Єдиний унікальний номер справи 175/9423/25
Номер провадження 3/175/4638/25
26 серпня 2025 року селище Слобожанське
Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Качаленко Є.В., розглянув матеріали справи, які надійшли від Батальйону патрульної поліції в м. Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_1 , військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 ,
за ч. 2 ст. 130, ч.5 ст.126 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АБА № 011153 від 27.04.2025, ОСОБА_1 ставиться в провину те, що він 27.04.2025 о 20:18 по вул. Бульвар Краматорський біля буд. № 15 в м. Краматорськ керував транспортним засобом ЗАЗ Daewoo Lanos днз НОМЕР_2 в стані наркотичного сп'яніння, медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився в закладі охорони здоров'я у лікаря та підтверджується висновком медичного закладу №268 від 27.04.2025, правопорушення вчинено повторно протягом року, чим порушив п.2.9а ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення серії АБА №093102 від 27.04.2025 зазначено, що 27.04.2025 о 20:18 по вул. Бульвар Краматорський біля буд. № 15 в м. Краматорськ водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ЗАЗ Daewoo Lanos днз НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортним засобом, чим порушив вимоги п.2.1а ПДР.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причину неявки та своїх зауважень суду не надав, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надійшло, про день і час слухання був належним чином та своєчасно повідомлений в установленому законодавством порядку.
Оскільки ОСОБА_1 за період перебування на розгляді суду матеріалів справи не скористався правами, наданими йому чинним законодавством, передбаченими статтею 268 КУпАП, не надав пояснень щодо протоколу про адміністративне правопорушення, обставин справи й доказів на їх підтвердження, беручи до уваги той факт, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 130, 126 КУпАП, не віднесено до таких, які підлягають розгляду за обов'язкової присутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних документів, доданих до протоколів про адміністративне правопорушення.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП, суддя зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Зі змісту зазначеної вище правової норми слідує, що остання не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчинення у разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, достатньо встановити факт закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП, що є самостійною обставиною, яка виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення, з огляду на положення ст. 247 КУпАП.
Вказане в протоколі про адміністративне правопорушення діяння було вчинено 27.04.2025, на час його виявлення воно не було триваючим. Протокол про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 складений 27.04.2025 року. Цей адміністративний матеріал надійшов до суду 17.07.2025. Тримісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності сплив 27.07.2025. Закінчення терміну зберігання поштового відправлення з повісткою відбулось 14.08.2025.
Таким чином, з урахуванням часу, потрібного для поштового обігу повістки про виклик, суд був позбавлений можливості своєчасно розглянути справу та з'ясувати всі обставини, викладені у ст. 280 КУпАП, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в зв'язку із закінченням на момент розгляду справ про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
На підставі викладеного, суддя доходить висновку, що провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП слід закрити, у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП, суддя дійшов наступного висновку.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в даному випадку, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 складений за ч.2 ст. 130 КУпАП, відповідальність за якою настає у даному випадку за керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння, особою, яка протягом року піддавалася адміністративному стягненню за ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п.2.9 а ПДР України водієві забороняється, керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, доведенню підлягає факт керування транспортним засобом з ознаками сп'яніння.
Судом встановлено, що до протоколу про адміністративне правопорушення, як на доказ вини останнього надано відеозапис поліцейських, медичний висновок, на підставі чого складено протокол про адміністративне правопорушення серії АБА № 011153 від 27.04.2025.
Згідно з п. 12 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 1452/735 від 09 листопада 2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Пунктами 7-13 розділу ІІІ Інструкції визначається, що проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Як встановлено із матеріалів справи 27.04.2025 ОСОБА_1 зупинили працівники поліції, які виявили у водія ознаки наркотичного сп'яніння та запропонували пройти відповідний огляд у закладі охорони здоров'я, на що він погодився та прослідував з працівниками поліції до медичного закладу, де здав біологічну речовину у виді сечі.
У висновку КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» у м. Слов'янськ щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп'яніння, чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №268, складеному 29.04.2025 за результатами огляду, проведеного 27.04.2025, зазначено, що у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння не виявлено.
Відтак, до отримання 29.04.2025 Висновку поліцейський 27.04.2025 передчасно склав протокол, в якому вказав про перебування ОСОБА_1 в стані наркотичного сп'яніння. В дійсності в ході цього медичного огляду ознак наркотичного сп'яніння не виявлено.
Суд вважає, що за відсутності належних доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння, його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, є недоведеною.
Недоведеність вини особи, відповідно до ст. 9 КУпАП, свідчить про відсутність складу правопорушення.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, за відсутності складу адміністративного правопорушення (ст. 247 ч. 1 п. 1 КУпАП).
За вказаних обставин провадження у справі слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 36, 38, п.п.1,7 ч.1 ст. 247, ст.268, ст.283-285 КУпАП,
Справи: №175/9423/25 (провадження 3/175/4638/25), №175/9427/25 (провадження 3/175/4640/25) об'єднати в одне провадження під №175/9423/25.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.126 КУпАП - закрити, в зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Дніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з моменту винесення постанови.
Суддя Є.В.Качаленко