21 серпня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3866/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання відмови протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач), у якому просить:
1) визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні та виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оформлену листом №3654-3539/Д-02/8-1100/25 від 29.04.2025;
2) зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального (педагогічного) стажу роботи періоди роботи з:
- 17.08,1988 по 23,08.1992 на посаді помічника вихователя в Гарнізонному яслах-садку №18 при військовій частині НОМЕР_2 ;
- 24.08.1992 по 02.02.1998 на посаді вихователя в Гарнізонному ясла-садку №18 військової частини НОМЕР_2 ;
- 09.09.2019 по 31.08.2020 на посаді асистента вчителя в комунальному закладі "Преображенська гімназія Кропивницької міської ради";
- 01.09.2018 по 31.08.2019 на посаді асистента учителя в комунальному закладі НВО "Загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів ліцей "Сокіл" центр позашкільного виховання КМР Кіровоградської області;
3) зобов'язати відповідача призначити та виплатити грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог позивачка вказала, що з 28.10.2024 перебуває на обліку у відповідача як отримував пенсії за віком. Листом №3654-3539/Д-02/8-1100/25 від 29.04.2025 відповідач відмовив їй у призначенні грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки на день досягнення нею пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону (60 років), вона не мала необхідних 30 років страхового стажу роботи в закладах та установах державної і комунальної форми власності на посадах, робота яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Водночас, записами в трудовій книжці (стор. 8-9, 16-17, 42-43) підтверджено, що позивачка працювала з 17.08.1988 по 23.08.1992 на посаді помічника вихователя в Гарнізонному яслах-садку №18 при військовій частині НОМЕР_2 , а також з 24.08.1992 по 02.02.1998 на посаді вихователя в Гарнізонному ясла-садку №18 військової частини НОМЕР_2 . Також, працювала в період з 09.09.2019 по 31.08.2020 на посаді асистента вчителя в комунальному закладі "Преображенська гімназія Кропивницької міської ради", а у період роботи з 01.09.2018 по 31.08.2019 на посаді асистента учителя в комунальному закладі НВО "Загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ" ступенів ліцей "Сокіл" центр позашкільного виховання КМР Кіровоградської області. Відтак, відмовляючи у призначенні та виплаті спірної грошової допомоги відповідач діяв не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, не обґрунтовано та без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Ухвалою судді від 16.06.2025 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача подав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону (60 років), позивачка не мала необхідних 30 років страхового стажу роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Відповідно, право на призначення грошової допомоги, на умовах п. 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону, у позивача відсутнє (а.с.32-36).
Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.
02.01.2025 року позивачка звернулася до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою про призначення пенсії за віком.
Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 "Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 року №339/35961, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області, рішенням якого від 07.01.2025 року №110130017581 позивачці з 28.10.2024 призначено пенсію за віком.
Згодом, позивачка звернулася до відповідача із заявою про виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 30.01.2025 №959-547/Д-02/8-1100/25 відповідач повідомив, що обчислений при прийнятті Рішення від 07.01.2025 №110130017581 страховий стаж склав 42 роки 7 місяців 9 днів (порахований по 30.09.2024), у тому числі 23 років 8 місяців 25 днів - стаж роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.
При цьому, до стажу роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, а відтак і до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону можливо зарахувати наступні періоди роботи:
з 28.01.1999 по 31.08.2018 - на посаді вихователя за період роботи в комунальному закладі НВО "Загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів ліцей "Сокіл" центр позашкільного виховання КМР Кіровоградської області;
з 07.09.2020 по 27.10.2024 - на посаді вихователя в комунальному закладі "Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 20 "Сонечко" Кропивницької міської ради.
Водночас, до стажу роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, а відтак і до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону не можливо врахувати наступні періоди роботи:
з 09.09.2019 по 31.08.2020 - на посаді асистента учителя в комунальному закладі "Преображенська гімназія Кропивницької міської ради", оскільки зазначена посада не передбачена розділом I "Освіта" Переліку №909;
з 01.09.2018 по 31.08.2019 - на посаді асистента учителя в комунальному закладі НВО "Загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів ліцей "Сокіл" центр позашкільного виховання КМР Кіровоградської області" (в подальшому - комунальний заклад "Ліцей "Сокіл" Міської ради міста Кропивницького"), оскільки зазначена посада не передбачена розділом I "Освіта" Переліку №909;
з 17.08.1988 по 23.08.1992 - на посаді помічника вихователя, з 24.08.1992 по 02.02.1998 - на посаді вихователя в гарнізонному ясла-садку №18 військової частини НОМЕР_3 (з 01.07.1993 - військова частина НОМЕР_4 ), оскільки в архівній довідці від 15.11.2024 №179/1/11593 зазначено, що в книзі обліку робітників і службовців даної частини ОСОБА_1 не значиться. Окрім того відсутня інформація про віднесення гарнізонного ясла-садка №18 до закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України (а.с.20-22).
Листом від 29.04.2025 №3654-3539/Д-02/8-1100/25 відповідач також повідомив, що перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затверджений Постановою №963, не визначає право на призначення грошової допомоги згідно із пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону (а.с.19).
Не погоджуючись з цим, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.
Дане право деталізоване у Законах України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі Закон №1788-XII), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до пункту "е" статті 55 Закону №1788-XII (в редакції, чинній до внесення до неї змін Законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-VIII, які визнано неконституційними) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до пункту 7-1 розділу "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (далі - Порядок №1191) до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Пунктом 5 Порядку №1191 встановлено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
За приписами пункту 6 Порядку №1191 для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 7 Порядку №1191 встановлено, що виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Отже, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з 1) наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу (від 25 до 30 років) роботи на певних визначених законодавством посадах й 2) вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також 3) неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування будь-якого іншого виду пенсії.
Аналогічна правова позиція була викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №462/5636/16-а, від 19.03.2019 у справі №466/5637/17, від 09.12.2021 по справі №264/6871/16-а, від 15.06.2022 по справі №200/854/19-а.
Судом встановлено, що підставою для відмови у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій слугувало те, що позивачка не має 30 років роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Як зазначив відповідач у відзиві, при прийнятті рішення про призначення пенсії за віком від 07.01.2025 № 110130017581 страховий стаж склав 42 роки 7 місяців 9 днів (порахований по 30.09.2024), у тому числі 23 років 8 місяців 25 днів - стаж роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.
При цьому до стажу роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, а відтак і до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону не було врахувати наступні періоди роботи:
з 09.09.2019 по 31.08.2020 - на посаді асистента учителя в комунальному закладі "Преображенська гімназія Кропивницької міської ради", оскільки зазначена посада не передбачена розділом I "Освіта" Переліку №909;
з 01.09.2018 по 31.08.2019 - на посаді асистента учителя в комунальному закладі НВО "Загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів ліцей "Сокіл" центр позашкільного виховання КМР Кіровоградської області" (в подальшому - комунальний заклад "Ліцей "Сокіл" Міської ради міста Кропивницького"), оскільки зазначена посада не передбачена розділом I "Освіта" Переліку №909;
з 17.08.1988 по 23.08.1992 - на посаді помічника вихователя, з 24.08.1992 по 02.02.1998 - на посаді вихователя в гарнізонному ясла-садку №18 військової частини НОМЕР_3 (з 01.07.1993 - військова частина НОМЕР_4 ), оскільки в архівній довідці від 15.11.2024 №179/1/11593 зазначено, що в книзі обліку робітників і службовців даної частини ОСОБА_1 не значиться. Окрім того відсутня інформація про віднесення гарнізонного ясла-садка №18 до закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років", яким установлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років, зокрема:
- у загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
- у дошкільних навчальних закладах всіх типів: директори (завідуючі), вихователі-методисти, вихователі, асистенти вихователів дошкільних навчальних закладів в інклюзивних групах, музичні керівники, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи;
Як зазначено в пункту 2 Примітки Переліку №909: "Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсії незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ".
В свою чергу згідно до Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. №963 (в редакції, чинній на день призначення пенсії), до посад педагогічних працівників відносяться, зокрема, вчителі, викладачі всіх спеціальностей, асистент вчителя, асистент вчителя-реабілітолога, старший викладач вищого навчального закладу I і II рівня акредитації, майстер виробничого навчання, педагог професійного навчання, старший вихователь, вихователь, асистент вихователя, соціальний педагог по роботі з дітьми з інвалідністю, логопед закладу охорони здоров'я та соціального забезпечення, методист, педагог-організатор, практичний психолог, соціальний педагог, керівник гуртка, секції, студії, інших форм гурткової роботи; концертмейстер, художній керівник, культорганізатор, акомпаніатор, екскурсовод, інструктор з туризму закладів освіти; старший вожатий, вожатий, вихователь-методист, музичний керівник, інструктор з фізкультури, інструктор з праці, інструктор слухового кабінету, фахівець (консультант) інклюзивно-ресурсного центру, старший керівник та керівник туристських груп (походу, екскурсії, експедиції) у позашкільних закладах; старший майстер у професійно-технічному навчальному закладі, перекладач-дактилолог; помічник директора з режиму, старший черговий з режиму, черговий з режиму у закладах освіти для громадян, які потребують соціальної допомоги і реабілітації.
Враховуючи вищевикладене, посада педагогічного працівника з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 та постанови Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 №963 поширюється також і на посаду "асистент вчителя".
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Згідно з пунктом 1 Порядку №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Наведені норми встановлюють виключний пріоритет трудової книжки перед іншими документами для визначення пільгового стажу. Саме трудова книжка працівника є основним документом, який підтверджує його трудовий стаж. У разі ж відсутності трудової книжки або записів в ній органи пенсійного фонду мають право встановлювати трудовий стаж на підставі інших первинних документів чи показань свідків.
Згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_5 позивачка у період з 17.08.1988 по 23.08.1992 працювала на посаді помічника вихователя, а з 24.08.1992 по 02.02.1998 - на посаді вихователя у гарнізонному ясла-садку №18 в/ч НОМЕР_3 (а.с.53зв.).
Стосовно посилання відповідача на архівну довідку ГДА Міністерства оборони України від 15.11.2024 № 179/1/11593, у якій вказано, що в книзі обліку робітників і службовців даної частини ОСОБА_1 не значиться, то у цій довідці також зазначено і те, що накази дитячого садку №18 за весь період на зберігання до ГДА не надходили (а.с.47зв.).
Таким чином, така довідка лише відображає стан архівного зберігання документів, а не реальний факт трудових відносин. Формальні недоліки чи відсутність архівних документів не можуть обмежувати право особи на зарахування страхового стажу та відповідно на пенсійне забезпечення. Натомість, вказуючи про відсутність підстав для зарахування вказаного періоду до стажу роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідач взяв за основу архівну довідку фактично проігнорувавши записи у трудовій книжці.
Також, згідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_5 , уточнюючих довідок від 27.12.2024 №588/01-12, від 15.11.2024 №424 встановлено, що позивачка у період з 01.09.2018 по 31.08.2019 працювала на посаді асистента учителя КЗ НВО "Загальноосвітня школа-інтернат I-III ступенів ліцей "Сокіл" центр позашкільного виховання КМР Кіровоградської області", а у період з 09.09.2019 по 31.08.2020 - на посаді асистента учителя КЗ "Преображенська гімназія Кропивницької міської ради" (а.с.48, 50, 55зв., 56).
Отже періоди роботи позивача, щодо яких виник спір, на посаді вихователя та асистента учителя відноситься до спеціального трудового стажу, передбаченого пунктом "е" ст.55 Закону №1788-ХІІ, а відтак її педагогічний стаж станом на момент звернення за призначенням пенсії складав більше 30 років.
Водночас, інших доводів щодо відсутності підстав для отримання позивачкою грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач не зазначив.
Отже суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачці у нарахуванні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі її десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
У даному випадку, задоволення позовних вимог щодо зобов'язання зарахувати позивачці спірних періодів її роботи на посаді вихователя та асистента учителя до страхового стажу, що дає право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, яка передбачена пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та зобов'язання нарахувати та виплатити позивачці грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішено.
Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачка сплатила судовий збір у сумі 1211,20 грн, який підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за вислугу років, передбаченої пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періоди роботи з 17.08.1988 року по 23.08.1992 року на посаді помічника вихователя в Гарнізонному яслах-садку №18 при військовій частині НОМЕР_2 , з 24.08.1992 року по 02.02.1998 року на посаді вихователя в Гарнізонному ясла-садку №18 військової частини НОМЕР_2 , з 09.09.2019 року по 31.08.2020 року на посаді асистента вчителя в комунальному закладі "Преображенська гімназія Кропивницької міської ради", з 01.09.2018 року по 31.08.2019 року на посаді асистента учителя в комунальному закладі НВО "Загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів ліцей "Сокіл" центр позашкільного виховання КМР Кіровоградської області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі її десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК