про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
22 серпня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1648/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали за позовною заявою адвоката Камака Руслана Васильовича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
18 серпня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Камака Руслана Васильовича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я, з 26 квітня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 (на даний час тимчасово окупована територія), та згідно військово-облікового документу, ІНФОРМАЦІЯ_5 був виключений з військового обліку медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 26.04.2012, за гр. II ст. 64 А, розкладу хвороб наказу № 402 від 2008 року (за станом здоров'я).
Відомості про непридатність та виключення з військового обліку були занесені до паперового військово-облікового документа ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 . Також, відомості про непридатність та виключення з військового обліку були занесені в паспорт громадянина України ОСОБА_1 (серія НОМЕР_2 ) на сторінці № 7 в розділі (Особливі відмітки), де наявний відповідний штамп “невійськовозобов'язаний».
Водночас у застосунку Резерв+ позивачем було виявлено, що відносно нього уповноваженим особами ІНФОРМАЦІЯ_7 не занесено відомостей про виключення ОСОБА_1 з обліку на підставі висновку ВЛК від 2012 року внаслідок його непридатності до військової служби. Також, відповідно інформації з Резерв + вказано про те, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_2 № ЩТ/ 1207 від 11.08.2025 зазначено, що ОСОБА_1 автоматично зараховано рішенням вищого штабу, на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_8 . Своїм листом ІНФОРМАЦІЯ_8 визнав той факт, що є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_9 , а ОСОБА_1 обліковується відповідно реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів за ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Виходячи з вищенаведеного, згідно ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», в даному випадку органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру, а саме ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Тобто, внесення відомостей щодо військового обліку позивача можливо лише уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_8 .
06 серпня 2025 року ОСОБА_1 особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявою, якою просив внести інформацію про виключення його з військового обліку згідно паперового військово-облікового документа. До заяви були долучені копія паперового військово-облікового документа з відміткою про виключення, копія паспорту громадянина України, скріншот з Резерв +.
11 серпня 2025 року відповідачем на електронну адресу позивача направлено лист ІНФОРМАЦІЯ_8 № ЩТ/ 1207, яким відмовлено у внесенні інформації про виключення його з військового обліку згідно паперового військово-облікового документа.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява, після усунення недоліків, відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).
Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись положеннями статті 9, 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 49, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - встановити строк для подання відповідної заяви протягом трьох днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.
Відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати відповідача у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження надати:
- заяву позивача від 06.08.2025, разом із доданими документами;
- рішення, за результатами розгляду заяви позивача від 06.08.2025.
Роз'яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Петросян К.Є. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - "Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяК.Є. Петросян