Ухвала від 22.08.2025 по справі 240/20092/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду)

22 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/20092/25

категорія 106030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Липи В.А., розглянувши питання про передачу адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

20.08.2025 через підсистему "Електронний суд" від представника військової частини НОМЕР_1 надійшла заява про передачу справи за місцезнаходженням відповідача на розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду.

Дослідивши матеріали адміністративної справи суд установив, що ця справа не підсудна Житомирському окружному адміністративного суду з огляду на таке.

Юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначає та встановлює Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) .

Так, глава 2 КАС України визначає правила віднесення справ до адміністративної юрисдикції, а також розмежовує предметну, інстанційну юрисдикцію та територіальну юрисдикцію (підсудність) різних адміністративних справ.

Пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України передбачає, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.

Частиною 2 статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Суд встановив, що зареєстрованим місцем проживання позивача згідно відмітки в паспорті є м. Київ.

При цьому, представник відповідача до заяви додав Довідку № 573/24 з відомчого обліку Міністерства оборони України згідно якої в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.11.2024 місцезнаходженням відповідача - військової частини НОМЕР_1 зареєстрованим за КАТОТГ з 28.11.2024 є: АДРЕСА_1 .

Таким чином, ця адміністративна справа підсудна окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на Хмельницьку область.

Відповідно до положень статті 318 КАС України вирішення справи з порушенням правил юрисдикції (підсудності) може слугувати підставою для скасування судового рішення.

Згідно із частиною 6 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою.

Враховуючи викладене та з метою недопущення порушень правил територіальної підсудності, суд вважає за необхідне передати матеріали адміністративної справи № 240/20092/25 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 за територіальною підсудністю до Хмельницького окружного адміністративного суду.

Керуючись статтями 29, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Передати адміністративну справу № 240/20092/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії на розгляд Хмельницькому окружному адміністративному суду (вулиця Козацька, 42, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000) як адміністративному суду.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.А. Липа