25.08.2025 Справа № 756/10898/25
Справа № 756/10898/25
№ 3/756/4004/25
25 серпня 2025 року місто Київ
Оболонський районний суд міста Києва у складі:
судді Ковальової В. М.,
за участі секретаря судового засідання Пархоменка В. В.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
захисника особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності Трофімця Ю.І.,
прокурора Килівника Я.О.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 5 Оболонського районного суду міста Києва адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, рнокпп НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної Комунального некомерційного підприємства «Медичний центр реабілітації та паліативної допомоги», будучи суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 1 стаття 3 Закону № 1700 V-II, та примітки до стаття 172-6 КУпАП, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу V-II, несвоєчасно 01.04.2025 о 13 год. 48 хв. без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні захисник Трофімець Ю.І. надав пояснення та просив закрити справу за відсутністю складу адміністративного правопорушення або застосувати ст. 22 КУпАП. Крім того, подав клопотання у якому зазначив, що ОСОБА_1 займає посаду лікаря-хірурга у КНП «Медичний центр реабілітації та паліативної допомоги» з 20.12.2024. З того часу і до сьогоднішнього дня лікарів-хірургів не вистачає, наразі ОСОБА_1 майже не єдиним лікарем-хірургом відділення. Основними пацієнтами відділення є військові поранені, які потребують невідкладної, негайної медичної та хірургічної допомоги. Так, 01.04.2025 прибувши на роботу, відразу після прийняття всіх пацієнтів, ОСОБА_1 знову зайшла в особистий кабінет Реєстру з робочого пристрою для перевірки, чи вдалося здійснити подання декларації, після чого здійснила подання декларації о 13 год. 48 хв. Тобто, строк несвоєчасного подання декларації становить - 13 год. 48 хв. Отже, у ОСОБА_1 були поважні причини незначного пропуску строків подання декларації.
У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 підтримала позицію свого захисника, просила не притягувати до адміністративної відповідальності. Крім того, подала письмові пояснення у яких зазначила, що була повідомлена про подання декларації за два тижні до закінчення строку для її подачі. З 29 на 30 березня чергувала та планувала подати декларацію 31 березня. Однак, подала з запізненням.
Прокурор у судовому засіданні підтримав доводи викладені у протоколі та просив притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 . Крім того, заперечив проти застосування ст. 22 КУпАП.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, її захисника та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Відповідно до наказу КНП «МЦРПД» №92 від 02.12.2024 «Про організацію роботи позаштатної військово-лікарської комісії КНП «МЦРПД»» затверджено склад з позаштатної військово-лікарської комісії на території функціонування КНП «МЦРПД» та затверджено склад позаштатної військово-лікарської комісії.
Відповідно до наказу «Про внесення змін до наказу від 02.12.2024 № 92 «Про організацію Роботи позаштатної військово-лікарської комісії КНП «МЦРПД»» № 95/1 від 23.12.2024 внесено зміни у склад позаштатної військово-лікарської комісії КНП «МЦРПД» та змінено склад позаштатної постійно діючої ВЛК, в резервний склад якої включено ОСОБА_1 .
Отже, ОСОБА_1 будучи членом позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної Комунального некомерційного підприємства «Медичний центр реабілітації та паліативної допомоги» з 13.12.2024 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700- VII. Статтею Закону № 1700- VII визначено, що суб'єкти, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г», пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону , інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" п. 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Так, у підпункті 1 пункту 5 розділу ІІ рішення НАЗК від 10.06.2016 р. № 3 "Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" закріплено, що щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 год. 00 хв. 01 січня до 00 год. 00 хв. 1 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 1 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до роз'яснено Національного агентства щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України № 1700- VII стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.202 № 4 особам, які до набрання чинності Законом № 3384 IХ вже перебували і продовжують перебувати у складі відповідних комісій (пп. «г» п.1 пп. «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону), слід подати лише щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2024 рік до 13.03.2025 включно.
Таким чином, ОСОБА_1 була зобов'язана до 00 год. 00 хв. 1 квітня 2025 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Проте відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка розміщена на сайті Національного агентства, суб'єкт декларування ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, 01 квітня 2024 року о 13 годині 48 хвилин, і такі обставини підтверджуються як матеріалами справи, так і не оспорюються самою ОСОБА_1 .
Суддя, встановивши обставини передбачені ст. 280 КУпАП, оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, підтверджується: даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 641 від 18.07.2025, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України "Про запобігання корупції", відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, з якими вона ознайомлена та який нею власноручно підписаний; повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 181 від 10.04.2025; копією наказу № 487-к від 19.12.2024 «Про прийняття ОСОБА_1 на посаду лікаря-хірурга реабілітаційного відділення № 1»; копією наказу № 29-к від 23.01.2025 «Про переведення ОСОБА_1 , лікаря-хірурга, реабілітаційного відділення № 1 до клініко-діагностичного відділення»; копією наказу № 95/1 від 23.12.2024 «Про внесення змін до наказу від 02.12.2024 № 92 «Про організацію роботи позаштатної військово-лікарської комісії КНП «МЦРПД»; копією посадової інструкції лікаря-хірурга реабілітаційного відділення від 30.09.2024; поясненнями ОСОБА_1 від 09.05.2025.
Таким чином, у справі про адміністративне правопорушення є достатньо достовірних, належних та допустимих доказів, які вказують на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Своїми діями, ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної Комунального некомерційного підприємства «Медичний центр реабілітації та паліативної допомоги», будучи суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 1 стаття 3 Закону № 1700 V-II, та примітки до стаття 172-6 КУпАП, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу V-II, несвоєчасно 19.04.2024, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
При цьому суддя не вбачає підстав для визнання поважними, зазначені ОСОБА_1 , причини пропуску нею строку подачі електронної декларації. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо. ОСОБА_1 , як суб'єкту декларуванню було відомо про необхідність завчасно підготуватися до чергового етапу електронного декларування в Україні. Тому при всій завбачливості та уважності могла раніше виявити та усунути ті проблеми, які стали їй на перешкоді при поданні електронної декларації.
Отже, доказів поважності причин неподання ОСОБА_1 , як суб'єктом декларування, у визначений законом строк, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, у судовому засіданні здобуто не було.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки остання, являючись членом позаштатної військово-лікарської комісії з правами госпітальної Комунального некомерційного підприємства «Медичний центр реабілітації та паліативної допомоги», несвоєчасно подала декларацію, без поважних причин.
На підставі ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суддя виходить з наступного.
Відомості про те, що ОСОБА_1 раніше притягувалася до адміністративної відповідальності в протоколі та матеріалах справи відсутні.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, вчинене ОСОБА_1 , хоч і містить в собі усі юридичні ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, але внаслідок всіх конкретних обставин вказане правопорушення не відповідало тій суспільній небезпеці, яка є типовою для цього виду правопорушення, зокрема, її дії суб'єктивно не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам, і така шкода фактично не була заподіяна, будь-яких тяжких наслідків від вчиненого не настало.
До того ж, суд враховує, що ОСОБА_1 займає посаду лікаря-хірурга у КНП «МЦРПД». У зазначеному підприємстві не вистачає лікарів-хірургів для нормального функціонування. Так, ОСОБА_1 є чи не єдиним лікарем-хірургом у відділенні. Крім того, основними пацієнтами відділення є поранені військові, які потребують невідкладної, негайної медичної та хірургічної допомоги. У зв'язку з чим, ОСОБА_1 вимушена залишатися на роботі до 23 години, а іноді і до ранку. Зазначене вказує на велику завантаженість та на величезну втому фізичного та психологічного характеру ОСОБА_1 .
До обставин, що пом'якшують відповідальність правопорушника, суддя, на підставі ст. 34 КУпАП, відносить щире каяття, а також те, що правопорушення ОСОБА_1 вчинене нею вперше.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, уповноважений вирішувати справу, може звільнити правопорушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На підставі викладеного, враховуючи ступінь вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, особу правопорушниці, характер, специфіку і умови праці ОСОБА_1 , обставини, що пом'якшують відповідальність, та відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, фактичні обставини вчинення правопорушення, а також те, що ОСОБА_1 подала декларацію із запізненням на 13 год. 48 хв., вжила заходи для належного виконання вимог законодавства, визнання своєї провини, внаслідок вчиненого тяжких наслідків не настало, шкоди державним чи суспільним інтересам завдано не було, що в свою чергу, значно знижує ступінь суспільної небезпеки даного правопорушення, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що можливо ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності, оголосивши останній усне зауваження.
З урахуванням викладеного провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_1 на яку накладено адміністративне стягнення судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 23,33, ч.1 ст.172-6 КУпАП, 245, 247, 268, 280, ч.2 ст. 284 КУпАП, суддя -
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності, оголосивши усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по притягненню останньої до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд міста Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя В. М. Ковальова