20 серпня 2025 р. № 400/7532/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Захисників Миколаєва, 5,м. Миколаїв,54005,
провизнання протиправним та скасування п.2 наказу від 09.07.2025 року № 1972 в частині,
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області з вимогами визнати протиправним та скасувати п.2 наказу начальника Головного управління Національної поліції в Миколаївській області №1972 від 09.07.2025 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності вжиття заходів дисциплінарного впливу до окремих поліцейських Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області та зменшення розміру премії» в частині застосування до слідчого слідчого відділення ВП №1 Миколаївського РУП ГУНП лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді догани та встановлення розміру премії меншого від рекомендованих граничних меж у сумі 2000 (двох тисяч) гривень у липні 2025.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що наказ про притягнення її до дисциплінарної відповідальності видано протиправно, без достатніх підстав, а також з порушенням відповідної процедури притягнення поліцейського до дисциплінарної відповідальності. Позивачка вказала на те, що з наказом про призначення службового розслідування її не було ознайомлено, вона була позбавлена можливості надати пояснення під час службового розслідування. Крім того, позивачка зазначила, що наказ про притягнення до відповідальності містить численні посилання на статті Статуту, які вона начебто порушила, але без конкретизації, які саме її дії чи бездіяльність становить дисциплінарне правопорушення. Також, під час судового засідання позивачка додала, що ще до завершення службового розслідування вона усунула недоліки у кримінальних проваджень, щодо яких були зауваження та 06.06.2025 подала довідку на підтвердження цього, але відповідачем це не було враховано.
Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що під час контрольної перевірки слідчого відділу відділення поліції №1 були виявленні численні порушення законодавства та службової дисципліни, зокрема щодо проведення досудового розслідування в кримінальних провадження, які розслідування в яких проводила позивачка. Законодавство не передбачає обов'язку ознайомлювати поліцейського з наказом про призначення службового розслідування. Право позивачки на надання пояснень не було порушено, оскільки 28.05.2025 ОСОБА_1 надавала пояснення з приводу виявлених порушень старшого слідчому слідчого управління ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_2 . Зазначені пояснення стосувалися, як раз фактів порушень під час розслідування кримінальних проваджень, які стали підставою для притягнення позивачки до відповідальності. Щодо виду застосованого стягнення, до це дискрецією відповідача, а крім того оскільки у позивачки було інше дисциплінарне стягнення у вигляді зауваження, відповідно до вимог Статуту відповідач не міг обрати інше стягнення окрім догани. Щодо неврахування довідки про усунення недоліків на яку посилається позивачка, то представник відповідача пояснив, що зазначена довідка була направлена особі, яке не включена до дисциплінарної комісії, тому членам дисциплінарної комісії навіть не було відомо про усунення позивачкою недоліків виявлених контрольної перевіркою.
Суд розглянув справу 20.08.2025 у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за участі сторін. В судовому засіданні позивачка підтримала свою позицію викладену у позовній заяві, просила позов задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував, просив в його задоволенні відмовити.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 15.04.2024 займає посади слідчого слідчого відділення відділу поліції №1 Миколаївського районного управління Головного управління Національної поліції в Миколаївській області та має спеціальне звання - лейтенант поліції.
В період з 11 по 26 березня 2025 року комісію ГУНП в Миколаївській області було проведено контрольну перевірку Миколаївського районного управління поліції ГУНП та його підпорядкованих відділень №1 та №8. За результатами перевірки складено доповідну записку в який викладені факти встановлених порушень вимог законодавства та службової дисципліни, зокрема під час розслідування кримінальних проваджень №12025152020000027, №12025152020000028, №12025152020000152.
14.05.2025 наказом начальника ГУНП в Миколаївській області №1394 «Про призначення службового розслідування, утворення дисциплінарної комісії» за фактом можливого порушення службової дисципліни з боку окремих поліцейських Миколаївського РУП ГУНП призначено службове розслідування. До складу дисциплінарної комісії включено зокрема - старшого слідчого організаційно-методичного відділе слідчого управління ГУНП ОСОБА_2
28.05.2025 наказом начальника ГУНП в Миколаївській області №1561 строк проведення службового розслідування продовжено до 12.06.2025.
28.05.2025 слідчий ОСОБА_1 надала пояснення про порушення службової дисципліни та порушення норм КПК України, під час розслідування кримінальних проваджень №12025152020000027, №12025152020000028 та №12025152020000152, старшому слідчого організаційно-методичного відділе слідчого управління ГУНП ОСОБА_2
06.06.2025 старший слідчий ОМВ СУ ГУНП ОСОБА_2 склала довідку за результатами проведення службового розслідування за фактами можливих порушень чинного законодавства України працівниками СВ Миколаївського РУП ГУНП та його підпорядкованих відділень поліції №1 та №8, в якій зокрема йшла мова встановлені факти порушень з боку слідчого ОСОБА_1 під час розслідування кримінальних проваджень: №12025152020000027, №12025152020000028 та №12025152020000152, а саме: слідчим проведено тимчасовий доступ до речей і документів, вилучено оптичний диск, але матеріали для здійснення їх аналізу оперативному підрозділу не направлено; в кримінальному провадженні №12025152020000028 слідчим отримано ухвалу на проведення тимчасового доступу до речей і документів банку, однак огляд диску не проведено, матеріали для здійснення їх аналізу оперативному підрозділу не направлено. В кримінальному провадженні №12025152020000152 не направлено до суду клопотання про дозвіл на проведення тимчасового доступу до банківської таємниці, не направлено постанову про проведення слідчих дій на інший території з метою встановлення особи, причетної до вчинення злочину. В кримінальних провадженнях №12025152020000027, №12025152020000028 та №12025152020000152 з 21.02.2025 не проведено жодної слідчої дії.
Зазначені дії, службовим розслідуванням кваліфіковані, як порушення вимог ст.1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, в частині обов'язку вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, а також утримуватися від дій які підривають авторитет Національної поліції України, мужньо і вправно служити народу України, знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обовязки, вимог п.1, 2 ст.18 Закону України «про Національну поліцію», відповідно до якої поліцейський зобов'язаний неухильного дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, професійного виконання службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків вимог ст.ст.2, 9, 28, 39, 40, 91-94 КПК України, що виразилося у неналежному виконанню своїх обов'язків при розслідуванні кримінальних проваджень №12025152020000027, №12025152020000028 та №12025152020000152, порушенні вимог законодавства України, а саме не вжитті вичерпних заходів щодо встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні, проведенні досудового розслідування з порушенням розумних строків, не проведенні всіх необхідних та можливих обставин скоєного кримінального правопорушення.
12.06.2025 затверджено висновок службового розслідування за фактом можливих порушень службової дисципліни з боку окремих поліцейських Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області.
09.07.2025 начальником ГУНП в Миколаївській області видано наказ №1972 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності, вжиття заходів дисциплінарного впливу до окремих поліцейських Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області та зменшення розміру премії», в якому окрім іншого, в п.2 за вчинення дисциплінарного проступку, враховуючи наявність діючого дисциплінарного стягнення у виді «зауваження», застосовано до слідчого слідчого відділення ВП №1 Миколаївського РУП ГУНП лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді догани та встановити розмір премії менший від рекомендованих граничних меж у сумі 2000 (двох тисяч) гривень у липні 2025 року.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про Національну поліцію» національна поліція служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до ст.18 Закону Поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Відповідно до ч.3 ст.1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; 10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; 11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; 12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; 13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.
Відповідно до п.2 розділу ІІ Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, яке затверджено наказом МВС України №893 від 07.11.2018, службове розслідування призначається, зокрема, за наявності даних про: недотримання норм кримінального процесуального законодавства України під час проведення досудового розслідування.
Відповідно до п.4 розділу ІІ. Порядку, у наказі про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії визначаються голова та члени дисциплінарної комісії, зазначаються підстава та форма проведення службового розслідування, а також прізвище, ім'я, по батькові, посада поліцейського, стосовно якого воно проводитиметься (у разі якщо на час призначення службового розслідування це відомо).
Проект наказу про призначення службового розслідування та пропозиції щодо складу дисциплінарної комісії готує структурний підрозділ, яким установлено наявність підстав для проведення службового розслідування.
За рішенням уповноваженого керівника в межах повноважень підготовку проекту наказу про призначення службового розслідування може бути доручено іншому органу (підрозділу) поліції.
Склад дисциплінарної комісії визначається з урахуванням вимог статті 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Порядок утворення дисциплінарних комісій та їх повноваження визначено Положенням про дисциплінарні комісії в Національній поліції України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року № 893.
Відповідно до п.п.2,3 розділу IV. Порядку, Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, під час його проведення має право:
надавати пояснення, подавати відповідні документи та матеріали, що стосуються обставин, які досліджуються;
подавати клопотання про отримання і залучення до матеріалів розслідування нових документів, отримання додаткових пояснень від осіб, які мають стосунок до справи;
ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування, робити їх копії за допомогою технічних засобів з урахуванням обмежень, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, Законами України «Про захист персональних даних», «Про державну таємницю» та іншими законами;
подавати скарги на дії осіб, які проводять службове розслідування;
брати участь у розгляді справи на відкритому засіданні дисциплінарної комісії;
користуватися правничою допомогою, послугами представника.
Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право відмовитися від надання пояснень.
Таким чином, відповідно до вимог Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, не передбачений обов'язок ознайомлювати поліцейських з наказом про призначення службового розслідування. Разом з тим, поліцейський стосовно якого проводиться службове розслідування має право ознайомлюватися з матеріалами, зібраними під час проведення службового розслідування та робити їх копії за допомогою технічних засобів. Під час судового розгляду, позивачка не заявляла про факт відмови їй в ознайомленні з матеріалами службового розслідування.
Щодо дотримання прав позивачки на надання пояснення під час службового розслідування та бути обізнаною в його проведення, суд звертає увагу, що 28.05.2025 позивачка була опитана членом дисциплінарної комісії старшим слідчим ОМВ СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_2 (т.1 арк.спр.84). В у цьому пояснення прямо вказано, що воно відбирається під час службового розслідування, а також те, що позивачка ознайомлена з підставами проведення службового розслідування. З копії пояснення вбачається, що позивачка самостійно надрукувала його зміст, а також поставила свій підпис під ознайомлення з правами та підставою проведення службового розслідування.
За таких обставин, аргумент позивачки про її необізнаність в проведенні самого факту службового розслідування, а також порушенні її права бути вислуханим та надати пояснення під час вирішення питання про накладення дисциплінарного стягнення, не знайшов свого підтвердження під час судового розгляду. Також, не є переконливим аргументи позивачки про те, що їй незрозуміло за що саме її притягнуто до дисциплінарної відповідальності, оскільки під час надання пояснення, вона їх надавала саме щодо тяганини та невжиття ефективних заходів по розслідуванню кримінальних проваджень №12025152020000027, №12025152020000028 та №12025152020000152. Також, 06.06.2025 направила на адресу заступника начальнику слідчого управління довідку про усунення недоліків в саме цих кримінальних проваджень, що свідчить про зрозумілість претензій дисциплінарного органу.
Враховуючи, що під час службового розслідування відповідачем встановлено порушення норм процесуального законодавства та тяганину у кримінальних провадженнях, розслідування яких проводила позивачка, відповідач мав право для висновків про наявність в її діях складу дисциплінарного правопорушення.
Щодо виду застосованого стягнення та його суворості, то суд виходить з того, що на той час у позивачки було діюче дисциплінарне стягнення у вигляді зауваження, а відповідно до ч.2 ст.29 Дисциплінарного статуту, у разі повторного вчинення дисциплінарного проступку поліцейським протягом строку дії дисциплінарного стягнення у виді зауваження за результатами службового розслідування дисциплінарне стягнення, що застосовується, повинно бути суворішим, ніж попереднє.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для визнання наказу відповідача про застосування дисциплінарного стягненні протиправним та його скасування.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивачку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Захисників Миколаєва, 5,м. Миколаїв,54005 40108735) відмовити повністю.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 22.08.2025