справа № 380/19152/21
про прийняття звіту про виконання судового рішення
25 серпня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в порядку письмового провадження в місті Львові звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Галицького відділу Управління соціального захисту населення департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій, -
Львівський окружний адміністративний суд (головуючий суддя Сасевич О.М.) 10 лютого 2022 року прийняв рішення у справі № 380/19152/21, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнив повністю, зобов'язав Галицький відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. Це рішення набрало законної сили 14.03.2022, на його примусове виконання суд видав виконавчі листи.
12.03.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 від 11.03.2025 в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій стягувач просить суд встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати боржника протягом тридцяти днів подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 10.02.2022 року у справі № 380/19152/21.
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025 ця заява передана на розгляд судді Москалю Р.М.
Ухвалою від 19.05.2025 суд задовільнив заяву ОСОБА_1 , встановив судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язав Галицький відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради подати суду звіт про виконання рішення суду у справі № 380/19152/21.
Відповідач подав звіт про виконання рішення у справі № 380/19152/21, повідомив таке: з метою добровільного виконання рішення боржник здійснив нарахування ОСОБА_1 до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, розмір доплати становить 7354 грн. Забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», боржниками у виконанні яких визначено регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат, а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат здійснюється відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 р. № 902 (далі - Порядок № 902). Виплата заборгованості згідно з цим рішенням суду здійснюється відповідно до Порядку № 902. Згідно з пунктом 8 Порядку боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 цього Порядку. Формування боржником списків здійснюється відповідно до пункту 7 Порядку, а саме: черговість виконання рішень визначається за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку. Враховуючи зазначене, станом на 01.08.2025 боржник сформував окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 Порядку, в тому числі включено в список на виплату (під номером 289) - 7354 грн. разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 . Згідно з пунктом 10 Порядку боржник перераховує кошти стягувачу відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків). Розподіл бюджетних коштів (у межах помісячного розпису асигнувань) між боржниками здійснюється Мінсоцполітики з дотриманням пріоритетності напрямів пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, наданої Мінсоцполітики Нацсоцслужбою та регіональними органами соціального захисту населення за встановленою Мінсоцполітики формою. Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють бюджетні кошти між районними органами соціального захисту населення та центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат з дотриманням пріоритетності їх спрямування пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, сформованої відповідно до черговості (пункт 9 Порядку). Згідно з Положенням про департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації затвердженого розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації від 01.02.2018 № 91/0/5-18 (надалі - Департамент) основним завданням Департаменту є забезпечення реалізації державної соціальної політики на відповідній території у сфері соціального захисту населення, що включає забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки населення, у тому числі ветеранів війни. Відтак, з метою повного та належного виконання судового рішення та вимог державного виконавця інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішення суду щодо ОСОБА_1 підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості його виконання за встановленою Мінсоцполітики формою, подано Галицьким відділом соціального захисту Департаменту. Проте, боржник бере бюджетні зобов'язання та проводить платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисом. Отже, згідно з нормами Порядку, Галицький відділ соціального захисту перерахує кошти ОСОБА_1 та виконавчій службі відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків), після здійснення перерахунку бюджетних коштів регіональним органом соціального захисту (Департаментом) на рахунок районного органу соціального захисту (Галицького відділу). Після виділення коштів державного бюджету відповідно до Порядку вони (кошти) будуть виплачені боржником стягувачу. Враховуючи виконання боржником судового рішення в частині нарахування допомоги, у зв'язку з черговістю виконання рішень суду відповідно до Порядку №902, вважаємо, що судове рішення у цій справі та вимоги державного виконавця не виконано (в частині виплати допомоги) з поважних та незалежних від боржника причин.
Суд, вирішуючи питання про прийняття звіту, керується такими мотивами:
відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Нормами частини першої та другої статті 382 КАС України визначено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини першої, п'ятої та одинадцятої статті 383-3 КАС України:
- за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу;
- суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними;
- якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд проаналізував аргументи відповідача та додані до звіту документи та дійшов висновку, що рішення суду у цій справі виконано частково.
Так, внаслідок виконання рішення суду відповідач обчислив розмір доплати, що належить позивачу за 2021 рік (а.с.49) в сумі 7354 грн. (8845-1491), а також зарахував позивача у чергу для виконання цієї виплати відповідно до Порядку №902 під порядковим №289 (а.с.71).
Разом з тим, виплата передбачених Законом України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» соціальних допомог та інших доплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідач у цій справі в розумінні бюджетного законодавства є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та виплачує заборгованість за рішеннями судів перед отримувачами соціальних виплат в порядку черговості, визначеної Порядком №902, - по мірі надходження бюджетного фінансування від розпорядника бюджетних коштів вищого рівня, а той виділяє фінансування в межах бюджетних асигнувань, виділених для фінансування бюджетних програм по погашенню заборгованості за судовими рішеннями відповідно до Закону України про державний бюджет на відповідний рік. Отже, затримка у виплаті заборгованості перед позивачем у сумі 7354 грн. зумовлена відсутністю в розпорядженні відповідача як розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня бюджетних асигнувань на виплату цієї заборгованості, а не протиправними діями керівника щодо невиконання рішення суду, як стверджує позивач.
Отже, звіт відповідача від 21.08.2025 слід прийняти, підстав для застосування штрафу до керівника відповідно до частини п'ятої статті 383-3 КАС України немає. Разом з тим, оскільки суб'єктом владних повноважень судове рішення виконано не в повному обсязі, суд на підставі частини одинадцятої статті 383-3 КАС України встановлює новий строк для подання звіту про виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 14, 248, 256, 293, 294, 295, 370, 372, 382 - 382-3 КАС України, суд -
Прийняти звіт Галицького відділу Управління соціального захисту населення департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 21.08.2025 про виконання рішення суду у справі №380/19152/21.
Зобов'язати Галицький відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради подати суду новий звіт про виконання рішення суду у справі № 380/19152/21 в строк до 25.11.2025.
Суд попереджає відповідача, що у разі неподання звіту розгляне питання про накладення штрафу (у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Ухвала суду набирає законної сили з дати її складення та може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаль Р.М.