Рішення від 14.08.2025 по справі 640/14520/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 року Справа№640/14520/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Івана Драча, 10/8, код ЄДРПОУ 40414833) до товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» (юридична адреса: 02152, м. Київ, вул. Павла Тичини, 1в, офіс А701, код ЄДРПОУ 14347262) про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» (юридична адреса: 02152, м. Київ, вул. Павла Тичини, 1в, офіс А701, код ЄДРПОУ 14347262) про стягнення коштів. Позивач просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» суму штрафу згідно з Постановою про накладення штрафних санкцій від 23.11.2020 року № 167 у розмірі 170000 грн 00 коп. (сто сімдесят тисяч гривень нуль копійок) до державного бюджету України, одержувач: ГУК у м. Києві/Дніпровському р-ні/21081100, Код отримувача (ЄРДПОУ: 37993783), Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) Номер рахунку (IBAN) UA368999980313050106000026005, Код класифікації доходів бюджету 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що товариством з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» не сплачено штраф у розмірі 170000 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2022 року було відкрито провадження у справі № 640/14520/22 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» про стягнення коштів.

Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу № 640/14520/22 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.04.2025 року зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Тарасенку І.М.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року, суддя Тарасенко І.М. прийняв справу № 640/14520/22 до свого провадження, та призначив її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД», був повідомлений про розгляду справи судом засобами електронної пошти, свої правом не скористався та не надав суду відзив на позовну заяву.

У відповідності до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 22 січня 2025 року, було відмовлено у задоволенні клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про розгляд справи № 200/155/25 за правилами загального позовного провадження

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві діє в межах повноважень, визначених Положенням про Головне управління Держпродспоживслужби в області, в місті Києві, затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.04.2017 року № 209, Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД», код ЄДРПОУ 14347262, юридична адреса 02152, м. Київ, вул. Павла Тичини, 1в, офіс А701, основним видом діяльності за КВЕД є: 46.43 Оптова торгівля побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення; інші види діяльності за КВЕД: 29.32 Виробництво інших вузлів, деталей і приладдя для автотранспортних засобів; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.

За результатами перевірки посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві складено Акт перевірки характеристик продукції від 15.12.2020 року № 6356/317 та Акт про створення перешкод посадовій особі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері ринкового нагляду, яким встановлено створення перешкод з боку товариство з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД», шляхом ненадання передбаченої законодавством інформації та документації стосовно продукції «газовий настінний конденсаційний котел TM BOSCH Condens 2500W WBC 28-IDC», виробник Bosch Termoteklin Isitma ve Klima Senayl ve Ticaret A.S. Туреччина.

На підставі Акту перевірки характеристик продукції від 15.12.2020 року № 6356/317, відносно позивача було складено Протокол № 20 про виявлене(і) порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та статті 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» від 18.12.2020 року та винесено Постанову про накладення штрафу від 23.12.2020 року № 162 на підставі пункту 6 часини 4 статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», якою постановлено товариству з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» сплатити штраф у сумі 170000, 00 грн.

Товариство з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД», не погоджуючись з постановою Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві № 162 від 23.12.2020 року про накладення штрафу, звернулось до суду

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 грудня 2021 року у справі № 640/14592/21, у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві, в якому позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві № 162 від 23.12.2020 про накладення штрафу - відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2022 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Роберт Бош ЛТД» залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 грудня 2021 року у справі № 640/14592/21 залишено без змін.

Отже, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 грудня 2021 року у справі № 640/14592/21, у відповідач повинен був у добровільному порядку сплатити штраф у розмірі 170000 грн.

Станом на дату розгляду справи, у суду відсутні відомості щодо погашення товариством з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» заборгованості.

Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфер ціноутворення, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері ціноутворення визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V) та Законом України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 року № 5007-VI (далі - Закон № 5007-VI).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, за змістом норм ч. 1 ст. 16 Закону № 5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

У свою чергу відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Положення), затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.04.2017 року № 209 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13.05.2017 року за № 604/30472), Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Повноваження Головного управління поширюються на територію відповідної області, міста Києва.

Згідно з пп. 11 п. 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань серед іншого забезпечує реалізацію державної політики у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а саме:

- здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону № 5007-VI повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.

Статтею 17 Закону № 5007-VI визначено основні функції уповноважених органів, а саме: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

Положеннями ст. 18 Закону № 5007-VI встановлено, що уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;

4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;

5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

У силу положень п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону № 5007-VI до суб'єктів господарювання уповноваженими органами застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.

Наведена норма Закону № 5007-VI не суперечить ч. 1 ст. 12 Закону №877-V, якою передбачено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

З наявних матеріалів справи суд встановив, що до позивача постановою від 23.12.2020 року № 162 було застосовано адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу у розмірі 170000,00 грн, внаслідок створення перешкод посадовій особі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері ринкового нагляду.

Оцінка правомірності цього рішення органу державного нагляду (контролю) (позивача) була надана Окружного адміністративного суду міста Києва та Шостим апеляційним адміністративним судом в ході розгляду справи № 640/14592/21 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» до ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві про скасування постанови Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві № 162 від 23.12.2020 року про накладення штрафу, та таке рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій було визнано правомірним та обґрунтованим.

Після набрання рішеннями судів у справі № 640/14592/21 законної сили (а саме з 09.06.2022 року) ТОВ «РОБЕРТ БОШ ЛТД» у добровільному порядку суму штрафу в розмірі 170000 грн не сплатило.

Враховуючи наведене та те, що ТОВ «РОБЕРТ БОШ ЛТД» добровільно не сплатило суму штрафу, накладеного на нього зазначеною постановою Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві № 162 від 23.12.2020 року, суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача вказаної суми.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» про стягнення коштів у розмірі 170000 грн.

Враховуючи приписи статті 139 КАС, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Івана Драча, 10/8, код ЄДРПОУ 40414833) до товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» (юридична адреса: 02152, м. Київ, вул. Павла Тичини, 1в, офіс А701, код ЄДРПОУ 14347262) про стягнення коштів - задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «РОБЕРТ БОШ ЛТД» (юридична адреса: 02152, м. Київ, вул. Павла Тичини, 1в, офіс А701, код ЄДРПОУ 14347262) суму штрафу згідно з Постановою про накладення штрафних санкцій від 23.11.2020 року № 167 у розмірі 170000 грн 00 коп. (сто сімдесят тисяч гривень нуль копійок) до державного бюджету України, одержувач: ГУК у м. Києві/Дніпровському р-ні/21081100, Код отримувача (ЄРДПОУ: 37993783), Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) Номер рахунку (IBAN) UA368999980313050106000026005, Код класифікації доходів бюджету 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко