Рішення від 21.08.2025 по справі 380/11562/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/11562/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №380/19525/24 із застосуванням до пенсії обмеження максимальним розміром, із зменшенням при обчисленні пенсії відсоткового значення сум грошового забезпечення з 90% до 70%, а також без нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно із постановою КМУ від 14.07.2021 №713, починаючи з дати, з якої нарахування вказану доплату було припинено;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням раніше виплачених сум:

з 01.02.2020 без обмеження максимальним розміром з розрахунку 90% грошового забезпечення, визначеного довідкою Управління СБУ у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-3;

з 01.02.2021 без обмеження максимальним розміром з розрахунку 90% грошового забезпечення, визначеного довідкою Управління СБУ у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-2;

з 01.02.2022 без застосування обмеження максимальним розміром, з розрахунку 90% грошового забезпечення, визначеного довідкою Управління СБУ у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-1 з нарахуванням та виплатою щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно із постановою КМУ від 14.07.2021 №713, починаючи з дати, з якої нарахування вказаної доплати було припинено, а також провести виплату недоотриманих пенсійних виплат.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Вказав, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №380/19525/24 ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 відповідно до довідок Управління СБУ у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-3, від 09.07.2024 №62/21-493-2 та від 09.07.2024 №62/21-493/1 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022. Однак при здійсненні перерахунку пенсії відповідач протиправно застосував обмеження пенсії максимальним розміром, зменшив основний розмір пенсії з 90 до 70% сум грошового забезпечення та припинив виплату щомісячної доплати в сумі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713. Вважає, що такі дії відповідача щодо обмеження виплати пенсії є протиправними та порушують його право на належне пенсійне забезпечення. Просить позов задовольнити.

Відповідачем позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. Відповідно до норм законодавства, чинного на момент перерахунку пенсії позивача, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону№ 2262-ХІІ, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до І категорії, - 100 %, до ІІ категорії - 95 %. На виконання Постанов №103 та № 704 Головним управлінням ПФУ у Львівській області на підставі довідки, скерованої уповноваженим органом, з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії, за нормами Закону №2262-ХІІ в редакції, чинній на момент проведення перерахунку пенсії. Окрім цього, розмір пенсій обчислений за нормами Закону №2262-ХІІ в редакції, чинній на момент проведення перерахунку пенсії. Стверджує про правомірність проведеного позивачу перерахунку пенсії, виходячи з 70 % розміру грошового забезпечення позивача, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 встановлений максимальний розмір пенсії 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 11.06.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

Відповідачем 01.07.2025 (вх. №11783ел) подано відзив на позовну заяву.

Позивачем 09.07.2025 (вх. №56351) подано відповідь на відзив.

Позивачем 15.08.2025 (вх. №66721) подано клопотання процесуального характеру.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.06.2023 у справі №380/7754/23 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки №62/21-554-10 від 22.09.2020, виходячи з розміру 90% грошового забезпечення з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №380/19525/24 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до довідок УСБУ у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-3, від 09.07.2024 №62/21-493-2 та від 09.07.2024 №62/21-493/1 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №380/19525/24 ГУ ПФУ у Львівській області здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідок УСБУ у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-3, від 09.07.2024 №62/21-493-2 та від 09.07.2024 №62/21-493/1 виходячи з 70% сум грошового забезпечення та припинив виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн на підставі Постанови №713.

Окрім того перерахунок пенсії проведено із застосуванням обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

За результатами цього перерахунку розмір пенсії позивача (з надбавками) становить 32 319 грн 15 к., однак з урахуванням обмеження пенсії максимальним розміром, сума такої, що підлягає до виплати, становить 23 610 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату пенсії виходячи з 90% сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром та з урахуванням щомісячної доплати розмірі 2000 грн на підставі Постанови №713.

ГУ ПФУ у Львівській області листом від 20.05.2025 №10402-10656/М-52/8-1300/25 повідомило про відсутність підстав для такого перерахунку.

Вважаючи протиправними такі дії ГУ ПФУ у Львівській області при проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.

Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Як визначено статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Стаття 13 Закону № 1402-VIII розкриває суть такої конституційної засади судочинства як обов'язковість судових рішень, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку раніше призначених пенсій є стаття 63 Закону №2262-XII, якою унормовано, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На реалізацію частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з пунктом 1 цього Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14.07.2021 прийняв Постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713).

За приписами пункту 1 Постанови № 713 з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

З аналізу пункту 1 Постанови № 713 у сукупності із приписами статті 63 Закону №2262-ХІІ слідує таке:

- з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначена (поновлена) після 1 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;

- доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку із прийняттям після 1 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто, таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 1 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно правовий акт був прийнятий до 1 березня 2018 року, чи після, оскільки визначальним є саме момент підвищення - після 1 березня 2018 року;

- метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

- виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 1 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

- якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 1 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло до 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її припинення;

- водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 1 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло після 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).

У зв'язку з тим, що положення Постанови №713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.

Отже, оскільки зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до ч.1, 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який у особи виникло після 1 березня 2018 року, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000,00 грн) щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713.

Такий правовий висновок викладений у рішенні Верховного Суду від 16.12.2024, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025 у зразковій справі №400/6254/24.

Відповідно до частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.03.2025 у справі № 400/6254/24 дійшла висновків, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.

Як встановлено судом, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №380/19525/24 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.02.2020, 01.02.2021 та 01.02.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідок Управління СБУ у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-3, від 09.07.2024 №62/21-493-2 та від 09.07.2024 №62/21-493/1 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та з урахуванням виплачених сум.

Після здійснення перерахунку пенсії на виконання зазначеного судового рішення відповідач припинив виплату доплати, передбаченої Постановою №713.

Суд звертає увагу, що виплата щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн припинена саме після перерахунку пенсії, здійсненого на виконання судового рішення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, тому відповідач, припинивши нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати, визначеної Постановою №713, діяв правомірно.

Що стосується перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром виходячи з основного розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Право позивача на пенсію виходячи з розміру 90% грошового забезпечення підтверджено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.06.2023 у справі №380/7754/23.

Окрім того, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.01.2024 у справі №380/14883/23 підтверджено право позивача отримання пенсії без обмеження максимальним розміром.

Згідно до частини 1 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Ураховуючи вказану норму, право позивача на перерахунок та виплату пенсії виходячи з основного розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром підтверджене судовими рішеннями від 29.06.2023 у справі №380/7754/23 та від 05.01.2024 у справі №380/14883/23, які набрали законної сили, мають преюдиційне значення та не є предметом доказування при розгляді даної справи.

Перерахунок пенсії позивача виходячи з основного розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром є обов'язковим для виконання відповідачем не тільки на підставі рішення суду, а й будь-якого перерахунку в майбутньому.

Поведінка ГУ ПФУ у Львівській області при проведенні перерахунку пенсії позивачу без урахування судових рішень від 29.06.2023 у справі №380/7754/23 та від 05.01.2024 у справі №380/14883/23 між цими сторонами у аналогічних правовідносинах нівелює таку конституційну засаду судочинства як обов'язковість судового рішення, закріплену статтею 129-1 Конституції України та суперечить вимогам статті 13 Закону № 1402-VIII, статей 14 та 370 КАС України.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач вказаного обов'язку не виконав.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що зменшення розміру пенсії позивача з 90% до 70% основних сум грошового забезпечення та обмеження пенсії максимальним розміром, при здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок Управління СБУ у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-3, від 09.07.2024 №62/21-493-2 та від 09.07.2024 №62/21-493/1 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, не відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та Закону №2262-ХІІ, тому такі дії слід визнати протиправними, частково задовольнивши першу позовну вимогу.

Друга позовна вимога є похідною від першої та підлягає до часткового задоволення шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії на підставі довідок Управління СБУ у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-3, від 09.07.2024 №62/21-493-2 та від 09.07.2024 №62/21-493/1 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020 , 01.01.2021 та 01.01.2022 виходячи з основного розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання щодо судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% до 70% основних сум грошового забезпечення та обмеження при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії максимальним розміром, при здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок Управління Служби безпеки України у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-3, від 09.07.2024 №62/21-493-2 та від 09.07.2024 №62/21-493/1 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 пенсії без обмеження максимальним розміром з розрахунку 90% грошового забезпечення, на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-3, з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2021 пенсії без обмеження максимальним розміром з розрахунку 90% грошового забезпечення, на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-2, з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2022 пенсії без обмеження максимальним розміром з розрахунку 90% грошового забезпечення, на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 09.07.2024 №62/21-493-1, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О. П. Хома