупівель https://prozorro.gov.ua/ опубліковано оголошення про проведення процедури закупівлі за бюджетні кошти UA-2019-03-07-000513-c, предметом якої були товари (код ДК 021:2015 (CPV) : 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а саме: «Роботи з капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницькому».
За наслідками проведеної закупівлі, 15.04.2019 між УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 (далі - Замовник), та ТОВ «ІБК «Гайвей», в особі директора ОСОБА_5 , укладено договір № 269 на виконання робіт з «капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницький» (далі - Договір).
Пунктом 1.1. Договору встановлено, що підрядник зобов'язується у 2019-2020 році виконати роботи, зазначені в технічних вимогах тендерної документації, а Замовник прийняти і оплатити такі роботи.
У відповідності до пункту 1.2. Договору найменування робіт «Роботи з капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницькому (ДК021:2015-код 45233000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь)». Згідно до умов Договору обсяги закупівлі послуг можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Окрім того, згідно пункту 1.3. Договору, Замовник доручив на умовах окремого Договору здійснення технічного нагляду за наданням послуг (виконанням робіт).
Згідно пункту 3.6. Договору, підрядник визначає обсяги та вартість виконання робіт, що підлягають оплаті, та готує акти виконаних робіт (форма КБ-2в) і подає їх на підписання технічному нагляду до 25-го числа звітного місяця.
Пунктом 4.1. Договору встановлено, що якість робіт та матеріалів, які використовуються підрядником при наданні робіт, повинні відповідати державним стандартам та/або технічним умовам, що підтверджується сертифікатами відповідності, декларацією виробника, протоколами дослідження продукції, тощо.
Відповідно до пункту 5.4. Договору, технічний нагляд, за окремим договором з Замовником, зобов'язався при здійсненні підрядником робіт проводити перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час виконання підрядних робіт;
- технічного паспорту, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань, тощо;
- відповідності виконаних підрядних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектно-кошторисній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного (чи іншого) контролю та державного нагляду;
- забезпечити контроль якості і об'ємів робіт на об'єкті, перевіряти акти приймання виконаних робіт за формою КБ-2В, накладні на вартість матеріалів, а також розрахунки загальновиробничих та інших витрат та після їх опрацювання підписувати акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В.
Також, 15.04.2019 між УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 та КП «Технагляд» в особі директора ОСОБА_9 (далі - Виконавець), укладено договір № 259/1, за умовами пункту 3.1. якого Виконавець зобов'язаний проводити перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час виконання підрядних робіт;
- технічного паспорту, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань, тощо;
- відповідності виконаних підрядних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектно-кошторисній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного (чи іншого) контролю та державного нагляду;
- проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі окремо вказувати про роботи, виконані з недоліками;
- вести облік обсягів прийнятих і оплачених підрядних робіт, в тому числі окремо вказувати про роботи, виконані з недоліками;
- оформляти відповідні акти на роботи, виконані з недоліками;
- письмово повідомляти УЖКГ Хмельницької міської ради та
ТОВ «ІБК «Гайвей» про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
- проводити технагляд протягом всього часу виконання робіт за договором, при відсутності недоліків виконання підрядних робіт підписувати акти виконаних робіт.
Надалі, 30.07.2020, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні товариства, за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, с. Лісоводи, вул. Ткачука 4, діючи умисно, з корисливих мотивів усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, направлених на повторне заволодіння чужим майном, а саме коштами Хмельницької міської ради, зловживаючи довірою начальника УЖКГ зазначеної міської ради ОСОБА_8 , за допомогою комп'ютерної техніки, склав офіційний документ, а саме: акт №7 від 30.07.2020 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 269 від 15.04.2019 на виконання робіт з капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницький на суму 1 984 916, 40 грн, який за формою складання відповідає вимогам національного стандарту ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», прийнятого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 № 293, до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо фактично виконаних робіт та їх вартості, завищивши їх на загальну суму 952 411, 17 грн, а саме:
- п. 12, РН18-21-1. Улаштування вирівнювального шару з асфальтобетонної суміші без застосування укладальників асфальтобетонну за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 50 076, 58 грн;
- п. 13, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 379 343, 68 грн;
- п. 16-17, РН18-43-1. РН18-43-2. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-43-1. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -1,3-0,8 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 46 078, 69 грн;
- п. 18, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 435 063, 88 грн;
- п. 57, РН18-21-2. Улаштування вирівнювального шару з асфальтобетонної суміші без застосування укладальників асфальтобетонну за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 465, 47 грн;
- п. 58, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 4 190, 42 грн;
- п. 59-60, РН18-42-3. РН18-42-4. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей вручну з ущільненням самохідними котками. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-43-1. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає -1,3-0,8 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 1 100, 5 грн;
- п. 61, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 17 215, 90 грн;
- п. 64-65, РН18-43-1. РН18-43-2. Улаштування покриття товщиною 4 см з гарячих асфальтобетонних сумішей. На кожні 0,5 см зміни товщини шару додавати або виключати до норми 18-43-1. Розбіжність між кількістю в акті КБ-2в та фактичною складає - 1,3-0,8 см, тобто завищено вартість прямих витрат на суму 1 808, 66 грн;
- п. 66, С1421-9835. Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні)(аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 1 за коефіцієнтом ущільнення не відповідають вимогам ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги» тобто завищено вартість прямих витрат на суму 17 067, 41 грн.
У подальшому, вказаний акт №7 від 30.07.2020 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року (примірна форма КБ-2в) за договором № 269 від 15.04.2019 на виконання робіт з капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницький на суму 1 984 916, 40 грн, який містив завідомо неправдиві відомості було підписано замовником - УЖКГ Хмельницької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 який не був обізнаний про злочинний намір директора ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 та технічним наглядом - головним інженером КП «Технагляд» ОСОБА_10 .
Після цього, 06.08.2020 УЖКГ Хмельницької міської, на підставі акту №7 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2020 року (примірна форма КБ-2в) від 30.07.2020 на суму 1 984 916, 40 грн., який містив завідомо неправдиві відомості та платіжного доручення № 75 від 06.08.2020, на рахунок ТОВ «ІБК «Гайвей» перераховано грошові кошти на загальну суму 1 984 916, 40 грн. за проведений капітального ремонту покриття вул. Попова в м. Хмельницький, частина з яких, в сумі 952 411, 17 грн завищена та не відповідала обсягам та якості виконаних робіт, якими директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 заволодів шахрайським шляхом, зловживаючи довірою начальника УЖКГ зазначеної міської ради ОСОБА_8 та розпорядився ними на власний розсуд.
Таким чином, директор ТОВ «ІБК «Гайвей» ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи умисно, з корисливих мотивів, шляхом службового підроблення, зловживаючи довірою начальника УЖКГ Хмельницької міської ради ОСОБА_8 підозрюється у заволодінні коштами Хмельницької міської ради, в особливо великих розмірах, в загальній сумі 952 411, 17 гривень, що в 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на день вчинення кримінального правопорушення, чим заподіяв матеріальну шкоду Хмельницькій територіальній громаді в особі представницького органу - Хмельницької міської ради.
У вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 4 ст. 190 КК України (в ред. Закону від 22.11.2018) обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с. Ариндж, Абовянського району, Республіки Вірменія, вірменин, громадянин України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , адвокат, раніше не судимий.
20 серпня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 4 ст. 190 КК України (в ред. Закону від 22.11.2018).
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується: повідомленням про вчинення кримінального правопорушення начальника Управління СБ України від 11.08.2020; висновком експертів за результатами проведення комплексної будівельно-технічної та судово-економічної експертизи №2921/2922/21-26/2466-2469/22-26 від 26.07.2022; висновком експертів за результатами проведення комплексної будівельно-технічної та судово-економічної експертизи №2681/2682/22-26/3221/3222/22-26 від 26.09.2022; висновком експерта за результатами проведення почеркознавчої експертизи №СЕ-19/123-22/7589-ПЧ від 08.09.2022; іншими зібраними матеріалами кримінального провадження.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366 КК України, за які законом передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та ч. 4 ст. 190 КК України (в ред. Закону від 22.11.2018), за які законом передбачене покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо підозрюваного ОСОБА_5 покладається необхідність запобігання переховування від органів досудового розслідування та/або суду; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України ОСОБА_5 перебуваючи на волі може переховуватися від органів досудового розслідування та суду.
Вказаний ризик підтверджується тим, що ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування, прокуратури, суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності, оскільки останній вчинив кримінальне правопорушення, за яке законом передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк до дванадцяти років, з метою уникнення кримінальної відповідальності та в подальшому переховуватись від органів досудового розслідування та суду.
Водночас, встановлено наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний ОСОБА_5 може шляхом умовлянь, чиненням тиску та/або будь-яким іншим способом вплинути на осіб, котрим відомо про обставини вчинення ним кримінального правопорушення, з метою зміни їхніх показань, як на стадії досудового розслідування, так і під час судового розгляду.
Враховуючи даний ризик слід зазначити, що показання свідків є суттєвими і їх зміна під час досудового розслідування та судового розгляду може впливати на прийняття судового рішення за результатами розгляду справи по суті.
Також, підозрюваний ОСОБА_5 може вчиняти інші кримінальні правопорушення, що вказує на наявність ризику передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України;
З врахуванням викладеного, ОСОБА_5 перебуваючи без запобіжного заходу, може скоїти інше кримінальне правопорушення. Окрім цього, підозрюваний ОСОБА_5 , будучи обізнаним про обставини кримінального правопорушення, яке йому інкримінується, матиме реальну можливість
будь-яким чином перешкоджати всебічному, повному і неупередженому дослідженню обставин кримінального провадження, а відповідно наданню їм належної правової оцінки та забезпеченню прийняття законних, обґрунтованих і неупереджених процесуальних рішень у розумні та/або передбаченні КПК України строки, що вказує на наявність ризику передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 3 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Відповідно до частин 1, 2 ст.8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частин 1 - 2 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
За змістом ч. 3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно із ч. 1 ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Частиною 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Згідно із ч. 1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Як свідчать матеріали провадження, повідомлення про підозру відповідає вимогам ст. 277 КПК України за своїм змістом та на даному етапі сумнівів щодо її законності або порушення порядку вручення не викликає.
Суд ураховує, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві, проте зважаючи на вимоги, закріплені у статті 9 КПК України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд в цьому контексті враховує позиції Європейського суду з прав людини викладені в його рішеннях.
Зокрема, за змістом п. 175 рішення ЄСПЛ від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно пов'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
Обґрунтованість підозри повинна бути визначена враховуючи положення статті 94 КПК України, а саме, що слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
На даному етапі суд не вирішує питання про оцінку доказів для визнання підозрюваного винуватим чи невинуватим у вчиненні злочину, адже досудове розслідування наразі не завершено.
Враховуючи вимоги чинного кримінального процесуального законодавства, під час розгляду клопотань на стадії досудового розслідування слідчий суддя має переконатись, що сукупність матеріалів на даному етапі кримінального провадження до моменту з'ясування істини у справі є достатньою для висновку про обґрунтованість підозри, яка не є сама по собі актом притягненням особи до відповідальності, а є лише сукупністю даних, які переконують об'єктивного спостерігача, що особа могла бути причетною до вчинення конкретного злочину.
За таких умов, дослідивши матеріали клопотання та долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів щодо пред'явленої підозри, з точки зору достатності та взаємозв'язку, слідчий суддя дійшов висновку про наявність у провадженні доказів, передбачених параграфами 3-5 Глави 4 КПК України (показання, речові докази і документи та інші), які свідчать про обґрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення, які могли б об'єктивно зв'язувати його з ними, тобто підтвердити існування фактів та інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що підозрюваний міг вчинити дане кримінальне правопорушення.
Разом з тим, слідчий суддя зауважує, що згідно з вимогами чинного законодавства сама по собі наявність обґрунтованою підозри не може бути єдиною підставою для застосування до підозрюваного запобіжного заходу, оскільки їх застосування потребує наявність існування хоча б одного із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Слідчий суддя вважає такими, що заслуговують на увагу доводи слідчого про те, що оскільки ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк до дванадцяти років, та наявні ризики, передбачені п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, то застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання забезпечить належну поведінку підозрюваного.
Частиною 1 ст.179 КПК України визначено, що особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
З урахуванням зазначених ризиків у кримінальному провадженні, обставин кримінального правопорушення та даних про особу підозрюваного слідчий суддя вважає, що на даний час для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного та виконання останнім покладених на нього процесуальних обов'язків, є достатнім застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання з покладенням на підозрюваного наступних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду за першою вимогою; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Також, слідчий суддя вважає за необхідне роз'яснити підозрюваному що в разі невиконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі визначеному КПК України.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 176-179,184,193-196, 376 КПК України, слідчий суддя
постановив:
Клопотання - задовольнити.
Застосувати стосовно підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 4 ст. 190 КК України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді особистого зобов'язання з покладенням на нього обов'язків, передбачених частиною 5 статті 194 Кримінального процесуального кодексу України, а саме:
прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді або суду за кожним їх викликом, вимогою та визначеною ними періодичністю;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому проживає, без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Ухвала в частині покладення на підозрюваного обов'язків діє по 14 жовтня 2025 року.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя