Рішення від 22.08.2025 по справі 420/18950/25

Справа № 420/18950/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П. розглянувши у письмовому провадженні в місті Одеса справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» до Головного управління ДПС в Одеській області, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025р. №12833323/42910651, про неврахування таблиці даних Позивача від 10.07.2023р. №9165728081, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023р. №9185211/42910651;

- визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025р. №12833325/42910651, про неврахування таблиці даних Позивача від 10.07.2023р. №9165725343, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023р. №9185207/42910651.;

- визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025р. №12833327/42910651, про неврахування таблиці даних Позивача від 10.07.2023р. №9165725792, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023р. №9185209/42910651.;

- визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025р. №12833334/42910651, про неврахування таблиці даних Позивача від 10.07.2023р. №9165723334, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023р. №9155236/42910651.;

- визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025р. №12833456/42910651, про неврахування таблиці даних Позивача від 10.07.2023р. №9165725957, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023р. №9185210/42910651.;

- визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025р. №12833458/42910651, про неврахування таблиці даних Позивача від 10.07.2023р. №9165725622, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023р. №9185208/42910651.;

- визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025р. №12833462/42910651, про неврахування таблиці даних Позивача від 10.07.2023р. №9165714453, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023р. №9185206/42910651.;

- визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025р. №12833464/42910651 про неврахування таблиці даних Позивача від 10.07.2023р. №9165707578, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023р. №9185205/42910651.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що діючим законодавством передбачена подача таблиці даних платника податку на додану вартість. Процедура її подання та зміст визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання, яка приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. Згідно з п.17 Порядку у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Відповідач, приймаючи оскаржувані рішення про неврахування Таблиці даних платника податку на додану вартість, зазначив в якості підстави їх неприйняття - «прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку». Водночас, відповідач ніяким чином не пояснив, чому факт віднесення Позивача до переліку ризикових платників податку може бути достатньою самостійною підставою для прийняття рішення про неврахування Таблиці даних платника податку на додану вартість, без обґрунтування невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податку, видам економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності, кодам товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України, та посилань на докази і обставини, що свідчать про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку, та без зазначення, яка саме інформація в таблиці даних є недостовірною.

Позивач вважає, що оскаржувані рішення про неврахування таблиць даних платника податку на додану вартість не відповідають вимогам ч.2 ст. 2 КАС України через їх необґрунтованість, тому підлягають визнанню протиправними і скасуванню.

Ухвалою від 18.06.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що розгляд справи буде проводитись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на підставі ст. 262 КАС України у межах строків, визначених ст. 258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №ЕС/67863/25 від 04.07.2025 року), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що з 01.02.2020 року діє Порядок №1165, яким регламентовані спірні правовідносини. Представник навів зміст пунктів 12-14,16-17,19 вказаного Порядку та стверджує, що оскаржуване рішення прийнято у відповідності до вимог Порядку із зазначенням причин їх прийняття.

Відповідач зазначив, що згідно зі ст. 16 Закону України "Про інформацію" податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому ПКУ.

Пп.20.1.45 п. 20.1 ст.20 ПКУ передбачено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку-даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотримання якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

Дії ж контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, незалежно від джерела її отримання (чи то отриманої внаслідок проведення податкової перевірки, чи то за результатами засідання комісії, яка вирішує питання реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН), мають характер службової діяльності відповідних службових осіб по інформаційно-аналітичному забезпеченню діяльності цього органу. Інформація, зібрана відповідно до норм ПК України, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів для виконання покладених на них функцій та завдань з метою здійснення відповідних прав та обов'язків.

З урахуванням викладеної позиції представник відповідача вважає, що оскаржувані рішення є повністю обґрунтованими.

Від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №ЕС/71105/25 від 14.07.2025року), в якій позивач, посилаючись на положення пункту 19 Порядку №1165 та Додатку №7 зазначає, що рішення відповідача про відповідність позивача як платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 06 травня 2025 року №5605 за пунктом 8 Додатку не може бути підставою прийняття оскаржуваних рішень, а самі вказані рішення не відповідають вимогам наведеного пункту 19 та Додатку №7 через відсутність (незазначення) імперативно обов'язкової інформації. При цьому, відзив Відповідача не містить спростування наведених позивачем обставин, а містить лише посилання на доводи, які не були підставою для прийняття оскаржуваних рішень. Зокрема, вказана у відзиві інформація, з огляду на положення пункту 19 Порядку №1165 та Додатку №7, апріорі не може бути підставою для прийняття рішень про неврахування таблиць даних Позивача.

За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «ПРІОРИТЕТ-В» перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ, ІЗМАЇЛЬСЬКА ДПІ з 27.03.2019. Зареєстровано платником ПДВ з 01.05.2019. Основний вид діяльності згідно КВЕД 41.20-БУДIВНИЦТВО ЖИТЛОВИХ I НЕЖИТЛОВИХ БУДIВЕЛЬ, інші види діяльності: інші види роздрібної торгівлі поза магазинами, Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, Неспеціалізована оптова торгівля, Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у., Покрівельні роботи, Інші роботи із завершення будівництва, Малярні роботи та скління, Покриття підлоги й облицювання стін, Штукатурні роботи, Інші будівельно-монтажні роботи, Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, Електромонтажні роботи, Підготовчі роботи на будівельному майданчику, Знесення, Механічне оброблення металевих виробів, Виробництво металевих дверей і вікон, Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій, Виготовлення виробів із бетону для будівництва, Організація будівництва будівель, Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.

Протягом 2023 року ТОВ «ПРІОРИТЕТ-В» подані таблиці даних платника податку. За результатами розгляду вищезазначених таблиць даних платника податку ТОВ «ПРІОРИТЕТ-В» Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнятті рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 06.05.2025 №12833323/42910651 про неврахування таблиці даних від 10.07.2023 9165728081, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023 № 9185211/42910651; від 06.05.2025 № 12833325/42910651, про неврахування таблиці даних від 10.07.2023 № 9165725343, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023 № 9185207/42910651; від 06.05.2025 № 12833327/42910651, про неврахування таблиці даних від 10.07.2023 № 9165725792, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023 № 9185209/42910651, від 06.05.2025 № 12833334/42910651, про неврахування таблиці даних від 10.07.2023 № 9165723334, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023 № 9155236/42910651; від 06.05.2025 № 12833456/42910651, про неврахування таблиці даних від 10.07.2023 № 9165725957, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023 № 9185210/42910651; від 06.05.2025 № 12833458/42910651, про неврахування таблиці даних від 10.07.2023 № 9165725622, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023 № 9185208/42910651; від 06.05.2025 № 12833462/42910651, про неврахування таблиці даних від 10.07.2023 № 9165714453, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023 № 9185206/42910651; від 06.05.2025 № 12833464/42910651 про неврахування таблиці даних від 10.07.2023 № 9165707578, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 13.07.2023 № 9185205/42910651.

В якості підстав для не врахування таблиць даних платника податку зазначено: «інше.

Прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку».

Вважаючи прийняті відповідачем рішення необґрунтованими, не вмотивованими, такими, що порушують його права, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі Порядок №1165), яка набрала чинність 01.02.2020 року.

Порядок визначає, зокрема, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Вказаним Порядком регламентовано не тільки питання складу комісії, а питання порядку прийняття нею рішень та їх оформлення.

Згідно з п.25, п.26, п.27 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, ПКУ та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до п.4 Порядку розгляду скарг щодо рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних - не підлягають адміністративному оскарженню рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, оскаржені платником податку в судовому порядку.

Таким чином, Комісія є спеціальним суб'єктом, уповноваженим на прийняття відповідних рішень (таке рішення не уповноважено приймати ГУ ДФС як суб'єкт владних повноважень та його керівники як посадові особи) і такі рішення оскаржуються в судовому порядку.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий Кодекс України.

Пунктом 61.1 ст.61 ПКУ визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (пп.61.1.2п. 61.1 ст.61 ПКУ).

Порядок збору податкової інформації та отримання податкової інформації контролюючими органами встановлений статями 72,73 ПКУ. Відповідно до ст.74 ПКУ податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Розділ V ПК України регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об'єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.

Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Пунктом 2 Порядку №1165 визначено, що таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Пунктом 12 Порядку №1165 встановлено право платника податку подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5). Пунктом 13 визначені відомості, які повинні бути зазначені у таблиці даних платника податку.

Згідно з п.14 таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Відповідно до пунктів 15,15 Порядку таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання. Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому ст.42 Кодексу (додаток 6).

Пунктом 17 визначено, що у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Згідно з додатком 6, яким встановлена форма рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

У разі прийняття рішення про неврахування таблиці даних платника у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платник податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Згідно із п.19 Порядку № 1165 Комісії контролюючих органів приймають рішення про неврахування таблиці даних платника податку (додаток 7), врахованої відповідно до пунктів 16 та/або 18 цього Порядку, комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, врахованої відповідно до рішення про задоволення скарги щодо рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, що надсилається платнику податку в електронний кабінет технічними засобами електронних комунікацій в електронній формі, з дотриманням вимог Кодексу, Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, якщо, зокрема, стосовно платника податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (додаток 4), визначених у пунктах 1-5 додатка 1.

За п.22 порядку №1165 таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.

Аналізуючи вищевказане суд доходить висновку, що таблиця даних платника податку - це зведена інформація, що подається платником щодо КВЕД платника податку згідно з КВЕД, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються платником податку, яка подається до контролюючого органу з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Рішення про неврахування таблиці даних комісія приймає, зокрема, у разі прийняття стосовно платника податку рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, визначених у пунктах 1-5 додатка 1.

Судом встановлено, що оскаржувані рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.05.2025року №№12833323/42910651, 12833325/42910651, 12833327/42910651, 12833334/42910651, 12833456/42910651, 12833458/42910651, 12833462/42910651, 12833464/42910651 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість було винесено на підставі прийняття рішення про відповідність критерію ризиковості платника податку.

Єдиним рішенням про відповідність позивача як платника податків критерію ризиковості платника податку, як зазначено позивачем та не заперечується відповідачем, є рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 06 травня 2025 року №5605. Зазначеним рішенням Позивача визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку за пунктом 8 Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, оскаржувані рішення не містять жодної інформації з наведеного вище обов'язкового до зазначення переліку підстав їх прийняття, зокрема відсутні посилання на

відповідний пункт Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до якого (пункту) Позивача було визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку (п.1-5)».

Контролюючим органом не вказано детальної інформації, що стала підставою для неврахування таблиці даних платника податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Рішення взагалі не містять конкретний пункт Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до якого позивача було визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку (пункти 1-5).

Таким чином, суд звертає увагу, що зазначення підстави неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість без конкретизації, зокрема без детальної інформації, що передбачена Порядком №1165, порушує права та інтереси позивача через невизначеність.

Вищевказані обставини свідчать про неконкретизованість та необґрунтованість прийнятих Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішень від 06.05.2025року №№12833323/42910651, 12833325/42910651, 12833327/42910651, 12833334/42910651, 12833456/42910651, 12833458/42910651, 12833462/42910651, 12833464/42910651, що є підставою для визнання їх протиправними та скасування.

Суд бере до уваги, що позивач надав податковому органу інформацію про види економічної діяльності відповідно до КВЕД, коди товарів згідно УКТЗЕД, що постачаються та /або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну території України. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019р. №1165 не встановлено додаткового обов'язку платника податку при поданні таблиці даних повторно подавати відомості про наявні основні засоби.

Суд зауважує, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Частиною 5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 02.04.2019 року (справа №822/1878/18, адміністративне провадження №К/9901/4668/19) зазначив, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Виходячи із системного тлумачення норм права, наведених вище, суд доходить висновку, що наявність повноважень - це одна з обставин, які входять до предмета доказування у справах цієї категорії, але не єдина. Надання податковому органу відповідних повноважень - це лише передумова подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом реалізації чого є прийняття рішення, законність якого підлягає перевірці судом при розгляді справи.

В свою чергу, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Оскільки збір податкової інформації відповідно до ст.72 ПКУ є різноманітним та сама інформація є великою, зазначення в рішенні Комісії в якості підстави його прийняття невідповідність визначення платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, така інформація повинна бути чітко зазначена в прийнятому рішення.

Відсутність такої інформації ставить платника податків у правову невизначеність, позбавляє права навести більш аргументів правомірності своїх дій та спростувати висновки рішення контролюючого органу.

Крім того, ч.2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У відзиві не наведено жодного конкретного доказу правомірності прийнятих рішень.

Статтею 21 ПКУ встановлені обов'язки і відповідальність посадових та службових осіб контролюючих органів. Посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані, зокрема, дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Прийняті Комісією ГУ ДПС рішення суттєво порушують права позивача, оскільки встановлене Порядком №1165 право суб'єкта господарювання подати таблицю даних платника податку на додану вартість та її врахування забезпечує такому суб'єкту господарювання безумовну реєстрацію поданої ним податкової накладної.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними та скасування рішень Комісії ГУ ДПС в Одеській області про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №№12833323/42910651, 12833325/42910651, 12833327/42910651, 12833334/42910651, 12833456/42910651, 12833458/42910651, 12833462/42910651, 12833464/42910651 від 06.05.2025року.

Згідно з п.22 Порядку таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.

Таким чином, при набранні законної сили рішення суду про визнання протиправними та скасування рішень Комісії ГУ ДПС в Одеській області про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість контролюючий орган зобов'язаний врахувати таблици даних платника податків позивача, які були враховані до моменту прийняття оскаржуваних у справі рішень про їх неврахування, тобто вони вважаються врахованими в силу приписів п.22 Порядку з дня надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За приписами ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у розмірі 24 224,00грн.

Рішення виготовлено та підписано після виходу судді з відпустки.

Керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» (вул.Мічуріна, будинок 103, 68663, Одеська обл., Ізмаїльський р-н, село Броска, Код ЄДРПОУ 42910651) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправними та скасування рішень -задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №12833323/42910651 від 06.05.2025р. про неврахування таблиці даних Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» №9165728081 від 10.07.2023р., врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області №9185211/42910651 від 13.07.2023р.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 06.05.2025р. №12833325/42910651 про неврахування таблиці даних Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» №9165725343 від 10.07.2023р., врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській №9185207/42910651 від 13.07.2023р.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №12833327/42910651від 06.05.2025р. про неврахування таблиці даних Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» від 10.07.2023р. №9165725792, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області №9185209/42910651 від 13.07.2023р..

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №12833334/42910651 від 06.05.2025р. про неврахування таблиці даних Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» від 10.07.2023р. №9165723334, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області №9155236/42910651від 13.07.2023р.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №12833456/42910651від 06.05.2025р. про неврахування таблиці даних Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» від 10.07.2023р. №9165725957, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області №9185210/42910651від 13.07.2023р..

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області№12833458/42910651 від 06.05.2025р. про неврахування таблиці даних Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» від 10.07.2023р. №9165725622, врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області №9185208/42910651 від 13.07.2023р.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №12833462/42910651від 06.05.2025р. про неврахування таблиці даних Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» №9165714453 від 10.07.2023р., врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області№9185206/42910651 від 13.07.2023р.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №12833464/42910651 від 06.05.2025р. про неврахування таблиці даних Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» №9165707578 від 10.07.2023р., врахованої згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській області №9185205/42910651 від 13.07.2023р.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРІОРИТЕТ-В» (вул.Мічуріна, будинок 103, 68663, Одеська обл., Ізмаїльський р-н, село Броска, Код ЄДРПОУ 42910651) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП44069166) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 24 224,00 грн. (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири грн. 00 коп.)

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.ст.295-297 КАС України.

Суддя Самойлюк Г.П.