21 серпня 2025 року м. Ужгород№ 260/5045/25
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Бюро економічної безпеки України(далі-відповідач), у якому просить суд:
1.Визнати протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України щодо присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання БЕБ - підполковник Бюро економічної безпеки України.
2. Зобов'язати Бюро економічної безпеки України присвоїти ОСОБА_1 спеціальне звання БЕБ - підполковник Бюро економічної безпеки України, із зарахуванням до строку вислуги у спеціальному званні лейтенанта Бюро економічної безпеки України до іншого спеціального звання.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що Порядок співвідношення спеціальних звань БЕБ з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців відсутній, а тому маючи присвоєний на попередньому місці роботи БЕБ 5 ранг державного службовця, при прийомі на службу в БЕБ позивачу було присвоєно найнижче спеціальне звання, а саме лейтенант БЕБ, що на думку позивача не відповідає принципам правової визначеності, що у свою чергу безпосередньо впливає на отримання підвищеної доплати за спеціальне звання відповідно до Схеми розмірів доплати за спеціальне звання особам начальницького складу БЕБ, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 № 1068.
27 червня 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено розгляд справи у спрощеному провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
03 липня 2025 року відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог обґрунтовуючи це тим, що при першому прийнятті на службу в БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ, чергове спеціальне звання БЕБ може бути присвоєне після закінчення строку вислуги в попередньому званні, якщо інше не визначено Положенням № 1333. Щодо співвідношення спеціальних звань і рангів державних службовців, то це має бути врегульовано та затверджено відповідним порядок Кабінетом Міністрів України. Також, відповідач стверджує, що саме Кабінет Міністрів України повинен при затвердженні вказаного порядку та встановлення відповідного співвідношення, зокрема між спеціальними званнями БЕБ та рангами державної служби має враховувати відповідні вимоги до стажу, залежність від займаної посади, строки перебування в попередньому званні, умови підвищення, пониження, позбавлення, у тому числі і співвідношення спеціальних звань БЕБ з військовими званнями, спеціальних звань інших правоохоронних органів. Тому відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими.
04 липня 2025 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив від позивача, у якому зазначає, що законом чітко визначено необхідність співвідношення спеціальних звань БЕБ та, зокрема, рангів державних службовців та те що, відсутність підзаконного нормативного акту не може бути виправданням для порушення закону та прав осіб, які мають спеціальні звання БЕБ. Тому просить задовольнити позовні вимоги.
07 липня 2025 року відповідачем подано заперечення, де обґрунтовує свою позицію, тим, що уперше прийнятим на службу та призначеним на посади, наказами Директора БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ, далі послідовність спеціальних звань середнього, старшого та вищого начальницького складу БЕБ визначається відповідно приписів статті 26 Закон України від 28.01.2021 № 1150-IX «Про Бюро економічної безпеки України» де не визначено, що при прийнятті на службу в перше до БЕБ, відповідач мав би врахувати будь-які ранги та класні чини, присвоюючи йому первинне спеціальне звання БЕБ .
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що позивач проходив службу в органах прокуратури України та обіймав посаду заступника керівника Дніпропетровської місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області, де відповідно до наказу Генеральної прокуратури від 21 червня 2016 року № 95к йому було присвоєно класний чин «юрист першого класу». Положенням про класні чини працівників органів прокуратури (затвердженим Постановою ВРУ № 1795-ХІІ) встановлено, що такі чини зберігаються довічно.
Надалі позивач проходив державну службу у Державному бюро розслідувань на посаді начальника Першого слідчого відділу (відділу з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) Територіального управління Державного бюро розслідувань, де на підставі додатку 7 до Постанови КМУ № 306 від 20 квітня 2016 року, що встановлює співвідношення між рангами держслужбовців і класними чинами прокуратури, йому було присвоєно 6 ранг державного службовця згідно з наказом ДБР від 26 квітня 2019 року № 103-ос.
Позивач, відповідно до наказу БЕБ від 26 червня 2024 року № 227-к/ДСК-ДП з 27 червня 2024 року призначений на посаду старшого детектива Департаменту детективів із стратегічного захисту економіки Бюро економічної безпеки України. Йому було присвоєно спеціальне звання - лейтенант Бюро економічної безпеки України відповідно до витягу з наказу БЕБ від 27 червня 2024 року № 237-к/ДСК-ДГІ. Відповідно до наказу БЕБ від 29 червня 2024 року № 286-к/ДСК-ДП з 01 липня 2024 року позивач проходить службу на посаді керівника Територіального управління БЕБ.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною через невизначеність законодавчого регулювання співвідношення спеціальних звань з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Згідно з частиною третьою статті 8 Конституції України, принцип верховенства права є однією з основних засад діяльності держави, а стаття 55 Конституції України гарантує право кожного на захист своїх прав і свобод, у тому числі в судовому порядку.
Частина 1 статті 39 Закону України «Про державну службу» встановлює, що ранги державних службовців є видом спеціальних звань.
Порядок проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України (далі - БЕБ), визначається положеннями Закону України «Про Бюро економічної безпеки України», Положенням про проходження служби осіб зі спеціальними званнями БЕБ, що затверджується Кабінетом Міністрів України, а також іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з частинами першою та другою статті 19 зазначеного Закону, до працівників БЕБ належать гласні та негласні штатні працівники, у тому числі особи зі спеціальними званнями, державні службовці, а також працівники, які уклали трудовий договір із Бюро економічної безпеки України.
З метою реалізації цієї норми, постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1333 було затверджено Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання БЕБ.
Питання спеціальних звань у БЕБ врегульоване статтею 26 Закону, відповідно до частини другої якої присвоєння, позбавлення, пониження та поновлення у спеціальних званнях здійснюються у порядку, встановленому законодавством. Також передбачено можливість присвоєння вищих спеціальних звань у передбаченому законом порядку.
Водночас порядок присвоєння спеціальних звань, а також їх співвідношення з іншими спеціальними, військовими званнями та рангами державних службовців підлягає затвердженню Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 28 Положення № 1333, особам, які вперше приймаються на службу та призначаються на посади, що підлягають заміщенню особами зі спеціальними званнями, присвоюється спеціальне звання лейтенанта БЕБ за наказом Директора Бюро. Послідовність спеціальних звань середнього, старшого та вищого начальницького складу БЕБ визначена статтею 26 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України».
Таким чином, чинне законодавство передбачає врегулювання співвідношення між спеціальними званнями та рангами державної служби у разі переходу особи зі спеціального статусу на державну службу. Наприклад, при переході особи, яка має спеціальне звання БЕБ - підполковник, на посаду державного службовця, має бути присвоєний п'ятий ранг державної служби. Однак у зворотному порядку - тобто при переході з державної служби до служби в БЕБ - відповідного співвідношення законодавство наразі не містить.
Це, своєю чергою, призвело до порушення принципу рівності прав і справедливості, а саме попри наявність у позивача п'ятого рангу державного службовця та значного досвіду державної служби, при прийомі на службу до БЕБ йому було присвоєно найнижче спеціальне звання - лейтенант БЕБ.
Варто також зазначити, що Законом України №?3840-IX від 20.06.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення роботи Бюро економічної безпеки України», який набрав чинності 30.06.2024, частину другу статті 26 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» доповнено нормою, якою передбачено, що «порядок присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців затверджується Кабінетом Міністрів України».
На сьогодні Кабінетом Міністрів України такий порядок не затверджено, що, відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України, не може тлумачитися як підстава для звуження змісту та обсягу наявного права особи на відповідне спеціальне звання.
Положення про проходження служби в БЕБ затверджене постановою КМУ №?1333 встановлює лише загальний механізм присвоєння спеціальних звань особам начальницького складу БЕБ. Так, згідно з пунктом 28 цього Положення, спеціальні звання присвоюються наказами Директора БЕБ одночасно з призначенням на відповідну посаду. Однак порядок їх співвіднесення з державними рангами досі законодавчо не визначено.
З огляду на це, відсутність нормативного акту, який мав би врегулювати порядок співвідношення звань, не може обмежувати чи скасовувати вже набуті права особи, а саме - право на отримання звання, співмірного раніше присвоєному рангу державного службовця.
Частина шоста статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки законодавство не визначає чітко співвідношення спеціальних звань із військовими, іншими спеціальними званнями та рангами держслужбовців, виникає потреба застосовувати аналогію закону. У Додатку 15 до Постанови КМУ від 20.04.2016 № 306 визначено співвідношення між рангами державних службовців та спеціальними званнями начальницького складу Бюро економічної безпеки України.
Отже, з метою ефективного захисту прав й інтересів осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, до даних правовідносин слід застосувати Додаток 15 до Постанови КМУ від 20.04.2016 № 306.
Застосування принципу аналогії закону дає підстави для висновку, що у даній ситуації належним і ефективним способом захисту прав позивача є звернення до суду з вимогою про визнання протиправною бездіяльності Бюро економічної безпеки України, яка полягає у неприсвоєнні йому відповідного спеціального звання БЕБ - підполковника БЕБ.
У зв'язку з цим належним способом відновлення порушеного права є зобов'язання Бюро економічної безпеки України присвоїти позивачу спеціальне звання підполковника БЕБ, що відповідало б його професійному рівню, попередньому рангу державного службовця та забезпечувало б реалізацію його права на отримання доплат і гарантій, передбачених законодавством.
Відповідно до правових висновків, викладених у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10.01.2024 у справі №240/4894/23, «Принцип тлумачення закону на користь особи є однією з основних засад правової системи, яка вказує, що суди повинні намагатися тлумачити закони та його норми в такий спосіб, щоб максимально захищати права та інтереси фізичної особи».
У даній справі відсутність нормативного порядку співвіднесення звань, не повинна застосовуватися проти особи, яка вийшла зі служби з одним статусом, а була прийнята на нову службу з нижчим, без об'єктивного нормативного обґрунтування.
Суд наголошує, що будь-яке зниження соціального статусу або зменшення гарантій особи, яка добросовісно проходила службу у державному органі, є недопустимим без чіткого правового регулювання та не може виправдовуватися бездіяльністю державного органу.
Тлумачення відповідних норм з урахуванням зазначеної судової практики підтверджує обґрунтованість позиції позивача щодо необхідності врахування його попереднього рангу державного службовця при визначенні спеціального звання в Бюро економічної безпеки України.
Отже, суд приходить до висновку, що фактичне присвоєння позивачу звання лейтенанта БЕБ, попри наявність у нього рангу державного службовця та досвіду, який відповідає вищому званню, є неправомірною бездіяльністю БЕБ, що порушує права позивача на гідні умови служби, оплату праці та рівне ставлення при вступі на службу, тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 6, 9, 72-76, 77, 90, 242-246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Бюро економічної безпеки України (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд.31, код ЄДРПОУ 44168316) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд.31, код ЄДРПОУ 44168316) щодо присвоєння ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) спеціального звання БЕБ - підполковник Бюро економічної безпеки України.
Зобов'язати Бюро економічної безпеки України (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд.31, код ЄДРПОУ 44168316) присвоїти Калугіну Євгенію Павловичу ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) спеціальне звання БЕБ - підполковник Бюро економічної безпеки України, із зарахуванням до строку вислуги у спеціальному званні лейтенанта Бюро економічної безпеки України до іншого спеціального звання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору