Справа № 724/2914/25
Провадження № 2-о/724/185/25
25 серпня 2025 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.,
за участі секретаря судового засідання: Твердохліба А. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в місті Хотин Чернівецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-
До Хотинського районного суду Чернівецької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заяви представник заявника зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 являється донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: АДРЕСА_1 .
На підтвердження факту смерті органом державної влади, який створений всупереч законодавства України, що знаходиться на тимчасово окупованій території, надано лікарське свідоцтво про смерть та свідоцтво про смерть.
Вказує, що на час смерті батька заявника - ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , м. Луганськ, Луганської області було окуповане, та окуповане і на дату подання заяви до суду, а органи державної влади України на цих територіях не мали можливості функціонувати.
Таким чином, документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади, підтверджують факт смерті, однак, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Представник заявника зазначає, що встановлення факту смерті має юридичне значення для ОСОБА_1 , оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту смерті її батька та видачі свідоцтва про смерть для оформлення спадкових прав згідно закону, оскільки вона є донькою померлого.
Враховуючи вище викладене, представник заявника просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: Україна, Луганська область, місто Луганськ, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, а саме: Луганська область, Луганський район, місто Луганськ.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 22.08.2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку окремого провадження.
Представник заявника ОСОБА_3 , в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просив розгляд справи проводити без його із заявником участі, заявлені вимоги підтримують у повному обсязі та просять їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 та копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та наданий час проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 06.02.2017 року № 0000105911.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , місце народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є: місто Ворошиловгад (після перейменування м. Луганськ), Кам'янобрідський район (після перейменування Луганський район), Ворошиловградська область (після перейменування Луганська область).
Відповідно до паспорта громадянина України серія НОМЕР_4 , який виданий Артемівським РВМУУМВС України в Луганській області, ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
З медичного свідоцтва про смерть серії 43 № 216000235 від 25.02.2025 року, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце смерті: кв. АДРЕСА_1 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в місті Луганськ.
Згідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. І ст. 315 ЦПК України, суд вправі встановити факт смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно частини 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 р. за № 380/43786, встановлено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією та згідно якого територія Луганського району Луганської області віднесена до переліку територій, які тимчасово окуповані Російською Федерацією з 07 квітня 2014 року.
Під час розгляду судами справ про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких актів не ґрунтується на положенні чинного законодавства (лист-роз'яснення Касаційного цивільного суду у складі Верхового суду від 22.04.2021 року № 985/0/208-21 щодо скасування вимоги отримання відмови від органів державної реєстрації актів цивільного стану).
Таким чином, звернення спочатку до органів державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній владі України та отримати письмову відмову не є обов'язковим.
Згідно ч.1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі яких здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Наказом Міністерства охорони здоров'я України "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті" від 08.08.2006 року № 545.
Відповідно до положень наказу, підставами для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть, форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545,зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Таким чином, документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади підтверджують факт смерті, однак, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України визначеній такою відповідно до законодавства.
Згідно до ч.4 ч.5 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Виходячи з наявних у справі доказів, вбачається, що реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть у заявника немає, тому відновлення порушених прав заявника не можливо в інший спосіб, як встановлення даного юридичного факту в судовому порядку.
Встановлення факту смерті заявнику необхідне для проведення реєстрації смерті ОСОБА_2 у встановленому законом порядку та для оформлення спадкових прав.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заява заявника про встановлення факту смерті є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 4, 5, 76-81, 263-265, 293, 315-317, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: м. Луганськ, Луганська область, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 на тимчасово окупованій території України, а саме: м. Луганськ, Луганський район, Луганська область.
Допустити до негайного виконання рішення суду у відповідності до вимог п.8 ч.1 ст. 430 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 25.08.2025 року.
Суддя: Олександр Георгійович ЄФТЕНЬЄВ