печерський районний суд міста києва
Справа № 757/39985/25-к
пр. 1-кс-33963/25
20 серпня 2025 року лідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора: ОСОБА_3 , захисника: ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 438 КК України, -
20.08.2025 до Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого другого в особливо важливих справах другого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 , за погодженням із заступником начальника другого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 438 КК України.
Так, в обґрунтування клопотання зазначено, що Управлінням з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000576 від 10.06.2025 за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 за ч. 2 ст. 262, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, а також ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 438 КК України.
Вказане кримінальне провадження 10.06.2025 постановою заступника начальника другого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 виділено в окреме провадження з кримінального провадження № 42014000000000062 від 05.03.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 262, ч. 1 ст. 438 КК України КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 станом на 20.02.2014 обіймав посаду заступника командира штурмового взводу роти міліції особливого призначення «Беркут» УМВС України в місті Севастополь (далі - РМОП «Беркут» у м. Севастополі) та мав спеціальне звання - старший лейтенант міліції.
З 20 лютого 2014 року до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією РФ проти України та окупацією частини території України. У ході вказаного міжнародного збройного конфлікту 24 лютого 2022 року президент РФ оголосив початок так званої «спеціальної військової операції», що полягала у здійсненні повномасштабного вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), інших збройних формувань РФ та підконтрольних їм угруповань іррегулярних збройних формувань на територію України.
Факт повномасштабного збройного вторгнення на територію України не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п.п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п.п. 17, 18 наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти РФ та ін.)».
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII, тимчасово окупована РФ територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Відповідно до ст. 1 вказаного Закону Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року.
Крім того, відповідно до звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання РФ державою-агресором, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року № 129-VIII, Верховною Радою України визнано РФ державою-агресором та констатовано факт початку збройного конфлікту викликаного російською агресією з 20 лютого 2014 року під час вторгнення окремих підрозділів ЗС РФ через державний кордон України в районі Керченської протоки та використання РФ своїх військових формувань, дислокованих у Криму для забезпечення ведення агресивної війни проти України.
У період приблизно з 19.00 год. 20 лютого 2014 року до 05.00 год. 21 лютого 2014 року, керівництвом МВС України організовано видачу вказаної вогнепальної зброї АКС74У на території Адміністрації Президента України за адресою: м. Київ, вул. Банкова, 11, працівникам МОП «Беркут», у тому числі РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі.
Так, відповідно до відомості отримання вогнепальної зброї, складеної працівниками відділу озброєння та спецзасобів Управління матеріального забезпечення Головного управління МВС України у м. Києві, у зазначений період за вказаною адресою, ОСОБА_8 та іншими працівниками РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі у загальній кількості 40 осіб, які на той час були відряджені до м. Києва, після пред'явлення службового посвідчення, отримано під особистий підпис 40 одиниць вогнепальної зброї АКС74У.
Водночас, вказаними працівниками РМОП «Беркут» м. Севастополі отримано 12 000 набоїв калібру 5,45 мм до вищезазначених автоматів АКС 74У.
20.02.2014 Верховною Радою України прийнято постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України». Цей правовий акт визнав, що дії силових структур були незаконними й висунув до Кабінету Міністрів України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України й підпорядкованих їм військових і воєнізованих формувань вимогу негайно припинити застосування сили. Заборонити використання будь-яких видів зброї і спеціальних засобів проти учасників акцій протесту.
Ураховуючи вищезазначене, підрозділи МОП «Беркут» повернулись до місць постійної дислокації разом зі зброєю, отриманою у м. Києві за вищезазначених обставин.
Так, 22 лютого 2014 року, незважаючи на відсутність передбачених законом підстав та встановлені законодавством обмеження для працівників правоохоронних органів на участь та виступи на масових зборах громадян, не здійснюючи в цьому місці виконання повноважень з охорони громадського порядку, командир роти міліції особливого призначення «Беркут» у м. Севастополі ОСОБА_12 , координуючи свої дії з депутатом Верховної Ради України ОСОБА_13 , представником іноземної держави ОСОБА_14 , за адресою: м. Севастополь, площа Нахімова, організував шикування особового складу вказаного підрозділу, де ОСОБА_12 звернувся до учасників зборів громадян з доповіддю про повернення РМОП «Беркут» у м. Севастополь у пункт постійної дислокації після виконання задач у м. Києві.
У подальшому, 23 лютого 2014 року за адресою: м. Севастополь, площа Нахімова невстановленими особами, за участі представників місцевих проросійських угруповань, організовано проведення масового зібрання громадян з єдиним питанням обрання наперед визначеного кандидата на неіснуючу посаду «народного мера м. Севастополь» громадянина РФ ОСОБА_14 . Під час проведення вказаного зібрання, депутатом Верховної Ради України ОСОБА_13 публічно стверджувався факт «державного перевороту у м. Києві», висловлено заклики до голосування за єдиного кандидата, який забезпечить переговори та захист працівників «Беркуту», оголошено про необхідність створення штабу, що забезпечить фізичний захист мешканців міста, вказано на готовність підрозділу МОП «Беркут» захистити мешканців міста Севастополя від надуманих загроз, які начебто виходять від «радикалів» з іншої території України. За пропозицією організаторів зібрання, учасники мітингу у незаконний спосіб «проголосували» за обрання ОСОБА_14 на неіснуючу посаду «народного мера» Севастополя, оголосили про намір встановити контроль над правоохоронними органами міста, закликали РФ про допомогу, створюючи уявні підстави для виправдання вторгнення збройних сил РФ на територію України, оголосили про початок запису у списки добровольців до «загонів самооборони».
Наступного дня, 24 лютого 2014 року Севастопольська міська рада прийняла рішення про незаконне створення для ОСОБА_14 посади «голови Координаційної ради з організації управління і забезпечення життєдіяльності Севастополя». В цей же день, невстановленими досудовим розслідуванням особами на будівлі Севастопольської державної адміністрації підняли прапор РФ, на в'їздах до м. Севастополя «загони самооборони» обладнали 7 блокпостів.
Розпорядженням ОСОБА_14 , як так званого голови Координаційної ради з організації Севастопольського міського управління забезпечення життєдіяльності Севастополя № 1 від 26.02.2014 прийнято рішення про створення «спеціального муніціпального підрозділу міліції «Беркут».
В.о. міністра внутрішніх справ України ( ОСОБА_15 ) підписав наказ № 144 від 25.02.2014 «Про ліквідацію спеціальних підрозділів міліції громадської безпеки «Беркут», про що оголошено 26.02.2014 року.
Поряд з цим, 26.02.2014 опубліковано та поширено заяву голови Координаційної ради з організації управління і забезпечення життєдіяльності Севастополя ОСОБА_14 про створення Антитерористичного центру, відмову влади у м. Києві надати бюджетне фінансування соціальних виплат та оголошено про гарантію виплати заробітної плати співробітникам «Беркуту» за рахунок наявних у міському бюджеті грошових коштів.
В наступному, 27.02.2014 року близько 04.00 год. приміщення Верховної Ради АР Крим зайняв озброєний зведений загін у форменому одязі та засобах захисту і озброєнням характерним для ЗС РФ, над будівлею піднятий прапор РФ.
Того ж дня, в умовах повного контролю внутрішнього периметру приміщень Верховної Ради АР Крим групою осіб з озброєнням та військовою формою, засобами захисту характерними для ЗС РФ та в умовах оточення зовнішнього периметру вказаної будівлі представниками місцевих проросійських угруповань, «загонами самооборони» та козачих парамілітарних організацій, діючи у спосіб, що суперечить положенням Конституції та законів України, у закритому режимі, без належного підтвердження кворуму депутатів, ухвалено постанову Верховної Ради АР Крим про проведення 25 травня 2014 року місцевого референдуму з питання: «Автономна Республіка Крим має державну самостійність та входить до складу України на основі договорів і угод».
В подальшому, дата проведення незаконного референдуму перенесена на 16 березня 2014 року та змінено виклад питань щодо входження АР Крим до складу РФ або залишення у складі України. Крім цього, 26.02.2014 прийнято рішення про звільнення голови Ради міністрів АР Крим ОСОБА_16 та призначення на цю посаду ОСОБА_17 . Обидва рішення суперечили чинному українському законодавству, вчинені з метою захоплення державної влади. Окремо, 06.03.2014 рішенням позачергової сесії Севастопольської міської ради підтримано рішення Верховної Ради АР Крим про призначення на 16.03.2014 загальнокримського референдуму з постановленням питань: «Про входження Криму до складу Росії на правах суб'єкта РФ. Про відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України», що суперечило Конституції та законам України.
В рамках реалізації загального плану агресії та його складової у вигляді незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя, з метою усунення перешкод у захопленні та контролі військовослужбовцями ЗС РФ на вищевказаних та інших об'єктах критичної інфраструктури, відверненні можливих контр-заходів з їх деблокування, представниками РФ, зокрема командувачем ЧФ РФ ОСОБА_18 та його заступником ОСОБА_6 , «самопроголошеним мером» м. Севастополя ОСОБА_14 , та іншими особами, які діяли на виконання наказів, (вказівок, завдань) вищого військово-політичного керівництва РФ, окрім інших сил та засобів залучено працівників правоохоронних органів України, що дислокувались у АР Крим, зокрема командира РМОП «Беркут» у місті Севастополі ОСОБА_12 , який у свою чергу повинен був залучити до цих злочинних дій інших працівників РМОП «Беркут» у місті Севастополі.
Не пізніше 26 лютого 2014 року особами з числа начальницького складу РМОП «Беркут» у місті Севастополі, зокрема ОСОБА_12 , за невстановлених обставин, досягнуто остаточної згоди з представниками РФ, зокрема командувачем ЧФ РФ ОСОБА_18 , заступником командувача ЧФ РФ ОСОБА_6 , «самопроголошеним мером» м. Севастополя ОСОБА_14 , та іншими особами, які діяли на виконання наказів, (вказівок, завдань) вищого військово-політичного керівництва РФ, щодо залучення працівників РМОП «Беркут» у м. Севастополі до здійснення активних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, ОСОБА_12 26.02.2014 проведено збори особового складу РМОП «Беркут» в м. Севастополі та запропоновано здійснити вихід на автомобільній техніці зі зброєю та спеціальними засобами у складі підрозділу за межі пунктів постійної дислокації на рубежі, визначені самопроголошеною владою м. Севастополя, з метою блокування автошляхів сполучення між АР Крим та територіями Запорізької та Херсонської області, де проводити фільтраційні заходи на блокпостах в районі населених пунктів м. Армянськ та с. Чонгар.
З метою схилення якомога більшої кількості підпорядкованих йому працівників міліції до вчинення державної зради на користь РФ для реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_12 повідомив особовому складу РМОП «Беркут» в м. Севастополі про наказ в.о. Міністра Внутрішніх справ України ОСОБА_15 від 25.02.2014 № 144 «Про ліквідацію спеціальних підрозділів міліції громадської безпеки «Беркут» та водночас про необхідність переходу на сторону РФ, координувати свої дії з представниками РФ та самопроголошеної влади м. Севастополя, за що ті з працівників міліції, хто погодиться на таку пропозицію, отримають громадянство та паспорт РФ.
ОСОБА_12 та інші працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_9 , діючи протиправно, зухвало, з корисливих спонукань, керуючись мотивом створити передумови для проходження подальшої служби в органах державної влади РФ, будучи громадянами України та маючи значний досвід роботи в правоохоронних органах, усвідомлюючи явно злочинний характер своїх умисних дій, їхні суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з мотивів уникнення кримінальної відповідальності за раніше вчинені у період 18-20.02.2014 злочини проти життя та здоров'я громадян в м. Києві, а також сподіваючись заслужити лояльність окупаційної влади рф на території АР Крим та продовжити службу в окупаційних органах влади після отримання громадянства РФ, обіцяного їм за зраду народу України представниками РФ, вчинили злочини проти громадської безпеки, проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, в умовах протистояння Українського народу російському агресору.
Так, особовий склад підрозділу під керівництвом ОСОБА_12 , перейшов в підпорядкування самопроголошеної влади м. Севастополя та у взаємодії з підрозділами, керованими командувачем ЧФ РФ ОСОБА_18 та заступником командувача ОСОБА_6 , а також іншими особами, які діяли з метою забезпечення окупації РФ території м. Севастополя та АР Крим, почав вчиняти ряд активних дій (блокування автошляхів, невиконання наказів керівництва МВС, не реагування на події на території обслуговування) задля забезпеченню проведення незаконних референдумів на території АР Крим.
У ніч з 26.02.2014 на 27.02.2014 працівники підрозділу РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та інші працівники вказаного підрозділу міліції у загальній кількості близько 70 осіб, під керуванням ОСОБА_12 , протиправно заволоділи усім озброєнням та спеціальними засобами вказаного підрозділу, а також раніше отриманими в м. Києві за вищевказаними обставинами автоматами АКС74У в кількості 40 одиниць, які завантажили на транспортні засоби, які перебували в користуванні РМОП «Беркут» в м. Севастополі, а також у виділені з цією метою представниками РФ та іншими особами, які сприяли діям РФ в окупації м. Севастополя та АР Крим, без дозволу керівництва УМВС України в м. Севастополі виїхали з місця дислокації за адресою: м. Севастополь, вул. Щербака, 8 в м. Севастополі у напрямку адміністративного кордону АР Крим з Херсонською областю.
Продовжуючи виконувати доручену представниками РФ частину дій, необхідних для забезпечення окупації півострова Крим, під керуванням ОСОБА_12 працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , та ОСОБА_11 , з ранку 27 лютого по березень 2014 року без передбачених законом підстав здійснили розміщення блок-постів в районі населених пунктів м. Армянська та с. Чонгар, та перекрили проїжджу частину бетонними плитами, де доглядали транспортні засоби, речі, протиправно здійснювали особистий обшук, затримували і застосовували фізичне та психологічне насильство стосовно громадян України та інших осіб, забезпечували цілодобові чергування озброєних варт, які були здатні забезпечити озброєний супротив в разі спроби в'їзду на територію АР Крим підрозділів ЗСУ та МВС України.
При цьому, вказані працівники РМОП «Беркут» у місті Севастополі, усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної цілісності України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.
Діючи на виконання вказаного злочинного наказу ОСОБА_12 , за попередньою змовою групою осіб, ОСОБА_8 спільно з ОСОБА_12 та ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , а також іншими співробітниками підрозділу РМОП «Беркут» у м. Севастополі заволоділи вогнепальною зброєю, боєприпасами та іншим майном, яке знаходилось у місці дислокації вказаного підрозділу за адресою: м. Севастополь, вул. Щербака, 8. Відповідно до Акту позапланової інвентаризації озброєння, яке знаходиться на обліку РМОП «Беркут» у місті Севастополі від 27.02.2014 та додатку до нього встановлено, що в камері зберігання відсутні: 9 мм пістолет ПМ у кількості 46 одиниць; 9 мм пістолет Форт-12 - 28 одиниць; 9 мм пістолет Форт-17 - 1 од.; 9 мм пістолет Форт-14ТП - 1од.; 9 мм пістолет АПС - 12 од.; 7.62 АКМ (АКМС) - 69 од.; 5.45 АК-74 - 1 од.; 7.62 мм СВД - 2 од., 7.62 мм ручні кулемети РПК - 1 од., помпова рушниця «Форт 500» - 6 од., 5.6 мм карабін з оптприцілом ТОЗ-18- 2 од., а також набої до них відповідно до переліку в додатку.
ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою групою осіб, разом з ОСОБА_12 та іншими працівниками РМОП «Беркут» у м. Севастополі, у тому силі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , з метою вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, зловживаючи своїм службовим становищем, заволоділи вогнепальною зброєю та набоями до неї, які перебували на обліку вказаного підрозділу, а також, вогнепальною зброєю, а саме 40 автоматами АКС74У та 12000 набоями до них, які раніше отримали у м. Києві, зокрема й автоматом АКС74У № 397732-86, який особисто отримав ОСОБА_8 .
Таким чином, ОСОБА_8 заволодів вогнепальною зброєю, за попередньою змовою групою осіб, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, чим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 262 КК України.
Продовжуючи реалізацію свого умислу, спрямованого на вчинення в інтересах РФ дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, кінцевою метою яких є зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, ОСОБА_12 спільно з підлеглими працівниками РМОП «Беркут» у місті Севастополі, які вступили з ним у попередню змову на вчинення вказаних умисних дій, 27.02.2014 здійснили вихід на автомобільній техніці за межі пунктів постійної дислокації в м. Севастополі на стаціонарних постах ДАІ (далі - блокпостах) в районі населених пунктів м. Армянськ та с. Чонгар, з метою блокування автошляхів сполучення між АР Крим та територіями Запорізької та Херсонської області.
При цьому, особовий склад РМОП «Беркут» у місті Севастополі розподілено на вищезазначених блокпостах наступним чином: блокпости в районі населеного пункту м. Армянськ - командир РМОП «Беркут» у місті Севастополі ОСОБА_12 , командир штурмового взводу ОСОБА_19 , командир автотранспортного взводу ОСОБА_20 , разом зі співробітниками вказаного підрозділу ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та іншими невстановленими працівниками цього підрозділу; блокпост в районі населеного пункту с. Чонгар - заступник командира РМОП «Беркут» у місті Севастополі ОСОБА_26 (за вказаними фактами у кримінальному провадженні № 42017010000000085 від 20.06.2017 за обвинуваченням ОСОБА_26 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України до суду 23.01.2020 направлено обвинувальний акт) разом з іншими невстановленими працівниками цього підрозділу.
Так, вищезазначеними співробітниками РМОП «Беркут» у місті Севастополі, у загальній кількості понад 60 осіб, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , під час перебування в лютому-березні 2014 року на блокпостах в районі населених пунктів Армянськ та Чонгар, без передбачених законом підстав здійснювались розміщення блок-постів, перекриття проїжджої частини бетонними плитами, догляд транспортних засобів, перешкоджання вільному пересуванню, затримання та застосування насильства стосовно представників державної влади, працівників правоохоронних органів та військовослужбовців Збройних Сил України, міжнародних спостерігачів, журналістів та інших осіб, які могли перешкоджати реалізації комплексу заходів представників РФ з анексії території АР Крим та м. Севастополя, порушення територіальної цілісності України, що мала бути досягнута в результаті безперешкодного проведення незаконного референдуму 16.03.2014.
Водночас, в районі вказаних блокпостів до складу вищевказаних озброєних груп з числа працівників РМОП «Беркут» у м. Севастополі, приєдналися члени керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій (самооборона), та підрозділи ЗС РФ, які повинні були сприяти працівникам РМОП «Беркут» у здійсненні вищезазначеного комплексу заходів.
У вказаний період ОСОБА_12 , отримуючи вказівки від представників РФ та командування ЧФ РФ, у свою чергу здійснювали безпосереднє керівництво та забезпечували цілодобові чергування на вказаних блокпостах озброєних вогнепальною зброєю загонів, до складу яких входили залучені ними працівники РМОП «Беркут» у м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , а також загони керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій (самооборона), та підрозділи ЗС РФ, які сумісно повинні були забезпечити озброєний супротив в разі спроби в'їзду на територію АР Крим підрозділів ЗС України та МВС України, та використати таку подію для ескалації збройного конфлікту із застосуванням можливостей широкомасштабного вторгнення на територію України особовим складом підрозділів ЗС РФ.
Вищезазначені керівники РМОП «Беркут» у м. Севастополі, в період з 27.02.2014 по 20.03.2014 здійснювали керівництво по забезпеченню вищезазначеної злочинної діяльності підлеглих працівників, в районі населених пунктах м. Армянськ та с. Чонгар, де безпосередньо керували діями підлеглих працівників озброєних вогнепальною зброєю, серед яких були ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , під час їх цілодобового чергування та перешкоджання вільному пересуванню представників державної влади, місцевого самоврядування України, працівників правоохоронних органів та військовослужбовців ЗС України, міжнародних спостерігачів, журналістів та інших осіб.
Водночас, з метою імітування державотворчих процесів, 11 березня 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Севастопольська міська рада спільно ухвалили «Декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим та м. Севастополя», що мала в майбутньому забезпечити вигляд звернення до політичного керівництва РФ нібито від імені суверенної влади, а не режиму сепаратистів в автономії у складі України.
За оголошеними результатами незаконного референдуму 16 березня 2014 року входження до складу РФ підтримали 96,57% учасників голосування, 17 березня 2014 року Верховна Рада АРК прийняла постанову про незалежність «Республіки Крим» і звернулася з проханням включити до складу РФ на правах суб'єкта федерації.
В наступному, 18 березня 2014 року самопроголошений мер м. Севастополя ОСОБА_14 , голова тимчасової окупаційної влади в Автономній Республіці Крим ОСОБА_27 , голова окупаційної Ради Республіки Крим ОСОБА_28 підписали договір «про прийняття Республіки Крим до складу РФ», ратифікацію якого підписано 21 березня 2014 року президентом РФ.
Водночас, 20 березня 2014 року, незважаючи на відсутність передбачених законом підстав та встановлені законодавством обмеження для працівників правоохоронних органів на участь та виступи на масових зборах громадян, не здійснюючи в цьому місці і час виконання повноважень з охорони громадського порядку, командир раніше ліквідованої роти міліції особливого призначення «Беркут» у м. Севастополі ОСОБА_12 , виконуючи відведену йому роль в частині участі у інформаційних заходах плану агресії РФ проти України, зокрема спрямованих на виправдання злочинів вчинених проти основ національної безпеки, за адресою: м. Севастополь, площа Нахімова, в ході публічного виступу звернувся до ОСОБА_14 та з виконанням вимог службових статутів, доповів самопроголошеному «меру м. Севастополь» ОСОБА_14 про успішне виконання групою працівників «Беркуту» раніше поставлених завдань на півночі АР Крим. В свою, чергу ОСОБА_14 у своєму виступі-відповіді на доповідь ОСОБА_12 нагадав присутнім про факт переходу підрозділу «Беркут» на бік самопроголошеної влади в м. Севастополя після 23.02.2014 і зазначив, що саме завдяки вказаному підрозділу «Беркут» був заблокований в'їзд на територію півострову Крим і стали можливими всі подальші події та висловив слова вдячності присутнім на сцені особам.
Відтак всупереч міжнародному правопорядку, з нехтуванням державного суверенітету та територіальної цілісності України, починаючи з 20 лютого 2014 року, представниками влади РФ і службовими особами ЗС РФ, завершено вчинення дій з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України за вищевказаних обставин працівниками РМОП «Беркут» у м. Севастополі, які діяли під керівництвом та за безпосередньої участі ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та інших працівників вказаного підрозділу.
За вчинення вищезазначених дій, надання іноземній державі - РФ, допомогу в проведенні підривної діяльності проти України з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, ОСОБА_8 , за сприяння невстановлених слідством осіб - представників РФ, упродовж березня - квітня 2014 року пройшов необхідну процедуру та набув громадянства РФ та у подальшому зайняв посаду в незаконному органі влади на тимчасово окупованій території, а саме «ОМОН «Беркут» росгвардии по Республике Крым и Севастополю», де продовжив вчиняти дії, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, а також спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
За вищевказаних обставин, громадянин України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який займав посаду заступника командира штурмового взводу роти міліції особливого призначення «Беркут» у м. Севастополі, мав спеціальне звання старший лейтенант міліції та присягнув народові України суворо дотримуватись її Конституції та чинного законодавства, захищати від протиправних посягань життя, здоров'я, права і свободи громадян, державний устрій і громадський порядок, в силу положень статей 1, 2, 4, 5, 10 ЗУ «Про міліцію», не пізніше 27.02.2014 вчинив державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України у формі - надання іноземній державі, їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, що виявилась у:
- розпалюванні сепаратистських настроїв серед населення на території АР Крим, шляхом маніпуляції відомостями про обставини подій масових акцій протестів у м. Києві в 2013-2014 роках, озвучених керівництвом РМОП «Беркут» у м. Севастополі у засобах масової інформації з метою забезпечення наступної підтримки нелегітимних референдумів та інформаційного впливу на пересічних громадян;
- створення умов для зміни території України, шляхом забезпечення проведення не передбачених Конституцією України референдумів про вихід АР Крим та м. Севастополя зі складу України;
- створення умов для захоплення влади у м. Севастополі та збройного захоплення ВР АР Крим з наступним прийняттям рішення про проведення не передбачених Конституцією та законами України місцевих референдумів;
- вихід у складі підрозділу РМОП «Беркут» у м. Севастополі з підпорядкування органів державної влади України з відмовою виконувати накази керівництва ГУ МВС України в м. Севастополі та перехід до незаконно створеного «спеціального муніципального підрозділу міліції «Беркут» в м. Севастополі.
Таким чином, ОСОБА_8 скоїв державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, а саме - надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, чим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001).
Таким чином, ОСОБА_8 , будучи представником влади, діючи за попередньою змовою групою осіб, вчинив умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до інших тяжких наслідків, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 110 КК України (в редакції Закону № 2341-ІІІ від 05.04.2001).
Поряд з цим, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та вчиняючи вищевказані злочини проти основ національної безпеки України та перейшовши у складі озброєного підрозділу на сторону ворога, під час перебування на блокпостах, діючи за наказом командування ЧФ РФ, у тому числі заступника командувача ЧФ РФ ОСОБА_6 , та інших осіб, залучених до реалізації плану РФ щодо окупації АР Крим та м. Севастополь, спільно з громадянами РФ - членами парамілітарних організацій так «казаків», військовослужбовців РФ та іншими особами з числа громадян України, які погодилися діяти в інтересах РФ на шкоду державному суверенітету України, в районі населеного пункту м. Армянська, без передбачених законом підстав, з метою забезпечення контролю над територією та проведення окупаційними силами РФ на території півострову Крим так званого «референдуму», необхідного військово-політичному керівництву РФ для створення враження про дійсне вільне волевиявлення мешканців Ар Крим та м. Севастополя про приєднання до РФ, здійснили розміщення блок-постів та перекрили проїжджу частину бетонними плитами, здійснювали догляд транспортних засобів, оглядали вміст фото-, відеокамер, забезпечували цілодобові чергування озброєних варт, з метою забезпечення озброєного супротиву в разі спроби в'їзду на територію АР Крим підрозділів ЗСУ та МВС України, а також затримання та не допуску на територію півострову Крим осіб, які на їх думку могли створювати перешкоди у реалізації злочинного плану окупації РФ вказаної території України, за попередньою змовою групою осіб вчинили злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку за наступних обставин.
Так, ОСОБА_12 , діючи за попередньою домовленістю та виконуючи накази діючих з метою окупації півострова Крим керівників самопроголошеної влади м. Севастополя, керівництва ЧФ РФ, у тому числі заступника командувача ЧФ РФ ОСОБА_6 , та інших представників РФ, під час розміщення за його наказом вищезазначених блок-постів поблизу м. Армянськ та с. Чонгар, віддав наказ особовому складу працівників РМОП «Беркут» у м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 щодо жорсткого поводження з патріотично налаштованими громадянами України та іншими особами, які намагатимуться в'їхати на півострів та на їх думку могли перешкоджати реалізації злочинного плану РФ щодо окупації півострова Крим.
ОСОБА_8 , перебуваючи у лютому - березні 2014 року на блокпостах поблизу м. Армянськ, діючи на виконання наданої вказівки командира РМОП «Беркут» в м. Севастополі ОСОБА_12 та діючи спільно з ним та іншими працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , а також іншими працівниками міліції, що приєдналися до злочинної діяльності вказаної групи працівників РМОП «Беркут» у м. Севастополі, виконуючи накази представників РФ, у тому числі заступника командувача ЧФ РФ ОСОБА_6 , та за попередньою змовою групою осіб із залученими за вказаних обставин до злочинної діяльності працівниками органів внутрішніх справ, а також з членами керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій та військовослужбовців РФ, особисто приймав участь у жорстокому поводженні з патріотично налаштованими військовополоненими та цивільним населенням.
Так, 02.03.2014 приблизно в обідній час доби близько 13.00 год., більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_8 , діючи на виконання раніше наданого наказу ОСОБА_12 та за попередньою змовою групою осіб, разом з ним та іншими працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , а також з членами керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій та військовослужбовців ЗС РФ, перебуваючи на блокпосту в районі населеного пункту м. Армянськ, без передбачених законом підстав, незаконно затримали (взяли в полон) трьох військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 генерал-майора ОСОБА_29 , підполковника ОСОБА_30 та капітана ОСОБА_31 , які прямували на службовому автомобілі «Опель» у відрядження до АР Крим.
Вказаний автомобіль було зупинено 02.03.2014 працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі та з погрозою застосування вогнепальної зброї, а саме автоматів АКС74У та іншої вогнепальної зброї, яка перебувала на обліку РМОП «Беркут» в м. Севастополі, та якою останні заволоділи напередодні в ніч з 26 на 27 лютого 2014 року, затримали та провели примусовий особистий обшук генерал-майора ОСОБА_29 , підполковника ОСОБА_32 , капітана ОСОБА_33 та обшук службового автомобіля «Опель», в ході яких виявили службову зброю: два пістолети «Glock» і пристрій для відстрілу гумовими кулями ПСМР 9мм, а також службові посвідчення працівників ГУР та особисті грошові кошти.
Відповідно до ст. 4 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949 (Конвенція військова) військовополоненими, у розумінні цієї Конвенції, є особи, які потрапили в полон до супротивника й належать до особового складу збройних сил сторони конфлікту. Крім того, згідно статей 43, 44 Додаткового протоколу від 08.06.1977 до Женевських конвенцій від 12.08.1949 (ДП І) особи, які входять до складу збройних сил сторони, що перебуває в конфлікті (крім медичного і духовного персоналу) є комбатантами. Будь-який комбатант, як це визнано у ст. 43, який потрапляє під владу супротивної сторони, є військовополоненим.
Отже військовослужбовці ЗС України генерал-майор ОСОБА_29 , підполковник ОСОБА_34 , капітан ОСОБА_35 відповідно до норм міжнародного права мали статус військовополонених з моменту затримання за вищевказаних обставин підпорядкованими ОСОБА_12 працівниками міліції, які під час збройного конфлікту між Україною та РФ зрадили присязі та діяли за наказом військового керівництва та інших представників РФ сумісно з військовослужбовцями РФ у складі сил, які забезпечували окупацію півострова Крим.
У подальшому, працівники РМОП «Беркут» у м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою між собою та на виконання попередньо отриманого від ОСОБА_12 наказу, перебуваючи біля затриманого службового автомобіля «Опель», усвідомлюючи, що ОСОБА_29 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 є діючими військовослужбовцями ЗС України, які направлялися до АР Крим у службове відрядження для виконання покладених на них службових обов'язків, діючи умисно та протиправно, грубо порушуючи статті 3, 13, ч. 3 ст. 17, ст. 18 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949 (Конвенція військова), усвідомлюючи що зазначені військовополонені роззброєні та не чинять спротиву, не становлять будь-якої загрози, нанесли ряд ударів по тулубу, голові, в живіт генерал-майору ОСОБА_29 , підполковнику ОСОБА_36 , капітану ОСОБА_37 , які від нанесених ударів впали на землю, де вищезазначені працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі поклали останніх лицем до землі, зв'язали їм руки за спиною та продовжили наносити удари ногами по тулубу, ногам та голові, а ОСОБА_29 погрожували відрізати вухо та демонструючи серйозність наміру, зробили надріз, а також заволоділи для особистих потреб грошовими коштами у сумі 6 300 гривень, спричинивши потерпілим ОСОБА_29 матеріальні збитки на суму в розмірі 4 000 гривень, ОСОБА_36 - на суму 800 гривень та ОСОБА_37 на суму 1 500 гривень.
Після чого, працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі відвели генерал-майора ОСОБА_29 до приміщення стаціонарного посту ДАІ, на території якого було розміщено незаконно створений блок-пост, а підполковника ОСОБА_32 та капітана ОСОБА_33 поставили на коліна біля бетонних блоків, розміщених поряд з блок-постом, де вони простояли навколішки з зав'язаними руками близько години. Всі ці дії, у порушення статтей 3, 13, ч. 3 ст. 17 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949 супроводжувались також побиттям потерпілих та наругою над людською гідністю, образливим та принизливим поводженням, яке здійснювалося працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі під керівництвом та за участі ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , з мотивів ненависті до ОСОБА_29 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 як до військовослужбовців, які залишилися вірними присязі народу України.
У подальшому, генерал-майору ОСОБА_29 , підполковнику ОСОБА_36 , капітану ОСОБА_37 працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі вдягли на голову мішки, після чого їх відвели у наметовий табір поряд з блок-постом, де розташовувались члени керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій та військовослужбовці РФ. Військовополонених поклали на землю палатки, де вони перебували під наглядом озброєних осіб. Періодично (два рази), до палатки заходили на цей час невстановлені слідством особи, які наносили удари по тулубу ОСОБА_29 як старшому групи.
Потім, невстановлені на цей час особи, ймовірно з числа членів керованих представниками РФ парамілітарних організацій, місцевих проросійських організацій та військовослужбовців РФ, виводили з палатки по черзі військовополонених та грубо порушуючи ч. 3 ст. 17 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949 застосовували фізичні та моральні тортури, намагались примусити до співпраці з представниками окупаційної влади та одержати від них будь-які відомості.
З цією метою, невстановлені особи з числа діючих під керівництвом представників РФ груп, які забезпечували блокування транспортних магістралей на вказаному блокпосту біля м. Армянськ, встромили в ліву ногу ОСОБА_32 лезо ножа, та прокручували його під час постановки питань останньому, з метою спричинення максимальних страждань. З аналогічною метою, у порушення ч. 3 ст. 17 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949, ОСОБА_37 намагались здійснити надріз в горлі.
Після повернення військовополонених до палатки, ОСОБА_29 поставили на коліна та зняли мішок з метою можливості його спілкування з заступником командуючого ЧФ РФ ОСОБА_6 , який перебуваючи на місце злочину керував його вчиненням, здійснюючи загальне керівництво працівниками РМОП «Беркут» в місті Севастополі та залученими РФ для блокування в'їзду до півострова Крим окупаційними силами. Після того, як генерал-майор ОСОБА_29 представився та почав вимагати дотримання його прав та спілкування з представниками влади України, ОСОБА_6 заявив, що він представник російського флоту та єдина влада в Криму - російська. При цьому ОСОБА_6 , перебуваючи на місці злочину, не припиняв вищевказані злочинні дії стосовно військовополонених ОСОБА_29 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , а вважаючи такі дії допустимими та необхідними для забезпечення окупації півострова Крим, як представник керівництва ЧФ РФ створював необхідні умови та безпосередньо на місці подій керував вчиненням злочину.
У свою чергу, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , виконуючи відведену їм ОСОБА_12 роль у вчиненні блокування транспортних магістралей на в'їзді до півострова Крим, проведенні фільтраційних заходів щодо виявлення та затримання військовослужбовців та інших громадян України, які не підтримують окупацію РФ території України, зокрема, у вчиненні особовим складом РМОП «Беркут» в м. Севастополі злочинних дій стосовно ОСОБА_29 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , 02.03.2014 перебували з вогнепальною зброєю на місці злочину - блокпості «Турецький вал» поблизу м. Армянська спільно з іншими працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі, відкрито демонструючи готовність до застосування вогнепальної зброї, забезпечували повний контроль території цього блокпосту для неможливості вільного переміщення військовослужбовців та інших громадян України, чим створювали необхідні умови для вчинення безпосередніми виконавцями вищевказаних злочинних дій стосовно ОСОБА_29 , ОСОБА_32 , ОСОБА_38 .
У подальшому, приблизно у нічний час доби з 02.03 на 03.03.2014 невстановлені особи з числа членів керованих представниками РФ парамілітарних організацій, місцевих проросійських організацій та військовослужбовців РФ ОСОБА_29 відвезли на військову гауптвахту, розташовану в АДРЕСА_1 , де у порушення ч. 1 ст. 22 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949 утримували у камері.
У цей час, ОСОБА_32 та ОСОБА_33 продовжували утримувати у вищезазначеному наметовому містечку поблизу блок-посту, де в палатці їх скотчем прив'язали до стовпу та тримали до ранку під охороною озброєних осіб. Після чого, потерпілих ОСОБА_32 та ОСОБА_33 також відвезли на військову гауптвахту, розташовану в АДРЕСА_1 , де у порушення ч. 1 ст. 22 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949 утримували у камері.
Під час перебування на вищезазначеній військовій гауптвахті, потерпілих допитували, намагались отримати інформацію про ціль їх приїзду до АР Криму, інші військові дані. Так, генерал-майора ОСОБА_29 , підполковника ОСОБА_32 , капітана ОСОБА_33 тримали у роздільних камерах військової гауптвахти до 10.03.2014.
У подальшому, 10.03.2014 близько 19.30 год. потерпілих ОСОБА_29 , ОСОБА_32 та ОСОБА_33 у супроводі військових РФ доставлено до місця їх затримання, а саме блокпосту в районі населеного пункту м. Армянськ, та звільнено.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_8 , перебуваючи у лютому - березні 2014 року на блокпостах поблизу м. Армянськ, діючи на виконання раніше наданої вказівки командира РМОП «Беркут» в м. Севастополі ОСОБА_12 , діючи спільно з ним та іншими працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , а також іншими працівниками міліції, що приєдналися до злочинної діяльності вказаної групи працівників РМОП «Беркут» в м. Севастополі, виконуючи накази представників РФ, у тому числі заступника командувача ЧФ РФ ОСОБА_6 , та за попередньою змовою групою осіб із залученими за вказаних обставин до злочинної діяльності працівниками органів внутрішніх справ, а також з членами керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій та військовослужбовців РФ, продовжив приймати участь у захопленні заручників та жорстокому поводженні з патріотично налаштованим цивільним населенням.
Так, 16.03.2014 приблизно у період з 02.00 год. до 05.00 год., перебуваючи на блокпосту в районі населеного пункту м. Армянськ, ОСОБА_39 , діючи за попередньою змовою групою осіб, на виконання раніше наданої вказівки командира РМОП «Беркут» в м. Севастополі ОСОБА_12 , діючи спільно з ним та іншими працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , а також з членами керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій та військовослужбовців ЗС РФ, з метою захоплення заручників з числа цивільного населення, котрі не приймали участі у збройному конфлікті та у яких була відсутня будь-яка зброя, знаряддя чи засоби, що могли б виправдати жорстоке поводження з ними, діючи в порушення основних норм міжнародного права, а саме вимог ст.ст. 32, 34, 147 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, п. (е) ч. 1 ст. 7, підпункту (vііі) п. а ч. 2 ст. 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду, ст.ст. 1, 2, 5 Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень від 20.12.2006, побачивши колону з автомобілів «Mercedes-Benz Vito» з державним номерним знаком НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_40 , мікроавтобус «Fiat» з державним номерним знаком НОМЕР_3 білого кольору, під керуванням ОСОБА_41 та два автомобілі швидкої допомоги, які перевозили медикаменти та гуманітарну допомогу до АР Криму, організовану волонтерами місії Червоного хреста України, які рухались до АР Крим, маючи змогу ідентифікувати водіїв та пасажирів як цивільних осіб, демонструючи в руках вогнепальну зброю, наказали всім вийти із салонів автомобілів, тим самим здійснили незаконне затримання з погрозою застосування фізичного насилля.
До складу вищезазначеної групи волонтерів місії Червоного хреста України входили ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 та ще декілька невстановлених досудовим розслідуванням осіб, яких працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі, погрожуючи застосуванням автоматичної зброї та роблячи попереджувальні постріли вгору, примусили лягти на землю обличчям вниз. У цей час працівники РМОП «Беркут» здійснювали особистий обшук потерпілих та обшук автомобілів, викидаючи з автівок медикаменти. Усі ці дії супроводжувались нанесенням ударів потерпілим.
Після нанесення згаданих ударів, працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі, після ідентифікації водіїв та пасажирів вищезазначених автомобілів як цивільних громадян України, усвідомлюючи, що останні не мають при собі зброї, жодної участі у бойових діях проти сил ЗС РФ не приймають, тобто є особами, які підпадають під захист ст. 4 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, як громадяни, котрі не беруть активної участі у бойових діях, будучи озброєними автоматичною вогнепальною зброєю, з погрозою застосування насильства, небезпечного для життя та здоров'я потерпілих, усвідомлюючи, що наявні при собі у потерпілих особисті речі жодним чином не можуть сприяти воєнній необхідності, діючи за попередньою змовою між собою у порушення норм міжнародного гуманітарного права щодо заборони розграбування та застосування щодо цивільного населення тортур, мордування, образливого, принижуючого та жорстокого поводження, взяття заручників, інших актів насильства, що мають на меті тероризувати цивільне населення, зокрема, положень статті 33, 147 Конвенції про захист цивільного населення від 12.08.1949, статей 28 та 47 Конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, статті 4 Додаткового протоколу від 08.06.1977 до Женевських конвенцій від 12.08.1949 щодо захисту жертв збройних конфліктів міжнародного характеру, відкрито заволоділи для особистих потреб:
- грошовими коштами у сумі 6 800 гривень та 4 000 доларів США (еквівалентно відповідно до курсу НБУ - 4 000 х 9,47 = 37 880 гривень), спричинивши потерпілому ОСОБА_47 матеріальні збитки на суму 44 680 гривень;
- автомобілем «Mercedes-Benz Vito» з державним номерним знаком НОМЕР_2 , спричинивши потерпілому ОСОБА_48 матеріальні збитки на суму 8 000 доларів США (еквівалентно відповідно до курсу НБУ - 8 000 х 9,47 = 75 760 гривень);
- автомобілем «Fiat» з державним номерним знаком НОМЕР_3 , грошовими коштами у сумі 200 доларів США (еквівалентно відповідно до курсу НБУ - 200 х 9,47 = 1894 гривень), грошовими коштами у сумі 1 000 гривень, мобільним телефоном «Samsung Galaxy S II», спричинивши потерпілому ОСОБА_49 матеріальні збитки на загальну суму 14 000 доларів США (еквівалентно відповідно до курсу НБУ - 14 000 х 9,47 = 132 580 гривень).
Продовжуючи злочинну діяльність, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою групою осіб, на виконання раніше наданої вказівки командира РМОП «Беркут» в м. Севастополі ОСОБА_12 , діючи спільно з ним та іншими працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , а також з членами керованих представниками РФ парамілітарних організацій «казаків», місцевих проросійських організацій та військовослужбовців ЗС РФ, з метою реалізації спільного злочинного умислу, спрямованого на захоплення заручників, діючи за попередньою змовою між собою, в порушення основних норм міжнародного права, а саме вимог ст.ст. 32, 34, 147 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, п. (е) ч. 1 ст. 7, підпункту (vііі) п. а ч. 2 ст. 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду, ст.ст. 1, 2, 5 Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень від 20.12.2006, у наказному тоні висунули незаконну вимогу потерпілим не рухатись та залишатись на місцях, а також застосовуючи психологічне насильство у вигляді зухвалої демонстрації вогнепальної зброї та намірів відкрити вогонь на ураження, наказали потерпілим не чинити супротиву, що у свою чергу сформувало у останніх сприйняття реальної загрози своєму життю та здоров'ю, а також усвідомлення, що вони обмежені у свободі пересування та знаходяться під загрозою застосування насильства або заподіяння смерті з боку озброєних працівників «Беркут», тобто взяті у заручники, що у свою чергу завдало потерпілим сильних моральних страждань.
Всі ці вимоги супроводжувались погрозами та нанесенням тілесних ушкоджень, переважну кількість яких спричинено потерпілим ОСОБА_47 та ОСОБА_50 .
Так, через декілька годин знущань приблизно 4-5 годин, потерпілому ОСОБА_51 знадобилась медична допомога, однак працівники «Беркут» заборонили її надавати медичним працівникам з групи потерпілого ОСОБА_52 та викликали швидку медичну допомогу з АР Крим, якою потерпілого доставлено до лікарні у м. Красноперекопськ.
При цьому, інших потерпілих у тому числі ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_53 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, які рухались в колоні автомобілів «Mercedes-Benz Vito», «Fiat» та двох автомобілів швидкої допомоги, які перевозили медикаменти та гуманітарну допомогу до АР Криму, організовану волонтерами місії Червоного хреста України, окрім ОСОБА_54 та ОСОБА_52 (останнього забрали лікарі швидкої допомоги), примусили сісти до двох автомобілів швидкої допомоги, на яких їх незаконно затримали, та наказали повертатись назад.
У цей час, працівники «Беркут» демонстративно тримаючи у руках автоматичну зброю, використовуючи її як засіб залякування та психологічного тиску на потерпілого ОСОБА_54 , конвоювали останнього до одного з кабінетів будівлі посту ДАІ, розташованої на вказаному блок-посту. Перебуваючи у зазначеному вище приміщенні, працівники РМОП «Беркут» в м. Севастополі разом з членами керованих представниками РФ парамілітарних організацій, місцевих проросійських організацій та військовослужбовцями ЗС РФ незаконно позбавили волі потерпілого ОСОБА_54 та протиправно утримували останнього в одній із кімнат даного приміщення упродовж близько трьох годин, погрожуючи при цьому спричиненням фізичного насилля щодо нього, у тому числі з застосуванням вогнепальної зброї.
Так, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою утримання заручника з числа цивільного населення, що не приймали участі у збройному конфлікті, та у якого була відсутня будь-яка зброя, знаряддя чи засоби, що могли б виправдати жорстоке поводження з ним, в порушення основних норм міжнародного права, а саме вимог ст.ст. 32, 34, 147 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, п. (е) ч. 1 ст. 7, підпункту (vііі) п. а ч. 2 ст. 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду, ст.ст. 1, 2, 5 Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень від 20.12.2006, переслідуючи мету примусити потерпілого вчинити дії, що суперечать його волі, почали проводити допит ОСОБА_54 із застосуванням до останнього фізичного насильства, погрозами застосування катування та позбавлення життя. Після проведення допиту, який тривав близько трьох годин, потерпілого ОСОБА_54 помістили до підвального приміщення вказаної будівлі, де останній перебував під наглядом озброєних осіб близько 6-7 годин.
Після чого, потерпілого ОСОБА_54 передали патрулю ДАІ, який доставив останнього до відділення швидкої допомоги у м. Каланчак.
Вищевказані умисні протиправні дії ОСОБА_6 , ОСОБА_12 , вчинені спільно з іншими працівниками РМОП «Беркут» в м. Севастополі, у тому числі ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , а також з іншими на даний час невстановленими членами керованих представниками РФ парамілітарних організацій, місцевих проросійських організацій та військовослужбовців ЗС РФ, що виражались у організації затримання та ув'язнення військовополонених та цивільних заручників з подальшою відмовою визнати таке позбавлення волі або повідомити про долю чи місце перебування цих осіб з метою залишення їх без законодавчого захисту протягом певного періоду часу, позбавлення фізичної свободи в порушення основних норм міжнародного права, умисному спричиненні сильних душевних страждань, тілесних ушкоджень, шкоди здоров'ю, зазіхання на людську гідність, зокрема, образливе та принижуюче поводження, застосування до військовополонених та цивільних осіб, які перебували під захистом, примусу фізичного і морального порядку, з метою отримання необхідних йому відомостей, заходах, які завдали фізичних страждань військовополоненим та цивільним особам, а також здійснення пограбування військовополонених та цивільних осіб, а також привласнення власності, не виправдане воєнною необхідністю, здійснюване незаконним чином і безцільно, призвели до спричинення моральної, майнової шкоди та спричинення тілесних ушкоджень потерпілим ОСОБА_29 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_24 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_47 , ОСОБА_51 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_59 та ОСОБА_60 .
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у організації жорстокого поводження з військовополоненими та цивільним населенням та інших порушеннях законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також у відданні наказу про вчинення таких дій, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 438 КК України.
При цьому, достатність доказів обґрунтованості підозри ОСОБА_6 у зазначених злочинах, крім положень КПК України, повинна враховуватися з практикою Європейського Суду з прав людини, зокрема рішенням «Чеботарь проти Молдови», у відповідності до якої обґрунтованість підозри визначається наявністю фактів чи інформації, котрі могли б переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Відомості про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Підозрюваний ОСОБА_6 три рази, а саме на 26.05.2025, 03.06.2025, 04.06.2025 викликався до органу досудового слідства для вручення повідомлення про підозру та допиту в статусі підозрюваного шляхом публікації повісток про виклик на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий Кур'єр»), однак у зазначений в повістках час до органу досудового розслідування не з'явився та про причини неявки слідчого не повідомив.
26.05.2025 органом досудового розслідування складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 438 КК України, однак його не вручено ОСОБА_6 внаслідок не встановлення його місцезнаходження на території підконтрольній Україні, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений ст. ст. 278, 111, 135 КПК України, для вручення повідомлень, шляхом публікації повідомлення про підозру на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий Кур'єр»).
Таким чином, про виклики та про підозру ОСОБА_6 був проінформований з дотриманням вимог КПК України для таких випадків, органом досудового розслідування вжито всіх необхідних та передбачених заходів для вручення йому повідомлення про підозру, а тому у відповідності до ст. 42 КПК України він набув статусу підозрюваного.
05.06.2025 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва задоволено клопотання слідчого та обрано (заочно) підозрюваному ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Ухвала скерована для виконання до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Згідно інформації Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України підозрюваний ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин РФ, паспорт громадянина РФ № НОМЕР_5 від 29.06.2003, СНИЛС: НОМЕР_6, ІПН РФ: НОМЕР_4, обліковується за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_1, та ймовірно перебуває на території АР Крим.
Інформація в Державній прикордонній службі України щодо перетину ОСОБА_6 . Державного кордону України, а також пунктів в'їзду/виїзду для перетинання лінії розмежування в межах Донецької і Луганської областей та через пункти пропуску через адміністративну межу з тимчасово окупованими територіями АР Крим (за період функціонування таких пунктів), відсутня.
Згідно матеріалів, зібраних оперативними підрозділами на виконання доручень слідчого, ОСОБА_6 можливо перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим та території РФ.
За таких обставин є достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим та території РФ.
У зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від слідства, перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя, останній 28.05.2025 органом досудового розслідування під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000000062 від 05.03.2014 оголошений у державний та міжнародний розшук. Здійснення розшуку доручено Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України. Відповідно інформації, наданої Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України, що матеріали відносно ОСОБА_6 спрямовані до Центрального управління СБУ для приєднання до раніше заведеної ОРС № 783/1 від 27.04.2021.
Прокурор у судовому засіданні підтримав подане клопотання, просив суд його задовольнити, надавши дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000576 від 10.06.2025 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина РФ, обліковується за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 438 КК України.
Захисник ОСОБА_4 , у судовому засіданні просила залишити вирішення клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування на розсуд суду.
Вивчивши клопотання, заслухавши позицію прокурора, захисника, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 1 ст. 281 КПК України, якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або особа перебуває за межами України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, то слідчий, прокурор оголошує його розшук. Зі змісту даної норми закону, випливає, що такий розшук може бути державним та міжнародним. Особа оголошується в міжнародний розшук після або одночасно з оголошенням в державний розшук. За наявності підтвердження відомостей про виїзд розшукуваної особи з України міжнародний розшук оголошується негайно.
Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Судовим розглядом встановлено, що Управлінням з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000576 від 10.06.2025 за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 за ч. 2 ст. 262, ч. 1 ст. 111, ч. 3 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, а також ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 438 КК України.
26.05.2025 органом досудового розслідування складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 438 КК України, однак його не вручено ОСОБА_6 внаслідок не встановлення його місцезнаходження на території підконтрольній Україні, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений ст. ст. 278, 111, 135 КПК України, для вручення повідомлень, шляхом публікації повідомлення про підозру на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий Кур'єр»).
Так, відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України, застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), а від так слідчий суддя приймає до уваги, що згідно з рішенням ЄСПЛ у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя приходить до висновку, що дані які вказують на її обґрунтованість, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, підтверджується долученими до матеріалів клопотання даних, а саме:
1) листом Міністерства закордонних справ України від 11.03.2024 щодо відсутності інформації про вихід з громадянства України колишніх співробітників РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі;
2) листом Офісу Президента України від 26.05.2025, відповідно до якого матеріали щодо припинення громадянства України колишніх співробітників РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі згідно з поданими ними заявами або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства в установленому порядку не надходили;
3) Відомістю отримання вогнепальної зброї, складеної працівниками відділу озброєння та спецзасобів Управління матеріального забезпечення ГУМВС України в м. Києві щодо отримання у період з 20.02.2014-21.02.2014 на території Адміністрації Президента (м. Київ, вул. Банкова, 11) під особистий підпис працівниками РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі 40 одиниць автоматичної зброї АКС74У, отриманої під час тимчасового доступу на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 27.04.2023;
4) Витягом від 01.05.2024 із Акту позапланової перевірки стану збереження та поводження зі зброєю непорушного запасу ГУМВС України в м. Києві від 24.03.2015 з відомостями, що стосуються спецпідрозділу «Беркут» УМВС України в м. Севастополі;
5) копією Акту позапланової інвентаризації озброєння, яке знаходиться на обліку РМОП «Беркут» УМВС України в місті Севастополі від 27.02.2014 з додатками, у якому зазначено, що озброєння РМОП «Беркут» УМВС України в місті Севастополі за місцем його зберігання, камері зберігання РМОП «Беркут» УМВС України в місті Севастополі (БПС, Щербака 8) відсутнє, в шафах та сейфах відсутні описи озброєння, номерний облік. Книги та журнали видачі озброєння відсутні;
6) копією штатної розстановки атестованих працівників роти міліції особливого призначення «Беркут» УМВС України в м. Севастополі станом на 25.02.2014;
7) протоколом допиту свідка ОСОБА_61 від 08.01.2024, яким повідомлено, що вказана відомість отримання вогнепальної автоматичної зброї складалася ним власноручно, кожен працівник МОП «Беркут» особисто отримував АКС74У та власноручно ставив свій підпис про отримання вказаної вогнепальної зброї;
8) протоколом допиту свідка ОСОБА_62 від 04.01.2024, який зазначив, що разом зі ОСОБА_63 здійснював видачу вогнепальної зброї працівникам МОП «Беркут». При цьому, він видавав зброю та диктував ОСОБА_64 номер зброї, для занесення останнім даних до відомості її видачі;
9) протоколом допиту свідка ОСОБА_65 від 01.09.2024, який станом на 25.02.2014 працював у штурмовому взводі РМОП «Беркут» УМВС України у м. Севастополі;
10) протоколом огляду відеозаписів за участю свідка ОСОБА_65 від 01.09.2023;
11) протоколом огляду відеозаписів за участю свідка ОСОБА_65 від 12.01.2024;
12) протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_65 від 15.03.2024;
13) протоколом огляду відеозаписів за участю свідка ОСОБА_65 від 15.03.2024;
14) протоколами допиту свідка ОСОБА_29 від 11.03.2014 та від 16.04.2024, якого 02.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
15) протоколом допиту потерпілого ОСОБА_29 від 30.08.2024, якого 02.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
16) протоколом пред'явлення особи для впізнання по фотознімкам від 30.08.2024, в ході якого потерпілий ОСОБА_29 впізнав ОСОБА_6 , як особу, яка допитувала його під час незаконного затримання потерпілого 02.03.2014 на блокпосту поряд з м. Армянськ;
17) протоколом допиту потерпілого ОСОБА_32 від 30.08.2024, якого 02.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
18) протоколом пред'явлення особи для впізнання по фотознімкам від 30.08.2024, в ході якого потерпілий ОСОБА_34 впізнав ОСОБА_6 , як особу, яка допитувала ОСОБА_29 під час незаконного затримання потерпілих 02.03.2014 на блокпосту поряд з м. Армянськ;
19) листом командира військової частини НОМЕР_1 від 02.04.2014, відповідно до якого генерал-майор ОСОБА_29 отримав закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, баротравму, поверхневі гематоми внутрішніх поверхонь стегон у фазі розширення; підполковник ОСОБА_34 отримав ЗЧМТ, струс головного мозку, різану рану верхньої третини лівого стегна; капітан ОСОБА_35 - ЗЧМТ, струс головного мозку, садно лінійної форми в ділянці лівої лопатки;
20) протоколами допитів потерпілого ОСОБА_66 від 13.03.2014 та від 04.09.2017, якого 09.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
21) висновком судово-медичної експертизи ОСОБА_66 від 14.03.2014 № 563, відповідно до якого ушкодження можуть відповідати даті 09-10.03.2014 та відносяться до легких тілесних ушкоджень;
22) протоколами допиту потерпілої ОСОБА_24 від 16.12.2014 та 01.02.2018, яку 09.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
23) протоколом допиту потерпілої ОСОБА_58 від 28.05.2016, яку 09.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
24) протоколом допиту свідка ОСОБА_58 від 29.03.2014, яку 09.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
25) протоколом допиту потерпілої ОСОБА_67 від 16.08.2017, яку 09.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
26) протоколами допиту свідка ОСОБА_68 від 24.04.2024 та потерпілого ОСОБА_68 від 06.09.2024, якого 09.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту та у подальшому тримали в полоні військові РФ;
27) протоколами огляду від 04.09.2017, якими оглянуто інформацію операторів мобільного зв'язку та встановлено, що мобільні телефони потерпілих ОСОБА_58 та ОСОБА_24 09.03.2014 фіксувались базовими станціями біля блокпосту поблизу м. Армянськ;
28) протоколом допиту потерпілого ОСОБА_40 від 16.03.2014, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
29) протоколами допиту свідка ОСОБА_42 від 20.003.2014 та потерпілого ОСОБА_42 від 26.04.2014, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
30) протоколом допиту потерпілого ОСОБА_41 від 26.04.2014, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
31) протоколом допиту потерпілого ОСОБА_45 від 29.05.2014, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
32) протоколом допиту потерпілого ОСОБА_53 від 13.03.2025, якого 16.03.2014 працівники «Беркут» незаконно затримали на блокпосту поблизу м. Армянськ;
33) протоколом допиту свідка ОСОБА_69 від 13.03.2024, який у лютому 2014 року обіймав посаду начальника сектора моніторингу та юридичного забезпечення управління ДАІ УМВС України в м. Севастополі;
34) протоколом огляду інформації, отриманої під час тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні АТ КБ «ПриватБанк», проведеного на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 11.01.2024, де зазначено фінансові номери мобільних телефонів підозрюваних ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 ;
35) висновком експерта від 08.07.2024 № 5354/24-35 за результатами проведення судової портретної експертизи ( ОСОБА_10 );
36) висновком експерта від 16.01.2025 № 11077/24-35 за результатами проведення судової портретної експертизи ( ОСОБА_9 );
37) протоколом огляду інформації від 29.05.2025, отриманої від оператора мобільного зв'язку ПрАТ «ВФ Україна» на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва, відповідно до якого встановлено, що абонентські номери ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у період з 27.02.2014 по 16.03.2014 фіксувались в районі базових станцій блокпосту біля м. Армянськ, а саме: ОСОБА_9 у період з 27.02.2014 по 08.03.2014 та з 12.03.2014 по 16.03.2014; ОСОБА_8 - у період з 27.02.2014 по 08.03.2014 та з 11.03.2014 по 16.03.2014; ОСОБА_10 - у період з 27.02.2014 по 08.03.2014 та з 11.03.2014 по 16.03.2014; ОСОБА_11 - у період з 08.03.2014 по 16.03.2014;
38) протоколом огляду відеозапису під назвою «31.08.2018 Легендарное севастопольское спецподразделение «Беркут» отмечает 25-летний юбилей», розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 (на якому зображено ОСОБА_10 у формі ОМОН);
39) протоколом огляду від 11.04.2024 зображення, розміщеного 14.05.2019 у соціальній мережі «Вконтакте», на якому зображено ОСОБА_10 у формі ОМОН;
40) протоколом огляду від 28.10.2024 зображення, розміщеного 16.12.2023 у соціальній мережі «Одноклассники», на якому зображено ОСОБА_9 у формі ОМОН;
41) протоколом огляду від 22.01.2025 відеозапису під назвою «02.09.2017 Севастопольское подразделение ОМОН «Беркут» отметило 24 года со дня основания», розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 на якому зображено ОСОБА_11 у формі росгвардії;
42) протоколом огляду від 19.05.2025 відеозапису під назвою « Севастопольскому «Беркуту» исполнилось 30 лет », розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 на якому ОСОБА_11 надає інтерв'ю як заступник командира ОМОН «Беркут-С» ГУ росгвардії по республіці Крим та Севастополю;
43) протоколом огляду від 18.03.2025 відеозапису під назвою «Севастопольских сотрудников спецподразделения «Беркут» наградили медалью «За верность»», розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 на якому у тому числі зображено ОСОБА_8 у камуфляжній формі зеленого кольору (на лівій руці біля шеврону наліпка з російським триколором та нагрудна наліпка «ОМОН»);
44) протоколом огляду від 09.04.2025 відеозапису під назвою « 02.03.2014 «Без комментариев»: работа блокпоста в Красноперекопске (граница Крыма и Украины)», розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_30, на якому відображено роботу блокпосту поряд з м. Армянськ, а також зафіксовано момент затримання 02.03.2014 потерпілих ОСОБА_29 , ОСОБА_32 та ОСОБА_33 ;
45) протоколом огляду від 18.03.2024 відеозапису під назвою «Возвращение героев.», на якому продемонстрована зустріч працівників «Беркут» під керівництвом ОСОБА_12 на площі Нахімова в м. Севастополі, в ході чого ОСОБА_12 та інші розповідають про особливості перекриття в'їзду до АР Крим, обшуку транспортних засобів тощо;
46) протоколами огляду від 28.03.2024 та 24.06.2021 публікацій стосовно перебування в полоні потерпілих ОСОБА_58 , ОСОБА_67 , ОСОБА_24 ;
47) протоколом огляду відеозапису під назвою ««Большой вопрос» ОСОБА_70 _ Мог ли « Беркут » справиться с радикалами «Майдана»», розміщеного за посиланням
ІНФОРМАЦІЯ_10 ) протоколом огляду відеозапису під назвою «О «Беркуте» на Майдане, о возвращении в Севастополь и обороне Крыма », розміщеного за посиланням
ІНФОРМАЦІЯ_12 ) протоколом огляду від 19.07.2023 відеозаписів під назвами:
- « 03.03.2014 Севастопольский Беркут на первом рубеже обороны Крыма » - ІНФОРМАЦІЯ_15
- « Бойцы "Беркута" перекрыли въезд в Крым » - ІНФОРМАЦІЯ_17
- « 02.03.2014 События на майдане глазами Беркута » - ІНФОРМАЦІЯ_18
- « Севастопольський "Беркут" взяв під контроль усі в'їзди в Крим » - ІНФОРМАЦІЯ_20
- « 09.03.2014 «Без комментариев»: Работа блокпоста на Чонгаре » - ІНФОРМАЦІЯ_23
- « Как перекрывали Крым - вся правда о Севастопольском Беркуте и участии подразделения в Русской весне » - ІНФОРМАЦІЯ_25
- « Російська блокада в'їзду до Криму » - ІНФОРМАЦІЯ_27
- « 02.03.2014 «Без комментариев»: Работа блокпостов на въезде в Севастополь » - ІНФОРМАЦІЯ_29
50) Протоколом огляду відеозапису під назвою « Как Россия оккупировала Крым. Хронология », розміщеного за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_31;
51) протоколом огляду інформації від 28.09.2023, отриманої від Державної прикордонної служби України, отриманої під час тимчасового доступу до речей та документів, здійсненого на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 21.08.2023;
52) протоколом огляду інформації від 29.03.2024, наданою головним управлінням з протидії системним загрозам управлінню державою Департаменту захисту національної державності СБУ від 26.03.2024, на виконання доручення слідчого, наданого у порядку ст. 40 КПК України, з додатками, що стосуються ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 ;
53) інформацією, наданою працівниками оперативних підрозділів;
54) матеріалами вручення повідомлення про підозру ОСОБА_10 ;
55) іншими доказами та матеріалами досудового розслідування в їх сукупності, які доводять факт вчинення злочинів.
Фактичні дані, що містяться у зазначених документах вказують на причетність ОСОБА_10 до вчинення злочинів за вищевказаних обставин.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах, враховуючи, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Аналіз представлених доказів об'єктивно зв'язують підозрюваного з інкримінованим кримінальним правопорушенням, на даному етапі хоча і не можна стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування або висунення звинувачення, вказане узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, а саме рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року.
У зв'язку із не встановленням місця перебування ОСОБА_6 , що позбавило орган досудового розслідування можливості вручити їй письмове повідомлення про підозру від 26.05.2025 у день його складення, зазначене повідомлення відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ст. ст. 111, 135 КПК України направлено цього дня у спосіб, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України для вручення повідомлень.
26.05.2025 органом досудового розслідування складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 438 КК України, однак його не вручено ОСОБА_6 внаслідок не встановлення його місцезнаходження на території підконтрольній Україні, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений ст. ст. 278, 111, 135 КПК України, для вручення повідомлень, шляхом публікації повідомлення про підозру на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий Кур'єр»).
Таким чином, про виклики та про підозру ОСОБА_6 був проінформований з дотриманням вимог КПК України для таких випадків, органом досудового розслідування вжито всіх необхідних та передбачених заходів для вручення йому повідомлення про підозру, а тому у відповідності до ст. 42 КПК України він набув статусу підозрюваного.
05.06.2025 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва задоволено клопотання слідчого та обрано (заочно) підозрюваному ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Ухвала скерована для виконання до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Згідно інформації Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України підозрюваний ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин РФ, паспорт громадянина РФ № НОМЕР_5 від 29.06.2003, СНИЛС: НОМЕР_6, ІПН РФ: НОМЕР_4, обліковується за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_1, та ймовірно перебуває на території АР Крим.
Інформація в Державній прикордонній службі України щодо перетину ОСОБА_6 . Державного кордону України, а також пунктів в'їзду/виїзду для перетинання лінії розмежування в межах Донецької і Луганської областей та через пункти пропуску через адміністративну межу з тимчасово окупованими територіями АР Крим (за період функціонування таких пунктів), відсутня.
Згідно матеріалів, зібраних оперативними підрозділами на виконання доручень слідчого, ОСОБА_6 можливо перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим та території РФ.
За таких обставин є достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим та території РФ.
У зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від слідства, перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя, останній 28.05.2025 органом досудового розслідування під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000000062 від 05.03.2014 оголошений у державний та міжнародний розшук. Здійснення розшуку доручено Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України. Відповідно інформації, наданої Департаментом внутрішньої безпеки Національної поліції України, що матеріали відносно ОСОБА_6 спрямовані до Центрального управління СБУ для приєднання до раніше заведеної ОРС № 783/1 від 27.04.2021.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Таким чином, встановлені обставини, які вказують на те, що підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території АР Крим.
За вищевикладених обставин, слідчий суддя вважає, що наявні достатні та безсумнівні підстави, що підозрюваний ОСОБА_6 умисно переховується від слідства та суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені ним злочинів, у тому числі особливо тяжкого, за який законом передбачено покарання до п'ятнадцяти місяців, проте притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінально-процесуальним законодавством, не виявляється можливим.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення.
Керуючись ст. ст. 3, 9, 22, 36, 40, 42, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого відділу Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 438 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000576 від 10.06.2025 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина РФ, обліковується за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 438 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
с