Ухвала від 25.08.2025 по справі 727/9929/25

Справа № 727/9929/25

Провадження № 2-а/727/204/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

25 серпня 2025 року м. Чернівці

Суддя Шевченківського районного суду м.Чернівців Дубець О.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Шевченківського районного суду м. Чернівців надійшла позовна заява ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови, в якій позивач просить:

-Визнати протиправною та скасувати постанову № 373 від 11 лютого 2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинення правопорушення передбаченого частиною 3 статті 210 КУпАП;

-Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210 КУпАП - закрити.

Згідно з положеннями статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до частини 1 статті 168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.

Відповідно до частини 1 статі 171 КАС України суд відкриває провадження у справі за заявою за відсутності підстав для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження.

Ухвалою від 08 серпня 2025 року позовна заява ОСОБА_1 була залишена без руху та позивачу був наданий строк для усунення недоліків позовної заяви.

На виконання ухвали суду про залишення позову без руху ОСОБА_1 була подана заява про усунення недоліків.

Разом з тим, розглянувши позовну заяву, додані до неї додатки та надані позивачем пояснення та додаткові докази на виконання ухвали суду про залишення позову без руху від 08 серпня 2025 року, суд дійшов висновку що позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам частини 6 статті 169 КАС України, а тому підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Вирішуючи питання про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі судом встановлено, що вона подана після закінчення строків, зазначених в частині 2 статті 286 КАС України, якою визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).

Так, оскаржувана постанова винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 11 лютого 2025 року, а з даним позовом ОСОБА_1 звернувся 06 серпня 2025 року.

Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно з наведеним ОСОБА_1 до позовної заяви подав клопотання про поновлення строку на оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення, в якому, з урахуванням поданих пояснень від 21 серпня 2025 року зазначив, що оскаржувану постанову отримав 21 липня 2025 року. З урахуванням наведеного просив поновити йому строк на оскарження постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності.

Разом з тим, беручи до уваги надані позивачем додаткові пояснення стосовно того, що оскаржувану постанову він отримав 21 липня 2025 року, а з позовом звернувся 06 серпня 2025 року, суд вважає, що позивачем не наведені поважні причини, чому позов про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення був поданий поза межами десятиденного строку, який КАС України встановлений для оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Так, відповідно до частини 2 статті 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Суд зазначає, що хоча наведена норма закону щодо строку звернення з позовом до суду починає перебіг з дня ухвалення відповідного рішення (постанови) суб'єкта владних повноважень, цей строк повинен бути врахований також і при вирішенні питання поновлення пропущеного строку звернення з позовом до суду, зокрема, щодо дня, коли особі стало відомо про її порушене право.

Відповідно до частини 1 статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За особливостями розгляду адміністративних справ даної категорії, перебіг строку на звернення до адміністративного суду щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію становить десять днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови) суб'єктом владних повноважень.

Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Разом з тим, позивачем не наведено жодної поважної причини звернення до суду із позовом тільки 06 серпня 2025 року за умови, що копію оскаржуваної постанови він отримав 21 липня 2025 року, а саме рішення суб'єкта владних повноважень винесене 11 лютого 2025 року.

Відповідно до частин 1, 2 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Отже позивачу необхідно навести обґрунтування поважності пропуску строку звернення з даним позовом до суду та надати докази на підтвердження цього.

Відповідно до статті 169 КАСУ України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вище суд вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягненнята надати позивачу строк для усунення недоліків.

Керуючись статями 121, 123, 161, 169, 286 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.

Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення ним недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позов буде вважатись неподаним та підлягає поверненню. Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для його повернення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Дубець О.С.