Справа № 953/6714/25
н/п 1-кс/953/5849/25
"22" серпня 2025 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
за участю прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4
підозрюваного - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Київського районного суду м. Харкова клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_6 по кримінальному провадженню №42025052110000001 від 16.01.2025, про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Харків, українця, громадянина України, зі слів перебуває в цивільному шлюбі, має малолітнього сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкаючого в АДРЕСА_2 , раніше не судимого, -
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191 КК України, -
встановив:
20.08.2025 до Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання про продовження строку тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , в межах строку досудового розслідування.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Харківській області за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025052110000001 від 16.01.2025 за ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255, ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин ОСОБА_5 в період часу з січня по лютий 2024 року, заволодів грошовими коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік, виділеними в якості оплати за виконання будівельних робіт з будівництва фортифікаційних споруд в Харківській області в рамках договорів, укладених з Департаментом житлово -комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) через підконтрольні підприємства ТОВ «Буд-Техпром» (директор ОСОБА_8 ), ФОП ОСОБА_9 і ФОП ОСОБА_10 , які виступали в якості фірм-прокладок та забезпечили закупівлю будівельних матеріалів за реальними цінами та їх продаж зі штучним завищенням ціни на підконтрольне ОСОБА_5 ТОВ «Тех-Інком» (директор ОСОБА_11 ), яке виконувало договори з ХОДА.
Так, ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що вказана діяльність є протиправною, має високий ступінь суспільної небезпеки, зумовлена спричиненням збитків державі, у зв'язку з чим потребує чітких та узгоджених дій значної кількості осіб, а також наявності: єдиного плану злочинної діяльності злочинної організації для вчинення кримінальних правопорушень; матеріальної бази; відповідного рівня організованості, структури та ієрархії злочинного об'єднання; загальних правил поведінки і дисципліни його членів та розподілу між ними функцій; забезпечення стабільності, безпеки функціонування злочинної організації та конспірації злочинної діяльності; маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого періоду часу з метою вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів, вирішив створити і очолити стійке злочинне об'єднання для заняття злочинною діяльністю - злочинну організацію та підшукати учасників злочинної організації, у зв'язку з чим прийняв рішення про залучення до її складу наступних осіб, які офіційно здійснювали господарську діяльність, а саме: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , а також інших невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб.
ОСОБА_5 розробив єдиний план вчинення злочинною організацією кримінальних правопорушень, відповідно до якого заволодіння бюджетними коштами відбувається через залучення до складу злочинної організації підконтрольних ОСОБА_5 осіб та здійснення через них вирішального впливу на їх господарську діяльність для штучного завищення вартості будівельних матеріалів із одночасним внесенням завідомо неправдивих відомостей про їх вартість до актів приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) і довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) складених в рамках виконання договорів по будівництву фортифікаційних споруд в Харківській області, укладених із Департаментом на підставі п/п 4 п. 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022.
Реалізуючи злочинний умисел, ОСОБА_5 , розробив злочинний план та безпосередній механізм вчинення злочинів.
Усвідомлюючи, що реалізація розробленого ним злочинного плану можлива лише за умови ретельної довготривалої підготовки, складання плану конкретних злочинів, плану злочинної діяльності в цілому і розроблення заходів для прикриття злочинної діяльності, чіткого розподілу функцій учасників щодо досягнення плану злочинної діяльності, ОСОБА_5 вирішив організувати і очолити злочинну організацію та залучити до її складу ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , а також інших невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб, оскільки останні здатні зберігати таємницю з метою безпосереднього вчинення тяжких злочинів.
В період часу з січня по лютий 2024 року, у невстановлений досудовим розслідуванням день, ОСОБА_5 , реалізуючи злочинний умисел, спрямований на створення злочинної організації, відповідно до плану злочинної діяльності, запропонував ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 увійти до складу створеної ним злочинної організації діяльність якої буде спрямована на заволодіння грошовими коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік, виділеними в якості оплати за виконання будівельних робіт з будівництва фортифікаційних споруд в Харківській області в рамках договорів, укладених з Департаментом.
Залучивши ОСОБА_11 до злочинної організації ОСОБА_5 врахував, що останній відповідно до протоколу загальних зборів засновників ТОВ «Тех-Інком» від 11.12.2018 і наказу ТОВ «Тех-Інком» №1к від 13.12.2018, призначений на посаду директора ТОВ «Тех-Інком».
Згідно із актом приймання-передачі частки у статутному капіталі ТОВ «Тех-Інком» від 25.03.2024, укладеним із ОСОБА_13 , ОСОБА_11 став власником 50% статного капіталу ТОВ «Тех-Інком».
Відповідно до п. 6.3 Статуту ТОВ «Тех-Інком» в редакціях від 10.04.2023 і 22.05.2024, директор є одноосібним виконавчим органом Товариства і здійснює управління поточною діяльністю Товариства. До компетенції Директора Товариства належить вирішення всіх питань, пов'язаних з управлінням поточною діяльністю Товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції Загальних зборів Учасників. Директор Товариства підзвітний Загальним зборам учасників Товариства та організовує виконання їхніх рішень. Директор Товариства: організовує виконання рішень Загальних зборів учасників Товариства; здійснює скликання та підготовку питань, які підлягають розгляду на Загальних зборах учасників Товариства; вирішує питання поточної роботи Товариства та структурних підрозділів, апарату, філій та представництв; здійснює внутрішній контроль; забезпечує виконання планів діяльності Товариства, та керує його поточними справами; діє без довіреності від імені Товариства; представляє інтереси Товариства у взаємовідносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, фізичними особами та державними органами; розпоряджається майном та грошовими коштами Товариства, видає та скасовує довіреності і т.п.; приймає рішення про укладення, зміну чи розірвання будь-яких правочинів (договорів, угод); затверджує штатний розклад, посадові оклади, формує колектив працівників Товариства і організовує його роботу; в межах своєї компетенції видає накази та надає вказівки, обов'язкові для всіх працівників Товариства; приймає на роботу і звільнює працівників Товариства, застосовує до працівників Товариства заходи заохочення та накладає на них стягнення; організовує бухгалтерський облік та звітність; затверджує положення про структурні підрозділи Товариства, функціональні обов'язки працівників; призначає та звільняє керівників філій та представництв; відкриває та закриває в установах банків поточні, розрахункові та інші рахунки Товариства, користується правом першого підпису фінансово-господарчих, кредитних та інших документів Товариства; виконує інші функції для забезпечення діяльності Товариства.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ОСОБА_11 , як службова особа, яка здійснює керівництво ТОВ «Тех-Інком», несе відповідно до законодавства та установчих документів відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, метою ведення якого, за ст. 3 цього Закону, є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.
Таким чином, у зв'язку із обійманням посади директора ТОВ «Тех-Інком», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, ОСОБА_11 з 13.12.2018, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.
При цьому ОСОБА_11 з 25.03.2024 є офіційним кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Тех-Інком», тобто формальною особою, до повноважень якої належить здійснення вирішального впливу на діяльність ТОВ «Тех-Інком» та розпорядження грошовими коштами, які надходять на рахунки ТОВ «Тех-Інком».
Залучивши ОСОБА_12 до злочинної організації ОСОБА_5 врахував, що остання є його довіреною особою, має професійні знання в сфері бухгалтерського обліку, а також може підшукати осіб довірених осіб, які за грошову винагороду погодяться зареєструвати суб'єкти господарювання або надати для використання зареєстровані суб'єкти господарювання для штучного завищення вартості будівельних матеріалів, які будуть використані під час виконання договорів з будівництва фортифікаційних споруд, укладених ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом, а також відкриють та нададуть членам злочинної організації доступ до своїх банківських рахунків для легалізації грошових коштів, отриманих злочинним шляхом, перерахування отриманих бюджетних коштів з поточного рахунку ТОВ «Тех-Інком» на власні поточні рахунки під приводом оплати поставлених будівельних матеріалів для незаконного переведення в готівку і розподілу між учасниками злочинної організації в попередньо обумовлених долях.
Залучивши ОСОБА_8 до злочинної організації ОСОБА_5 врахував, що останній відповідно до протоколу загальних зборів засновників ТОВ «Буд-Техпром» від 16.02.2024 і наказу ТОВ «Буд-Техпром» № 1 від 16.02.2024, призначений на посаду директора ТОВ «Буд-Техпром».
Також, згідно із протоколом загальних зборів засновників ТОВ «Буд-Техпром» від 16.02.2024, ОСОБА_8 є власником 100% статного капіталу ТОВ «Буд-Техпром».
Відповідно до п.п. 8.3.9., 8.3.10 Статуту ТОВ «Буд-Техпром» в редакції від 16.02.2024, директор, діючи від імені Товариства, керує господарською діяльністю та загальними справами Товариства; призначає своїх заступників, організаційну структуру Товариства; 3) призначає та звільняє заступників керівника та головного бухгалтера дочірніх підприємств, філій і представництв, призначає та звільняє начальників філій дочірніх підприємств, начальників дільниць філій Товариства; затверджує нормативні акти, зокрема правила внутрішнього трудового розпорядку, в тому числі штатний розклад з зазначенням посад працівників Товариства та дочірніх компаній, їх функціональних обов'язків, розміру і умов оплати праці, і т.п.; розробляє Положення, плани та робочий бюджет Товариства, необхідний для нормальної діяльності Товариства; затверджує стратегічні плани розвитку, бізнес-плани, бюджети філій та дочірніх компаній Товариства; укладає правочини. До компетенції Директора належить: затвердження посадових інструкцій; підписання Колективного договору; приймання і звільнення працівників згідно з законодавством про працю України; видання наказів (розпоряджень), обов'язкових для осіб, що перебувають з Товариством в трудових стосунках; укладання відповідних договорів з особами, що беруть на себе матеріальну відповідальність у Товаристві, у тому числі за збереження печатки Товариства; видання довіреностей; визначення фонду оплати праці працівників філій та представництв Товариства; затвердження розроблених керівниками філій організаційні структури філій та штатні розклади, розроблені в межах визначеного фонду оплати праці працівників філій та представництв; укладання цивільно-правових угод від імені Товариства, з урахуванням вимог цього Статуту, а також відповідно до діючого законодавства; представлення Товариства в усіх органах державної влади і управління, підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності, та судових закладах; відкриття, розпорядження, закриття рахунків в банківських установах; виконання інших юридично значимих дій від імені Товариства, що передбачені Статутом та діючим законодавством.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ОСОБА_8 , як службова особа, яка здійснює керівництво ТОВ «Буд-Техпром», несе відповідно до законодавства та установчих документів відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, метою ведення якого, за ст. 3 цього Закону, є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.
Таким чином, у зв'язку із обійманням посади директора ТОВ «Буд-Техпром», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, ОСОБА_8 з 16.02.2024, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.
При цьому ОСОБА_8 з 25.03.2024 є офіційним кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Тех-Інком», тобто формальною особою, до повноважень якої належить здійснення вирішального впливу на діяльність ТОВ «Буд-Техпром» та розпорядження грошовими коштами, які надходять на рахунки ТОВ «Буд-Техпром».
Залучивши ОСОБА_9 за рекомендацією ОСОБА_12 до злочинної організації ОСОБА_5 врахував, що останній на підставі заяви щодо державної реєстрації фізичної особи -підприємця № 822194-17072023 від 17.07.2023 здійснює господарську діяльність із оптової торгівлі залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього; деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
Згідно із п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України, фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет.
Залучивши ОСОБА_10 за рекомендацією ОСОБА_12 до злочинної організації ОСОБА_5 врахував, що остання на підставі заяви щодо державної реєстрації фізичної особи - підприємця № 1086117-13012024 від 13.01.2024 здійснює господарську діяльність із оптової торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього; меблями, килимами й освітлювальним приладдям.
Згідно із п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України, фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет.
ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , в період часу з січня по лютий 2024 року, усвідомлюючи факт існування злочинної організації, створеної ОСОБА_5 , діючи з корисливих мотивів, надали згоду на спільну діяльність в злочинній організації та на участь у вчиненні тяжких кримінальних правопорушень з метою заволодіння коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік, відповідно до єдиного плану вчинення злочинною організацією кримінальних правопорушень, розробленого ОСОБА_5 , на дотримання загальних правил поведінки і дисципліни, на підпорядкування ОСОБА_5 , безумовне, чітке і своєчасне виконання всіх його вказівок, настанов та вимог. При цьому ОСОБА_11 надав згоду на виконання функцій виконавця під час безпосереднього вчинення ними кримінальних правопорушень, а ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 - функцій пособників.
Відповідно до плану злочинної діяльності злочинної організації ОСОБА_5 , будучи організатором та активним учасником створеної ним злочинної організації, склав план вчинення злочинів, з яким ознайомив всіх її учасників, розподілив між ними ролі та функції, і згідно з даним розподілом виконував в ній роль організатора, керівника та безпосереднього виконавця до функцій якого входило: керівництво та координація діями всіх учасників злочинної організації; спільно з іншими учасниками злочинної організації розроблення плану вчинення злочинів, координація дії учасників під час готування та вчинення кримінальних правопорушень; розподіл ролей між усіма учасниками злочинної організації; встановлення загально-визначених правил поведінки та конспірації в злочинній організації та забезпечення їх дотримання всіма учасниками; безпосередньо брав участь у заволодінні коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік; забезпечував фінансування злочинної діяльності злочинної організації в цілому та підконтрольних суб'єктів господарської діяльності, задіяних у заволодінні бюджетними коштами, для забезпечення вчинення кримінальних правопорушень; розподіляв між учасниками злочинної організації грошові кошти, отримані внаслідок вчинення кримінальних правопорушень; отримував свою частину коштів за результатами вчинення кримінальних правопорушень.
ОСОБА_11 діючи умисно, з корисливих мотивів, виявивши бажання вчиняти злочини у складі злочинної організації разом з ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , являючись активним учасником даної злочинної організації, у відповідності з планом злочинної діяльності злочинної організації та відведеною йому роллю, виконував в ній функцію виконавця злочинів, а саме: безпосередньо брав участь у заволодінні коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік; отримував вказівки ОСОБА_5 щодо вчинення кримінальних правопорушень і надавав звіти про їх виконання ОСОБА_5 ; здійснював підготовку і подання документів ТОВ «Тех-Інком» до Департаменту для розгляду і прийняття рішення про укладення договорів на будівництво фортифікаційних споруд в Харківській області; виконував вказівки ОСОБА_5 щодо придбання конкретної номенклатури будівельних матеріалів у конкретних постачальників - ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ТОВ «Буд-Техпром», поточна вартість яких в подальшому буде штучно завищена в актах приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) з додатками по договорам, укладеним ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом; укладав від імені ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом договори на будівництво фортифікаційних споруд в Харківській області; укладав від імені ТОВ «Тех-Інком» договори, які документально оформлювались ОСОБА_12 , з наступним підконтрольними ОСОБА_5 та членам злочинної організації суб'єктами господарювання: ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 щодо закупівлі у них будівельних матеріалів, вартість яких при цьому штучно завищувалась з метою заволодіння злочинною організацією бюджетними коштами і конспірації діяльності злочинної організації; складав, підписував і надавав як директор ТОВ «Тех-Інком» на підписання до Департаменту акти приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) з додатками із завідомо неправдивими відомостями про ціни на будівельні матеріали; перераховував отримані від Департаменту бюджетні кошти з банківського рахунку ТОВ «Тех-Інком» на банківські рахунки ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , якими фактично розпоряджалась ОСОБА_12 , під приводом оплати поставлених будівельних матеріалів для переведення їх в готівку і розподілу між учасниками злочинної організації в попередньо визначених ОСОБА_5 долях; отримував свою частину коштів за результатами вчинення кримінальних правопорушень у розмірах, визначених ОСОБА_5 .
ОСОБА_12 діючи умисно, з корисливих мотивів, виявивши бажання вчиняти злочини у складі злочинної організації разом з ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , являючись активним учасником даної злочинної організації, у відповідності з планом злочинної діяльності злочинної організації та відведеною їй роллю, виконувала в ній функцію пособника злочинів, а саме:безпосередньо брала участь у заволодінні коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік; отримувала вказівки ОСОБА_5 щодо вчинення кримінальних правопорушень і надавала звіти про їх виконання ОСОБА_5 ;за вказівкою ОСОБА_5 безпосередньо здійснювала документальне ведення господарської діяльності ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 ; за вказівкою ОСОБА_5 безпосередньо складала документи, які подавались до ГУ ДПС в Харківській області від імені ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 ; виконувала вказівки ОСОБА_5 щодо документального оформлення придбання конкретної номенклатури будівельних матеріалів у конкретних постачальників - ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ТОВ «Буд-Техпром», поточна вартість яких в подальшому буде штучно завищена в актах приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) з додатками по договорам, укладеним ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом; за вказівкою ОСОБА_5 безпосередньо брала участь у підготовці договорів, які ОСОБА_11 укладав від імені ТОВ «Тех-Інком» з ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 щодо закупівлі у них будівельних матеріалів, вартість яких при цьому штучно завищувалась з метою заволодіння злочинною організацією бюджетними коштами і конспірації діяльності злочинної організації; брала участь у перерахуванні отриманих від Департаменту бюджетних коштів з банківського рахунку ТОВ «Тех-Інком» на банківські рахунки ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 під приводом оплати поставлених будівельних матеріалів для переведення їх в готівку і розподілу між учасниками злочинної організації в попередньо визначених ОСОБА_5 долях; отримувала свою частину коштів за результатами вчинення кримінальних правопорушень у розмірах, визначених ОСОБА_5 .
ОСОБА_8 діючи умисно, з корисливих мотивів, виявивши бажання вчиняти злочини у складі злочинної організації разом з ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , являючись активним учасником даної злочинної організації, у відповідності з планом злочинної діяльності злочинної організації та відведеною йому роллю, виконував в ній функцію пособника злочинів, а саме: безпосередньо брав участь у заволодінні коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік; отримував вказівки від ОСОБА_5 щодо вчинення кримінальних правопорушень і надавав звіти про їх виконання ОСОБА_5 ; виконував вказівки щодо придбання конкретної номенклатури будівельних матеріалів у конкретних постачальників, що документально оформлювалось ОСОБА_12 , поточна вартість яких в подальшому була штучно завищена в актах приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) з додатками по договорам, укладеним ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом; укладав від імені ТОВ «Буд-Техпром» з ТОВ «Тех-Інком» договори, які документально оформлювались ОСОБА_12 , щодо закупівлі будівельних матеріалів, вартість яких при цьому штучно завищувалась з метою заволодіння злочинною організацією бюджетними коштами і конспірації злочинної організації; отримував на банківський рахунок ТОВ «Буд-Техпром» перераховані від Департаменту бюджетні кошти на банківський рахунок ТОВ «Тех-Інком» під приводом оплати поставлених будівельних матеріалів для переведення їх ОСОБА_12 в готівку і розподілу між учасниками злочинної організації в попередньо визначених ОСОБА_5 долях; отримував свою частину коштів за результатами вчинення кримінальних правопорушень у розмірах, визначених ОСОБА_5 .
ОСОБА_9 діючи умисно, з корисливих мотивів, виявивши бажання вчиняти злочини у складі злочинної організації разом з ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , являючись активним учасником даної злочинної організації, у відповідності з планом злочинної діяльності злочинної організації та відведеною йому роллю, виконував в ній функцію пособника злочинів, а саме: безпосередньо брав участь у заволодінні коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік; отримував вказівки ОСОБА_5 щодо вчинення кримінальних правопорушень і надавав звіти про їх виконання ОСОБА_5 ; виконував вказівки щодо придбання конкретної номенклатури будівельних матеріалів у конкретних постачальників, що документально оформлювалось ОСОБА_12 , поточна вартість яких в подальшому була штучно завищена в актах приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) з додатками по договорам, укладеним ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом; укладав від імені ФОП ОСОБА_9 з ТОВ «Тех-Інком» договори, які документально оформлювались ОСОБА_12 , щодо закупівлі будівельних матеріалів, вартість яких при цьому штучно завищувалась з метою заволодіння злочинною організацією бюджетними коштами і конспірації злочинної організації; отримував на банківський рахунок ФОП ОСОБА_9 перераховані від Департаменту бюджетні кошти на банківський рахунок ТОВ «Тех-Інком» під приводом оплати поставлених будівельних матеріалів для переведення їх ОСОБА_12 , в готівку і розподілу між учасниками злочинної організації в попередньо визначених ОСОБА_5 долях; отримував свою частину коштів за результатами вчинення кримінальних правопорушень у розмірах, визначених ОСОБА_5 .
ОСОБА_10 діючи умисно, з корисливих мотивів, виявивши бажання вчиняти злочини у складі злочинної організації разом з ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , являючись активним учасником даної злочинної організації, у відповідності з планом злочинної діяльності злочинної організації та відведеною їй роллю, виконувала в ній функцію пособника злочинів, а саме: безпосередньо брала участь у заволодінні коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік; отримувала вказівки ОСОБА_5 щодо вчинення кримінальних правопорушень і надавала звіти про їх виконання ОСОБА_5 ; виконувала вказівки щодо придбання конкретної номенклатури будівельних матеріалів у конкретних постачальників, що документально оформлювалось ОСОБА_12 , поточна вартість яких в подальшому була штучно завищена в актах приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) з додатками по договорам, укладеним ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом; укладала від імені ФОП ОСОБА_10 з ТОВ «Тех-Інком» договори, які документально оформлювались ОСОБА_12 , щодо постачання будівельних матеріалів, вартість яких при цьому штучно завищувалась з метою заволодіння злочинною організацією бюджетними коштами і конспірації злочинної організації; отримувала на банківський рахунок ФОП ОСОБА_10 перераховані від Департаменту бюджетні кошти на банківський рахунок ТОВ «Тех-Інком» під приводом оплати поставлених будівельних матеріалів для переведення їх ОСОБА_12 в готівку і розподілу між учасниками злочинної організації в попередньо визначених ОСОБА_5 долях; отримувала свою частину коштів за результатами вчинення кримінальних правопорушень у розмірах, визначених ОСОБА_5 .
За ієрархічністю створена та керована ОСОБА_5 злочинна організація складалася із трьох ланок: першу ланку займав ОСОБА_5 , здійснюючи керування злочинним об'єднанням та приймаючи безпосередню участь у вчиненні злочинів; другу ланку займав ОСОБА_11 , який виконуючи вказівки ОСОБА_5 , діючи відповідно до плану злочинної діяльності злочинної організації, будучи службовою особою ТОВ «Тех-Інком», здійснював підготовку і подання документів ТОВ «Тех-Інком» до Департаменту для розгляду і прийняття рішення про укладення з ТОВ «Тех-Інком» договорів на будівництво фортифікаційних споруд в Харківській області, укладав від імені ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом договори на будівництво фортифікаційних споруд в Харківській області, визначав та погоджував з ОСОБА_5 номенклатуру будівельних матеріалів, поточна вартість яких в подальшому буде штучно завищена в актах приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) з додатками по договорам, укладеним ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом, укладав від імені ТОВ «Тех-Інком» договори з ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 щодо закупівлі у них будівельних матеріалів, вартість яких при цьому штучно завищувалась з метою заволодіння злочинною організацією бюджетними коштами і конспірації злочинної діяльності злочинної організації; складав, підписував і надавав як директор ТОВ «Тех-Інком» на підписання до Департаменту акти приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) і довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) з додатками із завідомо неправдивими відомостями про поточні ціни на будівельні матеріали. Третю ланку займали ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , які виконуючи вказівки ОСОБА_5 , діючи відповідно до плану злочинної діяльності злочинної організації укладали з ТОВ «Тех-Інком» договори щодо закупівлі будівельних матеріалів, вартість яких при цьому штучно завищувалась з метою заволодіння злочинною організацією бюджетними коштами і конспірації злочинної організації; отримувала на підконтрольні банківські рахунки перераховані від Департаменту на банківський рахунок ТОВ «Тех-Інком» бюджетні кошти під приводом оплати поставлених будівельних матеріалів для переведення в готівку і розподілу між учасниками злочинної організації в попередньо визначених ОСОБА_5 долях. Також, до третьої ланки входила ОСОБА_12 , яка, виконуючи вказівки ОСОБА_5 , діючи відповідно до плану злочинної діяльності злочинної організації, будучи довіреною особою ОСОБА_5 безпосередньо брала участь у заволодінні коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік; отримувала вказівки ОСОБА_5 щодо вчинення кримінальних правопорушень і надавала звіти про їх виконання ОСОБА_5 ; за вказівкою ОСОБА_5 безпосередньо здійснювала документальне ведення господарської діяльності ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 ; за вказівкою ОСОБА_5 безпосередньо складала документи, які подавались до ГУ ДПС в Харківській області від імені ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 ; виконувала вказівки ОСОБА_5 щодо документального оформлення придбання конкретної номенклатури будівельних матеріалів у конкретних постачальників - ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ТОВ «Буд-Техпром», поточна вартість яких в подальшому буде штучно завищена в актах приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) з додатками по договорам, укладеним ТОВ «Тех-Інком» з Департаментом; за вказівкою ОСОБА_5 безпосередньо брала участь у підготовці договорів, які ОСОБА_11 укладав від імені ТОВ «Тех-Інком» з ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 щодо закупівлі у них будівельних матеріалів, вартість яких при цьому штучно завищувалась з метою заволодіння злочинною організацією бюджетними коштами і конспірації діяльності злочинної організації; брала участь у перерахуванні отриманих від Департаменту бюджетних коштів з банківського рахунку ТОВ «Тех-Інком» на банківські рахунки ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 під приводом оплати поставлених будівельних матеріалів для переведення їх в готівку і розподілу між учасниками злочинної організації в попередньо визначених ОСОБА_5 долях; отримувала свою частину коштів за результатами вчинення кримінальних правопорушень у розмірах, визначених ОСОБА_5 .
Стійкість злочинної організації, створеної і керованої ОСОБА_5 , забезпечена стабільним складом її учасників із 6 осіб, які у складі стійкого ієрархічного об'єднання, що складається із 3 ланок, за попередньою змовою зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів учасниками організації, а також учиненням ними спільних злочинних дій упродовж тривалого часу, постійністю зв'язків усіх співучасників з метою систематичного вчинення кримінальних правопорушень, пов'язаних з заволодінням шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем протягом 2024 року коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік при виконанні будівельних робіт з будівництва фортифікаційних споруд в Харківській області по договорам, укладеним з Департаментом на підставі п/п 4 п. 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, шляхом завищення вартості будівельних матеріалів із одночасним внесенням завідомо неправдивих відомостей про їх вартість до актів приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) і довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3).
Крім того, стійкість злочинної організації полягала в її здатності забезпечити стабільність і безпеку свого функціонування, тобто ефективно протидіяти факторам, що можуть її дезорганізувати, як внутрішнім, так і зовнішнім, за допомогою засобів конспірації.
Здійснюючи керівництво злочинною організацією, ОСОБА_5 з урахуванням якостей та рис характеру членів угрупування, здатності їх до певних дій, розподілив ролі кожного з його учасників при вчиненні кримінальних правопорушень.
Таким чином, протягом 2024 року ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , об'єднались у злочинну організацію під керівництвом ОСОБА_5 , та кожен виконували свої ролі для реалізації злочинного плану злочинної організації, спрямованого на заволодіння коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік під час виконання ТОВ «Тех-Інком» договорів підряду на будівництво фортифікаційних споруд укладених з Департаментом ЖКГ та ПЕК ХОДА, а саме: № 41/24 від 09.02.2024, № 42/24 від 09.02.2024, № 44/24 від 09.02.2024, № 361/24 від 27.02.2024, № 362/24 від 27.02.2024, № 394/24 від 06.03.2024, № 395/24 від 06.03.2024, № 397/24 від 06.03.2024, № 583/24 від 25.03.2024, № 584/24 від 25.03.2024, № 587/24 від 25.03.2024.
В період часу 2024 року ОСОБА_11 , діючи відповідно до злочинного плану злочинної організації, виконуючи у ньому свою роль, від імені ТОВ «Тех-Інком» уклав з Департаментом ЖКГ та ПЕК ХОДА договори підряду № 41/24 від 09.02.2024, № 42/24 від 09.02.2024, № 44/24 від 09.02.2024, № 361/24 від 27.02.2024, № 362/24 від 27.02.2024, № 394/24 від 06.03.2024, № 395/24 від 06.03.2024, № 397/24 від 06.03.2024, № 583/24 від 25.03.2024, № 584/24 від 25.03.2024, № 587/24 від 25.03.2024.
У подальшому, впродовж 2024 року ОСОБА_9 як ФОП, ОСОБА_8 як директор ТОВ «Буд-Техпром», ОСОБА_10 як ФОП, ОСОБА_12 діючи відповідно до злочинного плану злочинної організації, розробленого ОСОБА_5 , виконуючи кожен свою роль у злочинній змові, забезпечили закупівлю будівельних матеріалів у відповідних контрагентів для штучного завищення ціни придбаних будівельних матеріалів при їх продажі ТОВ «Тех-Інком», а саме: в сумі 456 764 грн. під час виконання договору № 41/24 від 09.02.2024 з будівництва фортифікаційних споруд в Харківській області (Об'єкт № 115-Х/24); в сумі 23 666 грн. під час виконання договору № 42/24 від 09.02.2024 з будівництва фортифікаційних споруд в Харківській області (Об'єкт № 118-Х/24); в сумі 66 878 грн. під час виконання договору № 44/24 від 09.02.2024 з будівництва фортифікаційних споруд в Харківській області (Об'єкт № 116-Х/24); в сумі 464 203 грн. під час виконання договору № 361/24 від 27.02.2024 з улаштування (будівництва) системи невибухових загороджень в Харківській області (Об'єкт № 17-Х/24); в сумі 415 795 грн. під час виконання договору № 362/24 від 27.02.2024 з улаштування (будівництва) системи невибухових загороджень в Харківській області (Об'єкт № 32-Х/24); в сумі 269 281 грн. під час виконання договору № 394/24 від 06.03.2024 з будівництва фортифікаційних споруд в Харківській області (Об'єкт № 1-С/24); в сумі 183 429 грн. під час виконання договору № 395/24 від 06.03.2024 з будівництва фортифікаційних споруд в Харківській області (Об'єкт № 2-С/24); в сумі 414 661 грн. під час виконання договору № 397/24 від 06.03.2024 з будівництва фортифікаційних споруд в Харківській області (Об'єкт № 4-С/24); в сумі 725 799 грн. під час виконання договору № 583/24 від 25.03.2024 з улаштування (будівництва) системи невибухових загороджень в Харківській області (Об'єкт № 1-С/24); в сумі 1 242 795 грн. під час виконання договору № 584/24 від 25.03.2024 з улаштування (будівництва) системи невибухових загороджень в Харківській області (Об'єкт № 2-С/24); в сумі 1 148 400 грн. під час виконання договору № 587/24 від 25.03.2024 з улаштування (будівництва) системи невибухових загороджень в Харківській області (Об'єкт № 5-С/24), що підтверджено відповідними судовими будівельно-технічними та економічними експертизами.
В 2024 році ОСОБА_11 , реалізуючи злочинний умисел та виконуючи відведену роль виконавця, діючи за вказівкою ОСОБА_5 , склав офіційні документи ТОВ «Тех-Інком» - акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в у відповідних договорах, укладених між ТОВ «Тех-Інком» та Департаментом ЖКГ та ПЕК ХОДА, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про вартість поставленого обладнання, а саме: акт приймання виконаних будівельних робіт за березень 2024 року №1 від 18.03.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, акт приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2024 року №2 від 09.04.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №3 від 27.05.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №4 від 14.06.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, складені в рамках договору підряду № 41/24 від 09.02.2024 в які вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: блок потерни БП-0,5-17х23 - 4 547,8 грн. за одиницю; блок потерни БП-0,5-17х23Д - 4426,8 грн. за одиницю; панель перекриття ПП-1 - 7237,27 грн. за одиницю; плита підлоги ПП-1 - 5237,67 грн. за одиницю; плита покриття ПП-1 - 5237,67 грн. за одиницю; стінова панель блоку СПБ-1 - 7291,67 грн. за одиницю; фундаментний блок ФБС 12-4-6-Т - 32,2 грн. за одиницю; фундаментний блок ФБС 24-4-6-Т - 42,45 грн. за одиницю; перемичка з/б марки 2ПБ16-2 - 8 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за березень 2024 року №1 від 18.03.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, акт приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2024 року №2 від 15.04.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №3 від 06.05.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №4 від 14.06.2024 (форма № КБ-2в) з додатками № 42/24 від 09.02.2024, в які вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: блок потерни БП-0,5-17х23 - 4 548,8 грн. за одиницю; стінова панель блоку СПБ-1 - 7291,67 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за березень 2024 року №1 від 21.03.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, актом приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №2 від 14.06.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, складені в рамках виконання договору підряду № 44/24 від 09.02.2024, в які вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: блок потерни БП-0,5-17х23 - 4 548,8 грн. за одиницю; плита підлоги ПП-1 - 5237,27 грн. за одиницю; плита покриття ПП-1 - 5237,27 грн. за одиницю; стінова панель блоку СПБ-1 - 7291,67 грн. за одиницю; фундаментний блок ФБС 24-4-6-Т - 42,45 грн. за одиницю; перемичка з/б марки 2ПБ16-2 - 8 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №1 від 03.06.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, складений в рамках виконання договору № 361/24 від 27.02.2024, до якого вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: загороджувальна піраміда (постачальник ФОП ОСОБА_9 ) - 320,83 грн. за одиницю; загороджувальна піраміда (постачальник ТОВ «Буд-Техпром») - 362,5 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №1 від 21.05.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, в рамках виконання договору № 362/24 від 27.02.2024, до якого вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: загороджувальна піраміда - 320,83 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №1 від 27.05.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, в рамках виконання договору підряду № 394/24 від 06.03.2024 в який вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: плита підлоги ПП-1 - 5235,91 грн. за одиницю; плита покриття ПП-1 - 5235,91 грн. за одиницю; фундаментний блок ФБС 24-4-6-Т - 41,98 грн.; перемичка з/б марки 2ПБ16-2 - 8 грн. за одиницю; блок потерни БП-0,5-17х23 - 4 547,8 грн. за одиницю; блок потерни БП-0,5-17х23Д - 4426,8 грн. за одиницю; панель перекриття ПП-1 - 4941,57 грн. за одиницю; стінова панель блоку СПБ-1 - 7294,67 грн. за одиницю; фундаментний блок ФБС 12-4-6-Т - 18,53 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2024 року №1 від 26.04.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №2 від 10.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №3 від 10.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, в рамках виконання договору підряду № 395/24 від 06.03.2024, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: блок потерни БП-0,5-17х23 - 4 547,8 грн. за одиницю; блок потерни БП-0,5-17х23Д - 4426,8 грн. за одиницю; плита підлоги ПП-1 - 4 941,57 грн. за одиницю; плита покриття ПП-1 - 4 941,57 грн. за одиницю; стінова панель блоку СПБ-1 - 7294,67 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2024 року №1 від 26.04.2024 (форма № КБ-2в) з додатками; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року № 2 від 04.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року № 3 від 10.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року № 4 від 10.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, складені в рамках виконання договору підряду № 397/24 від 06.03.2024 до яких вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: блок потерни БП-0,5-17х23 - 7 005,54 грн. за одиницю; блок потерни БП-0,5-17х23Д - 6883,69 грн. за одиницю; панель перекриття ПП-1 - 5235,91 грн. за одиницю; плита підлоги ПП-1 - 5235,91 грн. за одиницю; плита покриття ПП-1 - 5235,91 грн. за одиницю; стінова панель блоку СПБ-1 - 7291,67 грн. за одиницю; фундаментний блок ФБС 12-4-6-Т - 18,53 грн. за одиницю; фундаментний блок ФБС 24-4-6-Т - 41,98 грн.; перемичка з/б марки 2ПБ16-2 - 8 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №1 від 03.06.2024 (форма № КБ-2в) з додатками; акт приймання виконаних будівельних робіт за червень 2024 року № 2 від 10.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року № 3 від 29.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, в рамках виконання договору підряду № 583/24 від 25.03.2024 до яких вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: загороджувальна піраміда (постачальник ФОП ОСОБА_9 ) - 320,83 грн. за одиницю; загороджувальна піраміда (постачальник ТОВ «Буд-Техпром») - 362,5 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року №1 від 03.06.2024 (форма № КБ-2в) з додатками; акт приймання виконаних будівельних робіт за червень 2024 року № 2 від 10.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року № 3 від 29.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, складені в рамках договору підряду № 584/24 від 25.03.2024, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: загороджувальна піраміда - 362,5 грн. за одиницю; акт приймання виконаних будівельних робіт за червень 2024 року №1 від 10.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками; акт приймання виконаних будівельних робіт за червень 2024 року № 2 від 10.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками; акт приймання виконаних будівельних робіт за травень 2024 року № 3 від 29.07.2024 (форма № КБ-2в) з додатками, в рамках виконання договору підряду №587/24 від 25.03.2024, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про реальну вартість на будівельні матеріали, різниця яких складала: загороджувальна піраміда - 362,5 грн. за одиницю.
На підставі вказаних актів приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в, Департаментом ЖКГ та ПЕК ХОДА здійснено оплату ТОВ «Тех-Інком» за виконані роботи у повному обсязі, внаслідок чого члени злочинної організації якою керував ОСОБА_5 , та до складу якої увійшли ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , заволоділи коштами резервного фонду Державного бюджету України на 2024 рік на загальну суму 5 411 767 грн. (п'ять мільйонів чотириста одинадцять тисяч сімсот шістдесят сім гривень).
Слідчий зазначає, що досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні закінчити неможливо, внаслідок того, що на даний час проводиться досудове розслідування, а строки дії запобіжного заходу спливають, та необхідно провести ряд слідчих дій: отримати висновки комп'ютерно-технічних експертиз, призначених з метою дослідження речових доказів, виявлених та вилучених в ході обшуків проведених в рамках досудового розслідування даного кримінального провадження; отримати висновок судової будівельно-технічної експертизи призначеної в рамках проведення досудового розслідування; встановити та допитати в якості свідків працівників відділу капітального будівництва департаменту ЖКГ та ПЕК ХОДА, які працювали в період часу з 01.01.2024 по 31.12.2024; встановити інших осіб, причетних до скоєння даного кримінального правопорушення, відносно яких прийняти рішення відповідно до ст. 276 КПК України, а також перевірити вказаних осіб на причетність до вчинення інших кримінальних правопорушень; розсекретити клопотання про надання дозволу на проведення НСРД, а також ухвали слідчих суддів Харківського апеляційного суду про дозвіл на проведення НСРД; провести інші слідчі (розшукові) дії для повного дослідження всіх обставин вчинення кримінального правопорушення; виконати вимоги ст.290 КПК України; скласти та вручити обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Прокурор в судовому засіданні підтримав подане клопотання, просив про його задоволення, посилаючись на ризики, передбачені п. 1, 2, 3, 5 ст. 177 КПК України.
Підозрюваний в судовому засіданні вину у пред'явленій підозрі не визнав, посилався на відсутність ризиків та міцні соціальні зв'язки, зокрема, наявність малолітньої дитини та батьків похилого віку.. Просив відмовити в задоволені клопотання, посилаючись на те, що він не має наміру переховатися від органу досудового розслідування та суду.
Захисник підозрюваного заперечував в судовому засіданні проти задоволення клопотання, посилаючись на відсутність ризиків, недоведеність підозри, просив відмовити в задоволенні клопотання, обрати більш м'який запобіжний захід.
Слідчий суддя, вислухавши думки учасників кримінального провадження, та дослідивши надані матеріали, встановив наступне.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Харківській області за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025052110000001 від 16.01.2025 за ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255, ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України.
28.06.2025 о 09 год. 27 хв. підозрюваного ОСОБА_5 затримано в порядку ст.208 КПК України.
Крім того, 28.06.2025 о 09 год. 24 хв. ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених: ч.1 ст.255 КК України, тобто у створенні та керівництві злочинною організацією; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.4 ст.191 КК України, тобто у організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому злочинною організацією в умовах воєнного стану; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.4 ст.191 КК України, тобто у організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому злочинною організацією повторно в умовах воєнного стану; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.5 ст.191 КК України, тобто у організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому злочинною організацією повторно в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах.
Ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 30.06.2025 до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в Державній установі «Харківський слідчий ізолятор» строком на 60 (шістдесят) днів - до 26 серпня 2025 року включно, без визначення застави.
Ухвалою Харківського апеляційного суду від 15.07.2025 ухвалу Київського районного суду м.Харкова від 30.06.2025 про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , запобіжного заходу у виді тримання під вартою в Державній установі «Харківський слідчий ізолятор» до 26.08.2025 включно, без визначення застави, - залишено без змін.
Постановою заступника керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 21.08.2025 продовжено строк досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 28.09.2025.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 , кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191 КК України підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме: протоколами складеним в результаті проведення НСРД під час досудового розслідування кримінального провадження; протоколом обшуку від 12.04.2025 офісних будівель за адресою: м. Харків, пр. Льва Ландау, 3, в якому зафіксовано виявлення та вилучення первинних документів про господарські операції між ТОВ «Тех-Інком», ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 і ФОП ОСОБА_10 , які були проведені з метою штучного завищення поточних цін на будівельні матеріали, електронні носії інформації з даними про поточні ціни на будівельні матеріали, які склалися на ринку, калькуляції і чорнові записи про складання первинних документів із завідомо неправдивими відомостями з метою подальшого заволодіння учасниками злочинної організації бюджетними коштами; протоколом огляду від 22.04.2025 мобільного телефону Samsung, який належить директору ТОВ «Тех-Інком» ОСОБА_11 , який вилучено в ході обшуку 12.04.2025 за адресою: АДРЕСА_3 , в якому зафіксовано зміст листування ОСОБА_11 в месенджері WhatsApp із ОСОБА_5 (організатор), ОСОБА_8 (директор ТОВ «Буд-Техпром»), ОСОБА_16 (помічниця ОСОБА_5 ), ОСОБА_12 (дружина та бухгалтер ФОП ОСОБА_9 ), щодо виконання договорів із Департаментом, способи завищення ціни, реальні ціни товарів та перерахування грошових коштів на користь злочинної організації; відомостями ГУ ДПС в Харківській області про податкові накладні видані і отримані ТОВ «Тех-Інком», ТОВ «Буд-Техпром», ФОП ОСОБА_9 і ФОП ОСОБА_10 в яких відображено взаємовідносини вказаних підприємств та реальні ціни поставлених та закуплених товарів; протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_11 у якого наявні повідомлення ОСОБА_12 про те, що ОСОБА_8 скаржиться їй, що йому готівкою не додали заробітну плату за те, що він директор ТОВ «Буд-Техпром», а також наявні фото документів в яких відображено відомості про заробітну плату працівникам з розбивкою на банківські рахунки та готівку; протоколом огляду від 21.04.2025 мобільного телефону Samsung, який належить ОСОБА_8 , в якому зафіксовано зміст і листування ОСОБА_8 в месенджері WhatsApp із ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_16 (помічниця ОСОБА_5 ) щодо виконання договорів із Департаментом, способи завищення ціни, реальні ціни товарів та перерахування грошових коштів на користь злочинної організації; протокол огляду комп'ютерної техніки вилученої за адресою розташування ТОВ «Тех-Інком», в якій наявні документи в електронному вигляді щодо виконання договорів із чорновими помітками про реальні ціни на товари ціни по яким завищено; матеріалами тимчасових доступів до документів суб'єктів господарювання, які постачали будівельні матеріали за реальними ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 , ТОВ «Буд-техпром»;матеріалами за результатами проведених обшуків за місцями проживання підозрюваних, автомобілях та розташування офісних приміщень; висновками судових будівельно-технічних експертиз: №№ СЕ-19/121-25/10698-БТ від 20.05.2025, СЕ-19/121-25/10697-БТ від 20.05.2025, СЕ-19/121-25/10696-БТ від 20.05.2025, СЕ-19/121-25/10684-БТ від 19.05.2025, СЕ-19/121-25/10681-БТ від 19.05.2025, СЕ-19/121-25/10699-БТ від 20.05.2025, СЕ-19/121-25/10685-БТ від 20.05.2025, СЕ-19/121-25/10688-БТ від 20.05.2025, СЕ-19/121-25/10686-БТ від 20.05.2025, СЕ-19/121-25/10695-БТ від 20.05.2025, СЕ-19/121-25/10687-БТ від 19.05.2025; висновками судових економічних експертиз: №№ СЕ-19/121-25/13265-ЕК від 12.06.2025, СЕ-19/121-25/13261-ЕК від 12.06.2025, СЕ-19/121-25/13260-ЕК від 12.06.2025, СЕ-19/121-25/13270-ЕК від 12.06.2025, СЕ-19/121-25/13267-ЕК від 11.06.2025, СЕ-19/121-25/13269-ЕК від 11.06.2025, СЕ-19/121-25/13268-ЕК від 11.06.2025, СЕ-19/121-25/13263-ЕК від 10.06.2025, СЕ-19/121-25/13262-ЕК від 09.06.2025, СЕ-19/121-25/13266-ЕК від 11.06.2025, СЕ-19/121-25/13264-ЕК від 11.06.2025; показаннями підозрюваного ОСОБА_8 ; показаннями свідків ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ; іншими матеріалами в їх сукупності.
Відповідно до ч.3 ст.199 КПК України при вирішенні клопотання про продовження строку тримання під вартою слідчий суддя повинен перевірити наявність обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою.
Слідчий суддя вважає встановленим існування ризиків, передбачених п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме можливість підозрюваним переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, експертів, інших підозрюваних у вказаному кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Так, відповідно до вимог ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, а відповідно до вимог п.4 ч.2 ст.183 КПК України, тримання під вартою застосовується до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Виходячи з відомостей щодо особи підозрюваного, який раніше не судимий, але підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255 КК України, яке є особливо тяжким злочином, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.4 ст.191 КК України, яке є тяжким злочином; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.4 ст.191 КК України, яке є тяжким злочином, при цьому, санкція ч.4 ст.191 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.5 ст.191 КК України, яке є особливо тяжким злочином, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, не виключена можливість переховування останнього від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення відповідальності за вчинене.
Наявність ризику, передбаченого п.2 ч.1 ст.177 КПК України, обґрунтовується тим, що підозрюваний може знищити, сховати або спотворити мобільні термінали, засоби зв'язку та інші предмети та/або документи, що використовувались для вчинення кримінального правопорушення, які на даний час органом досудового розслідування не виявлені.
Враховуючи, що ризик впливу на свідків, експертів та інших підозрюваних існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при збиранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання показань та дослідження їх судом, а ОСОБА_5 реальну можливість впливати на вказаних осіб у даному кримінальному провадженні, в тому числі на тих, яким відомо про вчинення кримінального правопорушення, не можна виключати можливість такого впливу підозрюваного на останніх з метою зміни їх свідчень на свою користь.
Слідчий суддя погоджується з існуванням ризику, передбаченого п.5 ч.1 ст.177 КПК України, оскільки, враховуючи обставини вчинення інкримінованих ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255 КК України, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.4 ст.191 КК України, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.4 ст.191 КК України, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.5 ст.191 КК України, а саме: створення і керівництва злочинною організацією; організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого злочинною організацією в умовах воєнного стану; організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого злочинною організацією повторно в умовах воєнного стану; організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого злочинною організацією повторно в умовах воєнного стану в особливо великих розмірах, тобто за тяжких обставин у яких опинилося суспільство, є достатні підстави вважати, що підозрюваний не зупиниться перед вчиненням інших кримінальних правопорушень чи може продовжити вчинення кримінальних правопорушень, у яких підозрюється.
Також, у зв'язку з тим, що на даний час не всі ділянки державного кордону України перебувають під контролем української влади, не виключена можливість підозрюваного переховуватись від органу досудового розслідування та суду, а також існує ризик того, що останній може вчинити інше кримінальне правопорушення, зокрема незаконно перетнути державний кордон України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Крім того, вказане вище свідчить також про існування ризиків, які полягають у тому, що ОСОБА_5 може впливати на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні, вчиняти дії щодо приховування своєї злочинної діяльності.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі «Ілійков проти Болгарії» №33977/96 від 26 липня 2001 року ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів».
Крім того, Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин.
Згідно зі сформованою практикою Європейського суду з прав людини, тримання особи під вартою може бути виправдане, якщо існують реальні ознаки наявності справжнього суспільного інтересу, який незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи. Застосовуючи запобіжний захід у виді тримання під вартою, необхідно виходити із того, що судове рішення повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони прав і інтересів як суспільства, так і потерпілого. Визначення таких прав, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суспільства більшої суворості в оцінці цінностей суспільства («Летельє проти Франції»).
Крім того, відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, право людини на свободу є основоположним, але не абсолютним та може бути обмежено з огляду на суспільний інтерес.
З урахуванням конкретних обставин цього кримінального провадження та характеру дій, які інкримінуються підозрюваному, а саме того, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255 КК України, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.4 ст.191 КК України, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.4 ст.191 КК України, ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.5 ст.191 КК України, тобто за тяжких обставин у яких опинилося суспільство, що свідчить про підвищену суспільну небезпеку вчиненого та особи, яка його вчинила, слідчий суддя вважає, що у цьому кримінальному провадженні наявний суспільний інтерес, який полягає у необхідності захисту високих стандартів охорони прав і інтересів суспільства.
Крім цього, у рішенні ЄСПЛ у справі «Феррарі-Браво проти Італії» №9627/81 від 14 березня 1984 року суд зазначив, що «питання про те, що арешт або тримання під вартою до суду є виправданими тільки тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, ставити не можна, оскільки це є завданням попереднього розслідування, сприяти якому має й тримання під вартою»; у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» №14310/88 від 23 жовтня 1994 року «факти, які є причиною виникнення підозрі не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування вирок) чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процес) кримінального розслідування».
Під час розгляду клопотання слідчим суддею вивчалась можливість застосування відносно ОСОБА_5 більш м'якого запобіжного заходу для запобігання вищезазначених ризиків. Однак, слідчий суддя вважає, що на цей час існують правові підстави для продовження застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою, оскільки існують ризики, зазначені у п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Щодо доводів захисника про відсутність ризиків, слідчий суддя вважає необхідним зазначити, що у розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість покарання не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту.
Всі інші питання фактичні обставини кримінального провадження, питання винності чи не винності в скоєні кримінального правопорушення -злочину, а також питання відносності та допустимості доказів вирішуються під час іншої стадії кримінального процесу судового провадження під час розгляду справи по суті в суді першої інстанції. Встановлення того, вчинила чи не вчинила особа кримінальне правопорушення, є завданням подальшого провадження, сприяти якому й покликаний запобіжний захід, що обирається.
Щодо доводів захисника про необґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає необхідним також зазначити, що у п. 48 рішення «Чеботарь проти Молдови» № 35615/06 від 13.11.2007 Європейський Суд з прав людини зазначив «Суд повторює, що для того, щоб запобіжний захід по обґрунтованій підозрі був виправданий у відповідності з статтею 5 & 1 (с), поліція не зобов'язана мати докази, достатні для пред'явлення обвинувачення, ні в момент арешту, ні під час перебування заявника під вартою. Метою попереднього тримання під вартою є подальше розслідування кримінальної справи, яке повинно підтвердити або розвіяти підозру, яка є підставою для затримання». В тому числі і оцінка свідчень, які отриманні адвокатом при опитуванні відповідних осіб.
Враховуючи наявність ризиків, а також оцінюючи сукупність обставин, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному в разі визнання винуватим у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до дванадцяти років з конфіскацією майна, слідчий суддя вважає, що за час тримання підозрюваного під вартою зазначені ризики не зменшилися та не втратили своєї актуальності, а тому продовжує для підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування.
При цьому, слідчий суддя, відповідно до ч. 4 ст. 183 КПК України, враховуючи підстави та обставини, передбачені ст..ст. 177, 178 КПК України, не визначає розмір застави у даному кримінальному провадженні відносно ОСОБА_5 при застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання його під вартою, оскільки останній підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за ч. 1 ст. 255 КК України.
Керуючись ст. ст. 177, 178, 182, 183, 197, 199 КПК України, слідчий суддя, -
Постановив :
Клопотання слідчого СУ ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_6 - задовольнити.
Продовжити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у Державній установі «Харківський слідчий ізолятор» в межах строку досудового розслідування на 32 дні, тобто до 27.09.2025 (включно), без визначення суми застави.
Зобов'язати слідчого СУ ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_6 негайно повідомити близького родича підозрюваного ОСОБА_5 про продовження застосування до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Встановити строк дії ухвали до 27.09.2025 (включно).
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя - ОСОБА_1
Копію ухвали отримав _____________2025 р. ___год.____хв. _____________________
ОСОБА_5