Ухвала від 21.08.2025 по справі 947/31145/25

Справа № 947/31145/25

Провадження № 1-кс/947/12774/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.08.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотанняслідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про проведення огляду у кримінальному провадженні № 42025160000000148 від 01.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на проведення огляду, з якого вбачається, що слідчим управлінням ГУ НП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025160000000148 від 01.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному проваджені здійснюється Одеською обласною прокуратурою.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 27.04.2021 за результатами електронного аукціону ідентифікатор UA-PS-2021-02-26-000072-2 з продажу об'єкта малої приватизації комунальної власності територіальної громади м. Одеси (балансоутримувач КП «ОМЕТ) - 12/25 частини нежитлової одноповерхової споруди диспетчерської, площею 56,4 м2, за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, 9-А/1, продано ТОВ «Аккерман - Сервіс» (код ЄДРПОУ

№ 38425977).

11.05.2021 року між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та ТОВ «Аккерман - Сервіс» складено акт приймання - передачі вказаного приміщення, право власності зареєстровано в Державному реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

В подальшому, в невстановлений час, ТОВ «Аккерман - Сервіс» незаконно самовільно зайняло приміщення площею 6,6 м2 , збільшив загальну площу до 64 м2 , та 16.05.2023 р. державним реєстратором Суворовської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області ОСОБА_6 зареєстровано право власності за ТОВ «Аккерман - Сервіс» на закінчений будівництвом об'єкт - диспетчерську, площею 64 м2 , за адресою: м. Одеса,

вул. Інглезі, 9-А/3.

07.03.2024 р. за вих. № 01-13/527 Департаментом комунальної власності до Юридичного департаменту Одеської міської ради направлено ініціативне звернення щодо подання до суду позову про скасування вищезазначеного рішення реєстратора.

08.04.2024 р. за вих. № 019/2-719 аналогічне звернення до Юридичного департаменту Одеської міської ради направлено КП «ОМЕТ».

Однак, вказані звернення Юридичним департаментом Одеської міської ради проігноровані, заходів з метою захисту прав та інтересів територіальної громади

м. Одеси не вжито.

Департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради на виконання окремого доручення міського голови від 11.01.2024 р. № 02.2-15 мг/04, на підставі пункту 2.1.5 розділу 2 «Положення про Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради» проведено первинний огляд приміщення будівлі диспетчерської та прилеглої до неї території.

В результаті чого встановлено, що в даний час земельна ділянка за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, 9-А/3 обгороджена металевим парканом, вільний доступ на територію відсутній.

Згідно отриманих з Департаменту архітектури, містобудування, та земельних відносин Одеської міської ради даних, ТОВ «Аккерман - Сервіс» подавалась заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,400 га, за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі 9-А/3, для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку.

Однак, згідно з планом зонування території (зонінгом) м. Одеса, розташована в зоні транспортної інфраструктури ТР-2 (в межах транспортної розв'язки вул. Інглезі), в зоні обмеження з вистоності забудови +50 м відносно території аеропорту «Одеса», частково - в охоронній зоні ЛЕП. Розташування адміністративних будинків, офісних будівель компаній в зоні ТР-2 не передбачено.

Крім цього, 02.07.2025 затверджено Рішення Одеської міської ради №3214-VIII «Про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «Аккерман - Сервіс» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,400 га, за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, 9-А/3, вид цільового призначення - 03.10 для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку».

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - нежитлові споруди, що розташовані за адресою: місто Одеса, вулиця Інглезі, будинок 9А/3 перебувають у власності ТОВ «Аккерман-сервіс» (код ЄДРПОУ № 38425977).

Наразі слідством, для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, у тому числі визначення та перевірки фактичної території, яка перебуває в користуванні ТОВ «Аккерман - Сервіс», визначення розміру матеріальних збитків заподіяних кримінальним правопорушенням планується провести ряд судових експертиз (судової економічної та будівельно-технічної експертиз).

На підставі вищевикладеного, в органу досудового розслідування виникла необхідність у здійсненні огляду території та наявних приміщень КП «Одесміськелектротранс», ТОВ «Аккерман-сервіс» (код ЄДРПОУ № 38425977), та у забезпеченні доступу відповідних спеціалістів до об'єкту дослідження для здійсненні огляду.

Здійснення огляду вищевказаної території необхідне для підтвердження, або спростування факту самовільного зайняття земельної ділянки. Крім цього, отримані в ході проведення огляду відомості нададуть можливість визначити розмір матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, що впливає на остаточну кваліфікацію кримінального правопорушення.

В судовому засіданні слідчий клопотання про надання дозволу на проведення огляду підтримала у повному обсязі, клопотання просила задовольнити.

Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, вислухавши слідчого , слідчий суддя приходить до наступного переконання.

Відповідно до ст.41 Конституції України право приватної власності є непорушним.

Згідно з Конституцією України та Законом України «Про міжнародні договори і угоди», чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України.

Згідно ст.2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення ЄСПЛ є обов'язковими для виконання Україною відповідно до ст.46 Конвенції.

У своїх висновках ЄСПЛ неодноразово зазначав, що аби не суперечити ст.8 Конвенції, втручання у приватне життя повинно здійснюватися «згідно із законом», мати легітимну мету та бути необхідним у демократичному суспільстві для досягнення цієї мети (рішення у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», п.42; «Шалімов проти України», п.84; «Кузнецов проти України», п.134).

У рішенні «Michaud v. France», п.94-1175, ЄСПЛ вказав, що вираз «передбачене законом» вимагає насамперед, щоб втручання ґрунтувалося на внутрішньому праві.

Згідно рішення «S. and Marper v. the UK», п.101, втручання буде таким, що є «необхідним у демократичному суспільстві», якщо воно відповідає вимогам «нагальної суспільної необхідності», зокрема є пропорційним його «законній меті», і якщо причини, наведені національними властями в його виправдання, є «суттєвими і достатніми».

Відповідно вимогам ст. 237 ч.2 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу встановленими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Згідно ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

Відповідно до ч. 1 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

Згідно ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Долученими до клопотання матеріалами в сукупності в повній мірі підтверджується наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення в рамках кримінального провадження № 42025160000000148 від 01.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України.

З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до переконання, що в результаті надання дозволу на проведення огляду може бути досягнуто мету проведення такої слідчої (розшукової) дії.

Враховуючи обставини можливого вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України та його специфіку, слідчий суддя вважає, що огляд є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень, які мають значення для досудового розслідування та про які зазначено у клопотанні, які в свою чергу в добровільному порядку отримані бути не можуть, оскільки такі відомості викриватимуть можливу протиправну поведінку причетних до вчинення кримінальних правопорушень осіб.

На підставі викладеного, враховуючи обґрунтованість поданого клопотання, наявність правових підстав для його задоволення, слідчий суддя приходить до переконання, що таке клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 223, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про проведення огляду у кримінальному провадженні № 42025160000000148 від 01.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України - задовольнити.

Надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42025160000000148 від 01.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України та прокурорам, які входять до складу групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні, з залученням спеціалістів, представників комунального підприємства «Одесміськелектротранс», представників ТОВ «Аккерман-сервіс» (код ЄДРПОУ № 38425977) на проведення огляду території та всіх наявних приміщень КП «Одесміськелектротранс» та ТОВ «Аккерман-сервіс» (код ЄДРПОУ № 38425977), що розташовані за адресою: місто Одеса, вулиця Інглезі, будинок 9А/3, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення та іншої інформації яка може підтвердити або спростувати факт скоєння кримінального правопорушення.

Визначити строк дії ухвали тривалістю десять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1