Ухвала від 21.08.2025 по справі 300/4361/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"21" серпня 2025 р. справа № 300/4361/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скільського І.І.,

за участю секретаря судового засідання - Гевак Л.І.

заявника - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №300/4361/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 04.08.2025 звернувся до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №300/4361/22.

Заява мотивована тим, що відповідачем здійснено перерахунок його пенсії, однак, виплата нарахованої доплати різниці пенсії за період з 01.02.2020 по січень 2024 включно в сумі 593 878,01 грн,не виконується, посилаючись на відсутність фінансування. Зважаючи на те, що відповідачем протягом двох місяців не виконується судове рішення, яке набрало законної сили, вважає, що слід змінити спосіб і порядок виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/4361/22, встановивши новий спосіб виконання судового рішення в частині виплати заборгованості пенсійних виплат, а саме - стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на його користь нараховану суму доплати пенсії за період з 01.02.2020 по січень 2024 включно у розмірі 593 878,01 грн.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 11.08.2025 подано до суду заперечення на заяву від 04.08.2025 про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У запереченні представник відповідача зазначила, що на виконання рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії. Різницю між перерахованим розміром пенсії і виплаченою пенсією за період з 01.02.2020 по 31.01.2024 в сумі 593878,01 грн, включено до Реєстру судових рішень, який ведеться органами Пенсійного фонду України, яка буде виплачена після виділення асигнувань на фінансування з Державного бюджету України. Також представник відповідача зазначила, що змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті. Враховуючи викладене, просила відмовити у задоволенні заяви позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

У судовому засіданні позивач вимоги заяви підтримав та просив її задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, у поданому на адресу суду запереченні на заяву позивачапро зміну способу і порядку виконання судового рішення від 04.08.2025, просив розгляд такої заяви проводити без участі уповноваженого представника ГУ ПФУ в Івано-Франківській області.

Згідно частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин, з урахуванням положень частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що розгляд заяви можливий за відсутності представникавідповідача.

Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, дослідивши матеріали справи, судом встановлене таке.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі №300/4361/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 83% грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.12.2021 №9/1/4403.Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 83% грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.12.2021 №9/1/4403, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.02.2020 (а.с.95-109).

Вказане рішення набрало законної сили згідно постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.01.2024 (а.с.156-169).

30.01.2024 за заявою позивача Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.

Листом від 16.01.2024 за №0900-0202-8/2819 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що на обліку в автоматизованій базі даних у підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України обліковується заборгованість в загальній сумі 593878,01 грн на виконання рішення суду від 19.07.2023 по справі №300/4361/22, яке набрало законної сили 09.01.2024. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

У зв'язку з не виплатою нарахованої доплати різниці пенсії за період з 01.02.2020 по січень 2024 включно в сумі 593878,01 грн, позивачем подано до суду заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №300/4361/22.

Вирішуючи заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 370 КАС судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, установлену законом.

Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності із приписами мотивувальної та резолютивної частин рішення суду).

Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Суд зазначає, що під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.

При цьому, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, не змінюючи при цьому його змісту.

Водночас, зміст поданої позивачем заяви та її прохальна частина вказує не на зміну способу та порядку виконання судового рішення, а на прийняття нового рішення з зазначенням конкретної суми, яка підлягає до стягнення, що в свою чергу, не було предметом дослідження судом під час прийняття рішення у цій справі.

Зважаючи на зміст резолютивної частини рішення суду, суд визначив початок періоду для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , а саме з 01.02.2020.

Розрахунок суми заборгованості у перерахованому розмірі пенсії, що належить позивачу, судом при ухваленні рішення у справі №300/4361/22не здійснювався, тому зміна способу виконання такого рішення на стягнення конкретної суми призведе до зміни рішення по суті, вихід за межі позовних вимог та вирішення питання, що не було предметом дослідження судом під час розгляду справи.

В свою чергу, заявляючи про зміну способу виконання судового рішення шляхом стягнення нарахованої суми доплати пенсії за період з 01.02.2020 по січень 2024 включно у розмірі 593878,01 грн, позивач звужує відновлене судовим рішенням право на виплату його пенсії в перерахованому розмірі поза межами цього періоду.

Таким чином, зміна способу виконання рішення суду у спосіб, заявлений позивачем, призведе до зміни рішення суду в цій справі по суті, що суперечить вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, положення абзацу другого частини третьої статті 378 КАС України вказують на те, що суд може змінити спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

З аналізу наведеної норми слідує, що суд змінює спосіб виконання судового рішення в цілому. Проте, означена норма не обумовлює того, що суд має змінити спосіб виконання рішення в якійсь частині.

Відтак, суд вважає необґрунтованими доводи заявника про необхідність зміни способу виконання судового рішення щодо пенсійних виплат за період з 01.02.2020 по день проведення перерахунку, оскільки такі доводи свідчать про зміну способу виконання рішення суду лише за певний період, а не в цілому.

Суд враховує те, що право особи, на здійснення виплати заборгованості по пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Водночас, у даному випадку йдеться не про право особи на такі виплати, а про правові підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення. Суд наголошує, що зміна способу і порядку виконання рішення суду, у такому випадку, не захищає право позивача на отримання сум заборгованості по пенсії, яка фактично може бути виплачена за наявності відповідних бюджетних асигнувань.

При вирішенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення дослідженню та аналізу підлягає саме можливість виконання рішення раніше визначеним способом і порядком.

Так, з'ясовані в ході розгляду поданої заяви обставини свідчать про те, що фактична неможливість здійснення виплати перерахованої суми пенсії на теперішній час обумовлена відсутністю відповідного бюджетного фінансування на здійснення таких виплат.

Відтак, оскільки виконання рішення суду в частині виплати перерахованої пенсії за окремий період залежить виключно від бюджетного фінансування, то його виконання можливо і в такий спосіб як зобов'язання виплатити позивачеві пенсію (здійснити виплату донарахованої суми пенсії), хоча і за певних умов (такими умовами є здійснення належного фінансування на виплату заборгованості з Державного бюджету України).

Тобто, зміна способу виконання судового рішення у такому випадку не призведе до його фактичного повного виконання, оскільки така процесуальна дія та рішення суду не може вплинути на фінансування державою витрат по виплаті заборгованості з пенсійних виплат.

З огляду на викладене, враховуючи те, що фактично єдиною причиною, яка ускладнює виконання рішення суду, є неналежне фінансування витрат по виплаті пенсії, а також те, що зміна способу та порядку виконання рішення суду у спосіб, заявлений позивачем, фактично призведе до зміни рішення суду в цій справі по суті, проте відсутні обґрунтовані підстави вважати, що зміна способу виконання рішення призведе до більш швидкого його фактичного повного виконання, то суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення поданої ОСОБА_1 заяви про зміну способу виконання рішення суду.

Щодо посилань позивача на чинну редакцію статті 378 КАС України як на самостійну підставу для задоволення поданої заяви, то суд зазначає, що згідно абзацу другого частини третьої статті 378 КАС України, невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо перерахунку пенсійних виплат протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили дійсно є самостійною (тобто, іншою, ніж визначено абзацом першим частини третьої статті 378 КАС України) підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат. Проте, на думку суду, таку підставу не можна вважати безумовною, тобто, такою, що зобов'язує суд безальтернативно задовольнити подану стягувачем заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, позаяк у кожному конкретному випадку суд має, з огляду на зміст резолютивної частини судового рішення, надати оцінку причинам його невиконання, а також встановити, чи призведе зміна способу виконання до фактичного повного виконання судового рішення.

При цьому, положення абзацу другого частини третьої статті 378 КАС України у взаємозв'язку з частиною першою статті 378 КАС України визначають право, а не обов'язок суду, встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення за заявою стягувача.

Підсумовуючи усе вищенаведене, суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення, не підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 241-243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 04.08.2025 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №300/4361/22- відмовити.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.

Ухвала складена в повному обсязі 22.08.25.