Рішення від 22.08.2025 по справі 360/1299/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

22 серпня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1299/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом адвоката Логвиненка Сергія Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Логвиненка Сергія Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач), в якому позивач просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 22.05.2025 №052530003586 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 13.05.2025 із зарахуванням періоду проходження військової служби в особливий період з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 23.02.2022, з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 06.10.2022, з 07.10.2022 по 31.12.2022, з 24.05.2023 по 02.06.2023, з 21.08.2024 по 09.09.2024 до пільгового та страхового стажу роботи з розрахунку один місяць такої служби за три місяці, із зарахуванням періоду проходження військової служби за контрактом з 19.12.2019 по 15.12.2024 - до стажу роботи на посаді заступника механіка підземної ділянки ТОВ «Шахтобудівельна Компанія» з повним робочим днем у шахті.

В обґрунтування позову зазначено, що 13.05.2025 ОСОБА_1 , 1985 року народження надав заяву через веб-портал Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та всі необхідні документи.

Заява про призначення пенсії була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.

22.05.2025 відповідно до рішення № 052530003586 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Однак, із самого рішення про відмову в призначенні пенсії не було зрозуміло чи всі періоди роботи було зараховано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області при винесенні свого рішення, адже за підрахунками на час звернення із заявою для призначення пенсії позивач вважав, що мав достатньо років трудового стажу.

30.05.2025 адвокатом було направлено адвокатський запит до ГУ ПФУ в Луганській області щодо надання останніми відомостей стосовно їх відмови у призначенні пенсії позивачу, а саме: інформацію чи всі періоди пільгового стажу роботи було зараховано останніми під час прийняття рішення від 22.05.2025, які саме періоди пільгового стажу роботи не було зараховано під час прийняття рішення від 22.05.2025 та причину такого не зарахування, які періоди пільгового стажу роботи ОСОБА_1 було зараховано під час прийняття рішення; надати інформацію, які саме 7 років 6 місяців 17 днів військової служби в особливий період були зараховані до пільгового стажу ОСОБА_1 при прийнятті рішення про відмову у призначенні пенсії від 22.05.2025; чи було зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 весь період проходження військової служби в лавах Збройних Сил України по контракту; надати інформацію чи було враховано час участі ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, а також участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України до роботи на посаді заступника механіка підземної ділянки ТОВ «Шахтобудівельна Компанія», на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

02.06.2025 адвокатом було отримано відповідь, відповідно до якої згідно з базою даних підсистеми “Призначення та виплати пенсій» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України електронна відмовна пенсійна справа ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

04.06.2025 адвокатом було направлено адвокатський запит до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Згідно відповіді ГУ ПФУ в Дніпропетровській області - за наданими документами страховий стаж заявника складає 33 роки 3 дні, в тому числі: за Списком № 1, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону, який зараховано за даними Реєстру відповідно до відомостей по спеціальному стажу, що визначений підприємством за кодом професії ЗП3013А1 - 2 роки 11 місяців 15 днів, стаж роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону - 21 рік 4 місяці 28 днів, де: згідно із постановою № 202 - 13 років 10 місяців 11 днів, - військова служба в особливий період - 7 років 6 місяців 17 днів (з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025).

В матеріалах електронної пенсійної справи заявника відсутня довідка з інформацію про періоди безпосередньої участі у бойових діях, які необхідно зарахувати у трикратному розмірі, тому періоди проходження військової служби зараховано до страхового стажу заявника без урахування кратності.

Позивач зазначив, що є учасником бойових дій, у зв'язку з чим відповідно до діючого законодавства України зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: періоди участі в антитерористичній операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України. На час укладення контракту (19.12.2019) працював на посаді заступника механіка підземної ділянки ТОВ «Шахтобудівельна Компанія» з повним робочим днем у шахті, яка відноситься до Списку № 1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Відповідно до довідок № 69 від 03.04.2025, № 397 від 24.04.2025 та № 70 від 03.04.2025 ОСОБА_1 в період з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 23.02.2022 приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 06.10.2022, з 07.10.2022 по 31.12.2022, з 24.05.2023 по 02.06.2023, з 21.08.2024 по 09.09.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України.

На думку позивача, всі ці періоди повинні бути зараховані до пільгового стажу із розрахунку на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, а відмова відповідача є протиправною та такою, що не ґрунтується на законі і порушує його права, за захистом яких звернувся до суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, через підсистему «Електронний суд» надав відзив, в якому зазначив наступне.

ОСОБА_1 13.05.2025 через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Для призначення пенсії до заяви від 13.05.2024 ОСОБА_1 долучив перелік документів.

Заяву про призначення пенсії позивача від 13.05.2025 розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.

За наслідками розгляду заяви позивача від 13.05.2025 та доданих до неї документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області прийнято рішення №052530003586 від 22.05.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком за нормами частини 3 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Відповідач зазначив, що Законом № 1058 зарахування до страхового стажу періодів військової служби в особливий період в кратному розмірі не передбачено.

Зарахування періоду безпосередньої участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану в кратному розмірі, тобто, один місяць служби за три місяці передбачено Постановою № 393 та Положенням № 530 для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оскільки заявник звернувся із заявою про призначення пенсії за Законом № 1058, яким зарахування періодів військової служби в особливий період до пільгового стажу в кратному розмірі не передбачено, тому відповідач просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 14 липня 2025 року №478/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , має посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 14.07.2020.

Згідно довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення 8 окремої автомобільної санітарної роти від 03.04.2025 №70 ОСОБА_1 дійсно в період з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 23.02.2022 приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України 8 окремої автомобільної санітарної роти від 03.04.2025 №69 ОСОБА_1 дійсно в період з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 06.10.2022, з 07.10.2022 по 31.12.2022, з 24.05.2023 по 02.06.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Покровського району, Покровської міської територіальної громади Волноваського району, Комарська сільська територіальна громада.

Згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України 8 окремої автомобільної санітарної роти від 24.04.2025 №397 ОСОБА_1 дійсно в період з 21.08.2024 по 09.09.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Покровського району, Покровської міської територіальної громади.

13.05.2025 позивач звернувся через веб портал Пенсійного фонду України з заявою, в якій просив призначити пенсію за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 22.05.2025 № 052530003586 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 .

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адвокатський запит від 12.06.2025 надало відповідь від 19.06.2025 №0400-010307-8/118467, в якій серед іншого вказано, що згідно наданих документів до загального та пільгового стажу зараховано всі періоди роботи та військової служби в особливий період. При призначенні пенсії відповідно до норм Закону № 1058 час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932, зараховується до страхового стажу в одинарному обчисленні.

Судом встановлено, що за результатом розгляду документів, доданих до заяви від 13.05.2025 страховий стаж позивача склав 33 роки 3 дні, в тому числі пільговий стаж:

- за Списком №1, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону №1058 - 2 роки 11 місяців 15 днів;

- стаж роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону - 21 рік 4 місяці 28 днів:

- відповідно до Постанови №202 - 13 років 10 місяців 11 днів,

- військова служба в особливий період - 7 років 6 місяців 17 днів (з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025).

Пільговий стаж обчислено за даними таблиці «Відомості по спецстажу» Реєстру застрахованих осіб відповідно до кодів підстав для обліку спецстажу, визначених підприємствами.

Також судом встановлено, що відповідно до інформації зазначеної в Єдиному державному реєстрі судових рішень постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2024 року у справі №200/235/23 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 прийнято нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в призначенні пенсії № 052530003586 від 24.01.2022, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 17.11.2022, з урахуванням висновків суду викладених в цьому рішенні. Стягнуто на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (ЄДРОПУ 21084076) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн.

На виконання вказаного рішення до пільгового стажу ОСОБА_1 на підземних роботах в кратному розмірі, тобто, один місяць служби за три місяці зараховано періоди військової служби в особливий період з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021.

Періоди військової служби в особливий період з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025 зараховано до страхового стажу роботи ОСОБА_1 без застосування кратності розміру.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Цей Закон також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Таким чином, згідно з абзацом першим частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію мають такі категорії осіб:

- працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років;

- провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 (далі Постанова №202) був затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

Право на пенсію незалежно від віку, відповідно до вказаної постанови, мають усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю). Термін такої роботи має складати не менше 25 років.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи).

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку № 22-1 документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах: довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки чи відповідних записів в ній" (далі - Порядок № 637) передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Підпунктом 6 пункту 2.1 Порядку № 22-1 встановлено, що документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком:

документи про проходження військової служби (служби);

довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;

посвідчення учасника бойових дій.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 8 Закону № 2011-ХII передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Як вже встановлено судом, за результатом розгляду документів, доданих до заяви позивача від 13.05.2025 про призначення пенсії за віком саме до пільгового стажу була зарахована військова служба позивача в особливий період - 7 років 6 місяців 17 днів (з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025).

При цьому періоди з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021 обраховано в кратному розмірі.

Щодо не застосування кратності розміру до військової служби позивача в особливий період з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025, то суд погоджується з доводами відповідача з огляду на таке.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071) затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Зазначеним Положенням №530 визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».

Саме згідно пункту 2.3 Положення №530 при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії; час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих; час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26.04.1986 до 01.01.1988; час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки"; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення; час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 №30 "Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН" (зі змінами); час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей; інші періоди, зазначені в підпункті "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами); крім вищезазначених, періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пенсію на пільгових умовах, наведені в додатку 2 до цього Положення.

Отже, вказані норми можливо застосувати виключно до осіб, які звернулися для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки ОСОБА_1 звернувся із заявою від 13.05.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому норми Постанови №530 при обрахунку кратності його військового стажу не застосовуються.

Статтею 24 Закону №1058 не передбачено обчислення страхового стажу в кратному розмірі.

Аналізуючи у сукупності вказані норми матеріального права разом із встановленими судом фактичними обставинами справи, суд дійшов висновку про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області обґрунтовано прийнято рішення №052530003586 від 22.05.2025 (за заявою від 13.05.2025) про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно за нормами частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

За таких обставин правових підстав для задоволення позовних вимог позивача немає.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі “Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення “Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність свого рішення, тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі.

За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову адвоката Логвиненка Сергія Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова