Постанова від 25.08.2025 по справі 360/488/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2025 року справа №360/488/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2025 року у справі № 360/488/25 (головуючий І інстанції Секірська А.Г.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУПФУ в Одеській області, відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області, які полягають у невиплаті пенсії по інвалідності з 01.03.2025 року, з урахуванням проведеної індексації згідно Постанови КМУ від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області провести виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2025 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням суми індексації у розмірі 1500,00 грн, встановленої відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2025 року у задоволенні позовної заяви - відмовлено.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким задовольнити позов через неправильне застосуванням норм матеріального, процесуального права.

Апелянт зазначив, що аналізуючи пункт 111 постанови Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24, можливо стверджувати, що суд першої інстанції неправомірно застосував до вирішення питання в адміністративній справі 360/488/25 висновок Верховного Суду від 16.12.2024 року в зразковій адміністративній справі №400/6254/24.

В той же час, спір в даній адміністративній справі не стосується порушення права позивача у не нарахуванні індексації пенсії по інвалідності відповідно до приписів Постанови №209 від 25.02.2025 року, в зв'язку з тим, що вона нарахована ГУ ПФУ в Одеській області позивачу, разом з тим, спір стосується про припинення її виплат з 01.03.2025 року в зв'язку з обмеженням пенсії позивача максимальним розміром.

Пояснення відповідача, які судом першої інстанції помилково взяті до уваги для вирішення цього спору, не є обґрунтованими з огляду на те що позовні вимоги в справах №360/341/24 та №360/1069/24 не є тотожними в порівнянні з цими позовними вимогами.

Стосовно посилання суду першої інстанції на те що пенсія позивача відповідачем не обмежена десятьма прожитковими мінімумами для не працездатних осіб, оскільки її поріг складає більше ніж за суму 23 610 грн, апелянт зазначає наступне.

Відповідно до висновків викладених в постанові Верховного Суду від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії особи, право на пенсійне забезпечення якої встановлене Законом №2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7 рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.

Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, який надіслав матеріали справи, які сформовані в електронній формі та частково в паперовій формі.

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, як отримувач пенсії за вислугу років, як особа з інвалідністю 2 групи, за Законом № 2262.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі № 360/341/24, яке набрало чинності 06.07.2024, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати основного розміру пенсії на підставі оновленої довідки виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України 25.03.2024 №11/19835-суд, виходячи із розміру сум грошового забезпечення станом на 01.01.2023;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2023, на підставі оновленої довідки виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України 25.03.2024 №11/19835-суд, здійснивши виплату заборгованості з 01.02.2023 по день фактичного перерахунку;

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання зазначеного судового рішення з 01.01.2023 позивачеві здійснено перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 9450,00 грн, оклад за військове звання - 2150,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 4640,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 24734,50 грн, у тому числі робота з таємн.виробами, носіями док.10%, офіцер, прапор.2 класу - 3%, надбавка аз специфічні умови проходження служби 40%, премія 180; всього - 40974,50 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 40974,50 грн, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 32779,6 грн, з урахуванням доплати 7000010 основний розмір пенсії - 40974,50 грн, базовий розмір пенсії (40974,5 * 80%) - 32 779,60 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 32779,6, 298 збільшення ст. 21 ЗВС, - 8194.90 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (з 01 по 01) - 29,90 грн, інвалід війни 2 групи при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр (ст.7) (з 02 по 28) - 807,30 грн, інвалід війни 2 гр/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 п. “а» син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - 1046,50 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. “а» син ОСОБА_3 , 08.02.2012 - 1046,50 грн, підсумок пенсії з надбавками - 43954,70 грн, з 01.01.2025 - 30276,04 грн.

Згідно із розрахунком на доплату визначено суму доплати з 01.01.2023 по лютий 2025 року в загальній сумі 360 448,75 грн.

Листом від 15.10.2024 № 28351-25760/П-02/8-1500/24 ГУ ПФУ в Одеській області надано позивачеві відповідь на звернення и № ВЕБ-15001-Ф-С-24- 152073, яке надійшло до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 18.09.2024, в якій зазначено наступне.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) застосовується у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Постанова № - 168) застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Також, повідомлено, що згідно з рішенням суду від 05.06.2024 по справі № 360/341/24 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення на 01.01.2023 року. Враховуючи вищезазначене, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, для нарахування сум індексації пенсії відповідно до Постанов № 118 та № 168 правові підстави відсутні.

Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.

За ч. 3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно з пунктом 1 Постанови № 209 з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі № 360/341/24, яке набрало чинності 06.07.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2023, на підставі оновленої довідки виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України 25.03.2024 №11/19835-суд, здійснивши виплату заборгованості з 01.02.2023 по день фактичного перерахунку.

На виконання зазначеного судового рішення з 01.01.2023 позивачеві здійснено перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 9450,00 грн, оклад за військове звання - 2150,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 4640,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 24734,50 грн, у тому числі робота з таємн.виробами, носіями док.10%, офіцер, прапор.2 класу - 3%, надбавка аз специфічні умови проходження служби 40%, премія 180; всього - 40974,50 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 40974,50 грн, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 32779,6 грн, з урахуванням доплати 7000010 основний розмір пенсії - 40974,50 грн, базовий розмір пенсії (40974,5 * 80%) - 32 779,60 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 32779,6, 298 збільшення ст. 21 ЗВС, - 8194.90 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (з 01 по 01) - 29,90 грн, інвалід війни 2 групи при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр (ст.7) (з 02 по 28) - 807,30 грн, інвалід війни 2 гр/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 п. “а» син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - 1046,50 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. “а» син ОСОБА_3 , 08.02.2012 - 1046,50 грн, підсумок пенсії з надбавками - 43954,70 грн, з 01.01.2025 - 30276,04 грн.

Також з 01.03.2025 позивачеві здійснено перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 9450,00 грн, оклад за військове звання - 2150,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 4640,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 24734,50 грн, у тому числі робота з таємн.виробами, носіями док.10%, офіцер, прапор.2 класу - 3%, надбавка аз специфічні умови проходження служби 40%, премія 180; всього - 40974,50 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 40974,50 грн, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 32779,6 грн, з урахуванням індексації 34279,60 грн, з урахуванням доплати 7000010 основний розмір пенсії - 42849,50 грн, базовий розмір пенсії (40974,5 * 80%) - 32 779,60 грн, індексація базового ОСНП 2024 (32779,6 * 0,0796) - 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 34279,6, 298 збільшення ст. 21 ЗВС, - 8569,90 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (з 01 по 28) - 944,40 грн, інвалід війни 2 гр/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 п. “а» син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - 1180,50 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. “а» син ОСОБА_3 , 08.02.2012 - 1180,50 грн, підсумок пенсії з надбавками - 46 204,9 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії , пониження суми 43954,7 згідно ПКМУ № 1 від 03.01.2025 - 30276,04 грн; деталізація розрахунку пониження суми 43954,7 згідно ПКМУ № 1 від 03.01.2025: розрахунок пониження по діапазону 1:1,0*23610 = 23610 грн, розрахунок пониження по діапазону 2:0,5*2361 = 1180,5 грн, розрахунок пониження по діапазону 3: 0,4*4722 = 1888,8; розрахунок пониження по діапазону 4: 0,3 * 9444 = 2833,2 грн, розрахунок пониження по діапазону 5: 0,2 * 3817,7 = 763, 54 грн, з 01.03.2025 - 30276,04 грн.

В подальшому у зв'язку з відміною понижуючих коефіцієнтів відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2025 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 9450,00 грн, оклад за військове звання - 2150,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 4640,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 24734,50 грн, у тому числі робота з таємн.виробами, носіями док.10%, офіцер, прапор.2 класу - 3%, надбавка аз специфічні умови проходження служби 40%, премія 180; всього - 40974,50 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 40974,50 грн, основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 32779,6 грн, з урахуванням індексації 35779,6 грн, з урахуванням доплати 7000010 основний розмір пенсії - 44724,50 грн, базовий розмір пенсії (40974,5 * 80%) - 32 779,60 грн, індексація базового ОСНП 2024 (32779,6 * 0,0796) - 1500,00 грн, індексація базового ОСНП 2025 ((34279,6*0,1150) - 1500,00 грн, в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 35779,6, 298 збільшення ст. 21 ЗВС, - 8944,90 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 2 гр. (ст.7) (з 01 по 28) - 944,40 грн, інвалід війни 2 гр/при виконанні обов'язків в/с - 50,00 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст.16 п. “а» син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - 1180,50 грн, непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. “а» син ОСОБА_3 , 08.02.2012 - 1180,50 грн, підсумок пенсії з надбавками - 48079,90 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 43 954,70 грн.

Зі змісту листа ГУ ПФУ в Одеській області від 15.10.2024 № 28351-25760/П-02/8-1500/24 слідує, що у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення для нарахування сум індексації пенсії відповідно до Постанов № 118 та № 168 правові підстави відсутні.

Щодо цих доводів суд враховує, що за частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховним Судом у постанові від 16.12.2024 у зразковій справі № 400/6254/24, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025, сформовано такі висновки при вирішенні питання про підстави для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому постановами № 118 та 168.

«..91. Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

92. Відповідно до статті 1 цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

93. Статтею 2 Закону № 1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

94. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

95. Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1282-XII підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 цього Закону є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування.

96. Таким чином, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії, зокрема, військовослужбовцям.

97. Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону № 1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

98. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за правилами пункту 4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

99. Водночас у зв'язку з необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон № 2040-IX), яким, зокрема, статтю 64 Закону № 2262-XII та частину п'яту статті 2 Закону № 1282-XII було викладено в новій редакції.

100. Так, частиною п'ятою статті 2 Закону № 1282-XII в редакції Закону № 2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.

101. При цьому відповідно до статті 64 Закону № 2262-XII у редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 1 березня 2022 року, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

102. Частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV в редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 1 березня 2022 року, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

103. Запровадивши Порядком № 124 удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом № 2262-XII, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон № 1282-XII пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).

104. З метою забезпечення у 2021-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку в межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Зокрема, у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», у 2022 році -1,14 відповідно до Постанови № 118, у 2023 році - 1,197 згідно з Постановою № 168.

105. Водночас у 2023 році розміри пенсій, призначених згідно зі статтями 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII, перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 згідно з Постановою № 168, а також з урахуванням збільшеного у попередньому році на коефіцієнт 1,14 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, передбаченого Постановою № 118.

106. Так, за формулою обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеною Порядком № 124, у 2023 році показник для забезпечення індексації пенсій, який здійснюється шляхом перерахунку раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, становив 19,71 % [показник зростання споживчих цін за попередній рік (26,6 %) + показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (12,82 %)] / 2 (50 %, як зазначено в частині другій статті 42 Закону № 1058-IV).

107. У зв'язку із цим у 2023 році Кабінет Міністрів України Постановою № 168 визначив коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, що відповідає формулі, визначеній Порядком № 124 та, відповідно, повністю узгоджується із частинною другою статті 42 Закону № 1058-IV, на виконання якої уряду надано повноваження визначити розмір та порядок забезпечення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду.

108. За висновком Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, з яким погоджується Велика Палата Верховного Суду, оскільки абзацом третім пункту 2 Постанови № 168 передбачено, що якщо перерахунок пенсії особам здійснюється відповідно до Закону № 2262-XII у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, а в цьому випадку має місце саме таке підвищення, обумовлене збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то відповідно до імперативних вимог абзацу третього пункту 2 Постанови № 168 коефіцієнт збільшення, передбачений пунктом 1 цієї Постанови, не застосовується. Тобто виплата індексації, передбаченої Постановою № 168, не нараховується з моменту перерахунку пенсії, пов'язаного з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

109. Оскільки імперативні положення абзацу третього пункту 2 Постанови № 168, вказують на те, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, то перерахунок пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановою № 168.

110. Ураховуючи викладене, Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком Касаційного адміністративного суду про те, що оскільки пенсія позивача на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року у справі № 400/962/24 перераховувалася з підвищеного розміру грошового забезпечення у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, на 1 січня 2022 року та на 1 січня 2023 року, то підстави для її індексації в силу приписів постанов № 118 та № 168 відсутні.

111. Узагальнюючи наведене, Велика Палата Верховного Суду констатує, що перерахунок пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати щомісячної доплати в сумі 2000 грн, передбаченої Постановою № 713, та індексації в розмірі, передбаченому постановами № 118 та №168…».

Враховуючи те, що пенсія позивача на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у справі № 360/341/24 перераховувалася з підвищеного розміру грошового забезпечення у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2023 року, то підстави для її індексації в силу приписів постанов № 118, № 168, № 209 - відсутні.

Крім того, відповідачем не застосовано обмеження максимального розміру пенсії у відповідності до частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011, із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016, якими визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2025 становить 2361 гривня, згідно протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2025 року розмір пенсії позиваач складає 30276,04 грн.

Таким чином, з урахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі № 400/6254/24, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо відсутності права на індексацію індексації пенсії в силу приписів постанов № 118, № 168, № 209.

Крім того, відповідачем не застосовано обмеження максимального розміру пенсії у відповідності до частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011, із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016.

Стосовно посилання апелянта на правову позицію Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24, в постанові Верховного Суду від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, то колегією суддів не можуть бути прийняті посилання на ці висновки, оскільки обставини цієї справи виникли за різних фактичних обставин, ніж у справах, на які посилається апелянт.

Суд наголошує, що подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, їхніх повноважень, об'єкта, предмета правового регулювання відносин, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їхньої подібності визначається обставинами кожної конкретної справи.

Враховуючи встановлені обставини, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову в задоволені позову.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2025 року у справі № 360/488/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 25 серпня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Т.Г. Гаврищук