Справа №676/5506/25
Номер провадження 2-а/676/141/25
26 серпня 2025 року
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючої судді - Пилипенко І.О.,
за участю секретаря судового засідання - Райтаровського В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення
25.07.2025 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом посилаючись на те, що 18.07.2025 року він отримав поштою постанову про відкриття виконавчого провадження №78612946 від 15.07.2025 року, винесену головним державним виконавцем відділу державної виконавчої служби у м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області про примусове виконання постанови №0287 від 13.02.2025 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 . Так, вказаною поставною №0287 від 13.02.2025 року на нього накладено штраф у сумі 17 000 грн. за вчинення правопорушення передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, вважає, що дана постанова не відповідає вимога законодавства і підлягає скасуванню. В постанові від 13.02.2025 року вказано, що 06.02.2025 року о 10.30 год. під час відбування ІНФОРМАЦІЯ_4 через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» встановлено, що під час дії особливого періоду позивач не уточнив дані протягом 60 днів через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року. Вважає, що викладені в постанові обставини не відповідають дійсності, оскільки з 14.12.1994 року він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Під час уточнення даних в травні 2023 року в ІНФОРМАЦІЯ_5 в Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» була внесена інформація про позивача і надано військовий ідентифікаційний номер в реєстрі НОМЕР_1 ; також і у військовий квиток було вклеєно ідентифікаційний номер. В березні 2024 року за направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 він проходив медичне обстеження в КНП «Лікувальний діагностичний центр Кам'янець-Подільської міської ради». 14.04.2024 року він пройшов військово-лікарську комісію в ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку із чим визнаний не придатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час. Після проходження ВЛК в ІНФОРМАЦІЯ_4 йому повідомили, що всі його облікові дані оновлені. З огляду на це в постанові від 13.02.2025 року відсутні посилання на те, які саме персональні дані не оновив позивач.
Просить суд поновити строк на подачу адміністративного позову про скасування постанови №0287 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 від 13 лютого 2025 року. Скасувати постанову №0287 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 від 13 лютого 2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП про накладання на ОСОБА_1 штрафу у сумі 17000 грн.
Ухвалою суду від 05.08.2025 року провадження у адміністративній справі відкрито та справу призначено в спрощеному провадженні з викликом сторін.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позовній заяві, а також вказав, що в березні-квітні 2024 року він відвідував ІНФОРМАЦІЯ_5 за їх викликом, також на підставі відповідного направлення ТЦК ним було пройдено військово - лікарську комісію. Окрім того, під час винесення протоколу про адміністративне правопорушення 06.02.2024 року, він вказував представнику РТЦК, що дані оновлено, це підтверджувалось витягом з Резерву+, яке роздруковано ним 06 лютого 2025 року. На розгляд постанови 13 лютого 2025 року він з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_6 , однак розгляд справи не відбувався у зв'язку із відсутністю начальника, йому повідомили, що викличуть його додатково повісткою, однак після цього жодних повісток йому не приходило.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явися, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином завчасно, що свідчить довідка про доставку документів через систему електронний суд; відзив до суду не подавав.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не з'явися, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином завчасно, що підтверджується розпискою про вручення документів від 13.08.2025 року; відзив до суду не подавав.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд доходить висновку про задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
В силу ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією витягу з АТС “Резерв+» штрих-код № *1105202393261732000364*.
З копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП стосовно ОСОБА_1 встановлено, що 06.02.2025 р. помічником начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 складено стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , протокол про адміністративне правопорушення №0287 за ч. 3 ст. 210 КУпАП. У протоколі вказано, що 06.02.2025 о 10:30 під час відвідування ІНФОРМАЦІЯ_4 через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», встановлено, що під час дії особливого періоду військовозобов'язаний ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані протягом 60 днів через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного або у територіальному центрі за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року на виконання ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військово обліку», абзацом 6 ч.3 ст.22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзацом 1 ч. 10 ст. 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Громадянину ОСОБА_1 роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України (право не свідчити проти себе) та ст. 268 КУпАП (права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності), що підтверджується підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у відповідній графі протоколу про адміністративне правопорушення №0287, а також підписом особи, яка його склала. В поясненнях щодо змісту протоколу ОСОБА_1 зазначено, що «він оновив і отримав штрих код, не розуміє чому немає в базі».
Протокол про адміністративне правопорушення №0287 підписаний ОСОБА_1 та особою, яка склала протокол.
13.02.2025 т.в.о. начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 винесено постанову №0287 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП, якою накладено на ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17000 гривень 00 копійок.
Копія постанови від 13.02.2025 №0287 ОСОБА_1 не отримував та його підпис в графі, як особи яка притягується до адміністративної відповідальності відсутній.
Згідно військо-облікового документу Резерв+ №1105202393261732000364 позивач перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний в званні старший сержант в ІНФОРМАЦІЯ_2 . Постановою ВЛК визнаний непридатним в мирний час та обмежено придатним у воєнний час, дата ВЛК 19.04.2024 року.
З копії військового квитка НОМЕР_2 від 30.06.1993 року слідує, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 перебуває на військовому обліку з 14.12.1994 року. До військового квитка вклеєно номер з реєстру оберіг * НОМЕР_1 .
Відповідно до копії акту дослідження стану здоров'я №155/1, 155/2 ОСОБА_1 , перебував за направленням ТЦК та СП від 21.03.2024 року на амбулаторному обстеженні в Комунальному діагностичному центрі та КНП «Хмельницька обласна лікарня».
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 15.07.2025 року головним державним виконавцем відділу ДВС у м. Кам'янець-Подільському Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрито виконавче провадження щодо стягнення з ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17000 грн., у зв'язку з наявністю постанови у справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУАП від 13.02.2025 року №0287.
За частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови (ст. 245 КупАП).
Відповідно до зі ст. 251 КУпАП, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Стаття 280 КУпАП вимагає від органу (посадової особи) при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі, яка, зокрема, повинна містити опис обставин, установлених під час розгляду справи, прийняте у справі рішення.
Аналізуючи наведені положення законодавства, слід дійти висновку, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення уповноважена особа має всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, оцінити наявні докази. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Частиною третьою статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За приписами частини 7 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно із абзацу 11 статті 1 Закону України "Про оборону України", особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли оприлюднений Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 "Про часткову мобілізацію".
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває на теперішній час.
Відповідно до абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно абз. 6 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", громадяни України зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України "Про оборону України", цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.
Статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Частиною 3 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
- військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
- резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
- військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
- військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
- особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Отже, враховуючи вимоги зазначеного абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз. 2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Частиною 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Частина 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладена в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024.
Тобто у відповідності до частини 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX (далі по тексту - Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
- у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності);
- у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають способи, якими громадяни України, що знаходяться на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 (включно), а саме:
- через центр надання адміністративних послуг;
- через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
- у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Тобто, ОСОБА_1 з 18.05.2024 по 16.07.2024 р. мав обов'язок уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження.
Частиною 1 ст. 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
19.05.2024 набув чинності Закон №3696-ІХ "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію", яким ст. 210-1 КУпАП доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.
Згідно зі ст. 42 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та пунктом 19 Порядку №1487, громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Процедуру складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про такі адміністративні правопорушення як порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України) врегульовано Інструкцією зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.01.2024 за № 36/41381 (далі по тексту - Інструкція).
Крім того, відповідно до примітки до ст. 210 КУпАП, положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Таким чином, законодавець чітко визначив умову, за якої положення ст. 210-1 КУпАП не застосовуються за відсутності можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами даних, держателями (розпорядниками) яких є державні органи.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
У ч.5 ст.ст.5, 8, 9 цього Закону органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно з ч. 3 ст. 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Цією нормою передбачено перелік державних органів, від яких Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді персональні відомості призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України "Про публічні електронні реєстри", "Про розвідку" та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набув чинності 18.05.2024, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані до 16.07.2024.
Так, актуалізувати свої облікові дані військовозобов'язані, резервісти та призовники можуть шляхом особистого звернення до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; через центр надання адміністративних послуг; через мобільний додаток "Резерв+". Всі способи є рівнозначними та виконують норми Закону.
В судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 14.12.1994 року позивач перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 , має військовий квиток НОМЕР_2 , в якому вклеєний штрих-код № *1105202393261732000364*. За направленням ТЦК від 21.03.2024 року проходив ВЛК. Відповідно до військово-облікового документу Резерв+ 22.09.2014 року та 19.04.2024 року пройшов військово-лікарську комісію, постановою якої визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час.
Як вбачається з пояснень позивача та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 після початку мобілізації неодноразово у період з березня - квітень 2024 року відвідував ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою оновлення даних та проходження ВЛК.
Таким чином, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , і відповідач володіє щодо нього певними обліковими даними.
Згідно зі ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП), ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як зазначено вище, частиною 3 статті 210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, яка тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Диспозиція ч.1 ст. 210 КУпАП встановлює склад правопорушення, а саме: порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Згідно з приміткою до даної статті положення статей 210, 210 - 1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері встановленого порядку управління.
Об'єктивна сторона виражається у порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Суб'єктивна сторона правопорушення полягає у наявності умислу на порушення встановлених правил.
Суб'єктом правопорушення може бути лише призовник, військовозобов'язаний або резервіст.
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 18 липня 2020 року у справі №216/5226/16-а, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Відповідно до ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Досліджені в судовому засіданні матеріали справи свідчать про те, що позивач у період квітень-березень 2024 року неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 , зокрема за їх направленням від 21.03.2024 року проходив військово-лікарську комісію. Відповідно до військово-облікового документу Резерв+ 19.04.2024 року пройшов ВЛК та подав постанову за результатами проходження ВЛК, що було достатнім для оновлення даних, а тому позивач не мав умислу на неоновлення даних та, як наслідок, наявності у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, а тому складання постанови уповноваженим органом про притягнення його до адміністративної відповідальності є неправомірним.
Відповідно до ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням наведеного, враховуючи, що оспорювана позивачем постанова винесена не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені КУпАП, така підлягає скасуванню.
Окрім того, у позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що не отримував постанову №0287 від 13.02.2025 року по притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення. Про наявність оспорюваної постанови він дізнався лише після відкриття виконавчого провадження та отримання 15.07.2025 року постанови про відкриття виконавчого провадження. З огляду на викладене, суд вважає, що є підстави поновлення пропущеного строку звернення до суду із вказаним позовом.
Керуючись, ст.ст.7, 9, 210 ч.2, 247, 251, 278-280, 293 КУпАП, ст.ст.2, 6, 19-20,77, 132, 139, 229, 286 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Поновити пропущений строк для оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення №0287 від 13.02.2025 року, винесеної т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 від 13 лютого 2025 року.
Скасувати постанову №0287 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 від 13 лютого 2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП про накладання на ОСОБА_1 штрафу у сумі 17000 грн.
Рішення підлягає оскарженню в апеляційному порядку шляхом подання протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Пилипенко