Справа № 702/725/25
Провадження № 3/702/279/25
про закриття справи
25.08.2025 м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , працюючої в ПАТ «Монфарм» РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП,
ОСОБА_1 20.07.2025 року о 14 год 24 хв ухилились від виконання передбачених ч. 1 ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній 20.07.2025 року о 14 год 24 хв в с. Аврамівка по вулиці центральній побив неповнолітнього ОСОБА_3 , чим спричинив тілесні ушкодження, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином. На адресу суду подала заяву про розгляд справи за її відсутність.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, вказаною нормою передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (ст. 12).
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей та тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, з аналізу змісту вищевказаної норми вбачається, що ухиленням від виконання батьківських обов'язків повинна вважатися не будь-яка дія, а саме невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Зміст наведеної норми дозволяє констатувати, що в силу її вимог особа може бути притягнута до відповідальності за наявності в сукупності таких умов, коли вона: 1) є батьком або матір'ю дитини чи іншою особою, яка їх замінює (далі - батьки); 2) ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей; 3) ухиляється від виконання вказаних обов'язків саме відносно неповнолітніх дітей.
Згідно з ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Частиною 2 пункту 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» передбачено, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачає дії суб'єкта щодо ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, до протоколу про адміністративне правопорушення в якості доказів надано такі документи:
- копію рапорту від 20.07.2025, відповідно до якого 20.07.2025 отримано заяву та зареєстровано в ЄО за № 21433 від 20.07.2025, як інші тілесні ушкодження. Згідно зі змістом даного рапорту, заявник ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомив, що його що по АДРЕСА_2 , побили ОСОБА_17, 12 років, ОСОБА_4 (13 років), ОСОБА_5 (17 років), ОСОБА_6 , якому 16 років (а.с. 2);
- копію пояснень ОСОБА_2 від 20.07.2025, відповідно до яких 20.07.2025 він гуляв із друзями ( ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_6 ) в центрі села Аврамівка, під час прогулянки вони побачили ОСОБА_10 , ОСОБА_11 побив його ногами, сам він в даній бійці не приймав участі (а.с. 3);
- копію пояснень ОСОБА_3 від 20.07.2025, відповідно до яких 20.07.2025 в селі Арамівка по вулиці Київська Уманського району Черкаської області в нього виник конфлікт із ОСОБА_6 , ОСОБА_12 , ОСОБА_7 з приводу непорозумінь, внаслідок чого в них відбулося штовханини, тілесні ушкодження не спричинено, претензій ні до кого не має (а.с. 4);
- копію пояснень ОСОБА_13 від 20.07.2025, відповідно до яких 20.07.2025 разом з своєю дружиною ОСОБА_14 він повертався до свого домоволодіння, на перехресті вулиць Центральної та Заводської в с. Аврамівка, вони побачили, що близько чотирьох або п'яти чоловіків махають ногами, коли ж вони підійшли до них, ці чоловіки почали тікати, а на узбіччі дороги лежав скручений хлопчик (а.с. 5);
- копію пояснень ОСОБА_15 від 20.07.2025, відповідно до яких 20.07.2025 разом із своїм чоловіком на автомобілі поверталися додому, коли проїжджали повз перехрестя вулиць Центральної та Заводської в с. Аврамівка побачили, що декілька осіб ногами б'ють незрозумілий предмети, коли вийшли з машини, то побачили дітей віком 12-16 років, які почали тікати в напрямку магазину, потім вона побачила що на траві лежав ОСОБА_3 ; вони допомогли йому піднятися, хлопець був дуже наляканий та тремтів (а.с. 6);
- копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 відповідно до якого його матірю є ОСОБА_1 (а .с 8).
Так, відповідно до наданих доказів встановлено, що 20.07.2025 відносно неповнолітнього ОСОБА_3 були вчинені неправовірні дії, а саме нанесені тілесні ушкодження.
Разом з цим, будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо свого сина ОСОБА_2 , чи в неповному обсязі виконувала батьківські обов'язки, умисно та систематично проявляла бездіяльність у невиконанні батьківських обов'язків, матеріали справи не містять.
Згідно зі змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 436860 від 18.07.2025, 20.07.2025 року о 14 год 24 хв. ОСОБА_1 ухилились від виконання передбачених частиною 1 статті 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній 20.07.2025 о 14 год 24 хв в с. Аврамівка по вулиці Центральній побив неповнолітнього ОСОБА_3 .
Положеннями ч. 1, 2 ст. 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення повинні зазначатися: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В порушення вказаних вимог закону суть адміністративного правопорушення в протоколі викладена не конкретизовано, а саме не зазначено які саме дії чи бездіяльність були допущені ОСОБА_1 по відношенню до свого сина ОСОБА_2 , чи є вказані дії чи бездіяльність ОСОБА_1 неналежним виконанням своїх батьківських обов'язків, не розкрито взаємозв'язок між даними діями чи бездіяльністю з шкідливим наслідками, які настали чи могли настати в їх результаті.
Суддею встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто на момент вчинення правопорушення йому виповнилося 13 років.
Суддя вважає за доцільне зазначити, що саме частина 4 ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність батьків за вчинення неповнолітніми особами діянь, які містять ознаки кримінальних правопорушень, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України та є спеціальною нормою у разі вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачені КК України (у разі недосягнення віку кримінальної відповідальності).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи те, що в протоколі про адміністративне правопорушення подія та склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 184 КУпАП не доведений, тому суддя не вбачає в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, що є підставою для закриття провадження в справі на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір стягується виключно у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, судовий збір з неї стягненню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7, 8, 9, ч. 1 ст. 184, ст. 245, 247, 251, 266, 268, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Юлія ЖЕЖЕР