про залишення позовної заяви без руху
25 серпня 2025 року м. Київ № 380/14707/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовомГоловного управління ДПС у Львівській області
доОСОБА_1
простягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Львівській області звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 14754, 99 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.07.2025 позовну заяву розподілено судді Мричко Н.І.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 22.07.2025 справу №380/14707/25 передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.08.2025 адміністративну справу №380/14707/25 розподілено судді Жуковій Є.О.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, суд встановив її невідповідність вимогам статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову в паперовій формі зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій позовної заяви та доданих до неї документів. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Положеннями абзацу 1-3 частини 9 статті 44 КАС України встановлено, у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов'язаний надати до суду доказ надсилання цих матеріалів іншим учасникам справи.
Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності у іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність у іншого учасника справи електронного кабінету - в паперовій формі листом з описом вкладення.
Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який не є суб'єктом владних повноважень та подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов'язку надсилання копій документів такому учаснику справи.
Зі змісту статті 159 КАС України вбачається, що позовна заява є заявою по суті справи.
Отже, з аналізу зазначених норм процесуального права вбачається, що при подані до суду позовної заяви суб'єктом владних повноважень, на останнього покладений обов'язок додати до позовної заяви доказ надіслання листом з описом вкладення або до електронного кабінету іншим учасникам справи копій позовної заяви та доданих до неї документів.
При цьому, навіть у разі, якщо інший учасник справи, який відповідно до частини 6 статті 18 КАС України повинен зареєструвати електронний кабінет, не зареєстрував його, суб'єкт владних повноважень не звільняється від обов'язку надсилання такому учаснику справи позовної заяви та доданої до неї документів.
Таким чином, в порушення вимог частини 2 статті 161 КАС України, позивач не надав доказ надіслання листом з описом вкладення копій позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу за його зареєстрованим місцезнаходженням.
Відповідно до частини першої та другої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, суд вважає за належне вказати, що зазначені вище недоліки позовної заяви повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду із посиланням на реквізити даної ухвали, зокрема:
- доказів надіслання листом з описом вкладення відповідачу копій позовної заяви та доданих до неї документів за його зареєстрованим місцезнаходженням ( АДРЕСА_1 ).
Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд, -
1. Залишити позовну заяву Головного управління ДПС у Львівській області без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Жукова Є.О.