Рішення від 14.08.2025 по справі 912/1676/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 рокуСправа № 912/1676/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участі секретаря судового засідання Коваленко Т.А., розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу №912/1676/25

за позовом Керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області, вул. Паркова, 13, селище Голованівськ, Голованівський район, Кіровоградська область, 26500, в інтересах держави в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації, пл. Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, 25006

до відповідачів

1. Голованівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, вул. Соборна, 48, селище Голованівськ, Голованівський район, Кіровоградська область, 26500

2. Надлацької сільської ради, вул. Адміністративна, 2, с. Надлак, Голованівський район, Кіровоградська область, 26150

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", вул. Шота Роставелі, 9 А, м. Київ, 01601

про визнання недійсним розпорядження, скасування державної реєстрації земельної ділянки

Представники учасників справи:

прокурор Радкевич С.В., посвідчення № 075389 видане 01.03.2023,

від позивача - участі не брали,

від відповідачів 1,2 - участі не брали,

від третьої особи - Шишка В.Ю. самопредставництво, витяг з ЄДР (в режимі відеоконференції).

У судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області, в інтересах держави в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації до Голованівської районної державної адміністрації Кіровоградської області та Надлацької сільської ради з вимогами:

- визнати недійсним розпорядження голови Новоархангельської районної державної адміністрації від 22.08.2013 року № 213-р "Про затвердження технічної документації щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації та формування земельної ділянки з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 площею 2,3372 га на території Надлацької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області,

- скасувати вчинену 28.10.2013 у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 площею 2,3372, з покладення судового збору.

- покладення судового збору.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що оскаржуване розпорядження затверджено з порушенням закону, внаслідок чого в односторонньому та позасудовому порядку незаконно вилучено поза волею держави в особі належного розпорядника - Кабінету Міністрів України спірну земельну ділянку в межах її накладення на землі державного лісового фонду з земель лісогосподарського призначення зі зміною її категорії та цільового призначення на землі сільськогосподарського призначення.

Підставами звернення з даним позовом прокурор зазначив, що орган, уповноважений державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах, не вжив заходів на усунення порушень.

Ухвалою від 27.06.2025 господарський суд відкрив провадження у справі №912/1676/25 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 05.08.2025 о 12:30, залучив Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" третьою особою, встановив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

09.07.2025 через систему "Електронний суд" від Голованівської районної державної адміністрації Кіровоградської області надійшла заява про визнання позову, в якій відповідач 1 також просить повернути Голованівській окружній прокуратурі Кіровоградської області з Державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову; справу розглядати за відсутності представника Голованівської райдержадміністрації.

10.07.2025 через систему "Електронний суд" від Надлацької сільської ради надійшла заява, за змістом якої відповідач 2 позовні вимоги прокурора у цій справі визнає, з правовим та фактичними підставами позову погоджується, щодо задоволення позову не заперечує, а також просить розгляд справи проводити за його відсутності.

04.08.2025 через систему "Електронний суд" Кіровоградською обласною державною адміністрацією подано до суду заяву, в якій позивач підтримує позовні вимоги Керівника Голованівської окружної прокуратури Кіровоградської області та просить розгляд справи здійснити за відсутності його представника. Також 04.08.2025 позивач подав додаткові пояснення у справі.

05.08.2025 господарський суд відкрив підготовче засідання.

Ухвалою від 05.08.2025 господарський суд задовольнив усне клопотання прокурора від 05.08.2025 про виправлення технічної описки в резолютивній частині позовної заяви та здійснювати подальший розгляд справи №912/1676/25 з її урахуванням. Закрив підготовче провадження у справі №912/1676/25 та призначив справу до судового розгляду по суті на 14.09.2025.

Ухвалою від 06.08.2025 суд виправив описку допущену у другому пункті резолютивної частини ухвали суду від 05.08.2025, постановив вважати вірною датою судового засідання - 14.08.2025 о 09:30 год.

14.08.2025 суд розпочав розгляд справи по суті.

У судовому засіданні 14.08.2025 прокурор підтримав позовні вимоги. Сторони своїм процесуальним правом на участь в засіданні суду не скористались, уповноважених представників не направили, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

Згідно ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Голованівською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст.23 Закону України "Про прокуратуру", встановлено порушення вимог законодавства при формуванні земельних ділянок з визначенням категорії - землі сільськогосподарського призначення за рахунок земель державного лісового фонду.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, вважає належними суб'єктом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Кіровоградську обласну державну адміністрацію.

Суд ураховує, що землі лісового фонду за особливостями свого цільового призначення і правового режиму не можуть використовуватися для ведення сільського господарства, що унеможливлює реалізацію державної політики по забезпеченню охорони, відтворення та сталого використання земельних і лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства.

Статтею 324 Цивільного кодексу України передбачено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.

З дня набрання чинності пунктом 24 Перехідних положень Земельного кодексу України земельні ділянки, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств продовжують перебувати у державній власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 149 ЗК України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.

Згідно з ч. 5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

За таких обставин, Кіровоградська обласна державна адміністрація, відповідно до ст. 84, 122, 149 ЗК України, є розпорядником земельних ділянок лісогосподарського призначення державної власності та є органом уповноваженим державою здійснювати повноваження щодо захисту порушених інтересів держави у зазначеній сфері правовідносин.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Голованівська окружна прокуратура Кіровоградської області 18.03.2024 направила Кіровоградській обласній державній адміністрації лист №54-1480ВИХ-23 про порушення права держави на землі лісогосподарського призначення та звернення уваги на необхідність вжиття облдержадміністрацією, як розпорядником земель державного лісового фонду, заходів до захисту інтересів держави (а.с. 148-149 т.1).

Кіровоградська обласна державна адміністрація листом №01-29/472/0.6 від 29.03.2024 повідомила Прокурора про не звернення з позовними заявами стосовно повернення земельної ділянки та не заперечує щодо вжиття заходів для представництва у суді прокурором інтересів держави в особі облдержадміністрації (а.с. 150 т. 1).

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

З наведеного слідує, що позивач з урахуванням обізнаності про порушення інтересів держави, на які вказує прокурор, не відреагував на порушення, заходів захисту вказаних інтересів, зокрема, у судовому порядку, не вжив. Невжиття таких заходів за умови обізнаності про наявність відповідного порушення, стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі позивача до суду з цим позовом.

Така бездіяльність позивача, як компетентного органу, який здійснює відповідні повноваження у сфері спірних правовідносин, є самостійною юридичною особою, однак незалежно від причини не здійснює захисту інтересів держави в судовому порядку, виключає можливість трактування прокурора як альтернативного суб'єкта звернення до суду, що замінює компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави. У цьому випадку прокурор виконує саме субсидіарну роль, замінюючи в судовому провадженні позивача, який усупереч вимогам закону не здійснює захист інтересів держави.

Про намір звернутися до суду з позовною заявою Голованівська окружна прокуратура на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" попередньо повідомлено Кіровоградську обласну державну адміністрацію листом №54-2306 від 21.04.2025 (а.с. 198-199 т. 1).

Таким чином, звернення прокурора до суду в інтересах держави, а саме Кіровоградської обласної державної адміністрації, є правомірним і виправданим, оскільки, як зазначалося вище, вказаним органом самостійно таких заходів не вжито і, як наслідок, інтереси держави залишилися незахищеними.

Наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у даному спорі не оскаржена на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Так, згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку земельна ділянка з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 площею 2,3372 га, розташована в Голованівському районі, на території Надлацької сільської ради, має цільове призначення - 01.01 для ведення фермерського господарства; з визначенням: категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, виду використання - для ведення фермерського господарства, складу угідь - пасовища. Щодо форми власності у зазначених Витягах наявний запис - Інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня.

Державну реєстрацію земельної ділянки здійснено 28.10.2013 Відділом Держземагентства у Новоархангельському районі Кіровоградської області на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, розробник - Державне підприємство "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості про права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження на земельну ділянку з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 площею 2,3372 га відсутні.

Згідно пояснювальної записки до технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області документація із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) на території Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області складена на підставі розпорядження голови Новоархангельської районної державної адміністрації від 22.08.2013 року №213-р, наказу Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області від 14.08.2013 №11 (в розрізі районів).

Така технічна документація затверджена розпорядженням голови Новоархангельської районної державної адміністрації від 04.11.2023 №283-р.

У Додатку до розпорядження Надлацька сільська рада визначена за порядковим номером 4, загальна площа проінвентаризованих земельних ділянок складає 505,8800 га.

Відповідно до змісту Техдокументації, її описової частини та графічних матеріалів земельна ділянка з інвентаризаційним номером 7 площею 2,3372 га є ненаданою у власність і користування та за видом угідь віднесена до пасовищ, цільове призначення цієї землі визначено як землі сільськогосподарського використання.

Отримані за результатами інвентаризації земель відомості, у тому числі щодо земельної ділянки площею 2,3372 га зареєстровані у Державному земельному кадастрі з присвоєнням кадастрового номеру 3523682900:02:000:1727.

Так, за повідомленням Філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України" земельна ділянка з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 накладається на землі лісогосподарського призначення, що перебувають знаходиться у постійному користуванні Тишківського лісництва державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", погоджень щодо вилучення земельної ділянки з постійного користування державне підприємство не надавало.

Прокурор зазначає, що під час проведення у 2013 році інвентаризації земель Надлацькою сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області, без належного збору та аналізу необхідних вихідних даних замовником та розробником безпідставно визначено цільове призначення частини спірної земельної ділянки як землі сільськогосподарського призначення без врахування тієї обставини, що вказана земля належать до земель лісового фонду. Незаконно юридично змінено цільове призначення спірної землі із лісогосподарського на сільськогосподарське призначення, а право щодо розпорядження нею за привалами ст.122 ЗК України набув територіальний органи Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, а з 27.05.2021 - Надлацька сільська рада Голованівського району Кіровоградської області, усунувши від таких повноважень Кабінет Міністрів України та Кіровоградську обласну державну адміністрацію.

Так, за рішенням Новоархангельської районної ради від 27.04.2000 №87 "Про вилучення і передачу земельних ділянок лісового фонду" районна рада вилучила з користування сільськогосподарських підприємств земельні ділянки лісового фонду загальною площею 1736,4 га у тому числі 128,0 га земель на території Надлацької сільської ради (Колективне сільськогосподарське підприємство "Зоря") (а.с. 66-67 т. 1).

За нормами ст. 7 Земельного кодексу України 1990 року користування землею може бути постійним або тимчасовим. Постійним визнається землекористування без заздалегідь установленого строку.

У постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності, у тому числі для ведення лісового господарства спеціалізованими підприємствами.

Земельна ділянка, якій у 2013 році присвоєно кадастровий номер 3523682900:02:000:1727, облікована як землі лісогосподарського призначення на підставі рішення Новоархангельської районної ради від 27.04.2000 №87 "Про вилучення і передачу земельних ділянок лісового фонду".

За правилами ст.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України (набули чинності 29.03.2006), до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Згідно із абзацом першим пункту 2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

У 2000 році складено Проект відведення Оникіївському державному лісогосподарському підприємству об'єднання "Кіровоградліс" в постійне користування ділянок лісового фонду, які перейшли в відання селищної та сільських рад та відповідні картографічні матеріали.

Згідно Планшету лісовпорядкування №9 лісовпорядкування 2009 та Проекту організації і розвитку лісового господарства "ДП "Оникіївське лісове господарство" 2010 р. земельна ділянка, що має кадастровий номер 3523682900:02:000:1727 знаходилась на території Тишківського лісництва у кварталі 99 (виділи 5, 6, 7) з наявними незімкнутими лісовими культурами, дуб звичайний (а.с. 87, 89-92 т. 1).

Згідно Планшету лісовпорядкування №3 лісовпорядкування 2019 та Проекту організації і розвитку лісового господарства "ДП "Оникіївське лісове господарство" 2020 р. земельна ділянка, що має кадастровий номер 3523682900:02:000:1727 знаходиться на території Гишківського лісництва у кварталі 99 (виділи 1,2) з наявними лісовими культурами, дуб звичайний, віком 11 років, рік створення - 2009 (а.с. 88, 93-97 т. 1).

Проект організації та розвитку лісового господарства - документ, що визначає роботу лісокористувача на найближчі десять років (ревізійний період). Разом із іншими документами, "Проект організації та розвитку..." називають "Матеріалами лісовпорядкування". Матеріали лісовпорядкування ґрунтовно характеризують стан лісового фонду. Базове лісовпорядкування відбувається раз на десять років.

За наказом Держлісагентства від 28.10.2022 № 836 припинено Державне підприємство "Оникіївське лісове господарство" шляхом приєднання його до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

Також, згідно листа №432 від 16.10.2023 Державним підприємством "Харківська державна лісовпорядна експедиція" ВО "Укрдержліспроект" повідомлено, що площа перетину земельної ділянки з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 із землями лісогосподарського призначення кв.99 Тишківського лісництва державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" згідно матеріалів лісовпорядкування 2009 та 2019 рр. складає 0,9688 га із загальної площі ділянки 2,3372 га (а.с. 101-105 т. 1).

Суд ураховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 361/6826/16 та від 06.07.2022 у справі № 372/1688/17, де вказано, що відомості щодо розташування земель лісового фонду, надані ВО "Укрдержліспроект", як єдиним на території України суб'єктом, що виконує лісовпорядні роботи, є належними, оскільки об'єднання здійснює комплекс лісовпорядних робіт для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності і відомчої підпорядкованості за єдиною системою в порядку, встановленому Державним агентством лісових ресурсів України за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища, тобто володіє інформацією про лісовпорядкування.

Земельний кодекс України передбачає, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, зокрема, землі лісогосподарського призначення (ст. 19).

За нормами Земельного кодексу України:

- до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства (ч. 1 ст. 55);

- землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності (ч. 1 ст. 56);

- земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства (ч. 1 ст. 57).

Відповідно до ст. 63 Лісового кодексу України ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

За ст. 47 Лісового кодексу України лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.

Відповідно до ст. 48 Лісового кодексу України у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України:

в редакції на час виникнення спірних правовідносин, до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування;

в актуальній редакції - до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

Отже, при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розділу VIII Прикінцеві положення Лісового кодексу України.

Відтак, планово-картографічні матеріали є належним доказом у справі на підтвердження віднесення земельної ділянки до категорії земель лісогосподарського призначення, виходячи зі змісту інформації, яку вони містять.

Аналогічного висновку дотримується Верховний Суд, зокрема, у постанові від 01.11.2023 по справі № 676/5079/21.

Окрім того, в силу 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України такі документи підтверджують право постійного користування земельними лісовими ділянками державними лісогосподарськими підприємствами.

Також листи ВО "Укрдержліспроект" з інформацією про запитувану спірну земельну ділянку є належними, допустимими доказами, про що зазначено Верховним Судом у постанові від 13.11.2019 у справі № 361/6829/16.

На підставі вищевикладеного, суд вважає підтвердженими доводи прокурора, що земельна ділянка з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 частково перебувала у складі земель лісогосподарського призначення та в постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства.

При цьому за приписами ч. 7 ст. 122 та ч. 9 ст. 149 ЗК України передбачено, що Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, вилучення земельних ділянок державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в тому числі, ліси для нелісогосподарських потреб.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 117 ЗК України визначено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать в тому числі земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність.

За приписами ст. 16, 17 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.

У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Аналогічні положення містяться в ч. 1 ст. 57 ЗК України, відповідно до якої земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 116 ЗК України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1, 2, 9 ст. 149 ЗК України регламентовано, що земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатись для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для нелісогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених статтею 150 цього Кодексу.

Таким чином, вилучення земельних лісових ділянок із постійного користування спеціалізованих лісогосподарських підприємств для нелісогосподарських потреб, які перебувають за межами населених пунктів, передача у власність та у користування відносилась до виключної компетенції Кабінету Міністрів України.

Разом з цим, Кабінет Міністрів України на запит Голованівської окружної прокуратури листом №14399/0/2-24 від 18.06.2024 повідомив, що рішень про зміну цільового призначення, вилучення або припинення права постійного користування земельною ділянкою ДП "Оникіївське лісове господарство" площею 2,3372 га в межах Тишківського лісництва, квартал 99, для лісогосподарських потреб, не приймав (а.с. 153 т. 1).

Крім того, Земельним кодексом України регламентовано порядок та органи уповноважені на прийняття відповідних рішень про припинення права користування земельною ділянкою.

В силу положень статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;

г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Відповідно до ч. 3 ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки, при цьому за приписами ч. 2 ст. 149 вказаного кодексу вилучення земельних ділянок провадиться уповноваженими на це суб'єктами за згодою землекористувачів.

В свою чергу Філія "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України", як постійний користувач спірної земельної ділянки повідомила, що земельна ділянка не вилучалася з фактичного користування лісгоспу та продовжує на даний час використовуватись для ведення лісового господарства. Підприємством не проводились дії щодо передачі або зміни цільового призначення лісової ділянки, яка розташована на території кварталу 99 виділ виділ 1 (частково) та виділ 2 Тишківського лісництва філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України", будь-які погодження на вилучення земельної ділянки не надавались (а.с. 131-132 т. 1).

Так, зміна цільового призначення землі із лісогосподарського на сільськогосподарське, передача її в комунальну власність, суперечить вимогам ст. 56, 84, 116, 117, 122, 141, 142, 149 Земельного кодексу України, ст. 16, 17 Лісового кодексу України.

Статтею 391 ЦК України визначено право власника вимагати усунення перешкоду здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ст. 16, 21 ЦК України, ст. 152 ЗК України способами захисту цивільних прав є визнання незаконними рішень органів державної влади та відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав.

Статтею 155 ЗК України унормовано, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Статтею 393 Цивільного кодексу України визначено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.

Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, й ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних прав, і такі правовідносини мають майновий характер або пов'язані з реалізацією майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів (постанови Великої Палати Верховного Суду від у справі № 361/2965/15- а, від 09.1 1.2021 у справі № 542/1403/17, від №684/691/18).

У постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 № 487/10128/14, від 15.09.2020 № 469/1044/17 вказані можливі способи усунення таких порушень, яких може вимагати законний власник, а саме шляхом оспорення відповідних рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договорів або інших правочинів, а також вимагаючи повернути земельну ділянку.

Крім цього, у постанові Верховного Суду від 20.10.2020 у справі №910/13356/17 суд виклав висновок про те, що способом захисту в негаторних правовідносинах є вимога, яка забезпечить законному володільцю реальну можливість користуватися і розпоряджатися майном тим чи іншим способом.

Право розпорядження спірною земельною ділянкою з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727, що зареєстрована у Державному земельному кадастрі, як землі сільськогосподарського призначення, на час звернення до суду в силу вимог п.24 Перехідних положень Земельного кодексу України належить Надлацькій сільській раді, що створює можливість для цього органу використовувати їх на власний розсуд, тому числі, передати фізичним чи юридичним особам у власність чи користування.

Проте, зважаючи на викладені вище обставини, держава, як власник цих земель, не втратила право на них, а тому воно захищається законом.

З урахуванням того, що уповноваженим органом державної виконавчої влади рішення про вилучення, передачу, зміну цільового призначення земельної ділянки не приймались, відтак право власника та дійсного володільця спірних земельних ділянок до цього часу у законний спосіб не припинене, що вказує на те, що право комунальної власності спірними земельними ділянками, не виникло, тому ефективним способом захисту, спрямованим на повернення земельних ділянок, є негаторний позов (ст. 391 Цивільного кодексу України), який можна заявити упродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця землі.

Власник земельної ділянки може вимагати усунення порушення його права власності на цю ділянку, зокрема, оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини, вимагаючи повернути таку ділянку тощо.

За викладених обставин, суд дійшов висновку, що розпорядження голови Новоархангельської районної державної адміністрації від 04.11.2013 року №283-р "Про затвердження технічної документації щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів)" в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації та формування земельної ділянки з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 площею 2,3372 га на території Надлацької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області, вчинено щодо земельної ділянки лісового фонду без достатніх правових підстав та повноважень та порушує інтереси держави, тому підлягає визнанню недійсним в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, на підставі якої сформована земельна ділянка з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727.

За змістом ч. 1 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (ч. 3, 4 ст. 79-1 ЗК України).

Відповідно до ч. 13 ст. 79-1 ЗК України та ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, зокрема, в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Як встановлено вище, спірна земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та сформована з порушенням чинного законодавства, за розпорядженням голови Новоархангельської районної державної адміністрації від 04.11.2013 року №283-р, що визнано недійсним.

Суд враховує, що внесення до Державного земельного кадастру відомостей щодо земельної ділянки площею 2,3372 га з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727, з віднесенням її до категорії земель сільськогосподарського призначення не відповідає вимогам чинного законодавства, враховуючи те, що така перебуває у постійному користуванні Тишківського лісництва державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

Наявність відомостей щодо земельної ділянки площею 2,3372 га з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727, на якій розташоване заповідне урочище місцевого значення "Сальківське", як земельної ділянки сільськогосподарського призначення у Державному земельному кадастрі порушує принципи об'єктивності, достовірності, повноти його відомостей, визначені ст. 3 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Таким чином, скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки усуне виявлене порушення закону та призведе до приведення цільового призначення земельної ділянки природно-заповідного фонду у відповідність до її дійсного призначення, без необхідності додаткового звернення із позовом до суду.

З підстав викладеного, позовні вимоги прокурора про скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

За наведених обставин у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

За нормами ст. 130 ГПК України передбачено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при подання позову.

Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

У зв'язку із визнанням відповідачами позову до початку розгляду справи по суті, Прокурору підлягає повернення з Державного бюджету 50 % розміру сплаченого судового збору в сумі 3028,00 грн, в іншій частині - 3028,00 грн судовий збір за вказану позовну вимогу підлягає стягненню з відповідачів порівну.

Керуючись ст. 74, 76-77, 123, 129, 130, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним розпорядження голови Новоархангельської районної державної адміністрації від 04.11.2013 року №283-р "Про затвердження технічної документації щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів)" в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації та формування земельної ділянки з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 площею 2,3372 га на території Надлацької сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.

Скасувати вчинену 28.10.2013 у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3523682900:02:000:1727 площею 2,3372 га.

Стягнути з Голованівської районної державної адміністрації Кіровоградської області (вул. Соборна, 48, селище Голованівськ, Голованівський район, Кіровоградська область, 26500, ідентифікаційний код 04055044) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025) 1 514,00 грн судового збору.

Стягнути з Надлацької сільської ради (вул. Адміністративна, 2, с. Надлак, Голованівський район, Кіровоградська область, 26150, ідентифікаційний код 04367051) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025) 1 514,00 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, р/р UA178999980313161206083011567, код класифікації доходів бюджету 22030101) Кіровоградській обласній прокуратурі (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025) 3 028,00 грн судового збору, сплаченого згідно платіжної інструкції №3132 від 23.12.2024, що залишається в матеріалах справи.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати до Електронних кабінетів: Кіровоградській обласній прокуратурі, Голованівській окружній прокуратурі Кіровоградської області, Кіровоградській обласній державній адміністрації, Голованівській районній державній адміністрації Кіровоградської області, Надлацькій сільській раді, Державному спеціалізованому господарському підприємству "Ліси України".

Повне рішення складено 25.08.2025.

Суддя В.Г. Кабакова