Рішення від 13.08.2025 по справі 920/604/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13.08.2025м. СумиСправа № 920/604/24(920/686/25)

Господарський суд Сумської області у складі судді Соп'яненко О.Ю., за участю секретаря судового засідання Бардакової О.М., розглянувши матеріали справи №920/604/24 (920/686/25)

за позовом: першого заступника керівника Сумської окружної прокуратури (40000, м. Суми, вул. Магістратська, буд. 12)

в інтересах держави в особі позивача: Лебединської міської ради (42200, м. Лебедин, вул. Сумська, 12, код ЄДРПОУ 39449040)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНОВА СУМЩИНА" (42330, Сумська область, Сумський район, село Могриця, вул. Садова, буд. 34, ЄДРПОУ 42092848)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернова Сумщина" арбітражного керуючого Удовенка Романа Петровича (40000, м. Суми, вул. Кузнечна, 4; РНОКПП НОМЕР_1 )

про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки

За участі представників сторін:

прокурор: Гладенко Я.Ю.

позивач: не з'явився,

відповідач: не з'явився,

третя особа: не з'явилася,

Суть спору: перший заступник керівника Сумської окружної прокуратури у позовній заяві просить суд:

- розірвати договір оренди землі від 22.12.2020, укладений між ГУ Держгеокадастру у Сумській області (правонаступник Лебединська міська рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНОВА СУМЩИНА" (номер запису про інше речове право: 40009140);

- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНОВА СУМЩИНА" (код ЄДРПОУ 42092848) повернути Лебединській міській раді (код ЄДРПОУ 39449040) земельну ділянку з кадастровим номером 5922984200:07:002:0791 площею 30 га;

- стягнути з відповідача на користь Сумської обласної прокуратури (м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код 03527891, р/р UA598201720343120001000002983 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172) кошти, витрачені на сплату судового збору, у сумі 4844,80 грн.

Відповідно до ухвали суду від 28.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 920/604/24 (920/686/25); постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; розгляд справи № 920/686/25 здійснювати в межах справи № 920/604/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернова Сумщина", в окремому позовному провадженні; призначено підготовче засідання на 17.06.2025, 12:00. Також залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернова Сумщина" арбітражного керуючого Удовенка Романа Петровича (40000, м. Суми, вул. Кузнечна, 4; РНОКПП НОМЕР_1 ).

02.06.2025 першим заступником керівника Сумської окружної прокуратури подано до суду заяву від 02.06.2025 №54-4183вих-25, в якій на виконання вимог ухвали суду від 28.05.2025 надає докази направлення на адресу арбітражного керуючого Удовенка Романа Петровича копії позову та доданих до нього документів.

16.06.2025 Лебединською міською радою подано до суду клопотання від 16.06.2025, в якому просить провести розгляд даної справи за відсутності представника Лебединської міської ради. Також зазначено, що позов Сумської окружної прокуратури підтримує в повному обсязі.

У зв'язку з відпусткою судді 17.06.2025 судове засідання у справі №920/604/24 (920/686/25) не відбулось, ухвалою суду від 26.06.2025 призначено підготовче засідання на 15.07.2025, 11:00.

Ухвалою суду від 15.07.2025 відкладено підготовче засідання на 30.07.2025, 12:40.

Ухвалою суду від 30.07.2025 підготовче провадження у справі №920/604/24 (920/686/25) закрито; призначено розгляд справи по суті на 13.08.2025, 12:40.

Відповідач в судове засідання не з'явився, ухвала суду від 30.07.2025 повернулася з відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою".

Третя особа - розпорядник майна ТОВ "ЗЕРНОВА СУМЩИНА" арбітражний керуючий Удовенко Р.П. в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, ухвала суду від 30.07.2025 доставлена до електронного кабінету Удовенка Р.П. 05.08.2025.

Прокурор в судовому засіданні 13.08.2025 надав пояснення та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Суду у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасника процесу, оцінивши та дослідивши докази по справі, суд встановив:

Частинами 1, 3 ст. 4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч. 4 ст. 53 ГПК України).

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі № 3-рп/99 із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Отже, визначення інтересів держави та у чому вбачається їх порушення або загроза порушення, як на законодавчому рівні, так і на рівні правової позиції судів, віднесена до компетенції прокурора і оцінюється судом у кожному конкретному випадку звернення прокурора до суду.

Аналіз ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави дійти до висновку що «інтереси держави» (як загальне поняття) являють собою комплекс прав та законних інтересів як в цілому держави України (або народу України), так і інтереси окремої територіальної громади певної місцевості (жителі певного населеного пункту або декількох населених пунктів).

Тобто, інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади є частинами одного цілого - «інтересів держави», про які зазначено в ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Як встановлено Сумською окружною прокуратурою, орган місцевого самоврядування - Лебединська міська рада при наявності порушень інтересів територіальної громади м. Суми, а саме факту несплати відповідачем плати за користування земельною ділянкою у передбаченому законодавством розмірі, позивачем, як органом, уповноваженим на здійснення відповідних функцій держави у спірних правовідносинах, не вжито належних заходів щодо усунення порушень в межах своїх повноважень, в тому числі шляхом звернення до суду.

Фактом неотримання коштів від орендної плати за спірну земельну ділянку місцевим бюджетом порушуються визначальні матеріальні потреби суспільства, Лебединської об'єднаної територіальної громади як носія єдиного джерела влади в Україні, тобто порушуються інтереси держави в цілому, оскільки ослаблюються економічні основи місцевого самоврядування, що призводить до неможливості забезпечення виконання відповідних програм розвитку.

Крім того, перебування спірної земельної ділянки у користуванні відповідача, який неналежно виконує умови Договору, створює перешкоди у розпорядженні нею Лебединською міською радою, а саме надання її в оренду суб'єктам господарювання та отримання за нею орендної плати у значно більшому розмірі.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон) однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад, сіл селищ, міст через міські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Частиною 1 статті 62 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб. У випадках, коли доходи від закріплених за місцевими бюджетами загальнодержавних податків та зборів перевищують мінімальний розмір місцевого бюджету, держава вилучає із місцевого бюджету до державного бюджету частину надлишку в порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.

Відповідно до положень ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів. Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів. Склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України (ст. 63 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно зі ст. ст. 10, 265 Податкового кодексу України плата за землю є місцевим податком. Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 64 Бюджетного кодексу України вона зараховується до бюджетів місцевого самоврядування, а отже бюджет Лебединської міської ради недоотримав би значну суму коштів.

Місцеві бюджети мають бути достатніми для забезпечення виконання органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень на забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб. Повноваження на здійснення витрат місцевого бюджету мають відповідати обсягу надходжень місцевого бюджету.

У разі, коли вичерпано можливості збалансування місцевих бюджетів і при цьому не забезпечується покриття видатків, необхідних для здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень на забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб, держава забезпечує збалансування місцевих бюджетів шляхом передачі необхідних коштів до відповідних місцевих бюджетів у вигляді дотацій та субвенцій відповідно до закону (ст. 66 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Недоотримання коштів у розмірі суми орендної плати суттєво ослаблює дохідну частину місцевого бюджету та може призвести до неможливості покриття щомісячних (постійних) видатків місцевого бюджету і як наслідок до необхідності державного забезпечення збалансування місцевого бюджету.

Таким чином, місцеві інтереси знаходяться у тісному зв'язку із загальнодержавними, а місцеве самоврядування і державне буття суспільства характеризуються взаємозалежністю та взаємодоповненням. Як наслідок, у разі порушення економічних (матеріальних) інтересів місцевого самоврядування, порушуються й інтереси держави в цілому.

Як визначено ст. 10 Закону міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до приписів ч. 5 ст. 16 Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно зі ст. 26, ст. 33 Закону та ст. 12 Земельного кодексу України до компетенції сільських, селищних, міських рад, та їх виконавчих органів належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, зокрема розпорядження землями територіальних громад, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охоронною земель, вирішення земельних спорів та інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частиною 5 ст. 60 цього Закону визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Таким чином, Лебединська міська рада є органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження щодо захисту порушених інтересів держави у спірних правовідносинах.

Сумською окружною прокуратурою направлено лист від 09.05.2025, в якому повідомлено Лебединську міську раду про виявлене порушення вимог земельного законодавства.

Лебединська міська рада листом від 13.05.2025 повідомила, що заходів щодо стягнення вказаних коштів не вживала та не заперечує щодо зверненням з відповідним позовом прокуратурою.

Вказане свідчить про нездійснення компетентним органом захисту законних інтересів держави та відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" є виключною підставою для вжиття прокурором заходів представницького характеру та пред'явлення відповідного позову, ураховуючи, що інтереси держави на цей час залишаються незахищеними.

Сумською окружною прокуратурою надіслано лист від 14.05.2025 до Лебединської міської ради щодо звернення із позовною заявою до суду.

Таким чином, прокурор, звертаючись з позовом, зазначив підстави для представництва прокурором інтересів держави та підтвердив їх наявність.

Так, між Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВА СУМЩИНА» укладено договір оренди землі від 22.12.2020 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1 Договору орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 30,0000 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5922984200:07:002:0791, яка розташована за межами населених пунктів на території Кам'янської сільської ради Лебединського району Сумської області.

Пунктом 2 Договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка кадастровий номер 5922984200:07:002:0791 загальною площею 30 га, у тому числі сіножаті 30 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 5922984200:07:002:0791) на дату укладення договору становить - 264790,15 грн і підлягає щорічній інфляції - п. 5 Договору.

Згідно з п. 8 Договір укладено строком на 7 років до 22.12.2027 року.

Орендна плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно протоколу земельних торгів №1/29943 з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності від 22.12.2020, вноситься Орендарем у розмірі 130274,22 грн, що становить 49,199043% від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації відповідно до вимог Податкового кодексу України.

Орендна плата сплачується Орендарем шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів на рахунок Кам'янської сільської ради Лебединського району, Сумської області.

Відповідно до п. 40 Договору право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Встановлено, що державна реєстрація Договору здійснена 28.12.2020 (згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно).

Відповідно до п. 11 Договору, орендна плата вноситься у такі строки:

- за перший рік - не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди;

- починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України.

Пунктом 37 Договору визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи Орендаря - не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.

У зв'язку із законодавчими змінами на підставі рішення Лебединської міської ради від 24.02.2021 № 174-МР прийнято із державної у комунальну власність територіальної громади в особі Лебединської міської ради земельні ділянки, у тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 5922984200:07:002:0791 площею 30 га.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право комунальної власності на земельну ділянку кадастровий номер 5922984200:07:002:0791 площею 30 га зареєстровано 12.04.2021.

Також встановлено, що спірна земельна ділянка розташована на території Кам'янської сільської ради Лебединського району, яка згідно розпорядження Кабінету Міністрів України «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Сумської області» від 12.06.2020 №723-р увійшла до складу Лебединської територіальної громади Сумського району Сумської області.

Отже, орендодавцем спірної земельної ділянки за Договором виступає Лебединська міська рада та кошти за її оренду сплачуються на користь міської ради.

У той же час встановлено, що згідно з інформацією ГУ ДПС у Сумській області від 08.05.2025 ТОВ «ЗЕРНОВА СУМЩИНА» має податковий борг по орендній платі за земельну ділянку кадастровий номер 5922984200:07:002:0791 площею 30 га у сумі 306 429,97 грн, а саме: основний платіж - 260 548,64 грн; штрафна санкція - 0.00 грн; пеня - 45 881,33 грн.

Вказана заборгованість виникла внаслідок несплати орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 5922984200:07:002:0791 за 2022-2023 роки (24 місяці), тобто є систематичною.

Крім того встановлено, що ухвалою Господарського суду Сумської області від 19.03.2025 у справі №920/604/24 задоволено заяву ГУ ДПС у Сумській області від 25.11.2024 №2071/5/18-28-13-04-01 (вх.№5092) про визнання кредиторських вимог до ТОВ «ЗЕРНОВА СУМЩИНА».

Однією з вимог вказаної заяви є податковий борг - орендна плата з юридичних осіб, Лебединська міська ТГ (код бюджетної класифікації 18010600) на суму 306 429,97 грн, а саме: основний платіж - 260 548,64 грн; штрафна санкція - 0.00 грн; пеня - 45 881,33 грн.

Пунктом 26 Договору визначено право Орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до п. 28 Договору визначено обов'язок Орендаря сплачувати орендну плату за використання земельної ділянки.

Поміж іншим, пунктом 35 та 38 Договору визначено підстави припинення його дії, серед яких систематична несплата орендної плати, а також передбачено, що за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

Отже, відповідач в порушення умов договору оренди землі та вимог законодавства свої обов'язки, в частині сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, систематично не виконує, що свідчить про істотне порушення відповідачем умов договору оренди, та є підставою для його розірвання.

Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з положеннями статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Умовою виконання зобов'язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов'язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов'язання. Строк (термін) виконання зобов'язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Відповідно до частин першої, другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

За змістом статті 1 Закону України «Про оренду землі», яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 Земельного кодексу України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Положеннями частини першої статті 2 Закону України «Про оренду землі» визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У частині першій статті 15 Закону України «Про оренду землі» визначено істотні умови договору оренди, якими, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, а положення статей 24, 25 цього Закону визначають права та обов'язки орендодавця та орендаря, зокрема, право орендодавця вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди і своєчасного внесення орендної плати, а також право орендаря самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.

У відповідності до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно ст. 265.1 Податкового кодексу України податок на майно складається: з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі ст. ст. 6 та 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 288 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Нормами ст. ст. 287, 288 Податкового кодексу України передбачено, що, податкове зобов'язання щодо плати за землю, а також орендна плата, визначені у податковій декларації на поточний рік, сплачуються рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Суд враховує, що в порушення обов'язків, визначених договором, п. «в» ч. 1 ст. 96, ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 21 Закону України «Про оренду землі» відповідач неналежним чином виконує свої зобов'язання щодо своєчасної та систематичної сплати орендної плати за земельну ділянку, внаслідок чого у нього наявна заборгованість за 2022-2023 роки, яка має постійний (систематичний) характер.

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом (ст. 172 ЦК України).

За ст. 152 Земельного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту права власності на землю, який здійснюється, у тому числі, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, припинення господарських правовідносин, застосування інших передбачених законом способів.

Згідно з вимогами абзаців 2, 3 частини 3 статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідачем в порушення умов договору оренди землі та вимог законодавства свої обов'язки в частині сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, систематично не виконує, що свідчить про істотне порушення відповідачем умов договору оренди, та є підставою для його розірвання, а тому позовні вимоги щодо розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами по справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Стосовно інших доводів сторін, які детально не зазначені в рішенні, то вони не підлягають врахуванню, оскільки суперечать встановленим судом фактичним обставинам справи та не стосуються предмета доказування по даній справі.

Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що судом позовні вимоги задоволені повністю, то на відповідача покладаються витрати Сумської обласної прокуратури зі сплати судового збору в розмірі 4844 грн 80 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов першого заступника керівника Сумської окружної прокуратури до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНОВА СУМЩИНА" про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки - задовольнити.

2. Розірвати договір оренди землі від 22.12.2020, укладений між ГУ Держгеокадастру у Сумській області (правонаступник Лебединська міська рада) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНОВА СУМЩИНА" (номер запису про інше речове право: 40009140).

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНОВА СУМЩИНА" (код ЄДРПОУ 42092848) повернути Лебединській міській раді (код ЄДРПОУ 39449040) земельну ділянку з кадастровим номером 5922984200:07:002:0791 площею 30 га.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЕРНОВА СУМЩИНА" (42330, Сумська область, Сумський район, село Могриця, вул. Садова, буд. 34, ЄДРПОУ 42092848) на користь Сумської обласної прокуратури (м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код 03527891, р/р UA598201720343120001000002983 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172) кошти, витрачені на сплату судового збору, у сумі 4844,80 грн.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення підписано 25.08.2025 у зв'язку з відпусткою судді з 14.08.2025 по 22.08.2025.

Суддя О.Ю. Соп'яненко