Єдиний унікальний номер справи 175/9062/25
Номер провадження 3/175/4392/25
25 серпня 2025 року селище Слобожанське
Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Качаленко Є.В. розглянув адміністративні матеріали, які надійшли до суду з Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, зареєстрований та проживає: АДРЕСА_1 , не працює,
за ч. 1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-8 КУпАП,
25.04.2025 о 10:00 ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї матері ОСОБА_2 , а саме погрожував фізичною розправою, ображав нецензурною лайкою, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої.
Крім того, 25.04.2025 о 16:30 ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , не виконав вимоги термінового заборонного припису АА 434864 від 25.04.2025 про зобов'язання залишити місце проживання постраждалої особи, заборону на вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи, заборони в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою строком на 10 діб та в межах строку дії припису повернувся до місця проживання постраждалої особи ОСОБА_2 .
Враховуючи, що вказані вище адміністративні матеріали за вчинення адміністративних правопорушень складені відносно однієї й тієї ж особи, ці справи розглядаються одним і тим же органом, тому суд доходить висновку про необхідність розглядати справи одночасно.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причину неявки та своїх зауважень суду не надав, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надійшло, про день і час слухання був належним чином та своєчасно повідомлений в установленому законодавством порядку.
Оскільки ОСОБА_1 за період перебування на розгляді суду матеріалів справи не скористався правами, наданими йому чинним законодавством, передбаченими статтею 268 КУпАП, не надав пояснень щодо протоколу про адміністративне правопорушення, обставин справи й доказів на їх підтвердження, беручи до уваги той факт, що справа про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173-2, 173-8 КУпАП, не віднесено до таких, які підлягають розгляду за обов'язкової присутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних документів, доданих до протоколів про адміністративне правопорушення.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-8 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАД №137795 від 25.04.2025, серії ВАД №137904 від 25.04.2025, протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 25.04.2025 та заявою потерпілої ОСОБА_2 від 25.04.2025, письмовими поясненнями потерпілої від 25.04.2025, терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА №434864 від 25.04.2025, формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.
Таким чином встановлено, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого та ознаки правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-8 КУпАП, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи ступінь суспільної небезпеки скоєних правопорушень, відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме те, що ОСОБА_1 не працює, відомості про попереднє притягнення до відповідальності відсутні, характер вчинених правопорушень, обставини, які пом'якшують і обтяжують відповідальність відсутні, суд вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, також підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, ч. 1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-8, ст.ст. 283, 284, 294 КУпАП,
Об'єднати адміністративні матеріали № 175/9062/25 (провадження № 3/175/4392/25), № 175/9063/25 (провадження № 3/175/4393/25) у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП в одне провадження з присвоєнням єдиного номеру № 175/9062/25.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП, та на підставі ч.2 ст.36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 680 (шістсот вісімдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/ТГсмтСлобож/ ЄДРПОУ: 37988155; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA098999980313060106000004457; код класифікації доходів бюджету: 21081100; призначення: "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача - UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень. Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Дніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з моменту винесення постанови.
Суддя Є.В.Качаленко