15 липня 2024 рокуСправа №160/5448/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи «Криворізька установа виконання покарань (№ 3)», філії Державної установи «Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України» у Дніпропетровській та Донецькій областях, Державної установи «Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
27.02.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи «Криворізька установа виконання покарань (№ 3)», філії Державної установи "Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України" у Дніпропетровській та Донецькій областях, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Криворізька установа виконання покарань (№ 3)» щодо ненадання належної медичної допомоги попереднє ув'язненому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
- визнати протиправною бездіяльність філії Державної установи "Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України" у Дніпропетровській та Донецькій областях щодо ненадання належної медичної допомоги попереднє ув'язненому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1
- зобов'язати Державну установу «Криворізька установа виконання покарань (№ 3)» забезпечити проведення медичного обстеження ОСОБА_1 , який утримується в Криворізькій установі виконання покарань № 3, з метою отримання об'єктивних висновків про стан його здоров'я та надання йому необхідної медичної допомоги, в тому числі із можливістю залучення відповідних лікарів-фахівців, з дотриманням вимог «Порядку взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, взятим під варту», затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерством охорони здоров'я України №239/5/104 від 10 лютого 2012 року.
- зобов'язати філію Державної установи "Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України" у Дніпропетровській та Донецькій областях забезпечити проведення медичного обстеження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який утримується в Криворізькій установі виконання покарань № 3, з метою отримання об'єктивних висновків про стан його здоров'я та надання йому необхідної медичної допомоги, в тому числі із можливістю залучення відповідних лікарів-фахівців, з дотриманням вимог «Порядку взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, взятим під варту», затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерством охорони здоров'я України №239/5/104 від 10 лютого 2012 року.
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Державної установи «Криворізька установа виконання покарань (№ 3)» та філії Державної установи "Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України" у Дніпропетровській та Донецькій областях подати у 30-денний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що попереднє ув'язнений ОСОБА_1 , який утримується в Криворізькій установі виконання покарань № 3, має скарги на гострий зубний біль через ушкодження зубної пломби та пошкодження зуба, що в свою чергу призводить до погіршення здоров'я і самопочуття останнього. Звернення від 28.12.2023 року до начальника Криворізької установи виконання покарань № 3 та начальника філії Центру охорони здоров'я ДКВС у Дніпропетровській та Донецькій областях про надання допомоги попереднє ув'язненому ОСОБА_1 залишені без уваги. До даного часу ОСОБА_1 не була надана медична допомога в обсязі, що забезпечила б покращення стану його здоров'я. Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою від 29.02.2024 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 11.03.2024 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
30.04.2024 року представником Державної установи «Криворізька установа виконання покарань (№ 3)» подано відзив на позовну заяву, яким заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки
Ухвалою від 08.05.2024 року клопотання представника філії Державної установи "Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України" у Дніпропетровській та Донецькій областях про заміну відповідача у справі задоволено частково. Залучено в якості відповідача по даній справі Державну установу «Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України».
18.06.2024 року представником Державної установи «Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України» подано відзив на позовну заяву, яким заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки позивачу, як пацієнту надана вся необхідна допомога, з наданням рекомендацій у відповідності до передбачених законодавством стандартів лікування та діагностики. Таким чином, лікарями вживались і вживаються всі заходи для лікування та обстеження позивача. Всі обстеження позивача, рекомендації лікарів, діагнози зафіксовані в медичній карточці амбулаторного хворого № 025/о.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
28.12.2023 року представник позивача звернувся із заявою до Начальника ДУ «Криворізька установа виконання покарань №3», Начальника медичної частини ДУ «Криворізька установа виконання покарань №3», в якій просив: вижити заходів до організації надання ОСОБА_1 екстреної медичної допомоги лікарем-стоматологом.
Вищевказану заяву від 28.12.2023 року ДУ «Криворізька установа виконання покарань №3» було скеровано за належність Начальнику філії Центру охорони здоров'я ДКВС України у Дніпропетровській та Донецькій областях.
Звернення захисника від 28.12.2023 року до Начальника Криворізькорї установи виконання покарань № 3 та начальника філії Центру охорони здоров'я ДКВС у Дніпропетровській та Донецькій областях про надання допомоги попереднє ув'язненому Політаєву захищені без уваги, вказані обставини стали підставою звернення до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.
Стаття 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод покладає на державу обов'язок захищати фізичне здоров'я осіб, позбавлених волі.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про попереднє ув'язнення» від 30.06.1993 року № 3352-ХІІ медичне обслуговування, а також лікувально-профілактична і протиепідемічна робота в місцях попереднього ув'язнення організуються і проводяться відповідно до законодавства про охорону здоров'я.
Відповідно до ст. 14-1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», систему стандартів у сфері охорони здоров'я складають державні соціальні нормативи та галузеві стандарти. Державні соціальні нормативи у сфері охорони здоров'я встановлюються відповідно до Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії». Галузевими стандартами у сфері охорони здоров'я є: стандарт медичної допомоги, клінічний протокол, табель матеріально-технічного оснащення, лікарський формуляр. Галузеві стандарти у сфері охорони здоров'я розробляються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Стаття 44 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» передбачає, що у медичній практиці застосовуються методи профілактики, діагностики, лікування, реабілітації та лікарські засоби, дозволені до застосування центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Основ законодавства України про охорону здоров'я» медична допомога надається відповідно до медичних показань професійно підготовленими медичними працівниками, які перебувають у трудових відносинах із закладами охорони здоров'я, що забезпечують надання медичної допомоги згідно з одержаною відповідно до закону ліцензією.
Згідно до пунктів 1, 2, 8, глави 1 розділу Х Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 14.06.2019 №1769/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 червня 2019 р. за № 633/33604 (далі-Правила №1769/5), медичне обслуговування, а також лікувально-профілактична і протиепідемічна робота в СІЗО організовуються і проводяться відповідно до законодавства про охорону здоров'я. Для цього на території СІЗО функціонує медична частина.
Медична частина забезпечує надання первинної лікувально-профілактичної допомоги ув'язненим і засудженим, яка включає консультацію медичного працівника, діагностику і лікування захворювань, травм та отруєнь, профілактичні заходи, направлення хворого ув'язненого чи засудженого для надання спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги. За потреби ув'язненим і засудженим надається екстрена медична допомога у закладах охорони здоров'я.
Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу Х Правил №1769/5, надання ув'язненим і засудженим медичної допомоги, у тому числі екстреної медичної допомоги, що не може бути надана у медичній частині, здійснюється відповідно до статті 11 Закону України «Про попереднє ув'язнення», Порядку взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України від 10 лютого 2012 року № 239/5/104, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 лютого 2012 року за № 212/20525 (із змінами).
Наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України від 10 лютого 2012 року № 239/5/104 затверджено порядок взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, який дозволяє проведення медичного огляду обвинувачених
Пунктом 2.3 зазначеного Порядку передбачено, що медичне обстеження осіб, узятих під варту, здійснюється у разі їх звернення зі скаргою на стан здоров'я за ініціативою лікаря медичної частини СІЗО або адміністрації СІЗО.
Під час медичного обстеження особи, узятої під варту, з метою встановлення діагнозу лікар медичної частини СІЗО використовує дані анамнезу, медичної документації, яка долучена до особової справи, результати огляду, дані лабораторних, рентгенологічних і функціональних методів дослідження. За необхідності керівництво СІЗО подає запит до закладу охорони здоров'я, який надавав медичну допомогу особі, узятій під варту, щодо результатів диспансерного, амбулаторного, стаціонарного нагляду або лікування.
У випадках, коли лікарі медичної частини СІЗО не можуть самостійно встановити діагноз, начальник медичної частини СІЗО подає запит до керівництва СІЗО щодо направлення хворого на лікування до обраного закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку або залучення відповідного лікаря-фахівця закладу охорони здоров'я.
Керівництво СІЗО забезпечує допуск відповідного лікаря-фахівця чи направлення хворого на лікування до обраного начальником медичної частини СІЗО закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Поряд із цим, відповідно до п. 2.6 зазначеного Порядку, особа, узята під варту, має право на вільний вибір лікаря. У разі звернення особи, узятої під варту, до лікаря медичної частини СІЗО з проханням про допуск обраного лікаря-фахівця лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан її здоров'я та запит до керівництва СІЗО. Керівництво СІЗО забезпечує допуск обраного особою лікаря-фахівця.
Пунктом 2.7 Порядку передбачено, що у разі необхідності в додаткових лабораторних обстеженнях, які не можуть бути проведені в медичних частинах СІЗО (наявним обладнанням, лабораторіями та обсягом медико-санітарної допомоги не передбачено проведення цих обстежень), вони проводяться на базі закладів охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Про необхідність проведення обстеження, яке потребує вивезення особи, узятої під варту, до закладу охорони здоров'я, лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан її здоров'я та запит до керівництва СІЗО. Керівництво СІЗО забезпечує своєчасне направлення особи, узятої під варту, на обстеження до обраного лікарем медичної частини СІЗО закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Зазначені вище норми чинного законодавства свідчать про те, що, саме лікарі медичної частини №3, зобов'язані на прохання особи, яка утримується під вартою, обстежити її та надати належну медичну допомогу. В разі неможливості вчинити ці дії, самостійно, у межах СІЗО, начальник медичної частини №3, організовує обстеження особи узятої під варту, згідно зазначеного Порядку.
Згідно з пунктом 6 розділу І Положення про Державну установу «Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України» затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.08.2020 року № 2724/5 (далі - Положення № 2724/5) забезпечення медичною допомогою засуджених, осіб узятих під варту, та персоналу ДКВС України здійснюється ЦОЗ ДКВС України згідно х вимогами законодавства. У структурі ЦОЗ ДКВС України діють відокремлені структурні підрозділи - філії, до складу яких входять медичні частини, лікарняні заклади та фельдшерські пункти, які провадять господарську діяльність з медичної практики відповідно до законодавства. Філіє не є юридичними особами та здійснюють частину делегованих функцій ЦОЗ ДКВС України відповідно до мети (цілей), завдань та функцій.
Відповідно до розділу ІІ Положення № 2724/5 основними завданнями ЦОЗ ДКВС України є:
Реалізація державної політики у сфері охорони здоров'я в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.
Здійснення відповідно до законодавства та в межах компетенції заходів щодо:
- організації медичного забезпечення та контролю за станом здоров'я засуджених та осіб, узятих під варту;
- організація медичного забезпечення та профілактичного оздоровлення персоналу ДКВС України;
- профілактика та зниження захворюваності серед засуджених та осіб, узятих під варту, зменшення первинного виходу на інвалідність та смертності;
- організація належного санітарно-гігієнічного та протиепідемічного нагляду в місцях провадження господарської діяльності ЦОЗ ДКВС України та на їх територіях;
- координація медичної діяльності медичних реабілітаційних центрів ДКВС України.
Організація, координація та контроль за виконанням заходів з надання медичної допомоги, що здійснюється Філіями.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 2724/5 до функцій ЦОЗ ДКВС України належить організація надання експертної, первинної, вторинної (спеціалізованої) та паліативної медичної допомоги засудженим та особам, узятим під варту, організації надання медичної допомоги персоналу ДКВС України.
Суд зазначає, що в матеріалах справи наявна Медична довідка філії Державної установи «Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України» у Дніпропетровській та Донецькій областях Криворізької міської медичної частини № 3 в якій міститься наступна інформація:
- 29.12.2023 року позивач планово оглянутий черговим фельдшером КММЧ № 3. Скарги на зубний біль відсутні;
- 27.03.2024 року оглянутий лікарем стоматологом. Висновок: скарги на біль відсутні;
- 01.05.2023 року заплановано плановий огляд лікарем стоматологом та вирішення питання про подальше лікування;
- 21.05.2024 року оглянути лікарем - стоматологом;
- 12.06.2024 року оглянутий лікарем - стоматологом. Скарги на зубний біль відсутні.
З огляду на зазначене, доводи позовної заяви під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження, а навпаки були спростовані відповідачем у зазначеній вище довідці.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем доведена правомірність своїх дій, відповідач діяв у спосіб визначений законом та у межах наданих законом повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.
Керуючись ст. 9, 72-77, 90, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволення позовної заяви ОСОБА_1 до Державної установи «Криворізька установа виконання покарань (№ 3)», філії Державної установи «Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України» у Дніпропетровській та Донецькій областях, Державної установи «Центр охорони здоров'я державної кримінально-виконавчої служби України» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко