Рішення від 22.08.2025 по справі 420/5130/25

Справа № 420/5130/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надіслана засобами поштового зв'язку 14.02.2025 року) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій представник позивача просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо розгляду клопотання від 16.10.2024 про вжиття заходів, щодо усунення розбіжностей у відомостях згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 06.05.2023 року, особової справи ОСОБА_1 та відомостей баз даних МОУ «Резерв+» «Оберіг», «Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», та внесення відповідних відомостей до електронного Військово-облікового документу;

зобов'язати уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 вжити заходи щодо усунення розбіжностей у відомостях згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 06.05.2023 року, особової справи ОСОБА_1 та відомостей баз даних МОУ «Резерв+» «Оберіг», «Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», та внести відповідні відомості до електронного Військово-облікового документу.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалами Одеського окружного адміністративного суду:

від 21.02.2025 року позовну заяву залишено без руху;

від 03.03.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрите провадження у справі; постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження(ст. 262 КАС України).

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 (замість військового квитка) 06.05.2016 року Військово-лікарською комісією Київського РВК Одеси визнаний: «не придатний до військової служби у мирний, обмежено придатний у воєнний час» на підставі ст. 64В Наказу МОУ № 402/08. Згідно Довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.02.2023 на підставі статті 64Б графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ, Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року - непридатний до військової служби. Та згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 від 25.02.2023 року не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 3 частини 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку». Згідно Довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.05.2023 на підставі статті 64А графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ, Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку Згідно Довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.05.2023 на підставі статті 64А графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ, Наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Та згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 06.05.2023 року в графі « 7» вказано «не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 64А»; в графі « 13 Знято з військового обліку» вказано, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 3 частини 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» (ред. 31.03.2023 року); в графі « 14» вказано: 06.05.2023 року виключений 3 військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно ст. 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».У всіх вищезазначених документах вказані відмітки засвідчено підписами уповноважених особи та гербовою печаткою. Також встановлено, що згідно «Витягу Резерв+» номер в реєстрі Оберіг 150220230640383800142, відсутні відомості, щодо зняття з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Поштовою кореспонденцією (отримано 21.10.2024) до ІНФОРМАЦІЯ_4 , направлено клопотання від 16.10.2024 про вжиття заходів, щодо усунення розбіжностей у відомостях згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 06.05.2023 року, особової справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та відомостей баз даних МОУ «Резерв+» «Оберіг», «Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», та внесення відповідних відомостей до електронного Військово-облікового документу. Разом із вказаним клопотанням до ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлено додатки, а саме: копія договору про надання правової допомоги на 1 аркуші, копія ордеру на - 1 аркуші, копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю на 1 тимчасового аркуші, нотаріально завірена копія посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 06.05.2023 року ОСОБА_1 на 1 аркуші, копія паспорту громадянина України ОСОБА_1 на 3 аркушах, копія довідки військово-лікарської комісії від 06.05.2023 року на 1 аркуші, копія витягу з бази даних МОУ «Резерв+» на 1 аркуші. 05.02.2025 року отримано відповідь ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутність відомостей у ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , без жодного належаного обґрунтування про їх виправлення (внесення) у базах даних МОУ «Резерв+» «Оберіг», «Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Посадова особа автор вказаного листа пропонує особисто прибути гр. ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвала суду від 03.03.2025 року була надіслана та доставлена до «Електронного кабінету» відповідача 06.03.2025 року (а.с.44); у встановлений судом строк відзив на позовну заяву надано не було, про поважність причин неподання не повідомлено.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.15), перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Згідно довідки військо-лікарської комісії від 25.02.2023 року №26 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 64 «б» графи 2 (а.с.21).

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного Серії НОМЕР_1 виданого ОСОБА_1 06.05.2023 року, медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 64 «а» наказом МО України від 2008 р. № 402/2008. З відміткою про військовий облік «знято з військового обліку» відповідно до абз. 3, ч.1, ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 06.05.2023 року. (а.с.22).

В матеріалах справи наявне клопотання представника позивача від 16.10.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому він просить негайно вжити заходів, щодо усунення розбіжностей у відомостях згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 06.05.2023 року, особової справи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та відомостей бази даних МОУ «Резерв+» «Оберіг», «Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», та внести відповідні відомості до електронного Військово-облікового документу (а.с.11).

03.12.2024 року у відповідь на клопотання відповідач надіслав лист, в якому зазначив, що відомості, щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в ІНФОРМАЦІЯ_7 відсутні. Для вирішення порушеного питання, запропоновано громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.14).

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, позивач оскаржив її до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України (ст. 65 Конституції України).

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (із подальшим продовженням такого строку).

Окрім того, Указом Президента України Про загальну мобілізацію №65/2022 від 24.02.2022 року (з наступними змінами) оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу», ч.1 ст.1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу»).

Згідно частини 1 статті 27 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі.

Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

При цьому, положеннями ч.7 ст.1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» регламентовано, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відтак, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року (далі Положення №154 від 23.02.2022 року).

Згідно п.9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Таким чином, у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_8 здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.

Так, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487.

Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

- організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

- організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; - забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Відповідно до пункту 22 Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України Про військовий обов'язок і військову службу.

Частиною 6 статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу визначено підстави виключення з військового обліку.

Так, згідно пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

При цьому, згідно пункту 81 Порядку №1487 на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

До 05.01.2023 механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів регулювався Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженим постановою КМУ від 07.12.2016 за № 921, який містить аналогічні норми щодо порядку виключення з військового обліку військовозобов'язаних, а саме згідно пункту 56 Порядку №921 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності.

При цьому, взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.

Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

Відповідно до п.2 Положення №154 від 23.02.2022 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Законодавством встановлено, що виключення військовозобов'язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до положень ст.1 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

З положень ст.2 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.

Статтею 16 вказаного Закону, внесено зміни в Закон України “Про військовий обов'язок та військову службу» а саме: частину першу статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в такій редакції: "1. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати".

В ході розгляду справи встановлено, що відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 06.05.2023 року, ст.64 «а», позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с.22).

Згідно довідки військово-лікарської комісії від 06.05.2023 року ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби на підставі ст. 64 «а», графи ІІ з виключенням з військового обліку (а.с.23).

Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ врегульовані підстави для:

- взяття на військовий облік та зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (частини перша-п'ята);

- виключення з військового обліку у відповідних ТЦК та СП (частина шоста).

Так, згідно зі змістом статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції на момент визнання позивача не придатним до військової служби з виключенням), зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України з військового обліку військовозобов'язаних:

- які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;

- які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу до Національної поліції, податкової міліції, в органи і підрозділи цивільного захисту, в Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України та в Державну кримінально-виконавчу службу України;

- які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;

- в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.

Водночас, згідно зі змістом статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції на момент визнання позивача не придатним до військової служби з виключенням), виключенню з військового обліку підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;

9) померли.

Необхідно зауважити, що на даний момент до Закону № 2233-ХІІ внесені зміни та Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (набрав чинності 18 травня 2024 року) статтю 37 Закону № 2233-ХІІ викладено у новій редакції.

Зокрема, частиною 6 статті 37 № 2233-ХІІ установлено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Отже, підстава “визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку» була виключена з переліку таких, згідно з якими відбувалось виключення з військового обліку.

Проте в чинній редакції міститься підстава виключення з військового обліку як “визнані непридатними до військової служби».

Суд встановив, що подане представником позивача до відповідача клопотання відповідачем не було розглянуте, будь-яке рішення по суті порушеного питання не було ухвалено, що відповідачем не спростовано.

З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_9 , як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо внесення спірних відомостей до відповідних реєстрів повинен був розглянути клопотання позивача від 16.10.2024 року та прийняти обґрунтоване рішення про його задоволення чи відмову у його задоволенні.

Відповідач не розглянув клопотання позивача по його суті, доказів протилежного суду не надано.

Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення по суті питання, що входить до його виключної компетенції.

Відсутність належним чином оформленого рішення про розгляд клопотання представника позивача від 16.10.2024 року свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це невчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в даному випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації по суті питання, порушеного заявником.

Оскільки відповідач не розглянув клопотання представника позивача та не прийняв рішення по суті заяви, у листі-відповіді на це клопотання запропоновано позивачу особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд в контексті спірних правовідносин може зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача, за результатом чого прийняти рішення, передбачене законодавством по суті порушеного питання.

Тому суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача в даному випадку є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути клопотання представника ОСОБА_1 від 16.10.2024 року.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідачем законність оскаржуваної бездіяльності не доведена та не обґрунтована.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково, із відмовою у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача вжити заходи щодо усунення розбіжностей у відомостях згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 06.05.2023 року, особової справи ОСОБА_1 та відомостей баз даних МОУ «Резерв+» «Оберіг», «Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», та внести відповідні відомості до електронного Військово-облікового документу, оскільки це на даний час є дискреційними повноваженнями відповідача та станом на день розгляду справи клопотання представника ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 не розглянуте по суті порушеного питання, тобто такі вимоги є передчасними.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 1211,20грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо розгляду клопотання від 16.10.2024 про вжиття заходів, щодо усунення розбіжностей у відомостях згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 06.05.2023 року, особової справи ОСОБА_1 та відомостей баз даних МОУ «Резерв+» «Оберіг», «Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», та внесення відповідних відомостей до електронного Військово-облікового документу.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути клопотання представника ОСОБА_1 від 16 жовтня2024 року та прийняти обґрунтоване рішення по суті його вимог.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять)грн. 20коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_2 ).

Суддя М.М. Аракелян