Рішення від 25.08.2025 по справі 520/13794/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2025 р. №520/13794/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом, в якому просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» із розрахунку 30000 гривень за 30 днів (за період з 24.02.2022 по 25.03.2022 року), за 30 днів (за період з 26.03.2022 по 24.04.2022 року), за 30 днів (за період з 25.04.2022 по 24.05.2022 року), за 7 днів (за період з 25.05.2022 по 31.05.2022 року), а також збільшеної додаткової винагороди із розрахунку до 70000 гривень за 30 днів (за період з 24.02.2022 по 25.03.2022 року), за 30 днів (за період з 26.03.2022 по 24.04.2022 року), за 30 днів (за період з 25.04.2022 по 24.05.2022 року) та за 7 днів (за період з 25.05.2022 по 31.05.2022 року).

2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» із розрахунку 30000 гривень на місяць за 30 днів (за період з 24.02.2022 по 25.03.2022 року), за 30 днів (за період з 26.03.2022 по 24.04.2022 року), за 30 днів (за період з 25.04.2022 по 24.05.2022 року), за 7 днів (за період з 25.05.2022 по 31.05.2022 року), а також збільшеної додаткової винагороди із розрахунку до 70000 гривень на місяць за 30 днів (за період з 24.02.2022 по 25.03.2022 року), за 30 днів (за період з 26.03.2022 по 24.04.2022 року), за 30 днів (за період з 25.04.2022 по 24.05.2022 року) та за 7 днів (за період з 25.05.2022 по 31.05.2022 року).

В обґрунтування позову зазначено, що дії відповідача, які полягають в ненарахуванні та невиплаті додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за спірний період є протиправними та такими, що порушують права позивача на пенсійне забезпечення.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання.

Відповідач, Головне управління Національної поліції в Харківській області, подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства. У наказах ГУНП в Харківській області про виплату додаткової винагороди за період 24.02.2022 - 31.05.2022 дані стосовно ОСОБА_1 були відсутні, отже підстав для нарахування додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди за вищезазначений період не було.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , проходить службу у Головному управлінні Національної поліції в Харківській області на посаді старшого інспектора відділу проходження служби управління кадрового забезпечення ГУ НП в Харківській області.

Вважаючи, що за період з 24 лютого 2022 по 31 травня 2022 року позивач мала право на отримання додаткової щомісячної винагороди, установленої Постановою №168, у розмірі 30 000 гривень щомісячно та у розмірі до 70 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць відповідно до кількості фактично відпрацьованих днів, з урахуванням вимог Методичних рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за виконання інших практичних функцій в районах бойових дій із (для) забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (несення служби в черговій частині, ситуаційних центрах, логістика, матеріально-технічне, кадрове, фінансове, правове та інше забезпечення), які підлягали нарахуванню та виплаті, звернулась до суду з позовом.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан.

Згідно з п. 13 ч. 4 ст. 9 Закону України «Про критичну інфраструктуру», до життєво- важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, належать, зокрема: правопорядок, здійснення правосуддя, тримання під вартою.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію» у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.

У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, підпорядковуються відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.

Таким чином, аналіз приведених норм права доводить, що працівники поліції мають спеціальний статус, і приймаючи присягу працівника поліції ОСОБА_1 взяла на себе підвищені вимоги, які пред'являються до працівників поліції при проходженні служби і яких вони повинні дотримуватися, де за порушення вимог Закону №580- VIII передбачена дисциплінарна відповідальність згідно Дисциплінарного статуту.

Приписами п.п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.

Отже, на період дії воєнного стану (який було запроваджено Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, та в подальшому строк дії воєнного стану в Україні було продовжено), співробітникам Національної поліції України Постановою №168 передбачена виплата додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди.

З метою врегулювання питань нарахування та виплати додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, за підписом Голови Національної поліції України І. Клименка розроблено Методичні рекомендації щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 23.03.2022 № 355-1/ВС.

Відповідно до п. 2 розділу І Методичних рекомендацій виплата винагороди здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду на підставі наказів такого органу, установи. Видання наказу здійснюється щомісяця не пізніше 28 числа (до завершення воєнного стану). Списки на підпорядкованих поліцейських та заступників керівника підписуються керівником за підпорядкованістю, а списки на керівників, діяльність яких координується (контролюється) керівниками вищого рівня чи їхніми заступниками, підписуються відповідно старшими прямими керівниками чи їхніми заступниками.

Згідно п. 3 розділу І Методичних рекомендацій розрахунковий місячний період для виплати винагород визначається з 24 лютого по 25 березня, а в подальшому з 26-го числа поточного місяця на наступні 30 днів періоду дії воєнного стану. У разі, якщо воєнний стан у розрахунковому місячному періоді визначений у меншій кількості календарних днів, ніж розрахунковий місячний період, то розмір винагород визначається шляхом ділення їхніх місячних розмірів на кількість календарних днів, коли був воєнний стан у розрахунковому місячному періоді.

Відповідно до п. 5 розділу І Методичних рекомендацій додаткова винагорода виплачується в межах асигнувань, передбачених в кошторисі органу, установи.

Згідно п. 1 розділу II Методичних рекомендацій додаткова винагорода встановлюється пропорційно та виплачується поліцейським за календарний період проходження служби в розрахунковому місячному періоді з урахуванням умов щодо періодів, які не враховуються до періоду, за який може бути встановлена винагорода згідно з розділом IV цих Методичних рекомендацій.

Відповідно до п. 2 розділу II Методичних рекомендацій додаткова винагорода встановлюється, ураховуючи кількість календарних днів проходження служби, крім періодів, зазначених у пункті 1 розділу IV цих Методичних рекомендацій. Обрахунок додаткової винагороди проводиться шляхом ділення місячного розміру додаткової винагороди 30 000 на кількість календарних днів у розрахунковому місячному періоді дії воєнного стану та множення на кількість днів проходження служби за виключенням періодів, зазначених у п. 1 розділу IV.

Згідно п. 3 розділу II Методичних рекомендацій для оформлення наказу про встановлення додаткової винагороди керівниками структурних підрозділів або відокремлених підрозділів органу (установи) поліції подаються списки поліцейських з пропорційно обрахованим розміром винагороди, що пропонується до встановлення.

Відповідно до п. 1 розділу IV Методичних рекомендацій додаткова винагорода не встановлюється поліцейським за період, зокрема, відсутності за місцем знаходження органу (підрозділу), закладу, установи з незаконних причин.

Перелік дій (заходів) з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної, до забезпечення яких можуть залучатися поліцейські, визначений в додатку 2 до цих Методичних рекомендацій.

Судом встановлено, що за періоди 24.02.2022 - 25.03.2022, 26.03.2022 - 24.04.2022, 25.04.2022 - 24.05.2022, 25.05.2022 - 31.05.2022 додаткова винагорода із розрахунку до 30000,00 грн за кожні 30 днів та збільшена додаткова винагорода із розрахунку до 70000,00 грн за 30 днів ОСОБА_1 не нараховувались і не виплачувались.

Підставами для нарахування додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди є накази ГУНІ в Харківській області про виплату додаткової винагороди за відповідний період.

У наказах ГУНП в Харківській області про виплату додаткової винагороди за період 24.02.2022 - 31.05.2022 дані стосовно ОСОБА_1 були відсутні, отже підстав для нарахування додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди за вищезазначений період не було, що підтверджується інформацією викладеній у листі Головного управління Національної поліції в Харківській області №28261-2025 від 06.06.2025.

Судом з листа Головного управління Національної поліції в Харківській області №36879-2025 від 16.06.2025 встановлено, що старший інспектор ВПС УКЗ ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 в період з 24.02.2022 до 31.05.2022 виконувала вказівки керівника згідно зі своїми функціональними обов?язками.

Надати відповідні підтверджуючі документи з підставами для призначення та виплати додаткової та збільшеної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану» не надається можливим. Ненарахування додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 №168 за періоди з 24.02.2022 до 25.03.2022, з 26.03.2022 до 24.04.2022, з 25.04.2022 до 24.05.2022, з 25.05.2022 до 23.06.2022 капітану поліції ОСОБА_1 могло відбутися у зв?язку з постійними обстрілами м. Харків з боку рф, пошкодженням адміністративної будівлі ГУНП в Харківській області внаслідок ракетного обстрілу, знищенням комп?ютерної техніки, систематичних змін місць дислокації управління кадрового забезпечення, перебоями електропостачання.

ОСОБА_1 у період з 24.02.2022 по 31.05.2022 до безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій відповідно до пункту 3 наказу МВС України від 28.11.2022 № 775, не залучалась.

Також судом встановлено, що старший інспектор ВПС УКЗ ГУНІ в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 в період з 24.02.2022 року до 24.09.2022 року здійснювала свої функціональні обов?язки та у запитуваний період не перебувала ні у відпустці, ані на лікарняному. ОСОБА_1 виконувала свої функціональні обов?язки у вказаний період згідно зі змінами локацій підрозділів УКЗ ГУНП в Харківській області у зв?язку з систематичними обстрілами адміністративної будівлі ГУНП в Харківській області, розташованої по вул. Жон Мироносиць, буд. 5.

Згідно інформації, наданої УФЗБО ГУНІ в Харківській області, встановлено, що за період 25.05.2022 - 23.06.2022 ОСОБА_1 було нараховано додаткову винагороду:

із розрахунку до 30000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць - за 23 дні у сумі 23000,00 грн, з урахуванням утримання військового збору за ставкою 1,5% 30.06.2022 на картковий рахунок в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» було зараховано 22665,00 грн;

із розрахунку до 70000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць - за 20 днів у сумі 28000,00 грн, з урахуванням утримання військового збору за ставкою 1,5% 27.07.2022 на картковий рахунок в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» було зараховано 27580,00грн.

За період 24.06.2022 - 18.07.2022 нараховано додаткову винагороду із розрахунку до 30000,00 грн - за 25 днів у сумі 25000,00 грн, з урахуванням утримання військового збору за ставкою 1,5% 30.08.2022 на картковий рахунок в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» зараховано 24625,00 грн.

За період 19.07.2022 - 23.07.2022 нараховано додаткову винагороду із розрахунку до 30000,00 грн - за 5 днів у сумі 5000,00 грн, з урахуванням утримання військового збору за ставкою 1,5% 30.09.2022 на картковий рахунок в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» було зараховано 4925,00 грн.

За період 24.07.2022 - 22.08.2022 нараховано додаткову винагороду 1з розрахунку до 30000,00 грн - за 30 днів у сумі 30000,00 грн, з урахуванням утримання військового збору за ставкою 1,5% 30.09.2022 на картковий рахунок в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» було зараховано 29550,00 грн.

За період 23.08.2022 - 21.09.2022 нараховано додаткову винагороду із розрахунку до 30000,00 грн- за 30 днів у сумі 30000,00 грн, з урахуванням утримання військового збору за ставкою 1,5% 30.09.2022 на картковий рахунок в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» було зараховано 29550,00 грн.

За період 22.09.2022 - 21.10.2022 нараховано додаткову винагороду із розрахунку до 30000,00 грн - за 30 днів у сумі 30000,00 грн, з урахуванням утримання військового збору за ставкою 1,5% 29.10.2022 на картковий рахунок в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» було зараховано 29550,00 грн.

Суд зазначає, що умовами виплати додаткової винагороди в розмірі 30000,00 гривень є:

1. Несення служби в органах і установах, що розташовані в межах адміністративно- територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні); 2. Безпосередня участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів; 3. Наказ командира (начальника).

Отже, суддів вважає, що оскільки у період з 24 лютого 2022 по 31 травня 2022 року позивач не брала безпосередню участь у бойових діях, не забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, накази відносно ОСОБА_1 про виплату їй додаткової винагороди період з 24.02.2022 по 01.09.2022 правомірно не видавались.

Відповідно до п.1 розділу IV Методичних рекомендацій додаткова винагорода не встановлюється поліцейським за період відсутності за місцем знаходження органу (підрозділу), закладу, установи з незаконних причин.

Проте, позивачем не було надано доказів безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Суд наголошує, що адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Під дискреційним повноваженням слід розуміти компетенцію суб'єкта владних повноважень на прийняття самостійного рішення в межах, визначених законодавством, та з урахуванням принципу верховенства права.

Зміст компетенції органу виконавчої влади складають його повноваження - певні права та обов'язки органу діяти, вирішуючи коло справ, визначених цією компетенцією. В одних випадках це зміст прав та обов'язків (право діяти чи утримуватися від певних дій). В інших випадках органу виконавчої влади надається свобода діяти на свій розсуд, тобто оцінюючи ситуацію, вибирати один із кількох варіантів дій (або утримуватися від дій) чи один з варіантів можливих рішень.

Отже, позивача не було включено у спірний період до відповідного списку поліцейських, які виконують службові обов'язки та заслуговують на додаткову винагороду та на додаткову винагороду у збільшеному розмірі, та не прийнято відповідних наказів про здійснення таких виплат.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» із розрахунку 30000 гривень на місяць за 30 днів (за період з 24.02.2022 по 25.03.2022 року), за 30 днів (за період з 26.03.2022 по 24.04.2022 року), за 30 днів (за період з 25.04.2022 по 24.05.2022 року), за 7 днів (за період з 25.05.2022 по 31.05.2022 року), а також збільшеної додаткової винагороди із розрахунку до 70000 гривень на місяць за 30 днів (за період з 24.02.2022 по 25.03.2022 року), за 30 днів (за період з 26.03.2022 по 24.04.2022 року), за 30 днів (за період з 25.04.2022 по 24.05.2022 року) та за 7 днів (за період з 25.05.2022 по 31.05.2022 року).

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бідонько А.В.