Справа № 766/8763/25
н/п 2-а/766/308/25
12.08.2025 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Рядчої Т.І.,
секретаря судового засідання Рожок О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Дніпровський відділ державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про скасування постанови.
Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Дніпровський відділ державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про скасування постанови .
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що 24 січня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та накладено штраф у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. Відповідно до постанови від 24.01.2025 року ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, проживаючи за адресою: АДРЕСА_1 , в порушення вимог ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», в умовах особливого періоду, не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону України від 11.04.2024 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто в період з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. свої персональні дані (адрес проживання, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти (за наявності електронної пошти), інші персональні дані) через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що було виявлено 23.01.2025 р. у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.Разом з тим 16.07.2024 року позивач у Центрі надання адміністративних послуг відповідно до вимог ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» уточнив свої дані, про що внесено відомості та які відображаються у застосунку Резерв+, в якому зазначено «На обліку. Дата уточнення даних 16.07.2024». У зв'язку із зміною номеру мобільного телефону та електронної адреси 09.02.2025 позивачем повторно оновлено свої дані у Центрі надання адміністративних послуг. 17.01.2025 позивачем оформлено довідку № 1/2936 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до 07.02.2025 (копія додається). Крім цього, позивач вказав, що жодних доказів на підтвердження того, що він в порядку статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» отримував виклик і не прибув у призначений час відповідачем не було долучено. Позивач вважає, що постанова від 24.01.2025 року є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню в зв'язку з неповними з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 фактичним обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
В своїх позовних вимогах просить постанову від 24.01.2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у виді 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. визнати протиправною та скасувати, провадження у справі закрити. Крім цього, просив поновити строки передбачені ч. 2 ст. 286 КАС України щодо подання позовної заяви щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки про існування постанови позивач дізнався лише 26.05.2025 року.
Ухвалою від 10.06.2025 року відкрито провадження у справі.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що 23.01.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, в порушення вимог ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», в умовах особливого періоду, не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону України від 11.04.2024 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто в період з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. свої персональні дані (адрес проживання, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти (за наявності електронної пошти), інші персональні дані) через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що було виявлено 23.01.2025 р. у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.Позивач вину не визнав та пояснив, що надасть документи, які підтверджують оновлення ним даних. ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, а також повідомлено про розгляд справи про адміністративне правопорушення 24.01.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується його власним підписом. Постановою від 24 січня 2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , під час винесення якої враховано пояснення позивача, облікову карточку системи «Оберіг», згідно якої встановлено, що позивач не оновив свої персональні дані в повному обсязі, а саме: не оновив дані про проходження медичної комісії. Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
В додаткових поясненнях до справи позивач зазначив, що відповідачем порушено строк надання відзиву на позовну заяву, посилання представника відповідача на необізнаність із матеріалами справи неправдиві, оскільки відповідач з 20.01.2025 року має зареєстрований кабінет в підсистемі Електронний суд, тому своєчасно отримав копію позовної заяви та додатків до неї, що підтверджується квитанцією про доставку документів до кабінету відповідача.
Також позивач звертає увагу на протокол про адміністративне правопорушення, який був наданий відповідачем до відзиву, та зазначає, що даний протокол він не підписував, оскільки того дня перебував на обстеження в медичному центрі «Таурт Медікал», а в подальшому був госпіталізований на стаціонарне лікування, тому він не міг знаходитися в ІНФОРМАЦІЯ_5 та надавати пояснення.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав свої повноваження представнику, яка подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи Дніпровський відділ державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса)в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, надав до суду заяву про слухання справи й її відсутності.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
23.01.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, в порушення вимог ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», в умовах особливого періоду, не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону України від 11.04.2024 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто в період з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. свої персональні дані (адрес проживання, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти (за наявності електронної пошти), інші персональні дані) через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що було виявлено 23.01.2025 р. у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період..Позивач вину не визнав та пояснив, що надасть документи, які підтверджують оновлення ним даних. ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, а також повідомлено про розгляд справи про адміністративне правопорушення
З постанови по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП від 24.01.2025 року встановлено, що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, проживаючи за адресою: АДРЕСА_1 , в порушення вимог ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», в умовах особливого періоду, не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону України від 11.04.2024 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто в період з 18.05.2024 р. по 16.07.2024 р. свої персональні дані (адрес проживання, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти (за наявності електронної пошти), інші персональні дані) через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що було виявлено 23.01.2025 р. у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.
До матеріалів справи надано витяг з Резерв+ військово-обліковий документ від 16.07.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дані уточнив 16.07.2024 року, дійсний до 16.07.2025 року. Дані про проходження ВЛК відсутні.
Також позивачем додано витяг з Резерв+ військово-обліковий документ від 09.02.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дані уточнив 07.10.2024 року з позначкою «дані уточнено вчасно», тип відстрочки: п.1ч.3 ст.23, дійсний до 08.05.2025 року. Дані про проходження ВЛК відсутні.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (у т.ч. передбачені ст.ст.210,210-1 КУпАП).
У відповідності до ст. 289 КУпАП строк оскарження постанови у вищому органі або до відповідного суду складає десять днів з дня її винесення
Що стосується клопотання представника позивача про поновлення строку на оскарження постанови про вчинення адміністративного правопорушення від 24.01.2025 року, суд вважає, що воно підлягає задоволенню, оскільки про існування постанови позивач дізнався 26.05.2025 в застосунку «Дія» в розділі «Виконавчі провадження».
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Як встановлено статтею 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Частиною 1 статті 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а частиною 3 цієї статті - за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.
Відповідно до Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Відповідно до ч.3ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»(в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-ІХ) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Згідно з абз. 4 пункту 1 частини ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3633-ІХ 1) під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
В постанові про вчинення адміністративного правопорушення як підставу адміністративного правопорушення визначається та обставина, що позивач ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, не уточнив свої персональні (адрес проживання, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти) через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центі комплектування та соціальної підтримки, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
У відповідності до п.23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на обліку.
Згідно п.171 ч.1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать зокрема відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.
З наданого позивачем витягу з застосунку «Резерв+» вбачається, що позивачем було оновлено дані 16.07.2024 року, так вказаний витяг містить прізвище, ім'я та по батькові, дату народження, РНОКПП, категорію обліку. Вказані дані дійсні до 16.07.2025. Також витяг з «Резерв+» містить адресу проживання. Номер в системі Оберіг241220200688132900016.
Втім, у вказаному витязі не відображено, що ОСОБА_1 пройшов ВЛК. Як вбачається з облікової картки «Оберіг» комісію позивач пройшов лише 12.02.2025, хоча повинен був зробити це в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 при оновленні своїх персональних даних.
Твердження позивача про перебування його 23.01.2025 року на обстеженні в медичному центрі «Таурт Медікал» не спростовує можливості перебування в цей день позивача в ТЦК, доказів щодо госпіталізації позивача не надано.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку, що відсутні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 та скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3ст.210-1КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7,9,210,235,245, 251, КУпАП, ст.ст. 2, 3, 72, 77, 286, 293, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Дніпровський відділ державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про скасування постанови відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_3 )
Представник позивача: ОСОБА_4 (адреса АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 (місце знаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Третя особа: Дніпровський відділ державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).
СуддяТ. І. Рядча