Справа № 553/4263/24 Номер провадження 33/814/482/25Головуючий у 1-й інстанції Фоміна Ю.В. Доповідач ап. інст. Захожай О. І.
22 серпня 2025 року м. Полтава
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Полтавського апеляційного суду Захожай О.І.
при секретарі - Лисенко О.Ю.
за участю:
представника Полтавської митниці-Крилова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтава справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою представника Полтавської митниці Крилова О.О. на постанову судді Ленінського районного суду м.Полтави від 18 березня 2025 року,-
Цією постановою провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 Митного кодексу України закрито у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу №0125/80600/24 від 04.09.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягується до адміністративної відповідальності за те, що вона 11.09.2022 року перемістила через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар транспортний засіб «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_1 (країна реєстрації DE), VIN НОМЕР_2 , шляхом подання до митного органу як підставу для переміщення товарів декларацію про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою від 11.09.2022 року, що містить неправдиві відомості щодо одержувача, чим вчинила порушення митних правил, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.483 МК України.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, представник Полтавської митниці Крилов О.О. подав апеляційну скаргу, в якій просить суд постанову скасувати та прийняти нову постанову про визнання громадянки ОСОБА_1 винною у порушенні митних правил та накладення на неї адміністративного стягнення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України:
-у виді штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів ( вартість предмету правопорушення -225 391,97 грн.)
- у виді конфіскації товару.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 ввезла на митну територію України 11.09.2022 року автомобіль «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_1 на підставі таких документів:
-лист БФ «Долоньки-ЮА» від 04.09.2022 №04/09-1;
-лист начальника штабу оборони міста Харків від 09.09.2022 №1/48/14,
однак, в ході проведення перевірочних заходів, на адресу Полтавської митниці надійшов лист військової частини НОМЕР_3 від 25.05.2024 №1571/5094, в якому зазначено, що вказаний автомобіль не надходив на адресу військової частини НОМЕР_3 і на обліку не перебуває.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 належним чином та завчасно повідомлена про дату та час розгляду справи, про що свідчать довідки про доставку смс-повідомлення, у судове засідання неодноразово не з'являлася, про причини неявки суду не повідомляла, а тому з метою своєчасного та належного розгляду справи у розумні строки, у відповідності до ч. 6 ст. 294 КУпАП, вважаю за можливе розглянути подану апеляційну скаргу без її участі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника митниці Крилова О.О., перевіривши доводи апеляційної скарги, приходжу до наступного висновку.
Згідно ч. 7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно норм ст. 489 МК України, ст. 280 КУпАП посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративну відповідальність.
Вказаних вимог закону щодо повного з'ясування обставин справи, винесення законного і обґрунтованого рішення в справі судом першої інстанції під час розгляду справи про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил дотримано не було.
Згідно ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно зУКТ ЗЕДта його митної вартості, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Частиною 2ст. 459 МК України встановлено, що суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Відповідно до положень ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Як встановлено ч. 6 ст. 265 МК України, декларування товарів, що належать громадянам, може здійснюватися цими громадянами або іншими громадянами, уповноваженими на це власниками зазначених товарів нотаріально посвідченими дорученнями.
Згідно з ч. 1, 5ст. 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей. Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
У свою чергу, згідно з п. 6постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 3 червня 2005 року № 8(зі змінами), судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
При цьому, згідно з абзацом 4 цього пункту постанови, документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно зіст. 483 МК України, однією з ознак переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, є подання митному органу як підставу для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, та які містять неправдиві дані.
Відповідно до ст. 336 МК Українимитний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно достатті 335 МК України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.
Як вбачається з копії Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (а.с.19), поданої ОСОБА_1 до Львівської митниці 11.09.2022, під час ввезення транспортного засобу «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_1 (країна реєстрації DE), VIN НОМЕР_2 , у графі 6 «Отримувач» зазначено «Благодійний фонд «Долоньки-ЮА», у графі 7 «Фактичне місце призначення/розвантаження вантажу» вказано «м.Балаклія 113 бригада НОМЕР_4 ».
Підставою для ввезення на митну територію України автомобіля «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_1 (країна реєстрації DE), VIN НОМЕР_2 було звернення директора БФ «Долоньки-ЮА" ОСОБА_2 та начальника штабу-заступника керівника оборони міста «ХАРКІВ» полковника ОСОБА_3 з проханням визнати гуманітарною допомогою та дозволити ввезення вказаного автомобіля, який передається ВЧ НОМЕР_3 в АДРЕСА_1 .
З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що остання здійснювала ввезення автомобіля «VW TRANSPORTER», на митну територію України на прохання двох осіб, які запропонували їй доїхати вказаним автомобілем до м.Ковеля безкоштовно. Переїхавши таможню Угринів вона передала вказане авто на заправці «UPG» військовим, інформація про яких у неї відсутня.
Відповідно до листа військової частини НОМЕР_3 від 25.05.2024 №1571/5094 автомобіль «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_1 (країна реєстрації DE), VIN НОМЕР_2 не надходив на адресу військової частини НОМЕР_3 і на обліку не перебуває.
Згідно службової записки начальника управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил ОСОБА_4 (а.с.38), митна вартість подібного (аналогічного) автомобіля складає 225 391,97 грн.
Надаючи аналіз хронології вказаних подій, вбачається вчинення ОСОБА_1 дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України транспортного засобу з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного органу як підставу для його переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, оскільки після перетину кордону та доставку ТЗ на митну територію України, автомобіль автомобіль «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_1 (країна реєстрації DE), VIN НОМЕР_2 , не був переданий до ВЧ НОМЕР_3 , яка зазначена як отримувач авто в декларації при перетині кордону, що свідчить про наявність складу правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України.
Факт подальшої передачі вказаного автомобіля як гуманітарної допомоги військовій частині НОМЕР_3 , яка була зазначена як отримувач в митній декларації, не встановлено, що в свою чергу свідчить про внесення неправдивих відомостей в документи для митного оформлення.
Вказаним обставинам суд першої інстанції не дав належної оцінки та прийшов до помилкового висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, у зв'язку з чим постанова місцевого суду підлягає скасуванню.
Вирішуючи питання в частині призначення ОСОБА_1 розміру стягнення за порушення митних правил, апеляційний суд бере до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України №5-р(II)/2023 від 5 липня 2023 року абзац 2 ч. 1ст. 483 МК України (тобто санкція статті) був визнаний таким, що не відповідає Конституції України(є неконституційним). КСУ, зокрема, зазначив, що для досягнення легітимної мети суд повинен мати дискрецію.
При цьому п. 2 резолютивної частини вищезгаданого рішення КСУ визначено, що абзац 2 ч. 1ст. 483 МК України втрачає чинність через шість місяців з дня ухвалення КСУ цього рішення, а п. 3 рішення зобов'язує Верховну Раду України привести нормативне регулювання, установлене абз. 2 ч. 1ст. 483 МК України у відповідність із Конституцією України та цим рішенням.
Поряд з тим, у цьому контексті суд апеляційної інстанції наголошує на тій обставині, що Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо врегулювання окремих питань розпорядження іноземними товарами, транспортними засобами комерційного призначення, що перебувають на митній території України під митним контролем, а також такими, що незаконно ввезені на митну територію України» №3475-IX від 21 листопада 2023 року (даліЗакон) були внесені відповідні зміни до МК України, зокрема, згідно з п.п. 1 п. 13 розділу I Закону, санкцію ч. 1ст. 483 МК України було викладено в такій редакції:
«1. Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю…, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».
Зазначені вище зміни до ч. 1ст. 483 МК України, відповідно до п. 1 «Прикінцевих положень» Закону, набрали чинності 05 січня 2024 року.
При цьому, положеннями ст.8 КУпАП визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Враховуючи, що на момент розгляду апеляційним судом справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483МК України, законодавець привів нормативне регулювання санкції вказаної норми у відповідність із Конституцією України та вищезгаданим рішенням Конституційного Суду України, апеляційний суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 150000 грн., що відповідає санкції за вказане правопорушення, з урахуванням митної вартості подібного автомобіля, тобто становить нижчу межу санкції вказаної статті.
За вказаних обставин, апеляційна скарга представника Полтавської митниці про скасування постанови суду є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Апеляційну скаргу представника Полтавської митниці Крилова О.О. -задовольнити.
Постанову судді Ленінського районного суду м. Полтави від 18 березня 2025 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою визнати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді 150000 грн. штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок на користь держави.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Захожай