печерський районний суд міста києва
Справа № 757/22512/25-п
09 липня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю секретаря Білак Х.Д., прокурора Сказка Р.І., адвоката Вітер В.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
встановив:
ОСОБА_1 вчинив 2 епізоди корупційних адміністративних правопорушень за наступних обставин.
ОСОБА_1 (протокол № 47-01/29/25 від 06.05.2025), будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України N? 1651-р від
13.12.2021 ОСОБА_1 призначено на посаду заступника Міністра економіки України та відповідно до наказу Міністерства економіки України від 14.12.2021 N? 1568-к ОСОБА_1 приступив до роботи 14.12.2021 року.
Таким чином, відповідно до пп. «а» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, ОСОБА_1 є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону.
Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 45 Закону, приміткою до ст. 1726 КУпАП ОСОБА_1 є суб?єктом декларування та суб?єктом адміністративного правопорушення.
Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посада заступника міністра відноситься до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з частиною першою статті 65' Закону за вчинення корупційних або пов?язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті З цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 N? 2381-IХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб?єкт декларування зобов?язаний подати декларацію, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 N? 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев?яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України від 20.09.2023 N? 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено декларування у порядку та строки, що визначені ст. 45 Закону.
У ч. 1 ст. 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у п. 1, пп. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. З цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 N? 252/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за N? 1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.
Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Своєю чергою, в умовах воєнного стану Законом можуть бути встановлені
інші строки подання щорічної декларації.
Так, у п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію відповідно до ст. 45 цього Закону, кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб?єктом подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, був зобов?язаний подати щорічну декларацію за 2021 рік до 31.01.2024, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Згідно з відомостями з Реєстру, щорічну декларацію за 2021 рік, ОСОБА_1 подав 21.07.2024 о 09:58 год., тобто невчасно. Поважних причин, які б перешкодили йому вчасно це зробити, не встановлено.
Дата вчинення правопорушення 21.07.2024.
Крім того, ОСОБА_1 (протокол № 47-01/30/25 від 06.05.2025), будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.
Так ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника Міністра економіки України, будучи за вищенаведених у постанові обставин суб?єктом подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, був зобов?язаний подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Згідно з відомостями з Реєстру, щорічну декларацію за 2022 рік, ОСОБА_1 подав 21.07.2024 о 10:16 год., тобто невчасно. Поважних причин, які б перешкодили йому вчасно це зробити, не встановлено.
Дата вчинення правопорушення 21.07.2024.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому адміністративному правопорушенні за встановлених обставин епізодів невчасного подання ним декларацій, не визнав, підтримав письмові пояснення від 05.05.2025, за змістом яких зазначив що, декларацію посадової особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та декларацію посадової особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік ним було подано на основі раніше поданої Декларації за 2020 рік з типом «кандидата на посаду», шляхом її копіювання.
В рамках відведеного часу законодавством на подачу виправлених Декларацій (30 днів), він скористався можливістю та подав виправлені Декларації 2021 року та 2022 року.
Однак, при подачі виправлених декларацій, він не звернув увагу на тип декларацій.
Згідно пояснення № 6 розділу «База знань - Технічна допомога в роботі з Реєстрами
НАЗК» на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, яке трактує наступне: «Якщо ви помилково подали декларацію «Кандидата на посаду» - ви маєте змогу подати декларацію правильного типу, створивши її заново.» (додаток N?1).
Просив вважати той факт, що переподання Декларацій (згідно пояснення N? 6) за той самий період - є виправленням тільки однієї механічної помилки (тип декларації) вже поданих Декларацій за 2021 та 2022 роки. Вся інша інформація була відображена в поданих деклараціях з типом «кандидата на посаду». Просив також прийняти до уваги, що Декларації з типом «кандидата на посаду» відрізняється відсутністю розділу 14. Видатки та правочини суб?єкта декларування порівняно з Декларацією особи, що продовжує виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування. При цьому у 2021 та 2022 році він не мав видатків та правочинів. Декларації за наступні звітні періоди (2023, 2024) були подані з правильним їх типом та в установлений термін. Жодного наміру щодо навмисного приховування інформації у нього не було, тому просив врахувати той факт, що переподання декларацій не в 30-денний термін не несе злого умислу, а є лише виправленням технічної помилки.
Захисник Вітер С.В. в інтересах ОСОБА_1 подав та підтримав письмові пояснення від 25.06.2025, за змістом яких просив закрити провадження у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення та у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, за змістом зазначивши що дата вчинення правопорушення є 21.07.2024, тобто на момент судового розгляду сплив строк, шість місяців, накладення адміністративного стягнення. Також зазначив, що законодавством України не передбачено адміністративної відповідальності за подання декларації невірного типу, за умови, що при цьому не спотворено дані та не мало місця приховування майна чи доходів. Одразу після самостійного виявлення помилки, а саме - подання декларації невірного типу, ОСОБА_1 звернувся із відповідним листом-поясненням до Голови Національного агентства з питань запобігання корупції 21.07.2024 року, чим засвідчив відсутність умислу, а також свої добросовісні наміри. Також зазначив, що зміна типу декларації не вплинула на її зміст - усі надані відомості залишилися ідентичними, жодних нових обставин чи активів не було приховано, а отже - суспільно небезпечні наслідки, на запобігання яким спрямована вказана норма КУпАП, у даному випадку відсутні. Таким чином, дії ОСОБА_1 мають ознаки технічної помилки та не можуть розцінюватися як адміністративне правопорушення, оскільки відсутні як об?єктивна, так і суб?єктивна сторона складу правопорушення. Його своєчасне повідомлення уповноваженого органу підтверджує відсутність умислу та бажання усунути помилку належним чином.
Прокурор Сказко Р.І. в судовому засіданні подав письмовий висновок, за змістом якого підтримав протоколи про адміністративне правопорушення, зазначив, що позицію захисту безпідставною, оскільки ОСОБА_1 повинен був свідомо підходить що подача декларації «Кандидата на посаду», є іншим типом, це не є щорічна, яка підлягає повній перевірці, долучив письмовий висновок, за змістом якого просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні корупційних адміністративних правопорушень, та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 грн.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 вчиненні інкримінованого правопорушення, яка також підтверджується фактичними даними протоколів про адміністративні правопорушення № № 47-01/29/25, № 47-01/30/25, від 06.05.2025, долученим в судовому засідання висновком прокурора, як позиція, яка є слушною і такою, що також може бути покладена в основу судового рішення, інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Стосовно позиції ОСОБА_1 , суд зазначає наступне, що декларація кандидата на посаду є обов?язковою лише на етапі вступу на посаду і не може вважатися такою, що виконує вимоги щодо щорічного декларування для осіб, які вже обіймають відповідну посаду. У зв'язку з цим, ОСОБА_1 , станом на 2021, 2022 роки вже перебував на посаді, мав подати саме щорічну декларацію, а не декларацію кандидата на посаду, що не відповідає вимогам законодавства щодо фінансового контролю.
До того ж, особи, які на підставі ч. 3 ст. 45 Закону подають декларацію як кандидат на посаду, не є суб?єктами відповідальності, визначеними ст. 172-6 КУпАП.
Обов?язок належної підготовки суб?єкта декларування для своєчасної подачі декларації покладається на самого суб?єкта декларування.
З пояснень ОСОБА_1 не встановлено поважних причин несвоєчасного подання ним щорічної декларацій за 2021, 2022 роки, а наведенні ним доводи щодо буцім-то "технічної помилки", які повністю спростовуються матеріалами справи, про що зазначено в протоколі, не можуть бути визнані судом як такі, що можуть свідчити про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення.
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є дати несвоєчасного подання ним щорічних декларацій за 2021, 2022 роки, тобто
21.07.2024. Датою виявлення адміністративного правопорушення є дата складання протоколу, а саме 06.05.2025, тобто момент з?ясування усіх необхідних даних, для встановлення ознаки складу адміністративного за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відтак, позицію сторони захисту суд вважає безпідставною, оскільки ОСОБА_1 був обізнаний із вимогами Закону про запобігання корупції і ті обставини, які він наводив в обґрунтування своїх дій, не можуть бути прийняті судом до уваги як підстава відсутності в її діях складу корупційного адмінправопорушення.
З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів, а тому таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, їх кількість, дані про особу правопорушниці, його позиція щодо невизнання вини, і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді мінімального штрафу.
На підставі викладеного та керуючись, ч. 1 ст. 172-6, ст.283-287 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 1700 гривень.
Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA118999980313090106000026007, Назва отримувача коштів: ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача/код ЄДРПОУ/37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя К.Е. Константінова