Постанова від 13.08.2025 по справі 201/9622/25

Справа № 201/9622/25

Провадження № 3/201/3002/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року Соборний районний суд міста Дніпра у складі судді - Шелестова К.О., з секретарем: Аленіним Н.Є., за участю: прокурора Карпенко Р.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з УСР в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась у м. Дніпропетровськ, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , притягнутої за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Посадовою особою УСР у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно ОСОБА_1 , було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідно до якого, Григор?єва- ОСОБА_2 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 29 листопада 2024 року, з посади головного спеціаліста відділу опіки і піклування управління служби у справах дітей адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01 січня 2024 року - 30 листопада 2024 року) а саме - 17 січня 2025 року о 18 годині 42 хвилини, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі -КУпАП), за наступних обставин.

Згідно з наказу №137-ос від 05 грудня 2023 року адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради (про переведення ОСОБА_3 ), ОСОБА_4 переведено на посаду головного спеціаліста відділу опіки і піклування управління служби у справах дітей адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради з 06 грудня 2023 року.

У подальшому, наказом № 171-ос від 25 листопада 2024 року адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради (про звільнення ОСОБА_5 - ОСОБА_6 ), ОСОБА_4 звільнено з посади головного спеціаліста відділу опіки і піклування управління служби у справах дітей адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради з 29 листопада 2024 року. Відповідно до питання № 8 «Особливості подання декларацій при переведенні» Роз'яснень Національного агентства щодо фінансової доброчесності Застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) № 4 від 13 листопада 2023, якщо особа обіймала посаду, що зумовлює здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, а потім була переведена в тому самому органі (без звільнення) на іншу посаду, що не зумовлює здійснення такої діяльності, то їй слід спочатку подати декларацію при звільненні, а наступного року - щорічну (після звільнення).

Тому, у зв'язку зі звільненням ОСОБА_5 - ОСОБА_2 у неї виник обов'язок, впродовж 30 днів з моменту звільнення подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» посадових осіб місцевого самоврядування віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.

Отже, ОСОБА_7 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу опіки і піклування управління служби у справах дітей адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є посадовою особою місцевого самоврядування та відповідно суб'єктом декларування згідно зі ст. 1 Закону.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ'" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_7 подала декларацію за типом «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01 січня 2024 року - 30 листопада 2024 року) - 17 січня 2025 року, о 18 годині 42 хвилини.

Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.

Згідно наданих документів адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради, встановлено, що ОСОБА_8 25 листопада 2024 року, ознайомлювали під підпис про обов'язок подання декларації суб'єкта декларування, який припинив діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік та за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_9 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 29 листопада 2024 року з посади головного спеціаліста відділу опіки і піклування управління служби у справах дітей адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради, будучи згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 17 січня 2025 року, о 18 годині 42 хвилини та без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01 січня 2024 року - 30 листопада 2024 року), тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала та підтвердила обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення.

Прокурор Карпенко Р.І. у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на останню мінімальний штраф, передбачений даною статтею, посилаючись на достатність доказів її винуватості у вчиненні зазначеного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та думку прокурора, суд доходить до наступних висновків.

Відповідно до абз. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

У диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, передбачено, що відповідальність особи за цією статтею наступає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з вимогами КУпАП, одним із завдань провадження у адміністративних справах цієї категорії є забезпечення судами своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247 і 280 КУпАП, звертаючи особливу увагу на з'ясуванні таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого КУпАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені ст. 38 КУпАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.

В п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» зазначені суб'єкти, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Наказом №137-ос від 05 грудня 2023 року адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради (про переведення ОСОБА_3 ), ОСОБА_4 переведено на посаду головного спеціаліста відділу опіки і піклування управління служби у справах дітей адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради з 06 грудня 2023 року.

Так, ОСОБА_7 , будучи головним спеціалістом відділу опіки і піклування управління служби у справах дітей адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради, згідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є посадовою особою місцевого самоврядування та відповідно суб'єктом декларування згідно зі ст. 1 Закону.

У подальшому, наказом № 171-ос від 25 листопада 2024 року адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради (про звільнення ОСОБА_5 - ОСОБА_6 ), ОСОБА_4 звільнено з посади головного спеціаліста відділу опіки і піклування управління служби у справах дітей адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради з 29 листопада 2024 року.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ'" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_7 подала декларацію за типом «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01 січня 2024 року - 30 листопада 2024 року) - 17 січня 2025 року, о 18 годині 42 хвилини.

Таким чином, ОСОБА_9 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 29 листопада 2024 року з посади головного спеціаліста відділу опіки і піклування управління служби у справах дітей адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради, 17 січня 2025 року, о 18 годині 42 хвилини та без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.

Крім того, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що вина ОСОБА_3 повністю підтверджується наступними доказами, а саме: листом адміністрації Соборного району Дніпровської міської ради №5/4-60 від 14 травня 2025 року з додатками, письмовими поясненнями ОСОБА_10 ?євої- ОСОБА_2 від 27 травня 2025 року, рапортом оперуповноваженого УСР в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 12 червня 2025 року з додатками.

Спираючись на встановлені фактичні обставини даного адміністративного провадження, які підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_3 ОСОБА_2 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є доведеною, у зв'язку з чим, суд вважає за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі, передбаченому санкцією даної статті КУпАП.

При визначенні виду і розміру стягнення, враховуючи конкретні обставини і характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушниці, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягалась, ступінь її вини і майновий стан, обставини, які пом'якшують її відповідальність, а також відсутність обставин, які обтяжують її відповідальність, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_8 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у мінімальному його розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», із змінами та доповненнями, стягнути з правопорушника судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 34-35, 172-6, 251-252, 268, 283-285 КУпАП, ст. 1, 3 ЗУ «Про запобігання корупції», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винуватою ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Соборний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя К.О. Шелестов