Постанова від 25.08.2025 по справі 635/1807/25

Справа № 635/1807/25

Провадження № 3/635/1253/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року смт. Покотилівка

Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Савченка Д.М.,

секретар судового засідання - Устіч О.Л.,

за участю прокурора - Гелети О.О.,

особи, щодо якої розглядається справа про адміністративне правопорушення,- ОСОБА_1 ,

розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Роганської селищної ради, являючись відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону N? 1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 27.02.2024, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік, чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи депутатом Роганської селищної ради, являючись відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону N? 1700-VII суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 27.02.2024, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік, чим вчинив правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні провину в правопорушенні заперечував, пояснив, що з протоколами не згоден. По суті справи пояснив, що на момент військової агресії РФ проживав в с.Логачівка, почались обстріли, тому терміново 05.03.2022 він разом з родиною виїхав в Краснокутський район, узявши лише документи, телефони, там мешкає і до тепер. Про внесення змін до закону щодо декларування йому стало відомо від секретаря сільської ради, наприкінці січня 2024 року, але на той момент він працював офіційно у фермерському господарстві в Краснокутському районі і треба було брати відпустку щоб привезти ноутбук, зробити електронний ключ, одержати довідку про доходи, у зв'язку з цим декларації було подано з запізненням, вважає ці причини поважними.

В письмових запереченнях просив закрити провадження у справі у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності. Зауважив, що інкриміноване правопорушення не може бути віднесено до тривалих, оскільки воно закінчилось у чітко визначений час 27.02.2024, а так спливли строки притягнення до адміністративної відповідальності.

Суд, вислухавши позицію ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, зазначає про таке.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 4 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.

Встановлено, що 04.12.2020, тобто з моменту повідомлення Роганською селищною територіальною виборчою комісією на сесії Роганської селишної ради про підсумки виборів, ОСОБА_2 набув повноважень депутата Роганської селищної ради замість ОСОБА_3 , який достроково склав повноваження депутата.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що на депутатів місцевих рад поширюється вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону N? 1700-VII народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_4 , будучи депутатом місцевої ради, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону N? 1700-VII суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"[" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону N? 1700-VII особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб?єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов?язку подати документи.

Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону N? 1700-VII, немає обов?язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов?язок поновлено.

Зокрема, згідно з п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону N? 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Так, ОСОБА_2 27.02.2024 о 21.46 подав щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи викладене, ОСОБА_5 щорічну декларацію за 2021 рік (яку відповідно до п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону N? 1700-VII повинен був подати не пізніше 31.01.2024) подав 27.02.2024, тобто несвоєчасно.

Крім того, ОСОБА_2 27.02.2024 о 21.47 подав щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи викладене, ОСОБА_2 щорічну декларацію за 2022 рік (яку відповідно до п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону N? 1700-VII повинен був подати не пізніше 31.01.2024) подав 27.02.2024, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону N? 1700-VII правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов?язкового елементу об?єктивної сторони, в той час як обов?язковим елементом об?єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Частиною 1 ст. 651 Закону N? 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за епізодами від 27.02.2024 (час 21.46) та від 27.02.2024 (час 21.47) за ч. 1 ст. 1726 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Щодо заперечень ОСОБА_1 суд зазначає наступне.

Склад правопорушення, передбачений ст. 172° КУпАП, є триваючим.

Початковим моментом триваючого правопорушення є діяння особи, коли винувата особа не виконує покладеного на неї обов?язку або виконує його неповністю чи неналежним чином. Триваючі правопорушення припиняються виконанням установлених обов?язків.

Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, є 27.02.2024 о 21.46, тобто дата та час несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 рік, а також 27.02.2024 о 21.47 час подання щорічної декларації за 2022 рік.

Положення статті 38 та інших норм КУпАП зазначають, що законодавець пов?язує початок обчислення строку виявлення правопорушення з моментом, коли встановлено, що у діях особи є склад правопорушення (встановлено правопорушення).

Дії особи, що має право скласти протокол, до моменту складання протоколу можуть свідчити, що виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що таке діяння містить склад адміністративного правопорушення (встановлено об'єкт, об?єктивну сторону, суб?єкт, суб?єктивну сторону), зазначається тільки при складанні протоколу і саме з дати його складання слід рахувати строк накладання стягнення.

Датою виявлення вчиненого ОСОБА_6 адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, є момент з?ясування всіх необхідних даних і надання пояснення, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі необхідні ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто дата складання зазначених протоколів, а тому суд не вважає порушеними строки накладення стягнення.

Причини пропуску строку є поважними, якщо обставини які зумовили такі причини є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

На думку суду, ОСОБА_1 не підтверджено належними доказами неможливість своєчасного подання декларацій, а незнання останнього про необхідність її подання не звільняє від відповідальності.

Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.

Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також те, що вона притягується до адміністративної відповідальності вперше, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з правопорушника, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2025 становить суму в розмірі 605,60 грн.

Сума судового збору на підставі ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави.

Керуючись ст. ст. 33, 172-6, 248, 251, 252, 268, 280, 283 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Штраф повинен бути сплачений за реквізитами: Протокол №110;№111; Код бюджетної класифікації 21081100, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) МФО 899998, Код отримувача 37874947, Отримувач ГУК Харків обл/CТГ Рогань/21081100

Номер рахунку (IBAN) UA088999980313080106000020547 (Роганська ТГ).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу: «судовий збір при ухваленні судом постанови про накладення адміністративного стягнення», справа № 635/1807/25.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області.

Повний текст постанови складено 25.08.2025.

Суддя Д.М. Савченко