Рішення від 25.08.2025 по справі 904/1745/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.08.2025 Справа № 904/1745/25

За позовом: Приватного акціонерного товариства «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія», м. Дніпро

До: Товариства з обмеженою відповідальністю «Зевс-МММ», м. Дніпро

Про: стягнення 107 401,94 грн.

Суддя Васильєв О.Ю.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» (позивач) з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ТОВ «Зевс-МММ» (відповідач) про стягнення вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 107 401,94 грн. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на самовільне підключення відповідачем струмоприймачів та електропроводки до електричної мережі, яка не є власністю оператора системи, з порушення схеми обліку поза розрахунковими засобами обліку з метою безоблікового споживання електричної енергії, що зафіксовано позивачем в акті про порушення. Зменшення вартості не облікованої електроенергії здійснено позивачем після надання НКРЕКП 28.04.25 р. відповіді на скаргу ТОВ «Зевс-МММ» (відповідач) в якій містилася вимога про повторний розгляд акту на засіданні комісії з розгляду актів про порушення та привести свої дії у відповідність до вимог ПРРЕЕ шляхом здійснення перерахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії (з урахуванням формули 9 ПРРЕЕ ).

Ухвалою суду від 15.04.25р. відкрито провадження у справі №904/1745/25, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників, відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України.

ТОВ «Зевс-МММ» (відповідач) проти задоволення позовних вимог заперечував з наступних підстав: позивачем не дотримано порядку складання акту про порушення (зазначений в акті представник відповідача фактично на об'єкті не перебував), під час розрахунку вартості не обліковано спожитої електроенергії позивачем помилково застосована формула , яка має застосовуватися у разі самовільного підключення до 3 фаз одночасно, а позивачем виявлене підключення лише до однієї фази. Зазначена обставина підтверджується відповіддю НКРЕКП від 28.04.25 р. на скаргу ТОВ «Зевс-МММ», в якій поміж іншим вказано, що ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» має повторно розглянути акт на засіданні комісії з розгляду актів про порушення та привести свої дії у відповідність до вимог ПРРЕЕ шляхом здійснення перерахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії ( з урахуванням формули 9 ПРРЕЕ ).

ТОВ «Зевс-МММ» (відповідач) заперечень проти уточнених ( зменшених ) позовних вимог не надав.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» є оператором системи розподілу та з 01.01.19р. розподіляє електричну енергію споживачам, які приєднані до його мереж, відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018, яка набрала чинності 19.04.2018.

Між ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» (оператор системи) та ТОВ «Зевс-МММ» (споживач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за особовим рахунком №010001716 шляхом приєднання до публічного договору. За умовами цього договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, за об'єктом споживача, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії, який є Додатком 2 до цього договору, в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи (п.2.1) Споживач здійснює оплату за розподіл електричної енергії та інші послуги оператора системи згідно з умовами глави 5 цього Договору, Додатком 4 «Порядок розрахунків» та Додатком 10 «Договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії» (у випадках, встановлених Правилами роздрібного ринку електричної енергії (пп. 4.33, 4.34) та Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії). (п.2.3) На споживача, серед іншого, покладено наступні зобов'язання: виконувати умови цього договору (п.1); забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів (п.2); узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності (п. 4). Оператор системи, зокрема, має право: обмежувати або припиняти постачання електричної енергії споживачу у випадках та в порядку, передбачених ПРРЕЕ (п.5); вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією (п.6); контролювати додержання cпоживачем вимог ПРРЕЕ (п.7); складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці (п. 8). У разі порушення розрахункового обліку з вини споживача, споживач сплачує оператору системи вартість недоврахованої електроенергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ (п.8.6) Розподіл електричної енергії споживачу може бути обмежено або припинено оператором системи без попередження у разі приєднання споживачем власних струмоприймачів або струмоприймачів третіх осіб до мереж оператора системи поза розрахунковими засобами обліку. (п.1 п.10.1).

При проведенні 25.11.24р. уповноваженими представниками ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК», в присутності особи, що допустила - гр.Гукової Г.С., перевірки об'єкту виявлено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ), зокрема п.п.7 та п.п.2 п. 8.4.2. За результатами перевірки складений Акт про порушення № 00000907 від 25.11.24р., в якому зазначено порушення - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку, поза розрахунковим засобом обліку №13226979. Самовільне підключення виконано проводом ШВВП 1х16 мм2 на клеммах фази В, що призвело до несанкціонованого відбору електричної енергії; пошкодження пломби оператора системи, встановленої на клемній кришці. А саме пошкодження пломби №С76745259, через це можливий доступ до дооблікових ланцюгів. В пункті 9 Акта зроблено відповідний запис про усунення порушень шляхом відновлення схеми обліку, виконано технічну перевірку. Вилучений засіб комерційного обліку НІК 2301 АР3.0000.0.11 №13226979, укладений в пакет, опломбований пломбою №11652676, №11652677. Проведена заміна засобу комерційного обліку Споживача, виконана технічна перевірка та оформлено Акт технічної перевірки засобу комерційного обліку електричної енергії до 1000В від 25.11.24р. №1006527 та Акт про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії від 25.11.24р. №1006527 Відключення об'єкту споживача не проводилось . Акт було вручено особі, що допустила - Гуковій Г.С. на момент його складення.

Крім цього, споживач був належним чином був повідомлений та запрошений на засідання комісії ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії засобами поштового зв'язку . 25.12.24 р. відбулося засідання Комісії ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії за участі представника споживача за довіреністю, на якому Акт був розглянутий . Комісією було прийнято рішення (протокол засідання Комісії № 425/2024 від 25.11.24р.), що акт про порушення складений правомірно та виконаний розрахунок вартості необлікованої електричної енергії згідно положення глави 8.4 ПРРЕЕ.

30.12.24р. на адресу відповідача було направлено протокол від 25.12.24р. №425/2024, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по акту, рахунок від 25.12.24р. №8190795634550 на 322 236,55 грн. за 32610 кВт*год .

27.02.25р. на адресу відповідача була направлена претензія від 25.02.25р. № 545/010.01-04 з рахунком на оплату, копією протоколу комісії від 25.12.24р. №425/2024 та розрахунком обсягу і вартості необлікованої електроенергії по акту. Відповідач не здійснив оплату вищезазначеного рахунку виставленого на підставі Акту згідно з абзацом 2 п.8.2.7 ПРРЕЕ протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день), тому ПрАТ «ПЕЕМ «ЦЕК» вимушено звернутися до суду для стягнення збитків .

Відповідно до абзацу 8 п. 8.2.6 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення.

Повторний розгляд Акту на Комісії на підставі листа НКРЕКП від 28.04.25р. №4688/20.3/7-25 (вх. №518/010.01-06 від 28.04.25р.) був призначений на 14.05.25р., але споживач звернувся з клопотанням від 13.05.25р. про перенесення повторного розгляду акту на 21.05.25р.

Зі змісту листа НКРЕКП від 28.04.25р. №4688/20.3/7-25 випливає, що ПрАТ «ПЕЕМ ЦЕК» має повторно розглянути акт на засіданні комісії з розгляду актів про порушення у порядку, визначеному ПРРЕЕ, та здійснити перерахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з урахуванням формули 9 ПРРЕЕ. За інформацією, зазначеною в Акті (арк.2 схеми електроживлення споживача), самовільне підключення здійснено до третьої клеми (фаза «В») засобу обліку, у схемі задіяно автоматичний вимикач номіналом 25 А. Тобто самовільне позаоблікове підключення було здійснено до однієї фази (фази «В»). Але комісією при первісному розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії була застосована формула 10 п.8.4.12 ПРРЕЕ, тому що технічно не виключалася можливість споживача здійснити підключення до 3 фаз.

21.05.25р. відбулося засідання комісії за участю представника споживача ( відповідача), за рішенням якої (протокол засідання Комісії № 279/2025) виконаний перерахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно положення глави 8.4 ПРРЕЕ з урахуванням висновків НКРЕКП щодо застосування формули 9. Струм спрацювання ввідного автомата, використаного в схемі самовільного підключення - 25А, самовільне підключення до 1 фази, розрахункова потужність самовільного підключення - 4,95 кВт. Час використання самовільного підключення протягом доби приймається рівним 12 годин. Розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії - 59,40 кВт*г. Період, за який здійснюється розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, складає 183 календарних дні, що передували дню виявлення порушення 25.11.24р., згідно п.п.2 п.8.4.8 ПРРЕЕ, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Таким чином вартість необлікованої електричної енергії з ПДВ після перерахунку складає: 107 401,94 (сто сім тисяч чотириста одна грн. 94 коп.) за 10869 кВт*год.

Копія протоколу Комісії № 279/2025 від 21.05.25р., розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії від 21.05.25р., нового рахунку на оплату від 21.05.25р. №8192046454077 надіслані споживачу ( відповідачу) засобами електронного зв'язку та АТ «Укрпошта».

Через перерахунок обсягу і вартості необлікованої електричної енергії, яка підлягає сплаті відповідачем за порушення ПРРЕЕ, позивачем відповідно зменшена ціна позову по цій справі , що також впливає на суму сплаченого судового збору. Виходячи з ціни позову 107 401,94 грн., сплаті судового збору з урахуванням коефіцієнту 0,8 згідно з частиною 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір», оскільки процесуальні документи подаються до суду в електронній формі, підлягає 2422,40 грн. При подачі первісного позову позивач сплатив 3866,84 грн. судового збору . відповідно до ціни первісного позову. Через зменшення позовних вимог позивач просить врахувати сплату судового збору при вирішенні питання розподілення судових витрат.

ТОВ «Зевс-МММ» (відповідач) заперечень проти задоволення уточненого (зменшеного) позову не надав.

Правилами роздрібного ринку електричної енергії врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Підпунктом 1.2.1 ПРРЕЕ передбачено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

За змістом підпункту 5.1.1 ПРРЕЕ, в редакції, чинній у спірний період, оператор системи має право:

- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;

- проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії;

- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;

- тимчасово припиняти розподіл (передачу) електричної енергії, обмежувати обсяг розподілу (передачі) електричної енергії або відключати споживача від мережі без його згоди у випадках та порядку, передбачених цими Правилами та Кодексом систем розподілу, зокрема у зв'язку із заборгованістю споживача за договором про користування електричною енергією та/або договором про постачання електричної енергії, які продовжують свою дію в частині регулювання відносин сторін щодо заборгованості (переплати) за цими договорами, нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо;

- на отримання доступу до засобів вимірювальної техніки, систем автоматизованого вимірювання та баз даних результатів такого вимірювання (з метою отримання інформації) для контролю обсягів розподілу електричної енергії та величини потужності;

- перевіряти схеми приєднання струмоприймачів споживача, які беруть участь у регулюванні навантаження в електромережі, а також перевіряти працездатність установлених у споживача пристроїв протиаварійної автоматики та інших пристроїв, що забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі;

- контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів;

- складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.

Згідно з підпунктом 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії, серед іншого, зобов'язаний:

- користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);

- сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;

- здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;

- дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

- узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

- забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень;

- забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку;

- забезпечувати безперешкодний доступ до власних електричних установок уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (після пред'явлення ними службових посвідчень), яким згідно з законодавством України надано відповідні повноваження, а також виконувати їх приписи;

- своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень;

- не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

Підпунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

За змістом підпункту 8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).

У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

У разі встановлення, що порушення роботи вузла обліку виникло не з вини споживача, обсяг спожитої електричної енергії споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається відповідно до Кодексу комерційного обліку.

Відповідно до підпункту 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Складений позивачем акт про порушення за своїм змістом та порядком його складання відповідає вказаним нормативним приписам. Зафіксоване в акті порушення передбачено підпунктом 7 пункту 8.4.2 глави 8.4 ПРРЕ, а саме - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

За змістом пункту 1.1.2 глави 1.1 ПРРЕ самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

За результатами повторного засідання комісії 21.05.25р. з розгляду акта про порушення виконаний перерахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно положення глави 8.4 ПРРЕЕ з урахуванням висновків НКРЕКП щодо застосування формули 9. Таким чином вартість необлікованої електричної енергії з ПДВ після перерахунку складає 107 401,94 грн. за 10869 кВт*год.

Доказів оплати виставленого позивачем рахунку на оплату вартості необлікованої електричної енергії у сумі 107 401,94 грн. сторонами не надано. Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача вартості необлікованої електроенергії у сумі 107 401,94 грн. є обґрунтованими.

На підставі вищевикладеного , керуючись ст.ст. 73, 74, 77-79, 86, 129, 233, 236-241, 247, 252 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Зевс-МММ» (49000, м. Дніпро, вул. Велика Діївська,32Н, код ЄДРПОУ 43791869) на користь позивача - Приватного акціонерного товариства «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» (49008, м. Дніпро, вул. Братів Горобців, буд. 28, код ЄДРПОУ 31793056): 107 401,94 грн. - вартості необлікованої електричної енергії та 2 422,40 грн. - витрат на сплату судового збору. Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.

3. Повернути позивачу - Приватному акціонерному товариству «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія» (49008, м. Дніпро, вул. Братів Горобців, буд. 28, код ЄДРПОУ 31793056) з державного бюджету надмірно сплачений під час звернення з цим позовом судовий збір в розмірі 1 444,44 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України рішення складено та підписано без його проголошення 25.08.25р.

Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Васильєв О.Ю.