20 серпня 2025 р. № 400/7507/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Захисників Миколаєва, 5,м. Миколаїв,54005, вул. Захисників Миколаєва, 5,м. Миколаїв,54005
провизнання протиправним та скасування пункту 3 наказу від 09.07.2025 №1972 в частині,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області з вимогами визнати протиправним та скасувати п.3 наказу начальника Головного управління Національної поліції в Миколаївській області №1972 від 09.07.2025 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності вжиття заходів дисциплінарного впливу до окремих поліцейських Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області та зменшення розміру премії» в частині застосування до слідчого слідчого відділення ВП №1 Миколаївського РУП ГУНП лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді догани та встановлення розміру премії меншого від рекомендованих граничних меж у сумі 2000 (двох тисяч) гривень у липні 2025.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що наказ про притягнення його до дисциплінарної відповідальності видано протиправно, без достатніх підстав, а також з порушенням відповідної процедури притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності. Позивач вказав на те, що з наказом про призначення службового розслідування його не було ознайомлено, він був позбавлений можливості надати пояснення під час службового розслідування. Крім того, позивач зазначив, що наказ про притягнення до відповідальності містить численні посилання на статті Статуту, які він начебто порушив, але без конкретизації, які саме її дії чи бездіяльність становить дисциплінарне правопорушення.
Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що під час контрольної перевірки слідчого відділу відділення поліції №1 були виявленні численні порушення законодавства та службової дисципліни, зокрема щодо проведення досудового розслідування в кримінальних провадження, які розслідування в яких проводила позивачка. Законодавство не передбачає обов'язку ознайомлювати поліцейського з наказом про призначення службового розслідування. Право позивача на надання пояснень не було порушено, оскільки 28.05.2025 ОСОБА_1 надавав пояснення з приводу виявлених порушень. Зазначені пояснення стосувалися, як раз фактів порушень під час розслідування кримінальних проваджень, які стали підставою для притягнення позивача до відповідальності. Щодо виду застосованого стягнення, до це дискрецією відповідача, а крім того оскільки у позивача було інше дисциплінарне стягнення у вигляді зауваження, відповідно до вимог Статуту відповідач не міг обрати інше стягнення окрім догани.
В судовому засіданні 05.08.2025 позивач підтримав позовні вимоги, просив його позов задовольнити, наполягав на протиправності притягнення до відповідальності. Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Суд розглянув справу 20.08.2025 у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за участі представника відповідача.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 з 05.08.2024 займає посади слідчого слідчого відділення відділу поліції №1 Миколаївського районного управління Головного управління Національної поліції в Миколаївській області та має спеціальне звання - лейтенант поліції.
В період з 11 по 26 березня 2025 року комісію ГУНП в Миколаївській області було проведено контрольну перевірку Миколаївського районного управління поліції ГУНП та його підпорядкованих відділень №1 та №8. За результатами перевірки складено доповідну записку в який викладені факти встановлених порушень вимог законодавства та службової дисципліни, зокрема під час розслідування кримінальних проваджень №12024152020001274, №12024152020001650, №12024152020001248, №12024152020001483, №12025152020000277.
14.05.2025 наказом начальника ГУНП в Миколаївській області №1394 «Про призначення службового розслідування, утворення дисциплінарної комісії» за фактом можливого порушення службової дисципліни з боку окремих поліцейських Миколаївського РУП ГУНП призначено службове розслідування.
28.05.2025 наказом начальника ГУНП в Миколаївській області №1561 строк проведення службового розслідування продовжено до 12.06.2025.
28.05.2025 слідчий ОСОБА_1 надав пояснення про порушення службової дисципліни та порушення норм КПК України, під час розслідування кримінальних проваджень №12024152020001274, №12024152020001650, №12024152020001248, №12024152020001483, №12025152020000277.
06.06.2025 старший слідчий ОМВ СУ ГУНП ОСОБА_3 склала довідку за результатами проведення службового розслідування за фактами можливих порушень чинного законодавства України працівниками СВ Миколаївського РУП ГУНП та його підпорядкованих відділень поліції №1 та №8, в якій зокрема йшла мова встановлені факти порушень з боку слідчого ОСОБА_1 під час розслідування кримінальних проваджень: №12024152020001274, №12024152020001650, №12024152020001248, №12024152020001483, №12025152020000277, а саме: слідчим не вжито заходів щодо встановлено в якому банку належить банківська картка, на яку перераховувалися грошові кошти, не направлено до суду клопотання про тимчасовий доступ до банківської картки, а також не надано жодного доручення оперативним підрозділам; не витребувано та не долучено до матеріалів справи висновок експертизи, з січня 2025 р. у матеріалах справи відсутня ухвала суду про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у мобільних операторів та інше.
Зазначені дії, службовим розслідуванням кваліфіковані, як порушення вимог ст.1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, в частині обов'язку вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, а також утримуватися від дій які підривають авторитет Національної поліції України, мужньо і вправно служити народу України, знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обовязки, вимог п.1, 2 ст.18 Закону України «про Національну поліцію», відповідно до якої поліцейський зобов'язаний неухильного дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, професійного виконання службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків вимог ст.ст.2, 9, 28, 39, 40, 91-94 КПК України, що виразилося у неналежному виконанню своїх обов'язків при розслідуванні кримінальних проваджень №12024152020001274, №12024152020001650, №12024152020001248, №12024152020001483, №12025152020000277, порушенні вимог законодавства України, а саме не вжитті вичерпних заходів щодо встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні, проведенні досудового розслідування з порушенням розумних строків, не проведенні всіх необхідних та можливих обставин скоєного кримінального правопорушення.
12.06.2025 затверджено висновок службового розслідування за фактом можливих порушень службової дисципліни з боку окремих поліцейських Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області.
09.07.2025 начальником ГУНП в Миколаївській області видано наказ №1972 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності, вжиття заходів дисциплінарного впливу до окремих поліцейських Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області та зменшення розміру премії», в якому окрім іншого, в п.3 за вчинення дисциплінарного проступку, враховуючи наявність діючого дисциплінарного стягнення у виді «зауваження», застосовано до слідчого слідчого відділення ВП №1 Миколаївського РУП ГУНП лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді догани та встановити розмір премії менший від рекомендованих граничних меж у сумі 2000 (двох тисяч) гривень у липні 2025 року.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про Національну поліцію» національна поліція служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до ст.18 Закону Поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Відповідно до ч.3 ст.1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; 10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; 11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; 12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; 13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.
Відповідно до п.2 розділу ІІ Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, яке затверджено наказом МВС України №893 від 07.11.2018, службове розслідування призначається, зокрема, за наявності даних про: недотримання норм кримінального процесуального законодавства України під час проведення досудового розслідування.
Відповідно до п.4 розділу ІІ. Порядку, у наказі про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії визначаються голова та члени дисциплінарної комісії, зазначаються підстава та форма проведення службового розслідування, а також прізвище, ім'я, по батькові, посада поліцейського, стосовно якого воно проводитиметься (у разі якщо на час призначення службового розслідування це відомо).
Проект наказу про призначення службового розслідування та пропозиції щодо складу дисциплінарної комісії готує структурний підрозділ, яким установлено наявність підстав для проведення службового розслідування.
За рішенням уповноваженого керівника в межах повноважень підготовку проекту наказу про призначення службового розслідування може бути доручено іншому органу (підрозділу) поліції.
Склад дисциплінарної комісії визначається з урахуванням вимог статті 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Порядок утворення дисциплінарних комісій та їх повноваження визначено Положенням про дисциплінарні комісії в Національній поліції України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року № 893.
Відповідно до п.п.2,3 розділу IV. Порядку, Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, під час його проведення має право:
надавати пояснення, подавати відповідні документи та матеріали, що стосуються обставин, які досліджуються;
подавати клопотання про отримання і залучення до матеріалів розслідування нових документів, отримання додаткових пояснень від осіб, які мають стосунок до справи;
ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування, робити їх копії за допомогою технічних засобів з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, Законами України «Про захист персональних даних», «Про державну таємницю» та іншими законами;
подавати скарги на дії осіб, які проводять службове розслідування;
брати участь у розгляді справи на відкритому засіданні дисциплінарної комісії;
користуватися правничою допомогою, послугами представника.
Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право відмовитися від надання пояснень.
Таким чином, відповідно до вимог Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, не передбачений обов'язок ознайомлювати поліцейських з наказом про призначення службового розслідування. Разом з тим, поліцейський стосовно якого проводиться службове розслідування має право ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування та робити їх копії за допомогою технічних засобів. Під час судового розгляду, позивач не заявляв про факт відмови йому в ознайомленні з матеріалами службового розслідування.
Щодо дотримання прав позивача на надання пояснення під час службового розслідування та бути обізнаним в його проведення, суд звертає увагу, що 28.05.2025 позивач був опитаний в межах службового розслідування (т.1 арк.спр.125). З копії пояснення вбачається, що позивач самостійно надрукував його зміст, а також поставила свій підпис.
За таких обставин, аргумент позивача про його необізнаність в проведенні самого факту службового розслідування, а також порушенні його права бути вислуханим та надати пояснення під час вирішення питання про накладення дисциплінарного стягнення, не знайшов свого підтвердження під час судового розгляду. Також, не є переконливим аргументи позивача про те, що їй незрозуміло за що саме її притягнуто до дисциплінарної відповідальності, оскільки під час надання пояснення, вона їх надавала саме щодо тяганини та невжиття ефективних заходів по розслідуванню кримінальних проваджень №12024152020001274, №12024152020001650, №12024152020001248, №12024152020001483, №12025152020000277.
Враховуючи, що під час службового розслідування відповідачем встановлено порушення норм процесуального законодавства та тяганину у кримінальних провадженнях, розслідування яких проводив позивач, відповідач мав право для висновків про наявність в його діях складу дисциплінарного правопорушення.
Щодо виду застосованого стягнення та його суворості, то суд виходить з того, що на той час у позивача було діюче дисциплінарне стягнення у вигляді зауваження, а відповідно до ч.2 ст.29 Дисциплінарного статуту, у разі повторного вчинення дисциплінарного проступку поліцейським протягом строку дії дисциплінарного стягнення у виді зауваження за результатами службового розслідування дисциплінарне стягнення, що застосовується, повинно бути суворішим, ніж попереднє.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для визнання наказу відповідача про застосування дисциплінарного стягненні протиправним та його скасування.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Захисників Миколаєва, 5,м. Миколаїв,54005 код ЄДРПОУ 40108735) відповити повністю.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 22.08.2025