Справа №760/32864/24 2-о/760/189/25
07 квітня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Верещінської І.В., за участю секретаря судового засідання Наливайко В.В., представника заявника Шахової Ю.В., представника заінтересованої особи Федорчук Х.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Даракчі О.Г. в інтересах держави в особі: Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою,
У грудні 2024 року Солом'янська окружна прокуратура міста Києва в інтересах Київської міської ради звернулась до Солом'янського районного суду міста Києва із вищезазначеною заявою, у якій просила визнати квартиру АДРЕСА_1 , загальною площею - 66,7 кв.м., відумерлою спадщиною, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати її територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, вул. Хрещатик, 36, м. Київ, 01044).
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до інформації КП КМР «Київське міського бюро технічної інвентаризації», квартира АДРЕСА_1 , загальною площею - 66,7 кв.м., на праві власності зареєстрована за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 19.05.2005. Згідно зі Спадковим реєстром, спадкова справа щодо майна померлої не заводилася, заповіти не посвідчувалися. Оскільки після смерті ОСОБА_1 ніхто спадщину не прийняв та не оформив, нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , згідно ст. 1277 ЦК України та ст. 338 ЦПК України, має бути визнано відумерлою спадщиною і перейти до територіальної громади міста Києва.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18 грудня 2024 року визначено головуючого суддю Верещінську І.В.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 30 січня 2025 року відкрито окреме провадження.
05.02.2025 до суду надійшли пояснення представника Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, у яких просить задовольнити заяву про визнання спадщини відумерлою.
У судовому засіданні прокурор просила заяву задовольнити.
Представник Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації проти задоволення заяви не заперечував, просив її задовольнити.
Представник Київської міської ради до суду не з'явився, проте в матеріалах справи міститься його заява від 03.02.2025 року слухати справу за його відсутності, в якій він заяву про визнання спадщини відумерлою підтримує, просить задовольнити.
Суд, дослідивши матеріали заяви, заслухавши пояснення сторін, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (актовий запис про смерть № 852 від 16.11.2023).
Відповідно до інформації КП КМР «Київське міського бюро технічної інвентаризації» від 23.11.2023 за №062/14-1583, квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 66,7 кв.м., в рівних долях на праві приватної власності зареєстрована за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 19.05.2005 року.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на вказаний об'єкт нерухомості не зареєстровано.
Відповідно до Спадкового реєстру спадкова справа щодо майна померлої не заводилася, заповіти не посвідчувалися.
Після смерті ОСОБА_2 , приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ляхар О.М., за заяваю ОСОБА_1 (донька - ОСОБА_2 ) відкрито спадкову справу № 9/21 від 06.05.2021.
Згідно інформації приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Ляхар О.М. від 30.09.2024 №155/01-16 свідоцтво про право на спадщину чи відмова про вчинення нотаріальних дій по спадковій справі № 9/21 відкритій 06.05.2021, після смерті померлої ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 не видавались.
За відомостями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та інформацією з Реєстру територіальної громади м. Києва від 27.09.2024 № 108-12158, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 09.09.1975 по 13.01.2021 року мала зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 . Крім того, на даний час за вищевказаною адресою на даний час ніхто не зареєстрований.
Відповідно до інформації управління державної реєстрації центрального міжрегіонального управлінням Міністерства юстиції (м. Київ) відносно ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , виявлено наступні актові записи:
- актовий запис про шлюб №658 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , складений 04.06.1982 Солом'янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ);
- актовий запис про народження №1951 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений 10.08.1983 Солом'янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ);
- актовий запис про розірвання шлюбу №91 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , складений 31.01.1985 Солом'янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ);
- актовий запис про смерть №19603 про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , складений 11.11.2020 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ);
- актовий запис про смерть №852 про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений 16.11.2023 Солом'янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Згідно Спадкового реєстру спадкова справа щодо майна померлої ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 не заводилася, заповіти не посвідчувалися, що свідчить, що спадкоємці у померлої відсутні як за законом, так і за заповітом.
Відповідно до ст.1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною першою статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"передбачено, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відумерлою є спадщина, визнана такою на підставі встановлення судом існування (чи не існування) кількох юридичних фактів: факту смерті спадкодавця, відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від спадщини, неприйняття спадкоємцями спадщини чи відмови від її прийняття, дотримання органом місцевого самоврядування відповідної процедури.
У пункті 8 частини другої статті 293 ЦПК України зазначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Статтею 338 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Враховуючи те, що після смерті ОСОБА_1 ніхто спадщину не прийняв та не оформив, нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , згідно зі ст.1277 ЦК України та ст.338 ЦПК України, має бути визнано відумерлою спадщиною і перейти до територіальної громади міста Києва.
Згідно із ст.131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Так, згідно з ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ч.4 ст.56 ЦПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Зазначені вище обставини свідчать про наявність «порушень інтересів держави» у розумінні статті 23 Закону України «Про прокуратуру», що відповідно до ст.131-1 Конституції України, є виключним випадком для представництва окружною прокуратурою інтересів держави, у зв'язку з чим із цією заявою звертається прокуратура.
Аналогічна позиція підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 15 жовтня 2019 року у справі №903/129/18, де, зокрема, зазначено, що сам факт не звернення до суду місцевої ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини (п.6.43).
Враховуючи викладене, заява про визнання спадщини відумерлою підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.10, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 337, 338 ЦПК України, суд,-
Заяву заявою Керівника Солом'янської окружної прокуратури міста Києва Даракчі О.Г. в інтересах держави в особі: Київської міської ради, заінтересована особа: Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 66,7 кв.м., відумерлою спадщиною, що відкрилась після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , та передати її у власність територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.В. Верещінська